مکان های دیدنی

با ۱۰ مقصد گردشگری جذاب تهران آشنا شویم

تهران، پایتخت ۲۳۲ ساله تهران از زمان آغا محمد خان قاجار تا کنون است. این شهر، در تاریخ معاصر کشورمان همچون تبریز (شهر اولین ها) و یزد (دیار ترین ها) یکی از مهم ترین نقاط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور بوده و در واقع، نمایشگاه و جشنواره ای بزرگ و زنده از رویدادهای مهم تاریخی و فرهنگی و هنری معاصر ایران و جهان محسوب می شود.

شهر دود آلود این روزها، یکی از مقصدهای اصلی گردشگری  میلیون ها گردشگری است که از سال ۲۰۱۵ میلادی به واسطه قانون لغو رواید یا اعطای روادید فرودگاه (VISA ON ARRIVAL) به شهروندان ۱۹۰ کشور دنیا ، به ایران سفر  می کنند. اکنون، فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران،  مقصد جذابی برای توریست هایی است که برای گردش  ۹۰ روز در ایران، نیازی به دریافت روادید در سفارت خانه های ایران در جهان ندارند. بیش از ۳۰  هزار توصیه و نظر تهرانگردی در سایت تریپ ادوایزر برای گردشگران خارجی نشان می دهد که تهران، بر خلاف تصور تهرانی ها، مقصد جذابی برای گردشگری حتی در ایام پاییز است.

(صفحه معرفی تهران در سایت معروف TRIPADVISOR.COM)

سرویس وبلاگ moosem.ir در گفتار امروز ، شما را با ۱۰ مقصد گردشگری جذاب تهران آشنا می کند.

با ما همراه باشید.

 

 • کاخ گلستان

تنها اثر تهرانی ها که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، کاخ گلستان، دیار شاه شهید، ناصر الدین شاه قاجار است که جشنواره ای از شکوه و زیبایی و عظمت در معماری ایرانی اسلامی را در معرض دید عموم گردشگران داخلی و خارجی قرار می دهد. کاخ گلستان، در پایتخت فرهنگ و هنر باستانی تهران قرار دارد. این کاخ در نزدیکی توپخانه یا همان میدان امام خمینی واقع شده که اطرافش، مجموعه های تاریخی و باستانی فراوانی از جمله میدان مشق، موزه ملی ایران، موزه آبگینه و ساختمان های معروف و قدیمی وزارت خارجه، دادگستری و وزارت اقتصاد قرار دارد.

موزه ملی و کتابخانه ملک نیز در اطراف این خیابان قرار دارد. اگر قصد داشتید اخر هفته جذاب و خاطره انگیزی را تجربه کنید، توصیه میکنیم در ایستگاه امام خمینی خط ۱ مترو شهری تهران توقف کرده و پیاده، ظرف چند ساعت، معروف ترین مقصدهای گردشگری تهرانی ها را بازدید کنید.

کاخ گلستان، معروف ترین مقصد گردشگری بین المللی پایتخت است. هر ماه، ویژه برنامه های متنوعی در ان برگزار می شود و هر روز شاهد حضور هزاران گردشگر از نقاط مختلف ایران و جهان در این مقصد بزرگ گردشگری هستیم. اگر قصد دارید تا از عکاسخانه ناصری دیدن کنید یا در رستوران سنتی آن صرف غذای پاییزی کنید و از موزه ها و نقاشی های اعطایی به خاندان قاجار بازدید کنید و با شمس العماره تهرانی ها، سلفی خاطره انگیز بگیرید، دیدار از کاخ گلستان را فراموش نکنید.

سایت کاخ گلستان در این نشانی در دسترس است.

با کاخ گلستان آشنا شویم

 • کاخ نیاوران

کاخ نیاوران همچون کاخ گلستان، مقصد شماره ۱ گردشگری در تهران است. بعید است گردشگر خارجی به ایران سفر کند و در مدت اقامت در تهران، از معروف ترین کاخ معاصر ایران که روزگاری محل اقامت پهلوی اول و دوم بود بازدید نکند. کاخ نیاوران، حتی برای کسانیکه دوست دارندپیاده روی در شمال تهران را زیر درختان تنومند سرو قامت انجام دهند، انتخاب خوبی است.

کاخ نیاوران، این روزها مجموعه ای از موزه ها و گالری ها و فرصت های گردشگری متنوع است. ویژه برنامه های متعددی در هفتته در ان برگزار می شود که برای کسب  اطلاعات بیشتر به سایت آن رجوع کنید. امروز بخش هایی از کاخ نیاوران در اختیار رییس جمهوری برای استقبال رسمی از سران کشورهای دنیا در تهران است.

 

 • پل طبیعت

پل طبیعت، یکی از جدید ترین مقصدهای گردشگری تهران است که همچون پارک ژوراسیک و دریاچه خلیج فارس و مجتمع های تجاری لاکچری آن، خیلی مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار ندارد. اما جادوی هشتگ ها در اینستاگرام سبب شده تا این مقصد گردشگری در سالهای اخیر در کانون توجه تهران گردها قرار بگیرد. پل ۲۷۰ متری تهران که نزدیک پارگ طالقانی و اتوبان حقانی واقع شده، بوستان های آب و آتش و طالقانی را به هم وصل می کند.

پل طبیعت را مثل پل معلق اردبیل باید یکی از جذاب ترین مقصدهای گردشگری هوایی کشور دانست. این پل، بزرگ ترین پل دو طبقه چوبی غیر خودرویی ایران است که شب هایش به دلیل نورپردازی جذاب، گردشگران بسیاری را جذب میکند. همه نوع رستوران ایرانی و فرنگی و سرویس های خدماتی در اختیار گردشگران قرار دارد. لیلا عراقیان، معمار جوان تهرانی، طراح این سازه عظیم است. وزن سازه پل طبیعت بیش از ۲ هزار تن است و برای ساخت آن، ۲۱۰ کیلومتر جوشکاری و بیش از ۶ هزار متر مربع بتن ریزی انجام شد.

انواع کافی شاپ  و رستوران و گالری  و آسمان نما (در انتهای پل طبیعت) در اختیار گردشگران قرار دارد. نزدیک ترین ایستگاه مترو به پل طبیعت، ایستگاه مترو شهید حقانی در خط ۱ مترو تهران است.

پل طبیعت: بزرگ ترین پل غیر  خودرویی ایران

 

 • خانه هنرمندان ایران

مقصد گردشگری بعدی، نه موزه است و نه کاخ و نه تاریخ و طبیعت را میتوان در ان مشاهده کرد. خانه هنرمندان ایران، پاتوق هنردوستان وهنرمندان تهرانی است که بستر خوبی برای گپ و گفت های پاییزی و زمستانی با هنرمندانی از حوره های مختلف هنرهای زیبا است. نزدیکی خانه هنرمندان به دانشگاه هنر و دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران سبب شده تا همواره خانه هنرمندان ایران، محفلی برای گردش و گالری گردی هنرمندان و هنردوستان تهرانی باشد.

در خانه هنرمندان، ۷ گالری در اختیار هنرمندان قرار دارد تا به معرفی و نمایش آثار هنری خود بپردازند. در خانه هنرمندان ایران، سالن تئاتر و سینما و کتابفروشی و همچنین رستوران و کافی شاپ هم در اختیار گالری گردها قرار دارد. اگر میخواهید بخشی از هنرمعاصر ایران را مشاهده کنید، از ۷ گالری این مجموعه در ۲ طبقه همه روزه به جز روزهای شنبه از ۸ صبح تا ۸ شب بازدید کنید. در اطراف خانه هنرمندان نیز کافه کتاب و کافه آرت های بسیاری در اختیار گردشگران قرار دارد.

اگر تا کنون به خانه هنرمندان نرفته اید، همین جمعه را برای بازدید از آن در نظر بگیرید.

 

 • خانه مقدم

مقصد گردشگری بعدی مهمی که در تهران معرفی میکنیم، مقصدی کاملا ناشناخته هم برای تهرانی ها و هم برای گردشگران خارجی است. تنها حرفه ای های تهرانگرد با این مقصد آشنایی دارند. خانه مقدم، گران ترین خانه جهان در تهران است. آثاری که در انجا نگهداری  میشود قیمت گزافی داشته و به همین خاطر، چنین عنوان پر افتخاری را نصیب تهرانی ها کرده است. موزه مقدم۷ بخشی از زندگی و آثار یکی از چهره های فرهیخته ادب و فرهنگ ایران را به تصویر ی کشد و از تماشاگه های پایتخت محسوب می شود.

از قطعات سنگی تراشیده شده تا سکه ها و مدال ها و کتابهای نفیس در این موزه که معماری خانه ان یادآور خانه های تاریخی تبریز و کاشان و اصفهان است، نگهداری می شود. دراین خانه با کلکسیون پارچه های نفیس و سفال ها و شیشه ها و مسکوکات آشنا می شویم که از سال ۱۳۷۰ هجری شمسی در اختیار دانشگاه تهران قرار گرفت.

خانه مقدم از جمله جاهایی است که مجله موسم توصیه میکند تا تهرانگردها حتما در برنامه گردش خود قرار دهند. این موزه در نشانی: : تهران، خیابان امام خمینی، بین خیابان شیخ هادی و خیابان ولیعصر، جنب بانک ملت ، پلاک ۲۴۹ قرار دارد.

باگران ترین خانه جهان در تهران آشنا شویم

 • موزه هنرهای معاصر

موزه هنرهای معاصر تهران را باید یکی از خاص  ترین موزه های ایران و جهان دانست. باز هم با مقصد گردشگری خاصی در تهران روبرو می شویم که برای خیلی از شهروندان تهرانی و تهران گردها، مقصدی ناشناخته است. موزه هنرهای معاصر تهران، میراث عصر پهلوی دوم است. جایی که در خیابان کارگر شمالی، جشنواره ای از گران ترین تابلوهای نقاشی ایران و جهان را در معرض دید عموم گالری گردها و عاشقان نقاشی و رنگ و طرح قرار می دهد. آثاری از بزرگان نقاشی ایران و جهان از ونگ گوگ تا  پولاک  . ارزش بازاری آثاری که در موزه هنرهای معاصر تهران نگهداری می شود را بیش از ۲.۵ میلیارد دلار تخمین زده اند.

(بادگیرهای معروف یزد در معماری بنای موزه هنرهای معاصر تهران دیده می شود)

از مکتب ناتورالیسم تا اکسپرسیونیم انتزاعی را میتوان در نقاشی های موزه هنرهای معاصر تهران مشاهده کرد.

آثار نقاشی هنرمندان خارجی چون جکسون پولاک ، پاپلو پیکاسو ، مارک روتکو ، پل گوگن ، ویلم دکونیگ ، فرانسیس بیکن ، اندی وارهول ، روی لیختنشتان ، یاکو آدام ، کلود مونه ، کامی پیسارو ، ون گوک ، لوترک ، مارسل دوشان ، رنه ماگریت ، جیمز انسور ، هنری ماتیس ، خوان میرو ، هانس هارتونگ ، ژرژ براک ، ماکس ارنست ، کاندینسکی و… در ابن مجموعه نگهداری می شود.

برای آشنایی با موزه و برنامه های متنوعی که همواره در سینماتک و سالن های کنفرانس آن برگزار می شود به سایت اینترنتی آن رجوع کنید.

با معروف ترین موزه هنرمعاصر ایران آشنا شویم

 

 • باغ گل ونک

هفتمین مقصد گردشگری تهران که در این گفتار مجله گردشگری موسم به تهرانگردهای پاییز معرفی میکنیم، باغ گل ونک است. باغ گل ونک را خوشگل ترین  باغ گل داخل تهران می نامند. البته اگر کمی از مرکز تهران دور شوید و به جاده کرج بروید،  باغ گیاه شناسی ملی ایران، شما را  به جشنواره ای باور نکردنی  از گل و گیاه ایران و سایر نقاط جهان می برد.

باغ ایرانی ده ونک همانطور که از نامش پیداست، در نزدیکی میدان ونک و خیابان ملاصدرا واقع شده است. نامش باغ ایرانی است! یعنی الگوی باغ ایرانی در طراحی و معماری منظر آن مشاهده می شود. اگرمیخواهید درباره ساختارهای باغ ایرانی اطلاعاتی بدست آورید به این لینک مراجعه کنید. باغ ایرانی در دنیا شهرت خاص و عام دارد. ۹ منظومه از باغ های ایرانی در سال ۲۰۱۵ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

مهندس علی مختاری ۵ دهه پیش، باغ ۳هکناری را طراحی و به نام ایشان نامگذاری شد. یاغ دارای سه ورودی است که سر در مخصوص دارد و حوض های متعدد در کنار سبک هندسی کاشت درختان و عمارت  وسط باغ  و شکوه تقارن در ان، سبب می شود که این باغ، مقصد جذابی برای گردشگری اخر هفته و لوکیشنی خوب برای سلفی بازهای اینستاگرام باشد.

آلاچیق ها و پوشش گیاهی این باغ نظر هر بیننده را جلب میکند. اگر به باغ رفتید، مراقب کودکاان باشید تا از دست زدن به گل و گیاه ان خودداری کنند. باغ ایرانی ونک در خیابان شیخ بهایی شمالی،  بیست متری پیروزان کوی شهید صابری قرار دارد.

 

 • دریاچه خلیج فارس

دریاچه خلیج فارس، یکی از مقصدهای گردشگری هیجان انگیز غرب تهران است که در چند سال اخیر، یکیاز جذاب ترین فرصت های گردشگری را در اختیار علاقمندان ورزش های آبی و همچنین پیاده گردها و پارک گردهای تهرانی قرار داده است. این دریاچه، بزرگ ترین دریاچه مصنوعی خاورمیانه بوده که به همت شهرداری تهران در سال ۱۳۹۰ افتتاح شد. هم اکنون ساخت و ساز های تجاری و فرهنگی و هنری و مسکونی بسیاری در اطراف این دریاچه در حال انجام است و یکی از مقصدهای شکم گردی لاکچری تهرانی را در روزهای جمعه تشکیل می دهد.

دریاچه خلیج فارس  در شمال پارک جنگلی چیتگر  یکی از بزرگ ترین پارک های ایران قرار گرفته است . جنوب این دریاچه، آزاد راه تهران و کرج است و شمال آن نیز اتوبان همت و در سمت غربی آن  نیز بافت مسکونی شهرداری منطقه ۲۲ را شامل می شود.

 

سافاری وحشت، نخستین سافاری وحشت در مقصدهای گردشگری  ایران در دریاچه شهدای خلیج فارس نصب شده است. اسکیت یو شکل نیز از جمله بازی های جذاب این فضا است. سینما، پیست پرش و بزرگ ترین چرخ و فلک ایران  نیز  در کنار این مقصد گردشگری آبی تهرانی ها قابل استفاده خواهد بود. برای سفر به این دهکده ۱۴۰ هکتاری، از وسایل حمل و نقل عمومی میتوان استفاده کرد  یا با مترو به ایستگاه چیتگر  رفت و از انجا به این دریاچه عزیمت نمود.

 

 • برج میلاد

برج میلاد تهران، بلند ترین برج ایران و یکی از برچ  های مخابراتی بلند جهان است. جایی که شما را با ضیافت گردشگری هوایی بر فرازتهران دود آلود این روزها می برد. برج میلاد، خدمات گردشگری و تفریحی متنوعی را در اختیار گردشگران قرار می دهد و یکی از مقصدهای  تفریحی جذاب شهر محسوب می شود. در برج میلاد، شما میتوانید بدون پرداخت ورودیه، از ۴ طبقه نخست زیر سازه راس برج دیدن کنید که صنایع دستی و سوعات و کیف و کفش و فود کورت از ان جمله است.

با  خرید بلیط، می توانید از آسمان نما برج در ارتفاع ۲۹۸ متری دیدن کرده و تهران را در این ارتفاع ببینید. بزرگ ترین رستوران گردان جهان نیز در برج میلاد شما را به ضیافت غذاهای خوشمزه در ارتفاع ۳۰۰ مری  می برد. جایی که یکی از خاطره انگیز ترین نهارها یا شام های خود را میتوانید  میل کنید. در کنار برج میلاد، دلفیناوریوم برج میلاد نیز شما را با بازی دلفین ها و سلفی با آنها آشنا می کند.

برای آگاهی از برنامه های متنوعی که در طول ماه در برج میلاد ارائه می شود مخصوصا برنامه های هنری آن، به سایت اینترنتی برج میلاد رجوع کنید.

 • موزه ملی ملک

موزه ملی ملک، بزرگ ترین مجموعه وقفی در کشور است که در میدان مشق، خیابان امام خمینی تهران واقع شده و جشنواره ای از کتابهای نفیس و خطی و سکه های باستانی چند هزار سال پیش تا کنون را در معرض دید عموم قرار می دهد. موزه و کتابخانه ملی ملک، از جمله مقصدهای گردشگری ناب و کمتر شناخته شده در تهران است که مجله موسم از خوانندگان محترم سایت دعوت میکند حتما از این مقصد گردشگری جذاب پایتخت در مرکز شهر دیدن کنند.

این موزه در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی توسط حسین آقا ملک تاسیس شد و به همراه املاک به آستان قدس رضوی اعطا گردید. این موزه بیش از ۱۹ هزار عنوان نسخه خطی نادر و نفیس که یکی از ۶ گنجینه بزرگ نسخ خطی در ایران است را نگهداری می کند. ۳۴۰۰ کتاب چاپ سنگی و هزاران سکه تاریخی از شده ششم پیش از میلاد تا کنون، جشنواره ای بی نظیر از آثار هنری را میتوان در این مجموعه شاهد بود.

این مجموعه شامل ۳ هزار قطعه سکه و مدال ایرانی است که از سده ششم تا دوران پهلوی در این مجموعه نگهداری می شود.  اگر عاشق خوشنویسی هستید، اثار  بزرگ ترین خوشنویسان ایران و جهان را در نگارخانه های کتابخانه ملی ملک مییتوان شاهد بود که اثاری از یاقوت مستعصمی و میرعماد را در خوی جای داده است.

برای کسب اطلاع از برنامه های فرهنگی و هنری و تخصصی که در  موزه ملی ملک هر روز برگزار می شود به سایت آن رجوع کنید.

همواره جدید ترین خبرها از دنیای گردشگری ایران و جهان را در مجله گردشگری موسم دنبال کنید.

 

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. سرکار خانم نجاتی
  ضمن تشکر از این گزارش جالب درباره شهر دود آلود تهران و قدردانی نسبت به معرفی جاذبه های توریستی پایتخت، لطفا به معرفی دیگر نقاط هم بپردازید. مثلا صحبتی از بازار تهران و بازار تجریش و حتی امام زاده صالح یا درکه و دربند و فشم و البته پاساژ های مهم تهران نشده. یا مثلا موزه های تهران. جاهای زیادی هست. مرسی از همه توجه شما.
  هراتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا