صنعت گردشگریمکان های دیدنی

راهنمای سفر به آذربایجان شرقی

یکی از دیدنی ترین مقصدهای گردشگری ایران، استان آذربایجان شرقی است. این استان با دارا بودن طبیعتی فوق العاده و جاذبه  های تفریحی و توریستی متنوع تاریخی و روستاگردی و طبیعی، یکی از ظرفیت های هیجان انگیز صنعت گردشگری ایران بوده که آنطور که شایسته و بایسته آن باشد معرفی و در اختیار گردشگران داخلی و بین المللی قرار نگرفته است.

انتخاب تبریز (دروازه آسیا به اروپا و سرزمین “اولین های ایران) به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ میلادی قطعا، نقطه عطفی برای جذب گردشگر بوده و قطعا موجی از گردشگران داخلی و بین المللی را روانه این استان همیشه زیبا و پر توان و تاثیر گذار ایران پهناور می کند که امیدواریم بستری برای رونق صنعت گردشگری و صنایع وابسته در این استان شود.

برگزاری جشن ها و رویدادهای مختلف فرهنگی و هنری و اجتماعی در سال ۱۳۹۷ در استان آذربایجان شرقی که با طوفانی از سوغات و غذاهایی ترش و شیرین وسوسه انگیز این استان نیز همراه خواهد شد، موجی از گردشگران شکم گرد و روستا گرد را روانه تبریز و ۲۱ شهرستان این استان ۴ میلیونی ایران خواهد کرد تا از ویژه برنامه های جذاب آذربایجان شرقی ها در این سال بین المللی  استفاده کنند.

(تصویر هوایی زیبا از پارک ائل گلی تبریز را مشاهده میکنید)

اگر شما هم قصد سفر به استان آذربایجان شرقی به منظور شرکت در این برنامه های متنوع و شاد را در سال ۹۷ دارید میتوانید از خدمات اجاره آپارتمان موسم استفاده کرده تا اوقات فرخبخشی را در این استان سپری کنید. برای آن دسته از عزیزانی که دوست دارند در یک گفتار جامع، با ظرفیت های گردشگری این استان آشنا شوند، مجله گردشگری موسم، گزارشی را ارائه کرده است.

با آذربایجان شرقی گردی ما همراه باشید.

از کندوان تا اشتبین

جاذبه های طبیعی و فرهنگی و هنری و تاریخی و شکم گردی این استان در ایران کم نظیر است. مخصوصا برای کسانی که عاشق روستا گردی هستند، استان آذربایجان شرقی، فرصت های بسیاری را ایجاد کرده است. مثل کندوان که تنها روستای صخره ای زنده جهان است و البته زنوزق و اشتبین نیز دست کمی از کندوان ندارند و به نظر می رسد که توسعه گردشگری روستایی استان که عامل برای رونق بوم گردی در این خطه از کشور است در اولویت استانداری آذربایجان شرقی قرار دارد. روستاهای استان، مملو از آثار ناملموس است که ثبت ملی و جهانی آن، افتخاری برای کشور محسوب می شود و خوشبختانه در سال ۹۶، ۵ اثر دیگر به جمع آثار ناملموس استان اضافه شد.

یکی از دیدنی ترین مناطق این استان که جزو مناطق هدف گردشگری آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۷ اعلام شده است، منطقه ارسباران بوده که بهشت گمشده ایران نام دارد. ناحیه ای کوهستانی و وشیع در شمال غرب کشور که منطقه ای بکر و طبیعی بوده و در سال ۱۹۷۶ میلادی، به همت یونسکو* بیش از ۷۲ هزار هکتار  از اراضی این منطقه بعنوان ذخیره گاه زیست کره زمین ثبت شد.

(منطقه حفاظت شده آینالو)

داستان آذربایجان شرقی: روایت دیار اولین های ایران

استان آذربایجان شرقی، یکی از ۳۱ استان ایران است که به خصوص در نیمه نخست سال که هوای نیمه سرد و مطبوعی دارد، با استقبال گسترده گردشگران ایرانی همراه می شود. گردشگران بین المللی معمولا این بخش از ایران را در فرصت محدود یک یا چند هفته ای که برای گردش در ایران اختصاص می دهند، در نظر نمی گیرند. به خصوص که در فصل پاییز و فصل زمستان، آب و هوای این استان بسیار سرد شده و عملا برای کسانی که به دنبال جایی با آب و هوای غیر سرد و دوری از برف و سرما هستند، انتخاب خوبی نیست.

(اگر هوس لواشک ذغال اخته کرده اید، به روستای دیدنی کلیبر آذربایجان شرقی بروید)

(این هم نحوه تهیه لواشک خوشمزه آذربایجان شرقی ها)

اما حتی این استان سردسیر و جذاب ایران، در فصل پاییز و زمستان هم دیدنی های بسیار دارد. اگر علاقمند بودید تا در سفر به ایران، از این استان با مرکزیت شهر معروف تبریز دیدن کنید، حتما فصل بهار یا تابستان را در برنامه خود قرار دهید. این استان بر خلاف تصور عموم گردشگران، یکی از دیدنی ترین، تاریخی ترین و مهم ترین استان های ایران است. چرا که تبریز به عنوان مرکز و معروف ترین شهر این استان، به سرزمین اولین ها در ایران شهرت دارد.

(قرابیه استان آذربایجان شرقی، یکی از خوشمزه ترین سوغات ایران است)

مردمان آذربایجان شرقی، فرهنگ و سبک زندگی و پوشش و پخت و پز خاص خود را دارند که برای آشنایی با غذاهای خوشمزه، سوغات و صنایع دستی این دیار، به فصل سوم و بخش غذاهای خوشمزه، سوغات و صنایع دستی استان آذربایجان شرقی مراجعه کنید.

مقصد نخستین ورود شما به این استان، به احتمال زیاد شهر تبریز است. شهری تاریخی با تاریخ بسیار مهم در تحولات تاریخ معاصر ایران چه در عرصه های سیاسی، فرهنگی، نظامی و حتی اجتماعی. شهری دیدنی با مردمی خونگرم که همه زبان ترکی می دانند. اگر در این شهر زبان ترکی بدانید، هم در خرید، قیمت های بهتری پیدا می کنید و هم در تعامل با مردم، بهتر با شما همراهی می کنند. البته این بدان معنا نیست که کسانی که فارسی یا ترکی نمی دانند، در آذربایجان شرقی به خصوص تبریز، مورد مهمان نوازی و برخورد همیشه خوب و گرم آذربایجانی ها قرار نمی گیرند.

(تبریز، دیار نوقا است. این سوغات خوشمزه آذربایجان شرقی را فراموش نکنید)

گفتیم تبریز شهر اولین ها در ایران است. خوب شاید این پرسش در ذهن شما ایجاد شود که منظور چیست. این شهر تاریخی از طریق جاده ابریشم، شرق و غرب دنیا را از گذشته های بسیار دور به هم پیوند داده و مرکز تجاری ایران در روزگاران دور بوده است. گردشگران در طول تاریخ، از عظمت تبریز بسیار یاد کرده اند. مکتب هنر تبریزی، به عنوان یکی از مکاتب هنری تاثیر گذار شرق زمین، زینت بخش موزه های جهان بوده است.

(صنایع دستی سفالی تبریز، انتخاب خوبی برای تحفه بردن از دیار اولین های ایران است)

اگر به تبریز آمدید بدانید که به بزرگ ترین شهر منطقه شمال غرب کشور وارد شدید که قطب اقتصادی و صنعتی و سیاسی این منطقه به شمار می رود. اولین چاپخانه ایران در ۲ قرن پیش، توسط میرزا زین العابدین تبریزی که پدر صنعت چاپ ایران است، در این شهر تاسیس شد. آقا محمد طاهر تبریزی، در سال ۱۸۷۵، نخستین روزنامه نگاری ملی ایران را راه اندازی نمود. نخستین کودکستان ایران و نخستین مدرسه ناشنوایان، اول در تبریز راه اندازی شد. نخستین کتابخانه عمویم ایران و مدرسه های حرفه ای بازرگانی نیز ابتدا در این شهر تاسیس گردید.

(خشکبار آذربایجان شرقی در میان خشکبار ایرانی، یک محصول صادرات فوق العاد پر طرفدار است)

 

۱۰ مقصد تبریز گردی

برای سفر به پایتخت آذربایجان شرقی از هم اکنون برنامه ریزی کنید. تبریز قطعا سال ۹۷ شلوغ خواهد شد. از خدمات موسم استفاده کنید و یکی از  ده ها فرصت اقامتی جذاب که برای سکونت چند روزه در این شهر توسط میزبان های موسم معرفی شده است را انتخاب نمایید تا سفر خاطره انگیز و ارزانی را تجربه کنید.

تبریز در سال ۲۰۱۸، شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی شد. در تبریز اول سراغ خانه های تاریخی را بگیرید. نخستین مقصد شما، خانه مشروطه باشد که در خیابان شهید مطهری و در محله قدیمی راسته کوچه تبریز واقع شده است. خانه مشروطه، جایی بود که صد ها سال پیش، نهضت آزادی خواهی مردم آذربایجان از آن جا شروع شد. این خانه قدیمی را بعضی ها، مهم ترین خانه تبریز می دانند. پنجره های رنگارنگش و معماری زیبای خانه، دلفریب است.

(محوطه خانه مشروطه تبریزی ها)

دومین مقصد گردشگری در تبریز، خانه امیر نظام باشد که خانه قاجار هم نامیده می شود. خانه ای ۲ طبقه که جلوه ای از شکوه و زیبایی معماری ایرانی است. ایوان خانه، شما را به یاد چهل ستون نصف جهان می اندازد. اما در واقع فقط شانزده ستون داشته و سرستون هایش هم که یادآور سر ستون برخی از خانه های مدرن الهام گرفته از سر ستون های تخت جمشید است، زیبایی خانه را دو چندان می کند. این خانه در خیابان شهریار قرار دارد.

سومین مقصد گردشگری شما در تبریز، محله مقصودیه باشد. اگر به خیابان مقصودیه، ضلع جنوبی عمارت شهرداری تبریز مراجعه کنید، یکی دیگر از خانه های تاریخی این شهر، شکوه خود را در برابر دیدگان شما به نمایش در می آورد. محله مقصودیه، از جمله محله های قدیمی شهر اولین های ایران محسوب می شود که یکی از راسته های معروف تبریز برای مشاهده خانه های تاریخی زیبا است. خانه حیدر زاده، یکی از این خانه های قدیمی در آن محل است. خانه حریری و خانه گنجه ای زاده از جمله خانه های تاریخی جذاب این محله به شمار میرود.

(تصویری از خانه پروین اعتصامی)

(تصویری از خانه پروین چرخ ادب)

(تصویری از خانه شاعره نامدار آذربایجان شرقی)

اگر عاشق تماشای شمار بیشتری از خانه های قدیمی تبریز هستید، بازدید از خانه معروف شربت اوغلی و خانه بهنام را توصیه می کنیم که از هر تبریزی در شهر آدرسش رو سوال کنید،  شما را به آنجا راهنمایی می کند. خانه پروین اعتصامی، شاعره معروف ایران که از وی به عنوان یکی از معروف ترین شاعران یک قرن اخیر ایران نام می برند نیز از جمله جاهای نوستالژی تبریز است. یکی از ابیات معروف دیوان پروین اعتصامی این است:

اینکه خاک سیهش بالین است           اختر چرخ ادب پروین است

گر چه جز تلخی از ایام ندید   هر چه خواهی سخنش شیرین است

خانه پروین اعتصامی در خیابان عباسی  تبریز قرار دارد که از جمله مقصدهای گردشگری معروف شهر است.

(تصویر خانه شربت اوغلی)

چهارمین مقصد گردشگری شما در تبریز، بازار تبریز (بزرگ ترین بازار سنتی جهان) باشد که یکی از آثار ایران در میراث جهانی یونسکو است و جذابیت های بسیاری برایتان دارد. بسیاری از گردشگران از مارکوپولو تا ژان شاردن، در وصف این بازار سرپوشیده با بازارچه ها و دالان ها و سراها و کاروانسراهایش به نیکی یاد کردند.

(شکوه معماری سقف بازار  تبریز را مشاهده کنید!)

پنجمین مقصد گردشگری تبریز، قبرستان پینه شلوار است که در شش کیلومتر تبریز قرار دارد. با تاریخی به هزاران سال پیش. ششمین مقصد گردشگری پیشنهادی ما، پارک ملی کنتال است که در جاده جلفا به خدا آفرین قرار دارد و در آنجا میتوانید عناصر جذابی از قبیل بقایای آسیاب های سنگی را مشاهده کنید.

هفتمین مقصد گردشگری جذاب تبریز، جنگل ارسباران نام دارد که از مناطق دست نخورده طبیعی تبریز است. انواع گونه های جانوری و گیاهی در آنجا دیده می شود. این جنگل در شمال کوه های قوشا داغ قرار دارد. برای رفتن به این محل، حتما از اتوبوس های برون شهری استفاده کنید.

هشتمین مقصد گردشگری پیشنهادی در تبریز، کلیسای کاتولیک ها است که در محله میار میار قرار گرفته و و بیش از ۱ قرن قدمت دارد. نهمین مقصد گردشگری که به شما توصیه میکنیم، پارک ائل گلی تبریز است که یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری تبریز به شمار می رود و در ۷ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد. دریاچه ای در پارک قرار دارد که امکان قایقرانی را به شما می دهد.

(تصویری هیجان انگیز از پاییز هزار رنگ و هزار نقش در ائل گلی تبریزی ها)

دهمین مقصد گردشگری در تبریز، جایی به نام روستای تاریخی کندوان است که روستایی صخره ای و جذاب به شمار می رود. معماری این روستا در دنیا استثنا هست. خانه های روستا مثل کندوی عسل است و در دل کوه کنده شده اند. اتفاقا، عسل، سوغات این سرزمین است. حتما امتحان کنید.

اگر این ۱۰ مقصد گردشگری جذاب تبریز را دیدن کردید، توصیه میکنیم که از ۱۳ مقضد گردشگری پیشنهادی این گزارش در استان زیبا و سر سبز آذربایجان شرقی هم بازدید کنید.

 

آذربایجان گردی در ۱۳ نقطه

سه شهر مرند، مراغه و میانه از شهرهای مهم این استان هستند که برای گردش در خارج از تبریز، حتما این شهر ها را در برنامه بازدید احتمالی خود قرار دهید.

۱)آسیاب خزانه: یکی از دیدنی ترین مناظر طبیعی استان آذریایجان شرقی، آسیاب خزانه یا خراب دییرمان است که در شهرستان جلفا واقع شده است. در  این منطقه آبشارهای کوچک و بزرگی با دیواره های پوشیده از خزه و گیاهان آبزی بسیار به چشم می خورد.

چگونه برویم؟ این تفرجگاه جذاب و دیدنی در حدود ۲۷ کیلومتری علمدار گرگر (هادی شهر) که در نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان در ۵ کیلومتری روستای منجن‌آباد در حاشیه رود ارس در یک جاده فرعی و در دره‌‌ای باصفا واقع شده است.

۲)آبشار عیش آباد: یکی از آبشارهای دیدنی استان آذربایجان شرقی که گردشگران بسیاری را به سمت خود می کشند.

چگونه برویم؟‌این آبشار در قسمت کوهستانی میشوی غربی در کنار روستای عیش آباد در شهرستان مرند قرار دارد.

۳)مجتمع آب گرم بستان آباد: یکی از معروف ترین مکان های استان آذربایجان شرقی که در طول سال پذیرای میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی می شود. در این جا، حرارت آب در استخرها، تا ۵۰ درجه سانتیگراد است و خاصیت درمانی آب آن بسیار و برای اختلال خواب، دردهای عضلانی، سوختگی، و بیماران ناراحتی گوارشی توصیه می شود.

۴)تالاب قوری گل: همچون تالاب معروف انزلی در شهرستان بندر انزلی استان گیلان، این تالاب از تالاب های معروف کشور است که در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق تبریز قرار دارد. آب این تالار از آب های ناشی از برق و باران تامین می شود و چشم اندازی زیبایی دارد.

۵)آرامگاه عون بن علی: از بناهای تاریخی تبریز است و بر فراز رشته کوه سرخاب قرار دارد. مسیر دسترسی، جاده آسفالته است. تله کابین عون بن علی، گردشگران بسیاری را به سمت خود می کشاند.

۶)کاخ شهرداری تبریز: از ساختمان های زیبا و دیدنی تبریز است که به دستور رضا شاه پهلوی ساخته شد و اگر به نزدیک آن بروید، یک برج ساعت ۴ صفحه ای به ارتفاع ۳۰ متر در آنجا نصب شده ات و هر ۱۵ دقیقه یک بار صدایش به گوش می رسد.

۷)مقبره الشعرا: از گورستان های تاریخی معروف تبریز که در تقاط خیابان ثقه الاسلام و عارف قرار دارد. قبر محمد حسین شهریار، شاعر معروف ایران و ۴۰۰ تن از شعرای بنام ایران در این آرامگاه است.

۸)ارگ تبریز: بازمانده های ایوان جنوبی ارگ علی شاه در شهر تبریز به ارگ تبریز شهرت دارد که ۵ قرن قدمت داشته و امروزه تنها دیواره جنوبی ارگ برای بازدید عموم استفاده می شود. نماز جمعه تبریز در اطراف آن برگزار می شود. این ارگ در خیابان امام تبریز قرار دارد.

۹)مسجد کبود: مسجد کبود تبریز یا مسجد جهانشاه، از مساجد تاریخی مربوط به ۵ قرن پیش است.

۱۰)موزه آذربایجان: از مهم ترین موزه های ایران و دومین موزه تاریخی ایران پس از موزه ایران باستان تهران است. این موزه در کنار مسجد کبود قرار دارد و آثاری تاریخی و ارزشمند از دوران پیش از اسلام و دوران اسلامی در آنجا نگهداری می شود. این موزه جنب مصلی امام خمینی تبریز قرار دارد.

۱۱)قلعه بابک: شهر کلیبر جایی است که قلعه بابک در آن جای گرفته است. دژ بابک که به قلعه جمهور هم شهرت دارد، در ۵۰ کیلومتری شمال شهرستان اهر و در ارتفاعات غربی شاخه‌ای از رود بزرگ قره‌سو در ۳ کیلومتری جنوب غربی کلیبر واقع شده است. دسترسی به دژ تنها از سه راه امکان پذیر است: راه اول، عبور از گذر‌گاه دژ دره‌سی بوده که در جنوب دژ واقع شده و راه دشواری است، راه دوم گذر‌گاه هتل بابک کمی بالاتر از روستای شجاع‌آباد است و راه سوم که نسبت به دو گذر دیگر هموار‌تر بوده و ۱ و نیم کیلومتر آن را می‌توان با خودرو پیمود، گذر‌گاه ییلاق است.

۱۲)کلیسا سن استپانوس: دومین کلیسای مهم ارامنه است که در ۱۷ کیلومتری غرب شهر جلفا و با فاصله ۳ کیلومتری از رودحانه ارس قرار دارد. پوشش گیاهی زیبای این منطقه در کنار معماری باشکوه ساختمان، فضایی جذاب را برای گردشگران به ارمغان می آورد. این کلیسا ثبت جهانی شده است. فاصله این کلیسا تا مرکز تبریز۷ حدود ۲۴۰ کیلومتر است.

۱۳)رصد خانه مراغه: یکی از مکان های تاریخی و جهانی آذربایجان شرقی، رصد خانه مراغه است. تا قبل از اختراع تلسکوپ، بزرگ ترین رصد خانه جهان بوده است. فاصله مرکز تبریز تا این رصدخانه، ۱۵۰ کیلومتر است.

گردش در آذربایجان شرقی

در نوروز باستانی ایرانی، گردشگران بسیاری به تبریز و نقاط اطراف این شهر می روند. هتل ها کمی گران می شود. اما همیشه برای مسافران، جا برای اقامت پیدا می شود. از هتل های معروف شهر میتوان به هتل بین الملل تبریز واقع در خیابان امام، فلکه دانشگاه، هتل پارس ائل گلی که جنب پارک ائل گلی قرار دارد و هتل شهریار اشاره کرد. رستوران های تبریز گران نیست و غذاهای متنوع سنتی و فرنگی در رستوران ها و کافه های شهر پیدا می شود.

حمل و نقل در تبریز به نسبت اصفهان وتهران ارزان تر است. مترو تبریز نیز انتخاب خوبی برای گردش در برخی از نقاط شهر است. بهترین مکان های خرید در تبریز را میتوان محدوده های خیابان شهناز، میدان آبرسان و بازار تبریز و شهرک ولیعصر دانست.

یادتان باشید که در سفر به آذربایجان شرقی، علاوه بر بازدید از ۲۳ مقصد گردشگری جذاب این استان، از سوغات خوشمزه، غذاهای رنگارنگ، پوشاک محلی و صنایع دستی آذربایجانی ها خرید کنید که هدیه خوبی از دیار اولین های ایران است برای شما خواهد بود. درگاه گردشگری رسمی استان، آماده پاسخگویی به سوالات شما است. به : www.eachto.org/ مراجعه کنید.

در سفر به این استان، از تجربه های تریپ ادوایزری ها هم استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به این نشانی مراجعه کنید. تجربه های لونلی پلنتی ها را هم در این نشانی مشاهده فرمایید.

در صورت سفر به استان آذربایجان شرقی، از مشاوره های کارشناسان موسم استفاده کرده و برای بوم گردی در این استان، از خدمات اقامتی ما بهره مند شوید.

به نظر شما، کدام یک از جاذبه های گردشگری و سوغات این استان پر طرفدار تر است؟

دنیای گردشگری ایران را هر روز در مجله گردشگری موسم دنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا