صنعت گردشگری

ارزهای دیجیتال و کارکرد آن در تحول گردشگری ایران

کمتر علاقمند حوزه تکنولوژی را سراغ داریم که این روزها صحبتی از ارزهای دیجیتال را نشنیده باشد، در سال ۲۰۱۷ “ارزهای دیجیتال” یکی از ترندهای پر تب و تاب دنیای فناوری بود، از بیت کوین(Bitcoin) و اتریوم(ethereum) تا ریپل(Ripple) و آیوتا (IOTA) هر کدام حرفهای جدیدی برای گفتن دارند که مقالات متعددی در این حوزه نگارش شده است. در این مطلب قصد داریم تا از زاویه دیگری به ایجاد فرصتهای جدید با گسترش ارزهای دیجیتال بخصوص در صنعت گردشگری ایران بپردازیم.

تاریخچه مختصری از اولین ارز دیجیتال (بیت کوین)

بیت کوین بعنوان اولین ارزرمز دیجیتال در اکتبر سال ۲۰۰۸ در مقاله ای که در سایت metzdowd.com توسط فرد یا گروهی ناشناس با نام ساتوشی ناکاموتو معرفی گردید. بیت کوین در واقع پاسخی بود به ناکارآمدی سیستم بانکی در پی بحران اقتصادی جهانی سال ۲۰۰۸ و با معرفی فناوری جدید بلاکچین با استفاده از دفترکل توزیع شده (Distributed Ledger) که با هدف امکان انتقال پول بصورت همتا به همتا (P2P) ایجاد شد.

اولین تراکنشی که با این ارز دیجیتال انجام شد خرید یک پیتزا به مبلغ ۱۰۰۰۰ بیت کوین بود. که فردی حاضر شد در ازای دریافت این تعداد بیت کوین که در آن زمان نزدیک به ۱۰ دلار ارزش داشت یک پیتزا به ارسال کننده بیت کوین بفروشد. و این آغازی بود بر راه ارزهای دیجیتال

بیت کوین یک پول غیر متمرکز است و هیچ نهاد یا ارگانی آن را کنترل نمیکند. تراکنش های بیت کوین توسط Node های استخراج (Minerها) انجام میشود و در ازای آن مقدار بیت کوینی بعنوان کارمزد دریافت میکنند.

دلیلی که بیت کوین و ارزهای دیجیتال را برای صنعت گردشگری ایران به یک مزیت تبدیل میکند این است که در حال حاضر محدودیت فراوانی در جابجایی پول به مقصد ایران وجود دارد. اما بیت کوین تحت تسلط دولت یا کشور خاصی نیست و اعمال تحریم ها نمیتواند محدودیتی برای انتقال این ارز دیجیتال ایجاد کند. بیت کوین بر پایه یک فناوری نوین و بسیار پیشرفته با نام BlockChain کار میکند که خود میتواند منشا تحولاتی بزرگ در حوزه تکنولوژی و کارکرد آن در زندگی بشر شود.

زنجیره بلوک (BlockChain) چیست

Blockchain یک لیست به طور مداوم در حال رشد از سوابق، به نام بلوک، که با استفاده از رمزنگاری در یک رشته به هم متصل شده است. هر بلوک دارای هش رمزنگاری از بلوک قبلی، نشانگر زمانی و داده های تراکنش است.

فناوری زنجیره بلوک (رشته بلوک) فناوری پیچیده ای است و توضیح آن نیاز به زمان زیادی دارد، که خارج از موضوع این مقاله است. اما میتوان فناوری های زیادی پیدا کرد که اکثر افراد بدون اطلاع از تکنولوژی سازنده آن، به منظور سهولت در زندگی از مزایای آن تکنولوژی بهرمند میشوند. مانند آنچه که اینترنت در اختیار میلیاردها کاربر خود قرار داده و زندگی آنها را بطور روزمره بهبود داده بدون اینکه نیازی باشد میلیاردها کاربر متوجه نحوه کارکرد این تکنولوژی شوند.

 

فرصتی که ارزهای دیجیتال در اختیار صنعت گردشگری ایران قرار میدهد

با توجه به تحریم های ظالمانه ای که همواره بر اقتصاد ایران تاثیر گذار بوده ارزهای دیجیتال میتواند فرصتی باشد برای تحول در اقتصاد و خصوصا توسعه صنعت گردشگری، جابجایی پول یکی از مشکلات کنونی این صنعت در ایران میباشد، زیرا کارتهای بین المللی در ایران کار نمیکنند و انتقال پول به دشواری انجام پذیر میباشد. و این یکی از موانع اصلی برای ورود گردشگران خارجی میباشد. حال باید دید موضع دولت به نسبت استفاده از این ارزها به چه صورت تعیین میشود. ولی به هر حال میتوان امید داشت با گذر از تنگنای پرداخت تحولی در حوزه گردشگری ایران رخ دهد، که همه ما منتظر آن هستیم.

به جز مانع تحریم یکی از مسائل گردشگری ایران نبود بازاریابی مناسب در خارج از کشور میباشد. ارزمرزها این فرصت را ایجاد میکنند تا ایران بتواند در حوزه بازاریابی بخش های جدیدی از بازار را هدف قرار دهد. بعنوان مثال به دلیل محبوبیتی که این روش پرداخت در کشورهای آسیاشرقی (خصوصا کره جنوبی و ژاپن)  دارد. ما میتوانیم با یک بازاریابی مناسب مشتریان جدیدی را که تا پیش از این کمتر با ظرفیت های گردشگری ایران آشنا شده اند را هدف بازاریابی خود قرار دهیم.

علاوه بر اینها قطعا نیاز است تا توسعه زیرساخت های گردشگری نیز با اولویت بیشتری در دستور کار متولیان صنعت گردشگری قرار گیرد تا بتوانیم تحرک بزرگی در صنعت گردشگری کشور را شاهد باشیم.

تجربه ی سایر کشورها

ژاپن بعنوان کشوری که بیشترین حجم مبادلات ارزهای دیجیتال را در اختیار دارد و به لحاظ قانونی بیت کوین در آن به رسمیت شناخته شده است اولین نمونه ای است که گردشگری خود را از راه قبول CryptoCurrency ها گسترش داده است. در سال ۲۰۱۷ مسئولان برگذاری جشن شکوفه گیلاس (هانامی) که یک جشن ملی در ژاپن میباشد اعلام کردند تمام هتل های و آژانس های گردشگری این شهر بیت کوین و سایر ارزرمزهای شناخته شده را بعنوان یک روش پرداخت میپذیرند. و اعلام کردند که قصد دارند با گسترش مقاصد بیت کوین پذیر به عنوان راهی برای ارتقای توریسم و جذب گردشگران به این شهر استفاده نمایند.

علاوه‌بر این شهر، بسیاری از آژانس‌های گردشگری ژاپن بیت کوین را بعنوان راهی برای پرداخت میپذیرند. و حاضرند در ازای دریافت بیت کوین خدمات خود را به مشتریان ارائه دهند.

همچنین مسئولان گردشگری ایالت هاوایی اعلام کردند که در فاز بررسی و مطالعه برای پذیرش ارزرمزها هستند و قصد دارند از ظرفیت های بالقوه این تکنولوژی برای گسترش اقتصاد گردشگری هاوایی استفاده کنند.

 

پیشنهاد و حرف آخر

نگارنده پیشنهاد میکند سازمان قانون گذار و حاکمیتی در خصوص مزیت های استفاده از این تکنولوژی بررسی و مطالعات لازم را انجام و با توجه به فرصت هایی که این تکنولوژی میتواند در اختیار صنعت گردشگری قرار دهد، اقدام به قانون گذاری و ورود به حوزه رگولاتری ارزرمزها کنند.

 

 

 

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا