راهنمای سفرصنعت گردشگری

آنچه گردشگران در ایرانگردی باید بدانند

سال گذشته بیش از ۴ میلیون گردشگر به ایران سفر کرد. این رویه در حال افزایش است و استقبال گردشگران خارجی پس از برجام برای سفر به ایران روند صعودی گرفته است. بعضی از هموطنان ما برای دعوت از دوستان خارجی یا اقوام خود که برای نخستین بار به ایران سفر می کنند، با سوالاتی روبرو هستند که پاسخ به آن خیلی در دسترس نیست. این گفتار، با تکمیل توصیه های مسافرتی وزار ت خارجه ایران، شما را با ده ها نکته مهم در قالب پکیج اطلاعاتی ارزنده در حوزه سفر به ایران آشنا می کند. حتی اگر شما هم به عنوان شهروند ایران قصد ایرانگردی دارید، این گفتار مطالب خوبی را در اختیار شما قرار می دهد.

در سفر به ایران به عنوان گردشگر بین المللی، دانستن اطلاعات عمومی و کمی قانونی، اهمیت دارد. چرا که سفر به ایران با سفر به مالزی یا تایلند یا اسپانیا متفاوت است. به عنوان مثال، بانوان می بایست حجاب اسلامی را رعایت کنند یا از خوردن و نوشیدن در ملا عام در ماه رمضان پرهیز کنند. البته موارد دیگر هم هست که در این بخش به آن به طور کلی اشاره می شود.

اگر قصد دارید برای نخستین بار به ایران سفر کنید یا مهمانان خارج از کشور خود را به ایران دعوت می کنید، توجه به نکاتی اهمیت دارد که در گفتار امروز مجله گردشگری MOOSEM.IR به آن اشاره میکنیم. در صورتی که در پس از مشاهده این گفتار با پرسشی روبرو شدید، مراتب را از طریق بخش ارتباطی موسم یا کانال های ما در شبکه های اجتماعی در اختیار کارشناسان موسم قرار دهید تا مشاوره رایگان تخصصی را دریافت کنید.

(آشنایی با خدمات گسترده سامانه صدور روادید الکترونیکی وزارت امور خارجه ایران که اخیرا راه اندازی شده است ضروری است)

با ما همراه باشید.

ایران: امن، ارزان و پر جاذبه

بسیاری از دوستان خارجی شما درباره سفر به ایران مشکوک هستند و با بی میلی به این موضوع نگاه میکنند. چرا؟ چون اطلاعات مستند و مستدل و موثقی درباره امنیت، رفاه و آنچه یک گردشگری خارجی برای سفر به ایران نیاز دارد، ندارد. این وظیفه شما به عنوان دعوت کننده است که این افراد را نسبت به آرامش و امنیت همه استان های ایران آگاه کنید و بهترین راه، معرفی لینک هایی از سایت های خبری معتبر بین المللی به زبان مورد نظر آنهاست تا اطمینان آنان جلب شود.

ایران طبق آمارها و گزارش های بین المللی، یکی از امن ترین کشورهای خاورمیانه برای گردشگران خارجی است. مهم نیست شما به تهران سفر میکنید یا تبریز و حتی مناطق جنوبی یا غربی کشور. به هر نقطه ای که سفر کنید، امنیت که اصل اول سفر است، برقرار است. آسمان ایران، اکنون یکی از امن ترین آسمان های خاورمیانه بوده و روزانه میزبان هزاران پرواز بین المللی بوده که از آسمان ایران عبور می کنند.

ایران برای بسیاری از گردشگران خارجی، کشوری ارزان و متنوع نه فقط از جنبه های گردشگری و تفریجی، بلکه فرصت های اقامتی، خرید مواد غذایی، خرید پوشاک و مایحتاج عمومی گردشگران است. کاهش ارزش پول ملی ایران در برابر دلار آمریکا و یورو سبب شده تا قدرت خرید گردشگران اروپایی و امریکایی هنگام سفر به ایران در سال های اخیر افزایش یابد.

سالانه صدها هزار گردشگر از سراسر جهان برای انجام امور بهداشتی و درمانی و سلامت به کشور سفر میکنند و اوضاع گردشگری سلامت (HEALTH TOURISM)، گردشگری تندرستی (WELNESS TOURISM) و گردشگری روستایی (RURAL TOURISM) در ایران روز به روز بهتر می شود. هزینه های پایین پزشکی و جراحی در ایران به گونه ای است که امروزه شاهد سفر اروپایی ها و حتی آمریکایی ها به ایران برای انجمل تخصصی ترین عمل ها هستیم.

چون اکنون بسیاری از گردشگرانی که قصد سفر به ایران دارند، از ظرفیت های فضای مجازی برای اگاهی از مقصدهای گردشگری خود استفاده می کنند، نخستین توصیه ما به گردشگرانی که در خارج از تورهای گردشگری به ایران می آیند، برنامه ریزی برای سفر است. برای همه نوع سلیقه های گردشگران، فرصت های گردشگری و اقامتی وجود دارد.

مثلا اگر شما به دنبال گردشگری لاکچری هستید، ظرفیت های مرتبط برای شما در شهرهای مختلف  کشور وجود دارد. اگر به دنبال طبیعت گردی هستید، فرصت های گردشگری در طبیعت ۴ فصل و جذاب ایران در اختیار شما است که بر اساس بودجه سفر خود، می توانید آن را برنامه ریزی و دنبال کنید. اگر عشق روستا گردی هستید و گردشگری خودمانی و بک پگری را دوست دارید، باز هم امکانات وسیعی برای شما در نقاط مختلف فراهم است.

(مسجد نصیر الملک شیراز و شکوه رنگارنگ انعکاس نور بر ارسی های مسجد، این مسجد را یکی از معروف ترین مقصدهای گردشگری شیراز در شبکه های اجتماعی کرده است)

بنابراین پیش از سفر، ابتدا هدف از سفر، مدت سفر و هزینه ای که میخواهید برای ایرانگردی اختصاص دهید را مشخص و مکتوب کنید.

سوالاتی که پیش از سفر به ایران باید بپرسید

 

اگر میخواهید دوست ایرانی یا غیر ایرانی را به ایران دعوت کنید و یا به عنوان فردی که والدین ایرانی دارد و هنوز سفر به ایران را تجربه نکرده است ، قصد سفر به این کهن دیار را دارید، پاسخ شما به سوالات زیر در برنامه ریزی سفر اهمیت دارد:‌

 

 • قصد سفر به کدام شهر های ایران دارید؟

خارجی ها و ایرانیان مقیم خارج از کشور، همواره بازدید از نقاط تاریخی ایران مثل اصفهان و یزد و شیراز را در اولویت سفر خود قرار می دهند. اگر شما یا دوستان خارجی شما قصد سفر به این نقاط را دارند، برای کاهش هزینه ها، از مدت ها قبل نسبت به رزرو هتل و خرید بلیط هواپیما یا قطار اقدام کنید.

 

 • با چه وسیله ای قصد سفر به نقاط مختلف کشور را دارید؟

وسیله سفر اگر اتوبوس نباشد، برای برنامه ریزی سفر اهمیت دارد. به این پارامتر کلیدی توجه کنید.

 

 • چند روز قصد دارید در پایتخت توقف کنید؟

تعیین زمان اقامت در تهران برای برنامه ریزی سفر شهروندان خارج از کشور اهمیت دارد. اگر بر اساس سیستم VISA ON ARRRIVAL به ایران سفر میکنند و کلا قصد اقامت یک روزه یا چند ساعته در تهران دارند، از NOVOTEL HOTEL  روبروی فرودگاه امام خمینی برای استقرار آنها استفاده کنید.

 

 • چه مناطقی در تهران در اولویت گردش شما قرار دارد؟

گردشگران خارجی یا دوستان شما که قصد بازدید از ایران را دارند، تهران را مقصد گردشگری خوبی میدانند. اولویت گردشگری آنها را در تهران آلوده و پر ترافیک مشخص کنید تا در وقت و زمان صرفه جویی شود. ۱۰ مقصد گردشگری هیجان انگیز تهران را اینجا ببینید.

 

 • برای گردش در شهرهای ایران، موزه گردی برای شما اهمیت دارد یا طبیعت گردی؟

هر نوع گردشگر خارجی، مشتاق بازدید از موزه های ایران نیست و شاید طبیعت گردی و بیابان گردی و جنگل نوردی و آفرود و سافاری و ورزش های أبی، جذابیت بیشتری برایش نسبت به دیدن موزه های کشور داشته باشد. این موضوع را از مهمان خارجی خود سوال کنید.

 

(آسان ترین و راحت ترین شیوه سفر در ایران با رزرو بلیط قطار از سایت رجا امکان پذیر است)

 • آیا در سفر به ایران، بازدید از مناطق ساحلی شمال و جنوب کشور را در برنامه دارید؟

این سوال مهمی است. نقش مهمی در برنامه ریزی سفر و مدیریت هزینه سفر دوستان خارجی شما یا هموطنان ایرانی که برای نخستین بار به کشور سفر می کنند دارد. اگر بیش از ۲ هفته در ایران اقامت دارید، میتوانید کیش و قشم و چابهار همیشه بهار ایران را در دستور کار گردشگری خود قرار دهید و برنامه ریزی کنید.

 

 • چقدر برای سفر خود می خواهید بپردازید؟

حتما اگر دوست خارجی شما قصد سفر به ایران را دارد یا شما به عنوان ایرانی که برای نخستین بار قصد سفر به ایران را دارید، باید بودجه خود را در سفر به ایران مشخص کنید. معمولا ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو برای سفری تا ۲ هفته معقول است. منوط بر اینکه مرتب در هتل های لوکس اقامت نکنید!

 

 • آیا قصد دارید مناطق مختلف ایران را با هواپیما طی کنید؟

اگر پاسخ مهمان شما به این سوال مثبت است، بایستی برنامه ریزی خوبی برای سفر هوایی ایشان انجام دهید و پیش از همه، برنامه سفر را تعیین و مسیرهای هوایی را مشخص کنید. برنامه به گونه ای تنظیم شود که برای طی مسیرهای زیر ۳۰۰ کیلومتر، نیازی به استفاده ازهواپیما نباشد.

(برای سفری ارزان در شهرهای مختلف کشور، از خدمات اقامتی ارزان، مطمئن و امن سایت رزرواسیون موسم استفاده کنید)

 • اگر با اتوبوس قصد طی کردن فاصله میان شهر ها را دارید، به شرایط آب و هوایی و شیوه رزرو بلیط اتوبوس آگاه هستید؟

اکثر شرکت های هوایی و اتوبوسی و ریلی کشور سایت اینترنتی دارند. اگر طرف های خارجی شما، دسترسی به کارت های اعتباری ریالی مجازی ندارند، خرید را انجام دهید.

 

 • آیا دوست فارسی زبان در ایران دارید؟

چون  مردم در ایران بر خلاف کشورهای اسکاندیناوی، عموما به زبان انگلیسی تسلط ندارند، به دوست غیر فارسی زبان خود یادآوری ککنید که اپلیکیشن ترجمه در اختیار داشته و راهنمای انگلیسی سفر به ایران را با خود به همراه بیاور و از سایت های معروف مثل تریپ ادوایزر و لونلی پلنت استفاده کند.

 

 • آیا مهمانی که به ایران دعوت میکنید، فارسی بلد است یا تنها سفر میکند؟
 • آیا مهمان شما قصد اقامت در خانه های اجاره ای هموطنان را در ۳۱ استان دارد؟
 • آیا اولویت اقامت مهمان شما در ایران، اقامت در هتل های لوکس است؟

پاسخ دقیق و مشخص به این پرسش ها، می تواند سفری آسان و هیجان انگیز را برای شما به ارمغان آورد.

قطعا فردی که قصد دارد ۱ هفته از ۱۰ روز مدت سفر خود در ایران را در استان یزد یا اصفهان سپری کند، وقت کمتری برای مشاهده ظرفیت های گردشگری شمال یا جنوب کشور و حتی بازدید از بخشی از آثار جهانی ایران در یونسکو خواهد داشت.

برنامه ریزی سفر برای کاهش هزینه های سفر به ایران

گر چه برای بازدید همه ظرفیت های گردشگری و تاریخی استان های پر گردشگر اصفهان و یزد، چند هفته نیز کم است، اما به هر حال، انتخاب شهر مورد نظر بر اساس علایق و اولویت های سفر، اهمیت بسیار دارد. بعضی از شهرهای کشورهای جهان، به واسطه تبلیغات رسانه ای، محبوب و در فهرست اولویت های گردشگران قرار می گیرد. اما هستند جاهایی که بسیاری از گردشگران حرفه ای هم از دیدن آن ها غافل می شوند و گردشگران نکته سنج و هیجانی، معمولا سراغ این جا ها می روند.

(سفر به ایران را با گردش در تصاویر اینستاگرامی گردشگران خارجی ایرانگرد جستجو کنید. اینجا ماسال است)

مثلا در ایران، شهر چابهار، شهر همیشه بهار ایران، یکی از دیدنی ترین نقاط جنوب کشور است که همچون کیش، مورد عفلت گردشگران بین المللی قرار میگیرد. یا کویر لوت یا اقامت در کپرهای استان کرمان، یکی از جذاب ترین و هیجان انگیز فرصت های بیایان گردی را در کشور در اختیار گردشگران قرار می دهد که در هیچ نقطه ای از ایران نمیتوان تجربه کرد و تجربه ای کم نظیر است.

یا سفر به مناطق خوش آب و هوا با مناظری باور نکردنی در استان مازندران و گیلان مانند سوباتان، مازیچال و فیلبند، که امکان گردش در میان ابرها و زمین هایی سر سبز پوشیده از گل های زرد رنگ را برایتان به ارمغان می آورد، فرصتی است که در هیچ نقطه ای از ایران قابل مشاهده نیست.

بنابراین خیلی مهم است که شما پیش از سفر به ایران، هدف خود از سفر را مشخص کنید. هدف گذاری در گردشگری، مثل هر کار دیگری، نیاز به آگاهی دارد. اگاهی هم نیاز به دانش و اطلاعات دارد. تا شما دانش و اطلاعات لازم درباره مقصدهای گردشگری جذاب و هیجان انگیز ایران نداشته باشید و اطلاعات خود را فقط به شنیده ها و گزارشات رسمی دولت ها و سایت های غیر تخصصی محدود کنید، قطعا فرصت های بسیاری در ایرانگردی را از دست خواهید داد. این کتاب تلاش دارد تا شما را به سطح خوبی از اطلاعات مختصر و مفید درباره سفر به ایران باورنکردنی برساند.

(بازار قدیمی قم به روایت هشتگ MUSTSEEIRAN)

توصیه بعدی برای علاقمندان به سفر به ایران، تعیین محل اقامت و نوع آن پیش از عزیمت است. بسیار مشاهده شده است که گردشگران خارجی که خارج از تور به کشور سفر می کنند، به فکر آنکه در هر زمان و مکان، امکان استفاده از مکان های اقامتی خوب و با کیفیت و قیمت مناسب وجود دارد، از رزرواسیون امتناع می کنند و نمیتوانند خدمات مورد نظر را دریافت کنند. توصیه می کنیم که پیش از عزیمت، از طریق سایت های جهانی رزرواسیون یا درگاه های رزرواسیون مکان های اقامتی در ایران، مکان مورد نظر را در شهر مورد علاقه ، رزرو کنید.

گردشگری در ایران و گردشگری مجازی!

بعضی از گردشگران خارجی که خواهان سفر به ایران هستند از طریق سایت های رسمی کشور خود به سفر به ایران منع شده اند! معمولا هم دوستان و اشنایان شما، شما را به این سایت های هشدار دهنده دولتی، ارجاع می دهند. اگر با چنین توصیه هایی از سوی دوستان خارجی مواجه شدید، آرامش خود را حفظ کنید!

به انها اطمینان دهید که این هشدارها سیاسی بوده و در عمل چنین نیست. برای اعتماد زایی و راستی آزمایی ادعای خود، از هشتگ های ایرانگردی معروف اینستاگرام استفاده کنید و این لینک ها را در اخیتار ان ها قرار دهید تا آنان از طریق لنز دوربین گوشی های هوشمند گردشگران خارجی، با ایران آشنا شوند.

راه دیگر ان است که انها قبل از رجوع به گزارش های دولتی مربوط به وزارت امور خارجه کشور شان درباره سفر به ایران، ایران را از طریق مستندهای ویدیویی و narration هایی که در سایت ها و شبکه های اجتماعی گردشگری درباره ایران به اشتراک گذاشته شده است مشاهده کنند.

(تصویری از خانه های تاریخی اصفهان بر اساس هشتگ ایرانگردی VISITIRAN)

اگر ایرانی هستید و برای نخستین بار قصد بازدید از کشور خود را به عنوان تبعه دو ملیتی دارید، نگاه غیر تعصب آمیز و آزاد به ایران، میتواند شما را در تصمیم گیری نهایی، بهتر و بیشتر یاری کند. مقید کردن خود به قوانین و مقررات ایران و توصیه های کشور مطبوع شما در هنگام سفر به ایران، زمانی مفید است که شما حداقل اطلاعات لازم را درباره ایران، تاریخ، مقصدهای گردشگری و برنامه سفر، در اختیار داشته باشید.

ایران نه به اندازه کره شمالی که بسیاری از کشورهای دنیا، گردشگران خود را از سفر به این مقصد منع می کنند، خطرناک است، نه مثل تایلند که یکی از مقصدهای گردشگری جنسی در آسیا است، چنین مصداق هایی در ان قابل جستجو است و نه مثل اسپانیا، مشروبات الکی و دیسکو، در دسترس است.

ایران را باید با شرایط فعلی و واقع بینانه پذیرفت و عشق سفر به ایران و مشاهده ظرفیت های ناب گردشگری و تاریخی این کشور را محدود به توصیه های سیاسی رسمی دولت ها و اطلاعات غیر مستند و مستدلی که بعضا درباره این کشور در رسانه ها منتشر می شود، نکرد.

(ایران به روایت گردشگران خارجی در تهران)

 

با قوانین آشنا شوید

چه دوستان خارجی خود و چه اقوام دو ملیتی خود در خارج از کشور را پیش از سفر به ایران، با قوانین کشور آگاه کنید. قوانین در این کشور، بر خلاف تصور برخی از گردشگران بین المللی، سخت و طاقت فرسا نیست. برای بانوان همانطور که گفته شد، رعایت حجاب عرف اسلامی در اماکن عمومی الزامی است. اما این بدان معنی نیست که بانوان اروپایی و آمریکایی و آسیایی  و آفریقایی، با روبنده و چادرهای سیاه بلند مثل آنجه که در عربستان سعودی شاهد هستیم، در ایران تردد کنند.

میتوان با مدهای روز دنیا، پوشش موجه و قابل قبول برای تردد در ایران داشت و البته فشن شوهای اسلامی که در چند سال اخیر در نیویورک به رهبری انیسه حسبیان، طراح مد اندونزیایی مقیم آمریکا ارائه می شود، نشان دهنده علاقه بانوان غربی به سبک مد و لباس پوشیده است که قبلا خیلی مسبوق به سابقه نبود. بنابراین اگر خانم هستید و قصد سفر به ایران دارید، سخت نگیرید! به یوتیوب و شبکه های اجتماعی بروید و جستجوی کوچکی در گوگل کرده و نحوه پوشش ساده و راحت گردشگران خارجی که به ایران سفر کرده اند را ببینید. حال اگر شما نمیتوانید با بی کی نی صورتی در سواحل کیش و گیلان شنا کنید یا با آبجو خود در پیاده روها قدم بزنید، این دلیل بر مشقت بار بودن سفر به ایران نیست!

اگر هدف، مشاهده چیزهای جذاب و کم نظیر در ایران بزرگ باشد، محدودیت های قانونی، در برابر اهداف کلان و هیجانی، قابل چشم پوشی خواهد بود. موضوع دیگری که باید در سفر به ایران بدانید، آشنایی مختصر با قوانین اسلامی حاکم در جامعه است.

بر خلاف بسیاری از کشورهای دنیا، بوسیدن زن و مرد در اماکن عمومی، مرسوم نیست. اما اگر شما دست دوست دختر یا دوست پسر خود را بگیرید و راه بروید، کسی به شما ایراد نخواهد گرفت! هم چنین پوشیدن شلوارک برای مردها در اماکن عمومی، مرسوم نیست و احتمالا با تذکر پلیس مواجه شوید. برای بانوان که چنین کاری میتواند برخوردهای بیشتری را نیز به همراه داشته باشد و جرم تلقی شود.

(سازمان میراث فرهنگی ایران در کلیه استان های کشور، پاسخگوی کلیه سوالات گردشگرای ایرانی و بین المللی است)

برای بازدید از اماکن مذهبی ایران مثل مساجد و حسینیه ها، قوانین ملی ثبت شده وجود ندارد. اما عرفی در این زمینه برقرار است. مثلا مرسوم نیست که غیر مسلمان ها وارد مساجد شوند و حضور آنها بر اساس شرایط خاصی مجاز است که در اینجا به شرح آن نمی پردازیم. یا در برخی از مراکز مذهبی کشور، بانوان باید حتما با چادر وارد شوند. مانند امام زاده صالح در منطقه تجریش تهران.

بنابراین، آگاهی از وضعیت مذهبی و قوانین مرسوم و حتی عرف جامعه، میتواند شما را راحت تر در ایرانگردی یاری کند. البته فکر نکنید که نیاز است یک واحد دانشگاهی پیش از سفر به ایران بگذرانید! جستجوی کوچکی در اینترنت، اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می دهد و میتوانید از صدها هزار گردشگری که سالانه بهایران سفر میکنند و توریسم وبلاگر هستند، تعامل کرده و اطلاعات لازم را کسب کنید. با ارتباط با نویسندگان این کتاب نیز میتوانید به سوالات خود پاسخ دهید.

۵۸ موضوع مهمی که گردشگران خارجی

 یا ایرانیان دو ملیتی در سفر به ایران باید بدانند

 • کارت های اعتباری خارجی در ایران، کارکردی ندارند.
 • امکان افتتاح حساب بانکی به گردشگران خارجی در ایران داده نمی شود.
 • با دریافت روادید گردشگری ایران، بازدید از همه نقاط سرزمین ایران، حتی ابوموسی در جنوب خلیج فارس نیز در دسترس خواهد بود.
 • اینکه پس از دریافت روادید گردشگری ۹۰ روزه ایران، بتوانید روادید خود را تمدید کرده و در موسسه آموزشی یا آکادمیک ثبت نام کنید یا پیشنهاد شغلی دریافت کنید، موضوعی است که باید با وزارت امور خارجه ایران مکاتبه کنید که در خیابان ۳۰ تیر تهران قرار دارد.
 • هیچ محدودیتی برای خرید اجناس مجاز و عرف توسط گردشگران خارجی در کشور وجود ندارد.
 • برای خروج طلا، اشیای تاریخی و باستانی و عتیقه و همچنین فرش، رعایت حقوق گمرکی و قوانین داخلی ایران ضرورت دارد.
 • ایرانی ها، مردمانی مهمان نواز هستند. بسیارند گردشگرانی که به طور غیر منتظره، مهمان خانه های ایرانیان در شهرهای مختلف شدند. اما همواره، مسائل ایمنی و عدم ورود به مناطق و محدوده های ناشناخته را توجه کنید.
 • نشانی و تلفن سفارتخانه کشور مطبوع خود را یادداشت و به همراه داشته باشید.
 • همواره کپی صفحه اول گذرنامه و همچنین روادیدی که دریافت کردید را با خود به همراه داشته باشید.
 • الزامی برای همراه بودن گذرنامه در طول روز، در صورتی که در یک شهر ساکن هستید، وجود ندارد.
 • مردم ایران به خصوص نسل جوان و تحصیل کرده، آگاهی خوبی به زبان انگلیسی دارند. اما بد نیست برخی از واژگان مثل سلام، خداحافظ، متشکرم، از راهنمایی شما ممنونم، چقدر زیبا، گران است، نمی خواهم، لازم ندارم که شاید در طول روز بسیار استفاده کنید را به فارسی یاد بگیرید.
 • از حمل پول نقد ایران یا ارزهای خارجی بیش از مبلغ مورد نیاز در روز خودداری کنید. گر چه دزدی از گردشگران خارجی در نقاط مختلف ایران، بسیار اندک است.
 • یادگیری شمارش اعداد به زبان فارسی میتواند شما را در سفرهای درون شهری یاری کند.
 • مغازه دارهای ایرانی، اهل چانه هستند. هر اندازه بتوانید چانه بزنید و تا حدودی فارسی هم به آن اضافه کنید، قیمت کمتری برای جنس مورد نظر پرداخت خواهید کرد.
 • بانوان گردشگر، بهتر است هم لباس اصلی خود را به همراه بیاورند و هم مانتو.
 • اینکه چه مقدار پول برای سفر به ایران نیاز دارید، به سبک زندگی و علایق و اولویت های گردشگری و تفریج شما باز می گردد. اما می توان با روزی ۱۰۰ دلار در تهران، زندگی متوسطی داشت.
 • قیمت اجناس مثل لبنیات، گوشت، میوه و امثالهم را میتوانید از گردشگران خارجی که به ایران سفر کرده اند یا در حال سفر هستند، از طریق شبکه های اجتماعی استعلام کنید.
 • پلیس در ایران، به زبان انگلیسی آشنایی ندارد. اگر نیاز به ارتباط با پلیس داشتید، حتی الامکان از یکی از دوستان خود در ایران بخواهید به زبان فارسی با پلیس تماس گرفته تا نیروهاهی پلیس به محل اقامت یا درخواست شما بیایند. اگر دوست فارسی زبان ندارید، سعی کنید با سفارت کشور خود در تهران تماس بگیرید. در مواقع اورژانسی، با شماره ۱۱۰ تماس بگیرید.
 • از نیروهای پلیس در ایران، پیش از ارائه هر گونه گذرنامه و مجوز عبور و مدارکی، کارت شناسایی درخواست کنید. به آرم پلیس ایران توجه کنید.
 • ساعت کار اتوبوس و مترو و خطوط آن را به زبان انگلیسی از سایت های مربوطه دانلود و یا اپلیکیشن آن را نصب کنید.
 • نقشه ایران را به صورت اپلیکیشن بر روی گوشی هوشمند خود نصب کنید.
 • کارت هتل یا محل اقامت خود را همیشه به همراه داشته باشید.
 • اگر برای ورود به مراکز مذهبی، با پرسشی روبرو شدید، از همراهان خود یا یکی از دوستان فارسی زبان و یا تور لیدر سوال کنید. معمولا مسولان مراکز مذهبی، آشنایی به زبان انگلیسی ندارند.
 • عکسبرداری از مناطق نظامی و امنیتی که علامت عکسبرداری ممنوع بر روی آن درج شده است، جرم تلقی می شود.
 • تعارف کردن، بخشی از فرهنگ ایرانی است. اگر با آن غریبه هستید، موحب آزار شما نشود. کمی حوصله خود را افزایش دهید.
 • در ماه هایی که مناسبات های ملی و مذهبی در ایران رواج دارد، مانند نوروز، محرم، اعیاد مذهبی، غذا توسط نیکوکاران بین مردم توزیع می شود. ایرانیان به این غذاها، نذر می گویند. این غذاها رایگان است و بین همه افراد در محل توزیع می شود.
 • برای سوار شدن به اتوبوس در شهرهای ایران، کارت اتوبوس مورد نیاز است که قابل شارژ خواهد بود. اما عموما راننده ها (به جز راننده های اتوبوس BRT در تهران) پول نقد به عنوان کرایه قبول می کنند.
 • اگر در زمانی که این کتاب را مطالعه می کنید، واحد پول ایران از ریال به تومان تغییر کرده است، اطلاعات لازم را بدست آورید.
 • امکان دریافت کد بورس جهت فعالیت در بازار سهام ایران تحت شرایطی برای شهروندان غیر ایرانی فراهم است.
 • خرید بلیط اینترنتی جهت ورود به موزه ها و کاخ های ایران، تفاوتی با نرخ خرید بلیط در باجه بلیط فروشی ندارد.
 • دسترسی به اینترنت پر سرعت در صورتی که سیم کارت رایتل، همراه اول و ایرانسل در اختیار داشته باشید و بسته های حجمی خریداری کنید،‌امکان پذیر است. بسیاری از نقاط ایران تحت پوشش اینترنت وای فای قرار دارد.
 • اگر به زبان فارسی آشنایی ندارید و زبان انگلیسی را نیز به خوبی صحبت نمی کنید، مقصد خود را بر روی نقشه به راننده نشان دهید.
 • نوشیدن آب در مراکز سر پوشیده در ایران، امکان پذیر است. اما در پارک ها، به علایم هشدار دهنده توجه کنید.
 • استفاده از پول خرد ایران برای استفاده از WC در نظر داشته باشید.
 • انعام در رستوران های ایران مرسوم نیست.
 • جای پارک خودرو در شهرهای ایران به خصوص شهرهای بزرگ، معضلی است. اگر خودرو اجاره کرده اید، سعی کنید محدوده زوح و فرد و طرح ترافیک را بدانید.
 • رانندگی در ایران، به شیوه سوئد یا سوییس نیست و کمی بی نظم است.
 • خرید و فروش مشروبات الکی در ایران جرم محسوب می شود.
 • منعی برای اسکی بانوان با آقایان وجود ندارد.
 • منعی برای برگزاری جشن و مراسم مختلط در رستوران های ایران در صورتی که مغایر با عرف اسلامی نباشد وجود ندارد.
 • اگر قصد یادگیری زبان فارسی در ایران دارید، از راهنمایی موسسه دهخدا یا سعدی در تهران استفاده کنید.
 • بازدید از برخی از شهرهای ایران، در فصل های خاصی از سال، دلچسب تر است. مثلا بازدید از مناطق آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان و لرستان، به دلیل سردی هوا در نیمه دوم سال، سخت تر از نیمه نخست سال است.
 • مناطق شمالی و جنوبی ایران در همه فصول سال، جذابیت های رنگارنگی برای گردشگران طبیعت گرد دارد.
 • تفاوتی نسبت به گردشگری در پایتخت در فصول مختلف وجود ندارد. اما آب و هوای پایتخت در چند سال اخیر، در نیمه دوم سال (یعنی از سپتامبر تا مارچ) کمی آلوده می شود. اما این آلودگی مدت دار نیست و نباید عامل منفی در سفر شما به تهران در این بازه زمانی شود.
 • سایت های گردشگری بسیاری در داخل ایران به زبان انگلیسی، اطلاعات مورد نیاز گردشگران برای سفر آسان و راحت را به اشتراک می گذارند. مشخصات این سایت ها را میتوانید با جستجوی key word در گوگل بر روی پسوند .ir بدست آورید. چرا که سایت های ایرانی دارای پسوند .ir هستند.
 • در ایران، نرم افزار پیام رسان تلگرام، بیش از ۴۰ میلیون کاربر دارد. اگر قصد دارید به صورت بلند مدت با دوستان و آشنایان خود در ایران تعامل کرده و در ارتباط باشید، این نرم افزار رایگان پر مخاطب روسی را دانلود و نصب کنید.
 • برخی از گردشگرانی که به ایران سفر می کنند، علاقمند هستند تا کتاب هایی درباره زبان و ادبیات و فرهنگ و هنر و جامعه ایران به زبان انگلیسی تهیه کنند. پیشنهاد میکنیم به خیابان انقلاب تهران مراجعه کرده و از کتابفروش ها، چنین کتاب هایی را سوال کنید. از ایستگاه مترو انقلاب می توانید برای سفر به این منطقه فرهنگی تهران استفاده کنید.
 • اگر قصد خرید صنایع دستی در ایران دارید و در تهران هستید و فرصت زیادی ندارید، به خیابان نجات الهی بروید که پایتخت صنایع دستی ایران و درانجا با ده ها مغازه که عرضه کننده هزاران محصول صنایع دستی از ۳۱ استان ایران است مواجه خواهید شد. اصل چانه زدن و قیمت گرفتن در مغازه های مختلف را فراموش نکنید.
 • اخرین اطلاعات درباره کتاب هایی که در ایران منتشر می شود را در سایت کتابخانه ملی ایران : ir دنبال کنید.
 • بازدید از کتابخانه ملی ایران برای عموم و گردشگران بین المللی آزاد است.
 • با خرید کارت بلیط، از اتوبوس و مترو میتوانید با قیمتی ۲۰ درصد ارزان تر از پرداخت نقدی استفاده کنید.
 • ۲ جا در تهران، با استقبال گسترده گردشگران مواجه شده است. یکی برج میلاد تهران و دیگری دریاچه خلیج فارس در انتهای اتوبان همت که بزرگ ترین دریاچه مصنوعی خاورمیانه است. برای رفتن به این دو نقطه از اسنپ استفاده کنید.
 • بهترین رستوران های تهران و سایر شهرهای ایران را از طریق reception‌هتل یا مسئول محل اقامت خود سوال کنید یا از طریق کامنت های درج شده کاربران ایرانگرد در com دنبال کنید. با آشنایی با غذاهای محلی شهرهای ایران که در فصل های بعدی معرفی شده است، میتوانید غذای دلخواه خود را انتخاب کنید.
 • نیاز نیست در بازدید از شهرهای مختلف ایران، location خود را در اینستاگرام یا شبکه های اجتماعی اعلام کنید. میتوانید در داخل پست خود، هشتگی از شهر مزبور را درج کنید تا دوستان شما بدانند که در کجای ایران پهناور هستید. این قضیه به دلیل عدم شناسایی محل اقامت و بازدید شما به واسطه مقولات امنیت خصوصی اهمیت دارد و دلیل دیگری ندارد.
 • در تهران و سایر شهرهای ایران، قبل از سوار شدن به تاکسی، مقصد مورد نظر و کرایه را دقیق با راننده چک کنید. چرا که برخی از گردشگران در بعضی از شهرها، از اینکه راننده های تاکسی، قیمتی بیش از آنجه در مبدا توافق کرده اند از مسافر گرفته اند.
 • در بسیاری از شهرهای ایران، داروخانه های شبانه روزی در دسترس است و قرص های معمولی مانند سرماخوردگی و تب بر را بدون نسخه پزشک به شما ارائه میکنند. اطلاعات پزشکی در ایران را از سایت وزارت بهداشت در آدرس: gov.ir دنبال کنید.
 • هزینه های پزشکی در ایران در مقایسه با بسیاری از کشورها ارزان تر است. به خصوص در حوزه زیبایی پوست و مو و دندان. اگر فکر میکنید دندان های خراب دارید، از فرصت حضور در ایران و ترمیم آنها با هزینه ای کم استفاده کنید.
 • جدید ترین اطلاعات سفر به ایران، راهنمای قوانین دریافت روادید گردشگری و تجاری ایران و همچنین شیوه دعوت از ایرانیان یا خارجی ها برای سفر به کشورمان را از سایت وزارت خارجه دنبال کنید.

امیدواریم مجموعه مطالب جامعی که در این گفتار ارائه شد، راهنمای خوبی برای شما جهت دعوت دوستان خارجی به ایران و همچنین آن دسته از عزیزانی باشد که برای نخستین بار قصد سفر به کشور عزیزمان را دارند.

در سفر به هر نقطه ای از ایران، از خدمات اقامتی و مشورتی موسم استفاده کنید.

 

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. سلام آیا ترجمه این متنو به صورت انگلیسی هم دارید تا برای دوستان انگلیسی زبانم بفرستم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا