مکان های دیدنی

جاذبه های گردشگری هیجان انگیز اصفهان

از جمله مقصدهای شماره یک گردشگری ایرانیان را باید نصف جهان دانست. جایی که جشنواره باشکوه از تاریخ و تمدن ایرانی و اسلامی بوده و ما را با عظمت وصف ناشدنی هنر و معماری این کهن دیار آشنا می کند. اصفهان، همچون یزد، افتخار گردشگری و هنر و صنعت ایران بوده و سالانه میلیون ها گردشگر از ایران و ده ها کشور دنیا به قصد دیدن سی و سه پل و نقش جهان و خرید سوغات خوشمزه اصفهانی ها و صنایع دستی ظریف و هیجان انگیز آنان روانه مرکز ایران می شوند.

سفر به اصفهان، سفر به بخشی از تاریخ هنر ایران است. جایی که میتوان نقش ها و طرح هایی از نقاشی معاصر را بر در و دیوار شهر و کاخ موزه ها شاهد بود. جایی که ما را با شکوه مینا کاری، خاتم کاری، منبت کاری، ترمه دوزی و ظریف کاری دستان هنرمند استادان کاران صنایع دستی این دیار آشنا کرده و دنیایی از خلاقیت اصفهانی ها را در منار جنبان و مسجد امام در معرض دید عاشقان ایرانگردی قرار می دهد.

رشد ۵۰۰ درصدی گردشگری اصفهان در دوران پسا برجام، نوید بخش روزهای خوبی برای نصف جهان است. اما ظرفیت های اقامتی لوکس و متوسط این شهر همچنان وضعیت خوبی ندارد و برای اینکه شاهد ورود مجدد قطارهای طلایی گردشگران خارجی به این دیار بود، باید سرمایه گذاری در صنعت گردشگری اصفهان تسریع و تشویق شود.  فراموش نکنید که اصفهانی ها، در ثبت آیین ها و سنت های خود در میراث ناملموس ایران، رکورد دار هستند.

اگر هنوز به اصفهان نرفتید یا قصد دارید برای بار چندم به این دیار دیدنی ایران بروید، گزارش امروز مجله گردشگری moosem.ir شما را با دیدنی ها و خوردنی  های این شهر آشنا می کند. ما شما را به مقصدهای گردشگری و شکم گردی نصف جهان می بریم.

با اصفهان گردی ما همراه باشید.

سفر به اصفهان

استان اصفهان را ایرانی ها، نصف جهان میدانند. ضرب المثلی جالب که به این موضوع اشاره دارد که در اصفهان، نیمی از هنرها و فنون و تاریخ و فرهنگ جهانی را می توان دید. اگر چه اغراق آمیز است، اما اصفهان حتما یکی از دیدنی ترین شهرهای خاورمیانه و حتی قاره آسیا هست و کمتر گردشگری از خارج از ایران، قصد این سرزمین باستانی را میکند و اصفهان را بازدید نمی کند. بسیاری از ایرانگردان، اصفهان را در فهرست اولویت های گردشگری خود قرار می دهند که جذابیت های تاریخی، باستانی، هنری، فرهنگی و اجتماعی بسیار دارد.

(آکواریوم اصفهان، یکی از ظرفیت های مدرن گردشگری نصف جهان است)

درباره اصفهان، کتاب های بسیاری نوشته شده است و سخن از این شهر در چند صفحه امکان پذیر نیست. اما اگر شما قصد اصفهان گردی کردید یا هم اکنون در اصفهان به سر می برید، مطالبی که در ادامه می خوانید، شما را با برترین مقصدهای گردشگری، طبیعت گردی و حتی کافه گردی استان آشنا می کند.

(سقف های مسحور کننده مساجد اصفهان که بخشی از عظمت معماری و هنر این سرزمین را به رخ گردشگران داخلی و خارجی می رساند)

توجه کنید که نام هر استان و شهر ایران، فلسفه ای دارد و واژه شناسی شهر ها و استان ها نیز شما را با دانستنی های جذابی آشنا می کند. اصفهان نام همین شهر کهن سال و تاریخی، به تلفظ صحیح همان « اسپاهان » است، معادل « اسباهان » ( اصبهان به صورت تازی )، معادل «سپاهان» و «صفاهان»؛ که همه نام هایی ست که تا امروز بر روی این شهر تاریخی گذاشته شده است.

(شکوه طرح هایی که بر در و دیوار و سقف کلیسای وانک اصفهان نقاشی شده است را مشاهده میکنید که یکی از دیدنی ترین کلیساهای آسیا به شمار می رود)

اصفهان، شهری تاریخی در مرکز ایران، سومین شهر پهناور کشور به شمار می رود و پس از تهران و مشهد، سومین شهر پر جمعیت کشور است. این شهر به داشتن معماری زیبای اسلامی و بسیاری از بلوارهای زیبا، پل های سرپوشیده، تونل های زیبا و کاخ ها و مساجد و مناره های منحصر به فرد، شهرت جهانی دارد. اصفهان را با میدان نقش جهان، پل خواجو، سی و سه پل، چهل ستون و البته گز، خوردنی خوشمزه این دیار می شناسند.

(تصویری که DAILY MAIL انگلستان از بازار قدیمی و با معماری باشکوه اصفهان منتشر کرد)

۱)سی و سه پل: یکی از معروف ترین مقصدهای گردشگری صبحگاهی و شبانگاهی اصفهان، سه و سی  پل یا پل الله وردی خان است که قطعا یکی از شاخص ترین جاذبه های گردشگری شهر به شمار می رود و از آثار تاریخی متعلق به دوران سلطنت شاه عباس کبیر است. این پل روی رودحانه زاینده رود قرار دارد که در یک دهه اخیر، مرتب خشک شده است. این پل را شاهکار معماری ایرانی می دانند. سلفی در این پل، نماد اصفهان گردی شما خواهد بود.

۲) میدان نقش جهان: یکی از پر افتخار ترین مقصدهای گردشگری خاورمیانه و ایران، میدان نقش جهان اصفهان است که تا کنون نه تنها میلیون ها گردشگر، بلکه ده ها رییس جمهور از سراسر دنیا پس از بازدید از پایتخت، از این منطقه دیدن کردند. در شمال شهر اصفهان و در مجموعه دولت خانه این شهر، میدانی زیبا و قدیمی به نام نقش جهان قرار دارد که قدمتش به دوران حکومت تیمیوریان بار می گردد.

شاه عباس اول پس از سلطنتت ، ان را وسعت بخشید. از جمله ویزگی  های منحصور به فرد این اثر تاریخی، حضور مجموعه ای از آثار ارزشمند ایران کهن است که می توان به مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله، عمارت عالی قاپو و سر در قیصریه اشاره کرد. از هر نقطه از اصفهان شما را با تاکسی یا اتوبوس به این محله گردشگری مشهور منتقل می کنند.

در بازدید از این منطقه، کالسکه سواری و خرید سوغات و صنایع دستی اصفهان را از مغازه های اطراف فراموش نکنید.

۳) عمارت عالی قاپو: از دیگر مقصدهای گردشگری معروف نه تنها در اصفهان بلکه در ایران، عمارت عالی قاپو است که در دوران حکومت صفویان ساخته شد. این بنای تاریخی تا مدت ها، لقب رفیع ترین ساختمان عهد صفویه را به خود اختصاص داده بود که استاد کاران سازنده آن، با ایجاد تزیینات مینیاتوری زیبا در کنار هنر آکستیک و طراحی کم نظیر و چشم نواز، شاهکاری منحصر به فرد را برای آیندگان به یادگار گذاشتند.

این اثر در اطراف میدان نقش جهان قرار دارد.

۴)بازار قیصریه: از معروف ترین بازارهای تاریخی ایران است که به نام بازار شاهی هم شهرت دارد. قدمت این مکان تاریخی که به دلیل صنایع دستی در بین گردشگران به شهرت رسیده به حکومت صفویه باز می گردد. معماری خیره کننده آن برای عاشقان هنر و فرهنگ ایران زمین، درس های بسیار دارد.

 

۵)مسجد شیخ لطف الله: از معروف ترین مساجد ایران که دیدنش را به شما توصیه میکنیم. عمارتی مذهبی و کهن که بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد و در نزدیکی میدان نقش جهان قرار دارد. از زیبا ترین شاهکارهای هنری اسلامی و معماری ایران محسوب می شود. ساخت آن ۱۶ سال به طور انجامید و هنر کاشی کاری ایرانی و شکوه هندسه را در آن مشاهده خواهید کرد.

(شکوه رنگ و نور در شیخ لطف الله نصف جهان)

۶)چهل ستون: کسی را سراغ نداریم که اصفهان آمده باشد و عمارت ۴۰ ستون را ندیده باشد. باغی به وسعت ۶۷ هزار متر مربع که در عصر شاه عباس صفوی بنا شد و در میدان امام حسین شهر قرار دارد. این عمارت تنها ۲۰ ستون دارد اما با انعکاس ان ها درون آب و مشاهده شده ۴۰ ستون، به چهل ستون شهرت یافت. تزینات زیبای به کار رفته در این بنای کهن که آینه کاری ، نقاشی، ستون های چوبی، و پنجره های منبت کاری شده رنگارنگ را شامل می شود، این ساختمان را محبوب گردشگران بین المللی کرده است.

 

۷)منار جنبان: یکی از شگفتی های معماری ایرانی را می توان در منار جنبان اصفهان شاهد بود. از جاذبه های دیدنی و شگفت انگیز شهر که مخاطبان بسیاری را به سمت خود جلب کرده است. وجه تسمیه این بنای کهن به دلیل تکان خوردن مناره‌ی آن است که اثری تاریخی و متعلق به دوران حکومت ایلخانیان که در دوران حکومت «محمد خدابنده اولجایتو» احداث شده و به نظر می‌رسد که مقبره‌ی «عبدالله بن محمود صقلابی» در آن قرار دارد. در حقیقت تنها چیزی که باعث شهرت و محبوبیت جهانی این اثر تاریخی شده است، لرزش مناره‌ی دیگر و کل ساختمان، پس از تکان خوردن یکی از مناره‌ها است.

۸)کلیسا وانک: یکی از مقصدهای کلیسا گردی در ایران، شهر اصفهان است. کلیسای وانک یکی از آن ها است. حضور ارامنه ناحیه جلفای اصفهان از ۳۰۰ سال پیش، سبب شده تا در این منطقه، آثار تاریخی و مذهبی ارزشمندی احداث شود که وانک از آن عمارت ها است. یادگاری گران بها با معماری و تزیینات زیبا و چشم نواز که نخستین کلیسای مذهبی ارامنه در منطقه جلفا محسوب می شود.

۹)پل خواجو: یکی از معروف ترین های اصفهان پل خواجو است. با همت شاه عباس دوم، ۳۰۰ سال پیش به صورت امروزی ساخته شد. این پل که به نام‌های پل شاهی، پل بابا رکن‌الدین، پل شیراز و پل حسن‌آباد نیز شهرت دارد، یکی از شاهکارهای پل‌سازی سراسر جهان بوده است که معماری و تزئینات انجام شده در آن بسیار زیبا و چشم‌نواز است. در مرکز این پل زیبا، عمارتی به نام «بیگربیکی» وجود دارد که از آن به عنوان سکونتگاه موقتی شاه صفوی و خانواده‌اش استفاده می‌شد. وجه تسمیه این پل به مناسب لقب بزرگان و خواجه‌های دوران صفوی است که بر آن نهاده‌اند.

۱۰) مدرسه چهار باغ: از مدارس تاریخی در اصفهان است که مدرسه سلطانی و مادر شاه نیز نامیده می شود. چرا که در زمان شاه سلطان حسین ساخته شد. چون در خیابان چهار باغ قرار دارد، به آن مدرسه چهار باغ گفته می شود. برای تربیت طلبه های علوم دینی از آن استفاده می شد و کاشی کاری و تزیینات به کار رفته با طلا و نقره بر بخش هایی از این عمارت کهن، یکی از زیبا ترین معماری های دوران صفوی را رقم زد.

این عمارت در ضلع شرقی خیابان چهار باغ قرار دارد.

۱۱)باغ پرندگان: برای عاشقان محیط زیست و دنیای حیوانات، باغ پرندگان شهر اصفهان نیز فرصت خوبی برای تماشای ۱۳۰ گونه پرنده است که در ۵ زیستگاه متفاوت قرار دارند.

۱۲)عمارت هشت بهشت: عمارت هشت بهشت را هم صفویان برای اهالی اصفهان به ارمغان آورده‌اند. این عمارت در اواخر حکومت این سلسله، محل سکونت حاکمان بوده است. عمارت هشت بهشت در باغ بزرگ و بسیار زیبای نقش جهان قرار دارد که بنای اولیه‌ی آن را شاه اسماعیل اول نهاد.

(شکوه معماری هشت بهشت نصف جهان را مشاهده میکنید که یادگاری از دوران صفویه است)

این عمارت هشت ضعی است در دو طبقه ساخته شده و چهار نما دارد و هیچ یک از نماها مانند دیگری نیست. به نظر می‌رسد نمای شمالی نمای اصلی عمارت باشد اما استخری که در ضلع شرقی قرار دارد، نشان می‌دهد که نمای اصلی در این سمت قرار دارد. در وسط تالار عمارت، حوض هشت ضلعی به جنس مرمر قرار دارد که به آن حوض مروارید می‌گویند. در و پنجره‌های آن نیز خاتم‌کاری است و زیبایی عمارت را دوچندان کرده است. عمارت هشت بهشت از آثار ملی ایران است.

۱۳)موزه موسیقی اصفهان: در خیابان شهید قندی اصفهان، موزه موسیقی وجود دارد که از ۹ صیح تا ۸ شب میتوان از آن بازدید کرد. نخستین موزه خصوصی ایران است که به توسط دو تن از اساتید موسیقی اصفهانی راه اندازی شده است.

۱۴)حمام علیقی آقا: یکی از حمام های تاریخی ایران است که در خیابان بید آبادی اصفهان قرار دارد. همه روزه از ۸ صبح تا ۶ عصر میتوان از آن بازدید کرد. این حمام توسط فردی به همین نام از درباریان شاه سلیمان و شاه سلطان حسین، ساخته شده است. سبک معماری، یادآور معماری سبک اصفهان در اواخر دوره صفوی است. امروزه با تغییر کاربری، به موزه مردم شناسی تبدیل شده است.

۱۵)چهار باغ عباسی: خیابان چهار باغ عباسی را میتوان شانزلیزه اصفهان دانست. از خیابان های تاریخی شهر اصفهان که در حال حاضر بین دروازه دولت و سی و سه پل جای دارد و در عصر شاه عباس اول طراحی شد. در سفر به اصفهان، پیاده روی و سلفی گرفتن را در چهار باغ عباسی فراموش نکنید.

۱۶)قلعه سارویه: سارویه یا کهن دژ، نام بنایی بسیار کهن در اصفهان است که در کنار پل شهرستان و در کناره شمالی زاینده رود قرار دارد و برای علاقمندان به تاریخ و فرهنگ ایران زمین، کلید واژه ای خوب برای تحقیقات بیشتر در زمان اصفهان گردی است.

۱۷) کاروانسرای عباسی: کاروانسرای عباسی (مادرشاه) به لحاظ وسعت، استحکام، زیبایی و کیفیت ساخت از ویژگی های بسیار منحصر به فردی برخوردار است که همین ویژگی ها باعث شده به نام زیباترین کاروانسرای بین راهی معرفی شود.

کاروانسرای عباسی(مادرشاه) در ۲۰کیلومتری شمال شاهین شهر در تقاطع اتوبان کاشان اصفهان و بزرگراه دلیجان اصفهان واقع شده است. این بنا به عنوان یک اثر ارزشمند تاریخی دارای ویژگی‌های عینی و ذهنی فراوانی می‌باشد که به این اثر جذابیت‌های ویژه‌ای بخشیده است.

۱۸)آتشگاه: آتشگاه یا همان کوه آتشگاه اصفهان یکی دیگر از آثار تاریخی این شهر است که از ایران باستان به یادگار مانده است. نام آن در اصل «مهربین» یا «دژ مهربین» یا «آتشکده‌ی مهربین» بود که امروزه در خیابان آتشگاه واقع در غرب اصفهان و ۸ کیلومتر مرکز شهر قرار دارد. این بنا روی کوهی در نزدیکی  زاینده‌ رود واقع شده و تپه‌های آن از جنس سنگ‌های رسوبی است. بافت بنای آن خشتی است و میان دو ردیف خشت، لایه‌ی نازکی از نی قرار داده‌اند تا مستحکم‌تر شود.

دیدنی ترین شهرهای استان اصفهان

گردش در اطراف شهر اصفهان هم دیدنی ها بسیار دارد. اگر در فصل پاییز یا اوایل بهار به اصفهان سفر می کنید، فرصت سافاری در کویرهای اصفهان مانند کویر خارا (ورزنه) و کویر زیبای مصر را از دست ندهید. تورهای بسیاری برای کویر گردی در اختیار شما است که از آژانس های گردشگری یا اداره کل گردشگری و میراث فرهنگی استان اصفهان  می توانید اطلاعات لازم را بدست آورید.

استان اصفهان، شهرهای دیدنی بسیاری دارد که اگر فرصت گردش در بیرون شهر اصفهان برایتان فراهم شد، از این فرصت برای دیدار از شهرهای تاریخ استان اصفهان استفاده کنید. یکی از آن ها، آران و بیدگل است. فاصله بین کاشان تا آران و بیدگل، حدود ۲۰ دقیقه است. طبیعت زیبا و خانه های تاریخی، بخشی از جذابیت های این شهر است. پس از گردش در آران و بیدگل میتوانید به یکی از شهرهای تاریخی جهان بروید.

(قلعه کرشاهی اصفهان، نگین خشتی کویر)

از دیدنی ترین و کهن ترین شهرهای ایران، کاشان است که در ۲۲۰ کیلومتری تهران قرار دارد. این شهر را مهد تمدن و فرهنگ سنتی ایران و دار المومنین می نامند. بیش از ۷ هزار سال قدمت دارد و بسیاری از شخصیت های علمی و ادبی ایران، در این شهر متولد شده اند. سالانه میلیون ها گردشگر از این شهر دیدن می کنند.

(باغ فین کاشان- محل قتل امیر کبیر ایران)

نراق، شهری تاریخی از جمله شهرهای کم تر شناخته شده استان اصفهان است. غار چال نخجیر آن، از دیدنی ترین غارهای جهان بوده که بیش از ۷۰ میلیون سال قدمت دارد و جشنواره ای رنگارنگ از شکوه و زیبایی است. نراق نزدیک دلیجان و شهر کاشان است. یکی از شگفت انگیز ترین مقصدهای گردشگری زیر زمینی جهان را میتوانید در غار چال نخجیر شاهد باشید که در برخی از ایام سال برای بازدید گردشگران باز می شود. اگر به نراق رفتید، خوشمزه ترین خشکبار ایران که معروفیت جهانی دارد و محصول نراق است: جوزه غند را حتما خریداری و امتحان کنید.

(غار چال نخجیر اصفهان از دیدنی ترین غارهای جهان با بیش از ۷۰ میلیون سال قدمت است)

در سفر به این شهر از ۱۲ مقصد گردشگری آن دیدن کنید:

۱)باغ فین کاشان: از دوست داشتنی ترین مکان های دیدنی شهر کاشان در استان اصفهان است. نمادی از باغ ایرانی که محوطه ای چشم نواز دارد.

۲)حمام فین کاشان: معروف ترین حمام ایران. چرا که محل قتل امیر کبیر، صدر اعظم معروف و خردمند ناصر الدین شاه قجار بود. این منطقه دارای دو حمام به نام حمام بزرگ و حمام کوچک است. ایرانی ها، یکی از تلخ ترین اتفاقات تاریخ سیاسی معاصر خود را قتل امیر کبیر می دانند. در بخش خزینه این حمام، ۷ کاشی یه قدمت ۵۰۰ سال وجود دارد.

۳)مسجد جامع کاشان: مسجد جامع کاشان، یکی از دیدنی ترین مساجد استان اصفاهان است و قدمتش به عصر سلجوقیان باز می گردد. زیبایی های قابل توجه این مسجد را میتوان به هنر خطاطی استادانی به نام عبدالکریم و ابن محمد حسین محمد کاظم اصفهانی اشاره کرد که بر دیواره ها موجود است.

۴)مسجد و مدرسه آقا بزرگ: مسجد و مدرسه آقا بزرگ، از زیبا ترین و باشکوه ترین مسجد ساخته شده در دوران قاجار است. عمارتی گه گنبد آن، از معماری زیبا و چشم نوازی برخوردار است.

۵)آتشکده نیاسر کاشان: نیاسر کاشان، یکی از مقصدهای گردشگری دیدنی شهر کاشان است. اتشکده چهار طاقی و به جای مانده از دوران حکومت ساسانیان در ارتفاعات نیاسر قرار دارد که در گذشته های دور، به عنوان مکانی برای برگزاری آیین و رسوم خاص پیروان دین زرتشت بود.

۶)تپه های سیلک:  قطعا بازدید از مکانی که کهن ترین تمدن بشری از آن سرچشمه گرفته است، جالب و هیجان انگیز خواهد بود. تپه های سیلک کاشان، بخشی از خاک ایران است که قدیمی ترین تمدن انسان ها را به نظاره نشسته است. از گل رس  و سفال ساخته شده است و دیدن آن را در قالب تورهای طبیعت گردی ، توصیه میکنیم.

۷)خانه بروجردی ها: از دیدنی ترین خانه های قدیمی در ایران است که با معماری زیبا و طراحی جذابش، نظر گردشگران را به خود جلب می کند. از جاذبه های گردشگری معروف کاشان، خانه بروجردی ها است که از ویژگی هایش، بادگیرهای هلالی شکل و قرینه ای آن است. خانه بروجردی ها، روبری خانه طباطبایی ها قرار گرفته است که در خیابان علوی کاشان جای دارد.

۸)غار نیاسر: غار گردی در کاشان هم جذابیت های بسیار دارد. غاری زیبا در روستایی دیدنی به نام ناسر. از جاذبه های محبوب گردشگری استان است و قدمتی چند هزار ساله دارد. این غار توسط بشر ساخته شده و دست کند است.

۹)بازار سنتی کاشان: یکی از دیدنی ترین بازارهای قدیمی ایران در کاشان است که علاوه بر زیبایی های معماری، از بهترین و معروف ترین های کشور به شمار می رود. بازاری متعلق به عصر صفویان که در مجاورت راه های بازرگانی باستانی، یکی از پر رونق ترین بازارهای سنتی ایران است.

(تصویری از معماری دیدنی بازار سنتی کاشان)

۱۰) قمصر کاشان: اگر درباره گلاب ناب و خوش عطر ایران چیزی در رسانه ها خوانده اید، باید بدانید که معروف ترین گلاب ایران، گلاب قمصر کاشان است. سرزمین مملو از گل های محمدی که در اواسط فصل بهار، به بهشتی بی نظیر تبدیل می شود و گردشگرانی از سراسر جهان را به سمت خود می کشاند. تورهای قمصر گردی در کاشان و تهران و اصفهان در اختیار گردشگران قرار دارد.

(تصویری از معماری کاشان)

۱۱)شهر زیر زمینی نوش آباد: یکی از جدید ترین جذابیت های گردشگری اطراف کاشان را میتوان شهر زیر زمینی نوش آباد دانست. شهری با عمق ۴ تا ۱۸ متر  از سطح زمین که توسط بشر احداث شده در سه طبقه، متشکل از فضاهای مختلف از جمله اطاق ها، کانال های متعدد، راهرو، چاه ها و بخش های دیگری است که توسط چاه های عمودی شکل به یکدیگر متصل است. این مجموعه، چند هزار متر وسعت دارد. کاربرد دفاعی و معماری آن، درس های بسیاری برای گردشگران دارد.

۱۲)روستای ابیانه: یکی از دیدنی ترین روستاهای تاریخی ایران را میتوان ابیانه کاشان در استان اصفهان دانست که محبوبیت جهانی دارد. آب و هوایی معتدل، معماری زیبا و قابل توجه منازل و زیبایی طبیعی آن، این منطقه را یکی از پر بازدید ترین نواحی کشور کرده است. منازل روستا کاملا روی دامنه پر شیب شمال رودخانه احداث شده که دارای پنجره های چوبی ارسی و نمای خارجی پوشیده شده با خاک سرخ رنگ است. برای سفر به ابیانه از تهران و کاشان و اصفهان، از تورهای ابیانه گردی استفاده کنید.

از دیگر مکان‌های دیدنی شهر کاشان می‌توان به خانه‌ی طباطبایی‌ها، آرامگاه شاعر محبوب سهراب سپهری، بقعه‌ی خواجه تاج‌الدین، موزه‌ی ملی کاشان، آبشار نیاسر، عمارت عباسیان، منزل عامری‌ها، حمام سلطان امیر احمد، کاروانسرای مرنجاب، مسجد میرعماد کاشان، پل گبر آباد کاشان، روستای کمال‌الملک (کله)، آتشکده‌ی خرم‌دشت، روستای ون، روستای آذران برزک، سید ضیاالدین و قدمگاه حضرت علی (ع)، کاروانسرای سن‌سن کاشان، مدرسه‌ی سلطانیه، مناره‌ی زین‌الدین، قلعه‌ی جلالی، خانه‌ی حشمت‌اله خان، خانه‌ی رزاقیان اشاره کرد.

همه این اسامی را از موسسات گردشگری یا مردم کاشان سوال کنید، شما را به نشانی ان ها راهنمایی می کنند.

کافه گردی در اصفهان

اگر قصد داشتید تا از کافه های معروف شهر اصفهان هم برای گردشگری شبانه استفاده کنید، این نام ها را در نظر داشته باشید. ایرانی ها به کافه، قهوه خانه یا قهوه خونه می گویند.

۱)قهوه خونه حاج میرزا: قهوه خونه جاج میرزا، گذر فعالان فرهنگ و هنر اصفهان در ایام مختلف سال است. همچون کافه نادری تهران، بخشی از تاریخ معاصر اصفهان را در خود جای داده است. از قدیمی ترین کافه ها اصفهان که از نظر طراحی داخلی، با کاه های اصفهان متفاوت است و شما را به تماشای دوران صفویه می برد.

دیوارهای این قهره خانه با عتیقه جات آذین بسته اند. از نیزه و تخت بند و شمشیر و کلاه آهنی گرفته تا تایلوهای نقاشی و مینیاتور در این محل دیده می شود که جذاب است. تجربه چای بابونه و اسپرسو را در این مکان فراموش نکنید که در خیابان حاج میرزا در بازار آهنگران اصفهان قرار دارد.

۲)کافه لیمو: جایی برای مدرن گردی در دیار تاریخی اصفهان. پاتوق شبانه جوانان اصفهانی. کافه ای در مرداویج، بلوار شیخ کلینی جنب دسر سرای بهاری.

۳)کافه بلانش: جایی نزدیک کافه لیمو که سقف و در و دیوارش با طرح ها و رنگهای جذابی تزیین شده است. کاافه ای شبیه کابین هواپیما که در داخل یک هواپیمای قدیمی طراحی و ساخته شده است.

۴)کافه آنی: در نزدیکی کلیسای وانک، یکی از مقصدهای گردشگری نصف جهان است و شما را با نوشیدنی های فرنگی و ایرانی میزبانی می کند.

۵)شربت خانه فیروز: از مقصدهای جذاب کافه گردی اصفهان است که در نزدیکی کلیسای دیدنی وانک قرار دارد. برای نوستالژی باز ها و علاقمندان به کافه هایی با دکوراسیون های آنتیک که یادآور کافه های اطراف شانزلیزه و وین و میلان است، کافه شربت خانه فیروزه انتخاب ایده آلی به شمار می رود. دکوراسیون قدیمی و گرم این کافه، اولین چیزی است که همچون کافه سنترال وین، شما را جذب خود می کند. . . اما این کجا و آن کجا!

کسانی که به این کافه رفته اند، از اسامی خاص نوشیدنی های قدیمی و کمتر شناخته شده شربت فیروزه ای ها تعریف می کنند. گلدان هایی که در دکوراسیون داخلی ساختمان قرار گرفته است، بر جذابیت آن می افزاید. گفتنی است، بستنی های سنتی شربت خانه فیروز، همچون اکبر مشتی تهرونی ها، طرفداران زیادی به خصوص در میان جوانان اصفهانی دارد.

۶) کافه دال: یکی دیگر از مقصدهای کافه گردی هیجانی در نصف جهان، کافه دال است که در خیابان وحید قرار دارد. نمای خارجی چوبی کافه، نخستین چیزی است که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند و یکی از وجوه متمایز کننده این کافه با دیگر کافه های اصفهان، همین دکوراسیون نمای خارجی آن است. https://www.instagram.com/cafedal

۷)شربت سرای روزگار: عاشقان گردش در یکی از دیدنی ترین میدان های ایران و خاورمیانه (نقش جهان)ِ، حتما شربت سرای روزگار را در نظر داشته باشند. جایی که همچون کافه کتاب های تهرانی ها، شما را با کتابهای مختلف ایرانی و فرنگی در کنار نوشیدنی های ایرانی و غربی میزبانی می کند و فضای نوستالژیک و جالبی دارد.

قهوه زعفران، چای سفید، چای بهار نارنج، چای لیمو، چای رنجبیل، چای کوهی آویشن، چای نعنا و لیمو، چای بابونه، گل گاوزبان، شیر زنجبیل، جین سینگ، نوشیدنی های سرد فرنگی و سکنجبین خیار از جمله پیشنهادات هیجانی کافه شربت سرا برای اصفهان گردهای عشق خاص گردی است.

اصفهان، هتل ها و رستوران ها و موزه ها و گالری های بسیار دارد که برای اطلاعات بیشتر، از اپلیکیشن های موجود و همچنین رسپشن هتل و مسئولان محل اقامت هم میتونید اطلاعات لازم را کسب کنید. البته اصفهان گردی های سایت معروف tripadvisor.com نیز هزاران نکته جالب درباره شکم گردی و اقامت و طبیعت گردی در نصف جهان برایتان ارائه کرده اند که در نظر داشته باشید.

در سفر به اصفهان و شهرهای اطراف، از خانه های اجاره ای ارائه شده در موسم استفاده کنید.

دنیای هیجان انگیز گردشگری ایران را هر روز در مجله موسم دنبال کنید و سوالات خود را برای سفر به اصفهان از طریق کامنت در اختیار کارشناسان ما قرار دهید.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. با سلام
    نراق متعلق به استان مرکزی می باشد! شما آنرا منتصب به استان اصفهان قلمداد نموده اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا