راهنمای سفر

آنچه برای اجاره ویلا در ایام نوروز ۹۷ باید بدانیم

حدود ۲ ماه تا پایان سال ۹۶ زمان باقی است و شمار زیادی از هموطنان برای تعطیلات نورروز باستانی ۱۳۹۷ از هفته های میانی زمستان برنامه ریزی میکنند تا مکان های اقامتی و همچنین تورهای گردشگری برای سفر داخل و خارج از کشور را شناسایی و انتخاب کنند.

یکی از مهم ترین موضوعات برای هموطنانی که هر سال، ایرانگردی را در ایام نوروز به جهانگردی ترجیح می دهند، موضوع انتخاب مکان اقامت است. با توجه به اینکه در نوروز، همه ساله شاهد ترافیک شدیدی در هفته اول و دوم تعطیلات به سمت مناطق شمالی، شمال شرق و شمال غرب کشور هستیم، به نظر می رسد برنامه ریزی بهتری می بایست نسبت به هر سال انجام داد تا سفر خوشی را در تعطیلات نوروز در اختیار داشته باشیم.

گزارش امروز مجله گردشگری moosem.ir شما را با مجموعه نکاتی که برای انتخاب و اجاره ویلا مناسب در ایام نوروز نیاز دارید، آشنا می کند.

با ما همراه باشید.

مقتضیات هر شهر در اجاره ویلا

هر نقطه از ایران از نظر وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی، شرایط مخصوص به خود را دارد که این موضوع در انتخاب و اجاره ویلا و آپارتمان برای سکونت چند روزه تاثیر گذار است. قطعا وضعیت اجاره و انتخاب ویلا در مناطق سرسبز شمال با مناطق کویری مرکزی ایران تفاوت ساختاری و قیمتی دارد و شما می بایست مقتضیات هر یک را به تناسب مکان مورد نظر در نظر داشته باشید. چرا که تنها در نوروز ۹۶، بیش از ۱۲ میلیون نفر در استان مازندران اقامت داشتند و این مساله نشان می دهد که بار ترافیکی و هجوم گردشگران به این منطقه توریستی کشور به خصوص  در هفته اول فروردین بالا است.

(از فرصت های اقامتی در استان مازندران مثلا در رامسر (عروس شهر های ایران) که توسط موسم ارائه شده است استفاده کنید)

 مثلا اگه در نوروز قصد سفر  به مناطق جنوبی کشور مثل کیش و قشم و بوشهر را دارید، به دلیل گرمای شدید هوا در ان زمان به نسبت اردبیل و گیلان و تبریز، مساله کولر دار بودن ویلا اهمیت زیادی دارد و شاید روی قیمت نهایی اجاره هم تاثیر بگذارد.

(در ایام نوروز، سفر به استان سرسبز گلستان که نگارستان ایران است را فراموش نکید که شما را با جشنواره ای از آیین ها ، سنت ها، فرهنگ ها، طعم ها و مزه ها آشنا می کند)

از طرفی، در نوروز، برخی از استان های کشور مانند خراسان رضوی، قم، استان های گیلان و مازندران با میلیون ها مسافر روبرو می شود. به خصوص در هفته اول فروردین و روزهای نخست تحویل سال. بنابراین اگر قصد سفر به این مناطق را دارید، میتوانید از هفته دوم به این مناطق سفر کرده و در هفته اول که بار ترافیکی و هجوم برای رزرو ویلا در این نقاط زیاد است، مناطق کمتر مسافر مثل استان سرسبز گلستان (نگارستان ایران) یا ایلام (بهشت طبیعت گردی ایران) یا سیستان و بلوچستان (بهشت باستان شناسی ایران) را در برنامه سفر نوروزی و اجاره ویلا قرار دهید.

(اینجا سوباتان، بهشت فروردین ایران است و یکی از بهترین مقصدهای طبیعت گردی و بوم گردی در ایام نوروز که با فرصت های اجاره ویلا در نقاط اطراف این منطقه سرسبز گیلان، میتوان نوروزی خاطره انگیز را تجربه کرد)

پس یکی از مهم ترین مسائلی که در انتخاب ویلا در ایام نوروز باید توجه داشت، بررسی مقتضیات مکانی و هوایی شهر مورد نظر و آنالیز نرخ پیک ترافیک و گردشگران به شهر مورد نظر در هفته نخست فروردین است. قطعا، همان ویلایی که شما در هفته نخست فروردین به ازای هر شب ۱ میلیون تومان اجاره میکنید، در اواخر هفته دوم فروردین و حتی هفته سوم فروردین به نصف و کمتر از نصف کاهش می یابد.

(اقامت در ویلا ها و آپارتمان های اجاره ای در چابهار، بندر همیشه بهار ایران را با خدمات موسم تجربه کنید)

 

اقامتی خوش در استان سرسبز چهار محال و بختیاری را با موسم در ایام نوروز تجربه کنید. روستای سر آقا سید چهار محال و بختیاری را تماشا می کنید)

موضوعات حقوقی در اجاره ویلا

اگر به صورت گروهی سفر میکنید و قصد اجاره ویلا به مدت بیش از چند روز مثلا ۱۰ روز یا ۲ هفته را دارید، حتما با صاحب خانه یا ویلا یا آپارتمان، صورت جلسه ای تنظیم و قراردادی (نه محضری و رسمی) اماده کنید تا شرایط و مبلغ کل و پیش پرداخت و شرایط تحویل و ورود و خروج و مسائلی از این دست مشخص باشد. حتما پیش از عقد قرارداد یا تنظیم صورتجلسه اجاره، ویلا را بازدید کرده تا نقاط قوت و ضعف، آسیب های احتمالی در و دیوار و امثالهم را بررسی و شناسایی کنید تا آنها را در صورتجلسه ذکر کنید.

اگر به مناطق شمالی کشور سفر می کنید و ویلای شما در مناطق جنگلی قرار دارد و درختان ویلا مملو از میوه است، از صاحب خانه درباره استفاده محدود از میوه ها و دست زدن احتمالی کودکان به درختان و کندن میوه ها سوال کنید. اگر نیاز شد، به خاطر استفاده محدود از میوه های درختان، مبلغ را پرداخت کنید. بعضا مشاهده شده که این موضوع به ظاهر ساده، باعث تنش و چالش در تسویه حساب موجر و مستاجر ویلا شده و مشکلاتی را ایجاد کرده است.

(اجاره ویلا در قشم، فرصتی  خاطره انگیز در نوروز ۹۷ خواهد بود که خدمات موسم در خدمت گردشگران نوروزی قرار دارد)

بنابراین در انتخاب ویلا و اجاره آن حتی برای چند روز، مقولات حقوقی را در نظر بگیرید و بر سر مسائل مهم، پیش از ورود به ویلا و تصرف آن، توافق های ضمنی مکتوب را انجام دهید.

اگر صورتجلسه ای برای اجاره ویلا کوتاه مدت یا میان مدت و حتی بلند مدت تنظیم کردید، این صورتجلسه باید دو نسخه باشد و هویت طرفین قرارداد به صورت مشخص و شفاف در آن قید شده باشد و نشانی و تلفن هر یک مشخص باشد. در صورت بروز هر گونه اختلافی، همین قرارداد میتواند سندی برای رسیدگی در شوراهای حل اختلاف استان محل اجاره ویلا باشد.

پرداخت بانکی ارجح به پرداخت دستی

سعی کنید برای اینکه در اجاره ویلا یا آپارتمان یا محل اقامت غیر هتل یا مسافرخانه که شما از شهروندان و شخصیت های حقیقی نسبت به اجاره ویلا اقدام کنید با مشکل کمتری مواجه شوید، حتما پرداخت اجاره بها را از طریق حساب بانکی انجام داده تا پرداخت ها به حساب بانکی اعلامی مالک ویلا باشد تا امکان هر گونه اختلاف در عدم دریافت مبلغ اجاره کاهش یابد. توجه داشته باشید که تنها پرداخت های بانکی که با رسید ممهور به مهر بانک عامل انجام شده باشد، منبع و سند رسیدگی به اختلافات اجاره دهنده و اجاره کننده ویلا خواهد بود و پرداخت های دستی و غیر بانکی ملاک بررسی نخواهد بود.

البته پرداخت هایی که برای چند روز اقامت است نیز میتوان به شماره کارت اجاره دهنده واریز کرد و اگر اجاره دهنده، دستگاه pos در اختیار دارد، از آن دستگاه برای انتقال وجه اجاره بها اقدام نمود.

نکاتی برای اجاره ویلا استخر دار

اگر در یکی از نقاط کشور قصد داشتید ویلای استخر دار اجاره کنید به موضوعات زیر توجه کنید:‌

·        حق استفاده از استخر در کلیه اوقات در اختیار اجاره دهنده باشد.

·        استخر مجهز به تصفیه خانه آب باشد.

·        میزان کلر آب به اندازه حد مجاز باشد.

·        تمییزی آب به گونه ای باشد که کف استخر به راحتی دیده شود.

·        آخرین باری که آب استخر کاملا تعویض شده است اعلام شود.

·        حتی الامکان ویلای استخر دار به دلیل استفاده بانوان و خانواده ها، مشرف به جایی نباشد.

·        از انتشار عکس و ویدیو از فعالیت هایی که در استخر انجام می شود با ذکر لوکیشن در شبکه های اجتماعی خودداری شود تا حریم خصوصی افرادی که حضور دارند و همچنین مکان برگزاری این مراسم که قانونا در اختیار مالک است نه مستاجر، بدون اطلاع و رضایت اطلاع رسانی نشود.

نردیکی ویلا به مقصدهای گردشگری

در اجاره ویلا در هر شهری، اگر فقط قصد شما استراحت نیست، حتما باید به مکان ویلا توجه کنید. اگر عاشق طبیعت گردی هستید، ساحل گردی هستید، موزه گردی هستید، گالری گردی هستید، گردشگری شهری هستید، پاساژ گردی هستید و امثالهم، ویلا را جایی در شهر انتخاب کنید که به مجموعه علایق شما و همسفران شما نزدیک باشد تا برای رسیدن به نقاط مورد نظر، مجبور نباشید در ترافیک نوروزی شهرها توقف کنید!

بنابراین انتخاب ویلا بر اساس مقصد گردشگری مورد نظر اجاره کنندگان ، اهمیت زیاد دارد ومیتواند در وقت و هزینه صرفه جویی کند. اگر ویلایی ارزان در بیرون شهر انتخاب می کنید به این موضوع توجه کنید که شاید نیاز باشد روزی ۱ ساعت بین ویلا تا مرکز شهر تردد کنید و این امر، استهلاک خودرو، خستگی مسافران و هزینه های سوخت و ترافیک و امثالهم را در پی خواهد داشت که در ایام نوروز این مقولات به اوج می رسد.

مدت زمان اقامت در اجاره ویلا

هر چه مدت زمان اقامت شما در یک ویلا افزایش پیدا کند، سر جمع پولی که بابت اجاره پرداخت میکنید قطعا با کاهش روبرو می شود. بنابراین سعی کنید برای کاهش هزینه های سفر بین شهری و جلوگیری از پرداخت حداکثری اجاره بها، برای اقامت  در ویلا ها، مدت زمان مشخصی را در نظر بگیرید و برای این کار، برنامه ریزی سفر را کلی انجام داده و نهایت برای اقامت در ۲-۳ شهر در تعطیلات نوروز برنامه ریزی کنید تا پول کمتری بابت اجاره کوتاه مدت ویلا و هزینه های تردد بین شهری پرداخت کنید.

تعداد افراد مقیم

در اجاره ویلا، اگر قرار است فرد یا افرادی پس از اقامت شما به ویلا مراجعه کنند و اضافه شوند، این موضوع را به اجاره دهنده اطلاع دهید و قید شود که این موضوع اتفاق خواهد افتاد. مثلا اگر خانواده ۴ نفره هستید و ۲ روز پس از ورود شما به ویلا، خانواده دیگری از دوستان و آشنایان به شما می پیوندد، این موضوع در اجاره بها و تنظیم صورتجلسه احتمالی اجاره قید شود تا عامل اختلاف بین موجر و مستاجر ویلا در ایام پر ترافیک نوروز نشود!

امکانات ویلا

همانطور که گفتیم، امکانات ویلا را پیش از تنظیم صورتجلسه احتمالی، پرداخت پیش پرداخت و مسایلی از این دست، بررسی کنید تا آنچه مورد ادعای اجاره دهنده و مورد علاقه اجاره کننده است ، اختلافی ماهوی با هم نداشته باشد. البته اگر از طریق سایت های اجاره دهنده این امر صورت میگیرد، طبق قوانینی که در شرایط استفاده از خدمات ذکر شده است، دو طرف حقوقی دارند که باید به آن توجه کنید.

بنابراین، در مراجعات حضوری برای اجاره ویلا، حتی الامکان به بازدید کامل بخش های مختلف به خصوص سیستم تهویه مطبوع، قفل درب ها ، پنجره ها، بخش های قابل نفود به خانه، صحت کارکرد یخچال و کمدها و همچنین میزان نو یا کهنگی مبلمان و تخت ها را بررسی کنید و اگر مورد بود به اطلاع اجاره دهنده رسانده تا رفع عیب شود یا قبل از تصرف شما، نسبت به وضعیت موجود مطلع شود.

اجاره پیش از سفر

سایت هایی مثل موسم به شما کمک میکنند تا پس از برنامه ریزی سفر نوروزی، مقصدهای گردشگری خود را انتخاب و با کمک توصیه هایی که در مجله گردشگری در ۳۱ استان کشور به شما شده است، شهرهای مورد نظر را مشخص کرده و نسبت به اجاره ویلا و آپارتمان در استان مورد نظر اقدام کنید. اجاره پیش از سفر همواره راه حلی خوب و مطمئن برای انجام سفری راحت و بی دغدغه است. معمولا اجاره های اینترنتی پیش از سفر به دلیل اینکه شما هویت اجاره دهنده و اجاره کننده را میدانید و شرایط اجاره مکتوب تایید و به اطلاع طرفین رسیده است و هزینه ها نیز در بستر فضای مجازی تبادل شده است، وضعیت بهتری نسبت به اجاره های خیابانی و سر راهی و امثالهم دارند.

امیدواریم در ایام نوروز ۹۷، شاهد کاهش تصادفات جاده ای و مرگ و میر هموطنان باشیم و سبک زندگی مجازی و تجارت اینترنتی در میان کاربران جامعه اطلاعاتی کشور، سبب رونق صنعت گردشگری کشور شود و فرهنگ رزرواسیون آنلاین پیش از پیش در ایران گسترش یابد.

هموطن گرامی

در صورتی که خواهان اجاره ویلا در یکی از نقاط کشور در نوروز باستانی ۹۷ هستید، سوالات خود را کامنت کرده تا به اطلاع کارشناسان موسم رسیده وپاسخ مناسب شما اطلاع رسانی شود.

 

آخرین خبرها از دنیای گردشگری ایران را هر روز در موسم دنبال کنید. 

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا