راهنمای سفر

آیا می دانید سفر موجب می شود باهوش تر و سالم تر باشید؟

در جهان پر مشغله امروز، به سختی می توان اوقاتی برای استراحت پیدا کرد. منظور ما یک استراحت ۱۵ دقیقه ای و کوتاه برای صرف قهوه و در کردن خستگی نیست، بلکه موضوع صحبت درباره فراغت از کارهای روزانه، مسئولیت شغلی و تمام فشارهای روزانه ای که متحمل می شوید است. بله ما درباره سفر و تعطیلات، تفریح و گشت و گزار در مناطق دیدنی یا سفر های هیجان انگیز جاده ای صحبت می کنیم.

تحقیقات نشان می دهد امروزه مردم بیشتر و بیشتر از روزهای فراغت و تعطیلات خود چشم پوشی می کنند تا بتوانند کار خود را بهتر انجام داده و وفاداریشان را به سازمان محل کارشان ثابت کنند. و در حالیکه مدیران و مافوقان شما از سختکوشی تان قدردان و متشکر خواهند بود، ذهن، جسم و روح شما مشتاقانه در انتظار یک استراحت و سفر مورد نیاز که برایتان بسیار لذت بخش باشد، خواهد بود.

تا کنون اندیشیده اید که چرا ذهن، جسم و روحتان این چنین مشتاقانه طالب سفر و گشت و گزار است؟ چون مسافرت می تواند سلامت جسمتان را بهبود بخشد و موجب افزایش قدرت خلاقیت در شما گردد.

بله، سفر می تواند تاثیر مثبتی روی توانایی خلاقیت شما بگذارد و در از بین رفتن استرس به شما کمک بسزایی کند که این امر موجب بهبود سلامت مغز، قلب و سلامت جسمی می شود.

 

سفر موجب افزایش خلاقیت می شود

خلاقیت در بسیاری از افراد، توسط تجربه چیزهای جدید و هیجان انگیز، شکوفا می شود. ولی زمانی که هیجان انگیز ترین مسئله در زندگی شما در رفت و آمد روزانه به محل کار و گوش دادن به شایعات بی اساس پخش شده در محیط کار خلاصه شود، شما چگونه می توانید استعداد و خلاقیت خود را شکوفا کنید؟ در این صورت فقط ذهنتان را از پیشرفت و الهام گرفتن از چیزها، محدود می سازید.

بسیاری از افراد خلاق مانند نویسندگان مشهوری مثل ارنست همینگوی و مارک تواین، برای پیشرفت شغلی ، سفرهای بین المللی زیادی را تجربه کردند. رمان های همینگوی به شدت الهام گرفته از اوقاتی ست که او در فرانسه و اسپانیا سپری کرده. و مارک تواین نیز کتاب “بی گناهان در کشتی” را با الهام از سفر دریایی اش در آب های مدیترانه به نگارش در آورده است. این نویسندگان با سفر و تجربه فرهنگ های جدید توانستند بهترین آثارشان را خلق کنند.

سفر کردن و گذراندن تعطیلات در جایی دور از محل زندگی، به شما کمک می کند تا ذهنتان را باز کنید. می توانید غذاهای بیگانه و عجیب را امتحان کنید، از مکان های دیدنی منطقه بازدید کنید، با افراد بومی و محلی آن منطقه دوست شوید و به دنبال ماجراجویی در طبیعت بروید. غرق ساختن خود به مدت چند روز در محیطی متفاوت و بیگانه، این امکان را به شما می دهد که خلاقیت خود را شکوفا سازید و نه تنها در مسافرت خلاقتر می شوید، بلکه سالمتر و خوشحال تر نیز خواهید بود.

 

سفر قدرت ذهن را افزایش می دهد

سلامت ذهن و روان شما نیز با سفر افزایش می یابد. تحقیقات صورت گرفته در این زمینه نشان می دهد مسافرت خصوصاً برای افراد بازنشسته به منظور جلوگیری از زوال عقلی و بیماری آلزایمر بسیار مفید و موثر است.

 

با سفر قوای قلبتان را تقویت کنید

سفر نه تنها موجب افزایش قوای ذهنی می شود، بلکه افزایش قوای قلب را نیز در پی دارد. تحقیقاتی در این زمینه صورت گرفته که نشان می دهد، کسانی که چندین سال است که برای گذراندن تعطیلات سفر نکرده اند، نسبت به کسانی که اوقات فراغت خود را در مسافرت و گردش گذرانده اند حملات قلبی بیشتری را تجربه کرده اند. پس برای حفظ سلامتی تان هم که شده هر از گاهی یک سفر لذت بخش و هیجان انگیز را تجربه کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا