راهنمای سفرمکان های دیدنی

راهنمای سفر به استان آذربایجان غربی

یکی از برنامه های مجله گردشگری موسم، معرفی مقصدهای گردشگری ۳۱ استان کشور به صورت گسترده با جزییات کامل است که تلاش میکنیم تا مشتریان سایت که قصد دارند نسبت به رزرو ویلا و آپارتمان در نقاط مختلف کشور با استفاده از خدمات moosem.ir اقدام کنند، با ظرفیت های گردشگری و تفریحی شهر مورد نظر نیز آشنا شوند.

اگر پس از انتخاب شهر مورد نظر در سفر به نقاط دیدنی ایران، با سوالی روبرو شدید و میخواهید درباره مقصدهای گردشگری و هیجان انگیز استان محل سفر، اطلاعات تکمیلی کسب کنید، سوالات خود را کامنت کرده یا از طریق کانال های ما در شبکه های اجتماعی ارسال کنید. کارشناسان مجله گردشگری موسم، اماده پاسخ گویی به سوالات عمومی و تخصصی هموطنان برای سفر خاطره انگیز به نقاط مختلف ایران هستند. در گفتار امروز، شما را به استان دیدنی آذربایجان غربی می بریم. جایی که سرزمین اقوام و بهشت شمال غرب ایران و یکی از مقصدهای گردشگری بکر و کمتر شناخته شده کشور بوده و معمولا در مستندات تلویزیونی و رسانه های سنتی و شنیداری و مجازی، درباره آن کمتر شنیدیم.

با آذربایجان غربی گردی موسم همراه ما باشید.

دریاچه ارومیه در وضعیت هشدار!

همچون تالاب شادگان در استان خوزستان، تالاب انزلی در استان سرسبز گیلان و بسیاری از تالاب ها و دریاچه های کشور، حال و روز دریاچه ارومیه که روزگار پر آب بود، نامساعد است و هنوز با وجود تدابیر دولت تدبیر و امید، در شرایط مطلوب و باثباتی قرار نگرفته است. اوضاع بحرانی و تراژدیک دریاچه ارومیه، سبب شده تا این دریاچه مهم شمال غربی کشور، در کانون توجه رسانه ها و شخصیت های طرفدار محیط زیست ایران و جهان قرار بگیرد.

 

به هر حال، نماد گردشگری آذربایجان غربی را باید ارومیه و دریاچه آن دانست که انتظار می رود به منظور حفظ اکوسیستم منطقه و افزایش سطح بوم گردی و ترغیب گردشگری به سفر به این نقطه کشور، احیای این دریاچه تسریع و تشدید شود. سازمان خوار و بار کشاورزی ملل متحد در دسامبر ۲۰۱۷ میلادی اعلام کرد برای کمک به احیا این دریاچه با دولت  و ستاد احیا دریاچه ارومیه همکاری می کند.

اگر شما هموطن گرامی مسافر ارومیه هستید یا ساکن این شهر دیدنی، از شما تقاضا میکنیم تا تصویر خود را از این دریاچه در اختیار مجله گردشگری موسم قرار دهید.

داستان آذربایجان غربی

آذربایجان غربی از استان های شمال غربی ایران است که هم چون استان آذربایجان شرقی، استان اردبیل و استان کردستان، از جمله استان های سرد سیر کشور در فصل پاییز و زمستان است. گردشگران داخلی و بین المللی معمولا فصل بهار و تابستان به این استان سر سبز و زیبا سفر می کنند. این استان هم دیدنی های بسیار دارد. ظرفیت های خفته ای در گردشگری روستایی (RURAL TOURISM) آذربایجان غربی شاهد هستیم که میتواند مورد توجه بوم گردها قرار بگیرد. آذربایجان غربی را باید بهشت بوم گردی و روستاگردی در ایران دانست.

مرکز استان آذربایجان غربی، شهر ارومیه است که از مهم ترین شهرهای شمال غرب ایران محسوب می شود. این شهر در دامنه کوه سیر و دشت ارویمه قرار داشته و در تابستان، با آب و هوای معتدلش، مقصد گردشگران می شود. نام قبلی ارومیه، رضاییه بود که در استان آذربایجان غربی، همچنان این نام نیز شهرت دارد. خانه نشاط و پاریس ایران، القابی بود که در گذشته های نه چندان دور به ارومیه می دادند.

(نقل ارومیه یکی از سوغات خوشمزه استان آذربایجان غربی است)

ارومیه یکی از معروف ترین شهرهای ایران در یک دهه اخیر است. مهم ترنی علت آن را نیز باید کم آب شدن دریاچه ارومیه نامید که بزرگ ترین دریاچه شو آب شور دنیا بوده و بیش از ۵ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد. در گذشته لنچ سواری در این دریاچه انجام می شد اما از سال ۲۰۰۸ با کاهش سطح آب این دریاچه، بعضی از فعالیت های گردشگری بر روی آن متوقف شد. ستاد احیا دریاچه ارومیه تلاش دارد تا دوباره این دریاچه را به روز های پر آب قبلی باز گرداند. بازدید از آن را توصیه میکنیم.

ارومیه گردی

(ساختمان شهرداری ارومیه، یادآور معماری ۹۵ ساله تاریخ ساخت و ساز در کشور است)

یکی از جاهای جذاب در ارومیه، ساختمان شهرداری ارومیه است که حدود ۱ قرن قدمت دارد. این ساختمان مانند ساختمان شهرداری تبریز، توسط معماران چیره دست بنا شده و در خیابان امام قرار دارد. موزه ارومیه نیز بهترین فرصت برای آشنایی با تاریخ باستانی این استان بوده که ۳۰ هزار قطعه با قدمتی تا ۹ هزار سال را در معرض دید عموم قرار داده است. بازدید از موزه را در اولویت ارومیه گردی خود قرار دهید.

(موزه ارومیه یکی از دیدنی ترین نقاط گردشگری شهر است)

 

این موزه از دو بخش باستان‌شناسی و مردم‌شناسی تشکیل شده است که در آن آثاری از دوران‌های مختلف تاریخ این سرزمین به خصوص اشیای بسیار قدیمی مربوط به دوران‌های ماقبل تاریخ نگهداری می‌شود. همچنین در این موزه لباس‌های محلی، زری‌دوزی و مخمل‌های قلاب‌دوزی و کتاب‌های خطی و کارهای ظریف مینیاتوری و غیره به نمایش گذاشته شده است.

اشیا داخل موزه ارومیه)

برج سه گنبد در جنوب شرقی ارومیه و خیابان استاد برزگر قرار دارد که قریب به ۱ هزار سال قدمت داشته و از آثار باستانی استان به شمار می رود. در داخل این بنا، ۳ کتیبه به خط کوفی مشاهده می شود که از سنگ تراشیده اند و در پایان کتیبه، تاریخ محرم ۵۸۰ هجری قمری ثبت شده است.

(برج سه گنبد ارومیه، برترین نمونه برج مقبره در ایران است.)

مسجد گردی، به دلیل باستانی بودن و مذهبی بودن ایران پس از ظهور اسلام، یکی از جذابیت های گردشگری در ایران است. مسجد جامع ارومیه یکی از آثار تاریخی این شهر است که در خیابان اقبال قرار دارد. این مسجد در میان بازار قدیمی شهر واقع شده و یکی از ارکان اصلی بافت قدیمی ارومیه محسوب می شود. برخی معتقدند که این بنا آتشکده و بعد از تسلط مسلمانان ویران و سپس در ۷ قرن پیش، بر روی آن مسجدی ساخته شده که سبک تزیینات، گچ بری ها، ستون بندی ها و طاق های مسجد، شبیه سبک معماری دوره سلجوقیان است.

(تصویری از مسجد جامع ارومیه)

علاوه بر کلیسا گردی و مسجد گردی در ایران، بازار گردی، یکی از جذاب ترین فعالیت های گردشگری در کشور است که هم فرصتی برای تماشای معماری و سبک زندگی و نوع نگرش ایرانیان در روزگار مختلف بوده و هم فرصتی برای آشنایی با تولیدات محلی و خرید اجناس در محیطی بزرگ با محصولات متنوع و رنگارنگ. در ارومیه نیز بازار قدیمی شهر، در بافت تاریخی و جنوب شرقی آن قرار دارد.

 

این بازار در دوران حکومت صفویان ساخته شده و تا به امروز، از فعال ترین مناطق تجاری شمال غربی کشور بوده است. این بازار با معماری ساده، طاق ها، چشمه ها و گنبدهای مختتلف خود، نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. این بازار همچون بسیاری از بازارهای قدیمی ایران، دارای تیمچه ها، حمام ها، سراها و مساجد زیادی است که در دوران زندیه و قاجار ساخته شده است. دیدن از بازار ارومیه، میتوانید مقصد اول گردشگری شما در این شهر باشد.

در این بازار کنیسه‌‌ای هم برای یهودیان این منطقه وجود دارد. این بازار درها و دروازه‌های متعددی دارد که رفت و آمد را برای مردم آسان‌تر کرده است. راسته‌های مسگران، چاقوسازان، زرگران، فرش‌فروشان، بذر فروشان، بلور فروشان، کفاشان و عطاران از پررونق‌ترین راسته‌های بازار ارومیه هستند. بازار قدیمی ارومیه در سال ۱۳۶۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بازار دیگری هم در ارومیه وجود دارد که به نام دوشابچی خانا یا بازار شیره فروشان ارومیه شهرت دارد که ثبت ملی شده است. این بازار در میدان ولایت شهر قرار داشته و قدمتش به دوران صفویه باز می گردد. بیش از ۷۰ مغازه در این بازار فعالیت می کنند که از گذشته، محل تهیه، فرآوری و فروش لوازم مربوط به دوشاب بوده است. دوشاب همان شیره انگور است که خاصیت بسیار دارد و ایرانیان با ماست یا ارده میل می کنند. این بازار نیز از جمله آثار ملی ایران است.

(تصویری از مدرسه هدایت شهر ارومیه)

یکی از مناطق گردشگری تاریخی معاصر ارومیه را میتوان مدرسه هدایت دانست که از مدارس قدیمی شهر محسوب می شود و قدمتش به اوایل عصر قاجار می رسد. این مدرسه در خیابان امام، کوچه امیر نظمی واقع شده است. ضلع جنوبی صحن ساختمان، مهم‌ترین و باارزش‌ترین بخش مدرسه است. حیاط‌های مدرسه چهارگوش است و دیوارکشی آجری و پایه‌های سنگی و آجری دارد. طاق ‌نما های این بنا با آجر لعاب‌دار فیروزه‌ای تزئین شده است. مدرسه‌ی هدایت در سال ۱۹۹۷ به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد.

(تصویری از مدرسه تاریخی ۲۲ بهمن شهر ارومیه)

مدرسه ۲۲ بهمن ارومیه که در تقاطع خیابان امام و خیام شمالی قرار دارد نیز از جمله مدارس قدیمی شهر است که قریب به ۱ قرن قدمت دارد و از آثار ملی کشور محسوب می شود.

یکی از مقصدهای گردشگری ارومیه، یخچال دوقوز پله در خیابان عسگرخان ارومیه، و در محله‌ای به همین نام قرار دارد. این بنا را می‌توان یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری آذربایجان غربی و ارومیه نامید. دوقوز کلمه‌ای ترکی و به معنی عدد نه است و به همین خاطر در برخی موارد آن را یخچال نه پله نیز می‌خوانند.

این یخچال در دوران قاجار ساخته شده است و از آن برای نگهداری و تامین یخ مورد نیاز شهر در تابستان استفاده می‌شد. حتی مردم برای انجام بعضی از مراسمات مانند چهارشنبه سوری به دور حوضچه‌ ای که در نزدیکی یخچال است جمع می‌شدند، اما بعد از پیشرفت شهر ارومیه و صنعتی شدن شهر بلا استفاده ماند. امروزه این یخچال از نام دوقوز پله به خانه آبگینه شهر ارومیه تغییر نام داده و از آن به‌عنوان نمایشگاه استفاده می‌شود.

گشتی در آذربایجان غربی

دریاچه مارمیشو که در ۴۵ کیلومتری شمال غرب ارومیه قرار دارد، در مسیر آب های مرز ایران و ترکیه است. این دریاچه مقصد ماهی گیری خوبی برای گردشگران است که تا قزل آلا شکار کنند.

(دریاچه زیبا مارمیشو ارومیه یکی از مقصدهای جذاب طبیعت گردی در این استان سرسبز شمال غربی  کشور است)

ارومیه بر خلاف کردستان و لرستان که عروس آبشارهای ایران است، آبشارهای زیادی ندارد. اما آبشار شملکان یکی از زیبا ترین آبشارهایی که در استان آذربایجان غربی قرار دارد و در روستایی به همین نام در نزدیکی ارومیه واقع شده است. برای رفتن به روستای شملکان، از جاده بند و تفرجگاه بند ، بایستی عبور کرد و ارزش دیدن در بهار و تابستان را دارد.

یکی دیگر از ظرفیت های گردشگری دیدنی استان آذربایجان غربی را باید قلعه هولا کوخان دانست که از قلعه های تاریخی منطقه آذربایجان است که در شرق دریاچه ارومیه قرار دارد. این قلعه در بلندی های روستای آق گنبد، در اسکله منتهی بین ارومینه و تبریز واقع شده است. در مسیر آن، آب انبارهای زیادی موجود است که در دل کوه، به شکل عجیبی ساخته شده است. در کنار این آب انبارها،‌جوی های آبی وجود دارد که هنگام بارندگی، آب را به سمت آب انبارها هدایت کرده و آب مورد نیاز را در تمامی فصول سال تامین می کند.

(تصویر آب انبار قلعه هولاکوخان)

همان طور که در تصویر زیر مشاهده میکنید× دیواره های قلعه هولاکوخان به طور کلی از سنگ ساخته شده است. این قلعه از نظر استحکامات، موقعیت و استقرار ، شبیه قلعه های بابک، قهقه و جوشون است. دسترسی به این قلعه آسان نیست و در ۳ طرف، پرتگاه های خطرناک وجود دارد. قلعه بردک در ۶ کیلومتری روستای بردوک و ۹۶ کیلومتری ارومیه، از جمله دیگر قلعه های تاریخی استان است.

تخت سلیمان که قبلا در مجله گردشگری موسم معرفی کردیم، تنها اثر جهانی استان در میراث یونسکو است که حتما از آن بازدید کنید. این مجوعه تاریخی در تکاب قرار دارد. تپه حسنلو که از تپه های باستانی ایران و ۶ هزار سال قدمت دارد، در ۱۲ کیلومتری جنوب غربی دریاچه ارومیه و در ۹ کیلومتری شمال شرقی شهرستان نقده بین دهکده های امین لو و حسنلو واقع شده است. دیدن از آن را هم توصیه میکنیم.

(تپه حسنلو ارومیه)

از دیگر مناطق گردشگری استان می توان به دژ بسطام در همسایگی روستای بسطام در نزدیکی شهرستان خوی اشاره کرد و بیش از ۳ هزار سال قدمت دارد.

استان آذربایجان غربی را استان کلیساهای تاریخی نیز می نامند. کلیسای ننه مریم (Holy Mary Church) آذربایجان غربی همچون کلیسای سنت آنتونس استان آذربایجان شرقی، مشهور است اما ثبت جهانی نشده است. این کلیسا از قدیمی ترین کلیساهای ایران و جهان بوده که طبق برخی نوشتته ها، دومین کلیسای بزرگ جهان بعد از کلیسای بیت لحم فلسطین است. این کلیسا در سال ۳۲ میلادی ساخته شد و در قرون گذشته، محل دفن اموات بود.

(کلیسای ننه مریم، ظرفیت گردشگری جهانی در آذربایجان غربی دارد)

اگر از کلیسای ننه مریم دیدن کنید، خواهید دید که نمای داخلی کلیسا، شبیه آنچه که در ذهن شما مجسم شده است، مانند کلیساهای دیگر نیست. کلیسای ننه مریم با قالی های دست بافت فرش شده است. سقف آن کوتاه بودن و دالان های تو در تو و محرابی در گوشه ای از آن قرار دارد.

(مراسم عشای ربانی در کلیسای ننه مریم ارومیه)

قره کلیسا، کلیسای تادئوس مقدس یا کلیسای طاطاووس، نام کلیسایی تاریخی در استان آذربایجان غربی ایران است. این کلیسا در۲۰ کیلومتری شمال شرقی چالدران در کنار روستایی به همین نام واقع شده‌است. قره کلیسا در تاریخ ۷ ژوئیه ۲۰۰۸، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این کلیسا در شمال غرب ایران در استان آذربایجان غربی ناحیه به شهرستان چالدران و در قریه قره کلیسا در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی سیه‌چشمه و هفت کیلومتری شمال جاده چالدران به قره‌ضیاءالدین قرار دارد.

(قره کلیسا، یکی از ظرفیت های کلیسا گردی در ایران است که کلیسا جامع جهان مسیحیت بوده و در استان آذربایجان غربی قرار دارد)

این کلیسا همچنین در جنوب ماکو واقع است. این کلیسا به عنوان اولین کلیسای جامع جهان مسیحیت شناخته می‌شود. گفتنی است ارمنی‌های ایران هر سال در روزهای آخر تیرماه و هفته اول مرداد ماه (تاریخ مراسم هر ساله متغیر است، این مراسم در سال ۱۳۹۴ در ۲۷ تیر برگزار شد) که مصادف با قتل تادئوس مقدس و پیروان مسیحی اوست در قره کلیسا مراسم خاصی برپا می‌دارند. این مراسم با حضور ارمنیان و تعدادی از سفرای کشورهای مسیحی در ایران برگزار می‌شود.

از دیگر دیدنی های استان می توان به نگ‌نگاره ساسانی خان‌تختی مربوط به دوره ساسانیان اشاره کرده که در کیلومتر ۱۵ جاده سلماس به ارومیه در نزدیکی روستای خان تختی و روی کوه پیرچاووش واقع شده و این اثر در به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

(سنگ نگاره ساسانی خان تختی)

این نقش برجسته متعلق به قرن سوم میلادی و دوره پادشاهی ساسانیان است. سلماس کنونی در دوره اشکانیان یکی از مناطق حائل بین ایران و امپراتوری روم بوده و پس از آن به محل درگیری‌های نظامی دو ابر قدرت شاهنشاهی ایران ساسانی و امپراتوری روم بدل شد.

سنگ‌نگاره خان‌تختی یادگار یکی از پیروزی‌های ایرانیان بر رومیان است و در آن اردشیر پاپکان و ولیعهدش شاپور یکم تصویر شده‌است که در بازگشت از فتح ارمنستان و پیروزی بر سپاهیان روم، دو تن از حکمرانان ارمنی محلی، هدایایی به ایشان تقدیم می‌کنند.

کلیسا مار سرگیز از جمله مقصدهای کلیسا گردی در استان آذربایجان غربی است. در ۱۲ کیلومتری ارومیه، در دامنه کوه سیر جای دارد. کلیسا مار سرگیز از نظر مذهبی، بسیار ارزشمند است و عموم مسیحیان، اعم از آشوری و ارامنه، آن را به عنوان زیارتگاه می شناسند. این کلیسا، یکی از آثار سنگی استان آذربایجان غربی بوده و تمام دیوارها و سقف آن را با سنگ های نامنظم، به شکل ماهرانه ای و کاملا مستحکم ساخته اند. با توجه به سبک معماری این بنا ، قدمت کلیسا به قبل از اسلام می رسد.

گردش در روستاهای تاریخی هر استان، بخشی از ظرفیت های گردشگری هر استان است. خوشبختانه در همه ۳۱ استان ایران، مقصدهای روستا گردی جذاب و هیجان انگیزی وجود دارد که از دیدن آنها، با زندگی واقعی بخشی از مردم ایران آشنا می شوید. یکی از این روستاها، روستای بند از توابع بخش مرکزی شهرستان ارومیه است. زبان مردم شهر، کرمانجی است و به دلیل طبیعت خود، گردشگاه ارومیه ای ها به شمار می رود.

(عاشقان بوم گردی، روستای بند استان آذربایجان غربی را فراموش نکنند)

غار گردی در ایران که کشور غار ها هم محسوب می شود، یکی از جذاب ترین مقصدهای گردشگری به شمار می رود و شما را با شهرهای زیر زمینی جذاب ایران آشنا می کند. بعضی از غارهای ایران، مثل غار چاله نخجیر نراق در استان اصفهان، بیش از ۷۰ میلیون سال قدمت دارد و یکی از دیدنی ترین غارهای جهان است. در روستای سهولان که در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر مهاباد در استان آذربایجان غربی قرار دارد، غاری به نام سهولان وجود دارد.

(غار سهولان، دومین غار آبی ایران است. عاشقان گردشگری زیر زمینی، از این فرصت در استان آذربایجان غربی استفاده کنند)

ارتفاع سقف غار تا سطح دریاچه حدود ۵۰ متر است. عمق آب در برخی جاها به ۳۰ متر می رسد. اختلاف دمای درون و بیرون غار هم حدود ۱۵ درجه سانتیگراد است. سهولان به زبان کردی یعنی یخبندان. این غار از آثار ملی ایران است و از مرکز ارومیه برای سفر به این منطقه، میتوان از اتوبوس های برون شهری استفاده کرد.

علاوه بر این غار، غار قلایچی هم که در ۹ کیلومتری شمال شرقی شهرسان بوکان و در نزدیکی محوطه باستانی تپه قلایچی قرار دارد، از مراکز تمدن استان و از دسته غارهای طبیعی کشور به شمار می رود. این در اثر نفوذ آب در طبقات آهکی شکل گرفته و از نظر ساختار غار، آن را از جمله غنی ترین غارهای مکشوف ایران به شمار می آورند.

دهانه غار ۸ متر است. بازدید از این غار و دیگر غارهای استان آذربایجان غربی را بدون راهنما و لوازم غار نوردی حرفه ای انجام ندهید.

یکی از مقصدهای گردشگری جذاب استان آذربایجان غربی را میتوان زندان سلیمان نامید که نام کوهی مخروطی شکل و میان تهی بوده و در ۳ کیلومتری غرب تخت سلیمان قرار دارد. این کوه، هزاران سال پیش بر اثر رسوب کانی های آب دریاچه ای به وجود آمده است. ارتفاع این کوه از زمین حدود ۱۰۰ متر است. در اطراف کوه زندان سلیمان، چشمه های آب گرم گوگردی متعددی دیده می شود که دارای خاصیت درمانی متعدد است.

زندان سلیمان که تپه ای به ارتفاع صد متر از سطح زمین است، در زمان ساسانیان محل قربانی و نیایش موبدان زرتشتی بوده و البته بقایای بناهای دور مخروط زندان سلیمان، نشانگر اهمیت این محل مقدس است.

یکی از جذابیت های طبیعت گردی استان آذربایجان غربی را می توان چمن متحرک چملی نامید که چملی گول نام دارد. چمل گولی به زبان ترکیه به معنای برکه ای است که در وسط آن جزیره ای از چمن است. این چمن در ۱۵ کیلومتری شهر تاریخی تکاب و در میانه راه تکاب به یولقون آغاج قرار دارد. چمن متحرک که در زبان محلی به چملی معروف است، از آثار طبیعی شگفت انگیر تکاب است که شامل یک منطقه باتلاقی بوده و در وسط و اطراف آن، چمنزارها و نیزارهای بلندی رشد کرده که ارتفاعشان به ۲ متر می رسد.

(چمن متحرک چملی، جزیره شناور ایران است که از دیدنی های طبیعت گردی استان آذربایچان غربی به شمار می رود)

این چمن به صورت جزیره‌ای متحرک با مساحت هشتاد متر مربع بر روی دریاچه‌ای کوچک خودنمایی می‌کند که با وزش باد و جریان هوا و یا تکان خاصی به جهات مختلف تغییر مسیر داده و حرکت می‌کند و همین امرموجب منحصر به فرد شدن این جاذبه طبیعی شده است. کل مساحت این برکه عجیب به وسعت یک هکتار است در میان دره‌ای عمیق قرار گرفته که نیزارها، چمن سرسبز، درختان بلند و گلهای زیبا اطراف آن جلوه‌ای خاص و طبیعی و زیبا به آن بخشیده‌اند.

(تصور آبشار شلماش- طبیعت خروشان سر دشت)

از جمله دیگر مقصدهای طبیعت گردی استان می توان آبشار شلماش اشاره کرد که از مهم‌ترین آبشارهای جاری که در سطح استان آذربایجان غربی و در شهر سردشت است. آبشار شلماش با دره‌ای سرسبز در کنار جنگل‌های پراکنده، در نزدیکی شهر سردشت واقع شده و از شاخه‌های رودخانه زاب کوچک محسوب می‌شود. این آبشار که در واقع از سه آبشار تشکیل شده هم اکنون به صورت منطقه‌ای تفریحی درآمده که همه ساله به خصوص در فصل گرما هزاران نفر از مناطق مختلف و به خصوص از شهرهای کردنشین برای دیدن آن عازم سردشت می‌شوند. سه آبشار به ترتیب و پشت سر هم قرار گرفته‌اند که اولین آن‌ها در نزدیکی محل توقف و پارکینگ قرار گرفته است.

اگر اهل ادبیات ایران هستید و شمس تبریزی را می شناسید، آرامگاه شمس تبریزی از مکان‌های گردشگری و زیارتی خوی در استان آذربایجان غربی است که به اعتقاد برخی محل مدفن شمس تبریزی شاعر صوفی و پارسی‌گوی است. همه ساله علاقه‌مندان شمس تبریزی از خوی و دیگر شهرهای ایران و حتی کشورهای همسایه در مراسمی، این شاعر ملی را گرامی می‌دارند. یکی از نمادهای خوی آرامگاه شمس تبریزی است.

معروف ترین سوغات ارومیه

اگر قصد سفر به آذربایجان غربی را داشتید، در نظر داشته باشید که مشهور ترین سوغات استان، همانطور که در عکس شاخص این گفتار هم مشاهده میکنید، نقل ویژه ارومیه است. سابقه تولید نقل در این استان سرسبز، قدمت  بسیاری داشته و همچون نبات مشهد و باقلوا یزد، گزینه نخست گردشگران به این خطه محسوب می شود.

نقل ارومیه ای ها، در واقع نوعی شیرینی پر مغز است که روکش بیرون آن از شیره شکر ساخته می شود. شیره شکر با جوشاندن شکر در آب به دست می آید که انتخابی بهتر از قند سفید برای نوشیدن چای ایرانی است.

در نظر داشته باشید که نقل‌ها بر اساس مغز به کار رفته در آنها و همچنین طعم‌دهنده‌ی روکش بیرونی، انواع گوناگونی دارند. مشهورترین نقل ارومیه، نقل بیدمشکی یا ابریشمی است.

در این نوع نقل، مغز داخلی خلال‌های بادامی است که با گل‌های بیدمشک معطر شده است و طعم‌دهنده‌ی روکش آن نیز عرق بیدمشک است. یکی دیگر از نقل‌های مشهور ارومیه، نقل زعفرانی است که مغز داخلی آن، گردوی خردشده است.

به نظر می رسد که امروزه مراکز تولید و عرضه‌ی نقل در ارومیه برای تامین سلیقه‌ی مشتریان، نقل‌های بسیار متنوعی تولید می‌کنند. در این نقل‌ها از طعم‌ دهنده‌های طبیعی متفاوتی مانند دارچین، هل، گل محمدی، بذرهای گیاهی مانند زیره و تخم گشنیز و مغزهای گوناگون مانند پسته، بادام زمینی و فندق استفاده می‌شود.

 

توصیه های موسم برای مسافران آذربایجان غربی

 • از خدمات رزرواسیون مکان های اقامتی در رنج های مختلف قیمتی در استان آذربایجان غربی که موسم ارائه می دهد استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به این نشانی بروید.
 • در سفر به استان سر سبز آذربایجان غربی، علاوه بر بازدید از نقاط گردشگری تاریخی و باستان و هنری شهر، از سوغات این استان نیز استفاده کنید.
 • خرید صنایع دستی جذاب و رنگارنگ این استان نیز مخاطبان بسیاری دارد و کمک به اقتصاد گردشگری و صنایع دستی کشور است.
 • ۱۰ رستوان برتر آذربایجان غربی که با استقبال گردشگران مواجه شده است را اینجا ببینید .
 • همانطور که قبلا گفتیم، یکی از راه های ارتباط با گردشگران خارجی که به نقاط مختلف ایران سفر می کنند از جمله استان آذربایجان غربی، استفاده از فروم ایران در سایت لونلی پلنت است.
 • برای آگاهی از فرصت های گردشگری و طبیعت گردی و اقامتی استان آذربایجان غربی، از سایت اداره کل گردشگری و میراث فرهنگی و گردشگری استان استفاده کنید: urmiachto.ir/
 • اگر قصد سفر هیجان انگیز به مناطق مختلف این استان را دارید، از توصیه های تریپ ادوایزری ها استفاده کنید که قریب به ۳ هزار توصیه جذاب برای سفر به این استان را در اختیار گردشگران قرار داده اند. BBC قبلا این استان را سرزمین شگفتی های ایران خطاب کرد.

 

نوشته های مشابه

‫۵ دیدگاه ها

 1. به دیار آذربایجان ، اورمیه شهر والیبالی و والیبال خیز آذربایجان خوش اومدید?

  آذربایجان دیارنا ، اورمییه چوخ خوش گلیبسیز?
  ما آذربایجانی ها به خصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها ) خونگرمو مهمان نوازیم

  یاشاسین آذربایجان ?
  یاشاسین اورمیه ?

 2. یاشاسین ایران ?
  یاشاسین آذربایجان ?
  یاشاسین اورمیه ?

  ارومیه قلب آذربایجان

 3. ارومیه قلب آذربایجان

  آذربایجان گوزل شهرینه اورمییه ( اورمویا ) چوخ چوخ خوش گلیبسیز.
  ترجمه :
  به شهر زیبای آذربایجان ، اورمیه ( اورمو )خیلی خیلی خوش اومدید.

  یاشاسین ایران ✔
  یاشاسین آذربایجان ✔
  یاشاسین اورمیه ✔

 4. با سلام و خسته نباشید قدیمی ترین دروازه جنوب غربی استان چه نام دارد؟
  ممنون میشم اگه جواب بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا