صنعت گردشگریمکان های دیدنی

بهترین گالری های تهران

یکی از ظرفیت های توریسمی شهرها گردش در گالری ها و مقصدهای فرهنگی و هنری شهرها است که البته در ایران، مخاطب زیادی ندارد. اما فرصت های هنری، اقتصادی، فرهنگی و تعاملی گوناگونی را در اختیار گالری گردهای پاییزی قرار می دهد. با گالری گردی امروز ما همراه باشید.

اکنون در تهران، ده ها گالری عمومی و خصوصی وجود دارد که پایتخت نشینان می توانند بخشی از اواقات فراغت خود را در عصرهای پاییزی، به دیدن این مجموعه های فرهنگی و هنری جذاب تهران اختصاص دهند.
چه چیزهایی درگالری گردی پیدا میکنیم؟
در گالری گردی، بنا به مقتضیات سنی و اشراف اطلاعاتی به موضوعات فرهنگی و هنری، می توانیم نکات جذاب فراوانی را بدست آوریم. مثلا کسی که دانشجوی رشته هنری یا گردشگری یا مجسمه سازی هست، درکش از گالری گردی با فردی که دانش اموخته رشته های مهندسی یا پیرا پزشکی هست متفاوت است. اما به هر حال در گالری گردی، ما حداقل با ۱۰ موضوع آشنا می شویم که به اختصار عبارتند از:‌

• آشنایی با هنرمندان رشته های صنایع دستی، مجسمه سازی، نقاشی، خطاطی و عکاسی
• امکان ارتباط چهره به چهره با جوان ترین هنرمندان پایتخت در حوزه های مختلف هنری
• امکان دیدار با پیشکسوت های هنری تهران و ایران در زمینه های گوناگون فرهنگی و هنری.
• امکان آشنایی گسترده با جدید ترین تکنیک های هنری روز ایران و جهان.
• امکان خرید آثار هنری قابل فروش در گالری های شهری به خصوص حراجی ها (اقتصاد هنر)
• آگاهی از جدید ترین برنامه های فرهنگی و هنری حال و آینده گالری های تهران
• شرکت در جلسات پرسش و پاسخ جذاب با هنرمندان جوان و نوآور تهرانی
• شرکت در تورهای گالری گردی عمومی و تخصصی شهری
• افزایش ضریب خلاقیت فردی با آشنایی با طیف گسترده ای از آثار هنری عرضه شده در گالری ها
• آشنایی با برنامه های جنبی گالری ها و رویدادهای تخصصی اختصاصی آنها
بله! یکی از فرصت هایی که گالری گردی در اختیار گردشگری شهری شهروندان قرار می دهد، آشنایی با هنرمندان است. هنرمندان، همه سلبریتی سینما و موسیقی نیستند که صبح تا شام آنها را در جعبه سیاه و روی جلد مجلات مشاهده کنیم. بعضا با هنرمندانی در گالری های شهری آشنا می شویم که فوق العاده توانمند و گمنام بوده و آثاری را خلق و در معرض فروش قرار داده اند که باور کردنی نیست. بنابراین، یکی از مهم ترین فواید گالری گردی، آشنایی و ارتباط چهره به چهره با هنرمندان جوان و خلاق در عرصه های گوناگون هنر است که برای عاشقان هنر و سرمایه گذاری در هنر، بستری فرصت آفرین است.


یکی دیگر از فواید مهم گالری گردی برای شهروندان، افزایش ضریب خلاقیت و نوآوری است. وقتی شما در طول سال، از ده ها گالری نقاشی و عکاسی و خطاطی دیدن کنید، با زاویه، نور پردازی، لوکیشن و مسایلی از این دست آشنا می شوید و ذهن ناخودآگاه شما، آرام آرام با تکنیک ها و روش های نوآورانه در خلق آثار هنری آشنا می شود. حتی اگر شما هیچ سواد بصری هنری نداشته باشید و تجربه ای هم در عکاسی و خطاطی و نقاشی و گرافیک و امثالهم نداشته باشید، با این اطلاعات بصری دریافت شده در طول سال، میتوانید دانش هنری خود را ارتقا داده و برای ورود به این عرصه ها، انگیزه و علاقه و اطلاعات حداقل را کسب کنید. همه اینها، به شما کمک میکند تا هم در عرصه هنری و هم در عرصه های زندگی، خلاقانه و با ظرافت هنری رفتار کنید. چیزی که در جامعه امروز خیلی دیده نمی شود!
آیا گالری گردی رایگان است؟

بله! گالری گردی در تهران و اکثر شهرهای ایران و حتی جهان، از شانزلیزه پاریس تا خیابان های تهران، رایگان است و بر خلاف موزه ها که شما باید برای بازدید از این تماشاگه راز، پول پرداخت کنید، بازدید از گالری ها عموما رایگان و بدون پرداخت بلیط است. بنابراین شما میتوانید ظرف یک هفته، از ۴۰ گالری تهران بازدید کرده و در جریان ۴۰ نمایشگاه اختصاصی در حوزه های مختلف هنری پایتخت قرار بگیرید. برای بازدید از گالری های تهران، کافی است یک نقشه مترو و یک نقشه اتوبوس BRT در اختیار داشته باشید تا ابتدا، گالری هایی که میتوان با مترو به آنجا ها رفت را در نظر گرفته و از فرصت گالری گردی پاییزی با مترو بهره برد.
بسیاری از گالری ها به خصوص مواردی که در مرکز شهر است، نزدیک به هم هستند و شما میتوانید پیاده هم از گالری های بسیاری دیدن کنید.
در گالری ها چه موضوعاتی عرضه می شود؟

در گالری ها، چه عمومی و چه خصوصی، هر هفته یا هر ماه، نمایشگاهی از آثار هنرمندان جوان و پیشکسوت برگزار می شود که یا متعلق به شهروندان ایرانی یا هنرمندان خارج از کشور است. مثلا سال گذشته گالری نیاوران، عکس های هوایی گئورگ گستر عکاس سوییسی که ۵۰ سال پیش از شهرهای مختلف ایران عکس های هوایی گرفت را برگزار کرد. یا مثلا گالری پاییز خانه هنرمندان ایران، نمایشگاه خوشنویسی ایران و کره جنوبی را برگزار کرد.

(تصویری از معدن انگور در سیستان و بلوچستان که ۵۰ سال پیش عکاس سوییسی از فراز آسمان ایران گرفت)
هر گالری، موضوع خاصی را دنبال نمی کند. بنابراین در همان گالری که شما اول ماه، نمایشگاه عکس مشاهده میکنید، شاید در اخر ماه، نمایشگاه مجسمه سازی یا جواهرات دست ساز یا چیدمان را نظاره گر باشید. تنوع گالری ها و تنوع آثار هنری در گالری های شهری، فرصت خوبی برای عاشقان فرهنگ و هنر است تا هر هفته و هر ماه، با صدها هنرمندان در رشته های مختلف هنری آشنا شوند و به تبادل نظر و ارتقا اطلاعات بپردازند.
مهم ترین موضوعاتی که در گالری های شهر تهران میتوان مشاهده کرد عبارتند از: نقاشی، خوشنویسی، نقاشیخط، عکاسی، مینیاتور، مجسمه سازی، صنایع دستی، چیدمان، طلا و جواهر سازی و گرافیک.
آیا امکان خرید آثار هنری در گالری ها وجود دارد؟
در اکثر گالری ها، آثار عرضه شده امکان خرید را بر اساس رنج قیمتی اعلامی گالری در اختیار گالری گردها قرار می دهند. اگر قصد خرید اثری را دارید، حتما از مسول گالری در این بار سوال کنید. توجه داشته باشید که آثار هنری بر خلاف محصولات صنعتی که در بازار مشاهده میکنیم، استانداردی برای قیمت گذاری ندارد و به همین خاطر، بعضا با آثاری در گالری ها روبرو می شویم که بسیار کمتر از قیمت واقعی برای فروش عرضه شده است و این فرصت فوق العاده برای کسانی است که قصد سرمایه گذاری بلند مدت روی آثار هنری ناب دارند.
اینکه چه اثر هنری ارزش سرمایه گذاری بلند مدت دارد و چه اثری در حوزه مربوطه، ناب و ارزشمند شناخته می شود، مقوله ای است که نیاز به دانش هنری و شم بازاری و نگاه بلند مدت و مقولاتی از این دست دارد که پاسخ آن را در گالری گردی ها و آشنایی با کارشناسان هنری میتوانید پیدا کنید.
مهم ترین گالری های پایتخت کدام است؟
خاصیت هنر این است که نمیتوان برایش قیمت و مرز تعیین کرد. بنابراین، این تصور که فلان گالری عرضه کننده آثار هنری، مهم تر از گالری دیگر است، صحیح نیست. چه بسا در یک گالری، در طول سال چند نمایشگاه برگزار شود که بسیاری از ان با خبر نشده و معتبر ترین آثار هنری معاصر از هنرمندان داخل و خارج از کشور در آن به نمایش عمومی در آید. بنابراین، در گالری گردی، به فکر معروفیت گالری و حجم بازدید کننده نباشید.
آنچه در گالری گردی اهمیت دارد، شناخت شمار زیادی از هنرمندان و آثار عرضه شده در فیلد های گوناگون است که فواید ۱۰ گانه گالری گردی را که توضیح دادیم برای شما به ارمغان می آورد.
برخی از گالری ها به دلیل حجم بالای مخاطبان، به نسبت برخی از گالری های شهر، معروف شده اند و این معروفیت، دلیلی بر اهمیت آثار هنری معرفی شده در انجا یا خاص بودن محل یا مسایلی از این دست نیست. برای کسانی که از نیمه دوم پاییز ۹۶ دوست دارند گالری گردی خود را آغاز کنند، ۱۰ گالری در این گفتار معرفی می شود و تلاش میکنیم در گفتارهای بعدی نیز، به معرفی برنامه ها و امکانات دیگر گالری های شهری تهران و سایر نقاط کشور بپردازیم.
گالری های خانه هنرمندان ایران
خانه هنرمندان ایران را پاتوق فرهنگی و هنری هنردوستان و هنرمندان تهرانی می نامند. جایی که شما در خیابان ایرانشهر (پایین تر از خیابان کریمخان و بالاتر از خیابان انقلاب)، فرصت های هنری زیادی را در اختیار خواهید داشت. خانه هنرمندان ایران، مجموعه ای از ۷ گالری، کتابفروشی، سالن سینما و تئاتر و کافه است که برای گالری گردهای پاییزی، انتخاب خوبی به شمار می رود. اگر قصد گالری گردی دارید، ۷ مقصد از ده ها مقصد گالری گردی پایتخت در خانه هنرمندان ایران در دسترس شما خواهد بود.

همه نوع آثار هنری توسط طیف های گوناگونی از هنرمندان جوان و پیشکسوت ایران و جهان معمولا در گالری های خانه هنرمندان در طول سال به نمایش عمومی در می آید و امکان خرید آثار نیز بعضا برای گالری گردها وجود دارد. خانه هنرمندان در داخل محوطه و محوطه بیرونی نیز، معمولا برنامه های موسیقی و تئاتر فضای باز هم برگزار می کند که بازدید از ان برای علاقمندان رایگان است. بنابراین اگر در تهران هستید و قصد پاییز گردی دارید، حداقل روزهای آخر هفته هر ماه را به گشتی در خانه هنرمندان اختصاص دهید که فرصت های خوبی را برای شما فراهم می کند.

برای کسب اطلاعات از برنامه های خانه هنرمندان به سایت اینترنتی آن در این آدرس مراجعه کرده یا کانال تلگرامی آن را در این نشانی دنبال کنید.

گالری نیاوران
برای کسانی که در شمال پایتخت سکونت دارند، گالری بزرگ نیاوران که در فرهنگسرای نیاوران واقع شده است، فرصت گالری گردی خوبی را در پاییز فراهم می کند. هم محوطه بزرگ فرهنگسرای نیاوران و هم محوطه بزرگ گالری نیاوران سبب می شود تا بتوانید طعم اسپرسو داغ کافه این محوطه را با تماشای آثار هنری در گالری دو طبقه نیاوران در اختیار داشته باشید که جذاب است.

در گالری نیاوران، آثار هنری متنوعی هر ماه در معرض دید عموم قرار می گیرد. اگر به گالری نیاوران رفتید و دوست داشتید در محوطه بزرگ و خاطره انگیز و تاریخی مجموعه فرهنگی هنری نیاوران قدم بزنید، به کاخ نیاوران رفته و بخشی از تاریخ معاصر ایران را تماشا کنید. بخش های مختلفی در سال های اخیر به کاخ نیاوران اضافه شده است که شاید از آن بی خبر باشید!
موزه ها و گالری های کاخ نیاوران را میتوان به صورت مجازی در سایت اینترنتی آن نیز دنبال کرد.

(تصویر اتاق پذیرایی در کاخ نیاوران)
گالری گلستان
از جمله مقصدهای گالری گردی معروف تهرانی که معمولا حراج های بزرگی در ان رخ می دهد، نگارخانه گلستان است که توسط لیلی گلستان، هنرمند کشورمان اداره می شود. برای کسب اطلاعات درباه برنامه های این گالری درپاییز ۹۶ به این نشانی رجوع کنید.

گالری آران
یکی دیگر از مقصدهای گالری گردی تهرانی هاست که برنامه های متنوعی در طول سال در آن برگزار می شود.
این گالری در خیابان کریم خان زند واقع شده و از خانه هنرمندان به صورت پیاده میتوانید به گالری بروید. برای کسب اطلاعات درباره برنامه های پاییزه و زمستانی گالری آران به این درگاه بروید.
گالری تم
یکی از نزدیک ترین گالری ها به گالری آران و مجموعه گالری های خانه هنرمندان ایران در خیابان ایرانشهر، گالری تم است که برنامه ها و رویدادهایی که در ان برگزار می شود را در سایت اینترنتی آن میتوان دنبال کرد.

(تصویر نمایشگاه گروهی نقاشی که در این گالری به نمایش در آمد)
گالری دارگون
یکی از رویدادهای هنری شهری را این روزها میتوان در گالری دارگون شاهد بود. این گالری روبروی حسینه ارشاد در خیابان شریعتی تهران قرار دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر به این نشانی بروید. اگر عشق گالری گردی دارید، خیابان شریعتی، از پیچ شمیران تا میدان قدس، مملو از گالری و موزه است که موزه رضا عباسی در زیر پل سیدخندان یکی از انهاست.
برای آگاهی از برنامه های گالری های تهران میتوانید اپ گالری ها را دانلود و در جریان متن و حاشیه آن قرار بگیرید. البته سایت گالری اینفو هم انتخاب خوبی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا