راهنمای سفر

آشنایی با اکوتوریسم و سفرهای بوم گردی

اکوتوریسم یا سفرهای بومگردی نوعی گردشگری مسئولانه است و شامل بازدید از مناطق طبیعی دست نخورده و بی نظیر می شود. سفرهای بومگردی با حفظ محیط زیست در مناطق گردشگری می تواند امکان استفاده از این مناطق را برای نسل های بعدی نیز میسر کند.

در سراسر جهان فعالان محیط زیست و دانشگاهیان در جهت سفرهای بومگردی و اکوتوریسم برنامه هایی را در نظر گرفته اند. نابودی مناطق طبیعی به دست انسان روندی است که باید متوقف شود. بهبود کیفیت گردشگری با اجرای سفرهای بومگردی هدفمند امکان پذیر است. در این سفرها گردشگر با شرکت در فعالیت های مفید اجتماعی – اقتصادی می تواند موجب رونق زندگی بومی و محلی شود بدون آنکه آسیبی به محیط زیست برساند.

اصول اکوتوریسم

حدود ۲۵ سال از فعالیت های انجمن جهانی اکوتوریسم می گذرد. این انجمن با حفظ ارزش های زیست محیطی در سفرهای بومگردی بر این اصول استوار است:

فرسایش و استخراج ممنوع

هر فعالیتی که منجر به آسیب فیزیکی و رفتاری در طبیعت شود مغایر با اصول سفرهای بومگردی است. در این سفرها نباید به حیوانات و گیاهان هیچ صدمه ای وارد شود. گونه های غیر انسانی در طبیعت باید برای نسل های بعدی حفظ شوند.

ایجاد آگاهی فرهنگی

ترویج سفرهای بومگردی با آموزش و اطلاع رسانی امکان پذیر است. احترام به طبیعت و زادبوم محلی با فرهنگ سازی تدریجی نهادینه خواهد شد.

اهداف سفرهای بومگردی

 

سفرهای بومگردی

تجربه ای لذت بخش

هدف از سفرهای بومگردی ایجاد فضایی دوست داشتنی و تجربه سفرهای به یادماندنی است. سفرهای بومگردی نباید برای افراد محلی و یا مسافران مزاحمتی داشته باشد. بومگردی تجربه ای شیرین و سفری لذت بخش برای گردشگران و افراد بومی است.

منافع مالی برای محیط زیست

منافع مالی در سفرهای بومگردی به طور مستقیم صرف حفاظت و نگهداری از محیط زیست خواهد شد. به این ترتیب رونق بومگردی به مفهوم آبادی و آبادانی طبیعی مناطق دست نخورده است.

احساس صمیمیت

سفرهای بومگردی تلاشی است برای ایجاد حس مهربانی با زیست بوم منطقه، اوضاع اجتماعی اهالی منطقه، آب و هوا، اقتصاد و فعالیت های سیاسی منطقه که می تواند تاثیر مثبتی بر بهتر شدن شرایط منطقه و محیط زیست آن داشته باشد.

ساخت امکانات سازگار با طبیعت

بومگردی در توسعه و اجرا طرح های زیربنایی مناسب با بافت منطقه ی تواند بدون آسیب به اکوسیستم بومی، موجبات رشد را فراهم آورد.

آموزش بومگردی

یکی از اهداف مهم سفرهای بومگردی، ایجاد مشارکت و همکاری بین اهالی و گردشگران است که می تواند در توانمندسازی منطقه موثر واقع شود.

دستاوردهای اکوتوریسم جهانی و سفرهای بومگردی

ارتباط فرهنگی

بومگردی در ایجاد دوستی بین فرهنگ ها و جوامع نقش پررنگی دارد. در این سفرها، گردشگران از نزدیک با نوع زندگی و ارزش های فرهنگی منطقه آشنا می شوند. این آشنایی می تواند منجر به حساسیت نسبت به اوضاع منطقه شده و ارتباط عمیق تری بین گردشگران و منطقه میزبان به وجود آید.

حفظ منابع طبیعی

بومگردی با حفط میراث طبیعی و به حداقل رساندن آسیب به طبیعت همراه است. در این سفرها احترام به طبیعت و طبیعت گردی بدون تخریب اولویت دارد. گردشگری موجب رونق اقتصادی منطقه شده و بهره برداری بی رویه از طبیعت جای خود را به مهمان پذیری می دهد.

حفظ فرهنگ مردم محلی

نمایش آداب و رسوم، فروش محصولات تولیدی و صنایع دستی، همکاری و مشارکت میزبان و گردشگر همگی به حفظ و اشاعه فرهنگ بومی می انجامد. اهالی با حفظ ارزش های بومگردی می توانند امرار معاش بهتری داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا