مکان های دیدنی

راهنمای سفر به استان خراسان شمالی: دیدار با ماسوله شرق ایران

مجله گردشگری موسم: خراسان شمالی (مقصد خانه های پلکانی ایران) یکی از مقصدهای گردشگری جذاب کشور است که با وجود ظرفیت های تفریحی و زیارتی مشهد، کمتر مورد توجه گردشگران داخلی  و خارجی قرار می گیرد. در گزارش امروز مجله گردشگری moosem.ir شما را به گشتی در سفر به استان خراسان شمالی می بریم. دهکده گردشگری عشایر خراسان شمالی جایی است که بزودی میزبان عاشقان عشایر گردی در شمال ایران می شود.

در خراسان شمالی که میزبان تردد میلیون مسافر و زائر خراسان رضوی است، فرصت های روستاگردی فراوانی وجود دارد که در کنار طبیعت زیبا در همه فصول، مکانی خوب برای بوم گردی و استفاده از طبیعت زیبا شمال شرق کشور به شمار می رود. جایی که از انجا میتوان به کشوهای همسایه نیز سفر کرد.

در این استان، یکی از روستاهای معروف و پر گردشگر که در این گزارش نیز به آن اشاره می شود، روستای توریستی اسفیدان در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد (مرکز استان خراسان شمالی) است که یکی از خوش آب و هواترین روستاهای خراسان بزرگ محسوب می شود که از این روستا به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری خراسان شمالی نیز یاد می شود.

اگر در نوروز یا هر زمان دیگر قصد سفر به استان خراسان شمالی داشتید، توصیه میکنیم که از روستای اسفیدان که در فهرست مناطق نمونه گردشگری خراسان شمالی محسوب می شود نیز دیدن کنید که با دارا بودن جاذبه‌های گردشگری فراوانی نظیر آبشارهای زیبا، چشمه های خروشان، غارها و برج های شگفت انگیز، وجود چند امامزاده، وجود انواع درختان میوه به خصوص باغات انبوه گردو، رودخانه با آب فراوان، ارتفاعات جنگلی با پوشش گیاهی و … مقصد بسیاری از گردشگران است.

البته خراسان شمالی نیز همچون کردستان و لرستان، ظرفیت های آبشار گردی فراوانی دارد که از ان جمله میتوان به آبشار هنرور، آبشار بارگاه، غار خزانه هنرور اشاره کرد که اتفاقا این ها تنها چند نمونه از دیدنی های این روستای سحرانگیز محسوب می شوند.

اگر به سفیدان خراسان شمالی رفتید فراموش نکنید که در شمال غربی روستای اسفیدان دره ای عمیق و طولانی به نام هینوَرد(هین نبرد) وجود دارد که اندکی با روستا فاصله دارد و در کمرکش این دره چشمه‌ای زلال به همین نام می جوشد و آب آن باغات اطراف روستا را مشروب می کند.

توجه داشته باشید که روستا چناران خراسان شمالی نیز یکی از مناطق زیبا بوم گردی است که به موسمی های عزیز بازدید از ان توصیه می شود. ویدیوی زیر شما را به گشتی در این منطقه هیجان انگیز می برد.

داستان خراسان: روایت دیدنی ها

علاوه بر استان های خراسان رضوی و خراسان جنوبی، استان خراسان شمالی هم یکی از مقصدهای گردشگری شمال شرق ایران است. جایی که به نسبت دو استان فوق الذکر، کمتر مورد استقبال گردشگران داخلی و بین المللی قرار گرفته، اما دیدنی ها و ظرفیت های تاریخی و تفریحی بسیار دارد.

 

بزرگ ترین شهر این استان، بجنورد است که از بسیاری از مراکز استان های ایران میتوان با هواپیما و اتوبوس، رهسپار این دیار شد. شیروان و بجنورد در استان خراسان شمالی، بیشترین جمعیت را در خود جای داده است.

استان خراسان شمالی از شمال با کشور ترکمنستان هم مرز است. اگر قصد داشتید به این کشور سفر کنید، ابتدا از سفارت خانه آن در تهران، روادید سفر کسب کرده و سپس از استان خراسان شمالی و مرزهای مربوطه، به این کشور تازه استقلال یاقته از اتجاد جماهیر شوروی بروید. استان خراسان شمالی از شرق و جنوب با استان خراسان رضوی همسایه است. از جنوب غربی هم با استان سمنان و از غرب هم با استان گلستان (نگارستان ایران) همسایه است.

(روستای اسفیدان خراسان شمالی یک از مناطق دیدنی روستاگردی استان)

همانطور که در نقشه مشاهده می کنید، این استان با یکی از برترین استان های ایران از نظر جذابیت های گردشگری و تاریخی همسایه بوده، لذا بازدید از آن، به قول ایرانی ها، یک تیر و ۲ نشان است. استان خراسان شمالی یکی از استان های تاریخی ایران است. بعضی از آثار کشف شده در این استان، نشان از قدمت تاریخی کهن آن دارد که محوطه باستانی معروف به پهلون و تپه حیدران در شهر جاجرم، قدمتی بیش از ۱۲ هزار سال دارد.

سفر به بجنورد

شهر بجنورد برای کسانی که از مسیرهای شمالی وارد استان های خراسان می شوند بیشتر با تفرجگاه بابا امان شناخته می شود.

(عمارت سردار مفخم، شاخص ترین معماری دوره قاجار بجنورد)

(معماری دیدنی عمارت سردار مفخم بجنورد)

بابا امان بجنورد یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین پارک‌های گردشگری کشور است. این گردشگاه مکانی زیبا و دلنشین برای مسافرانی است که قصد سفر به شهرهای شمالی کشور و به ویژه سفر به مشهد مقدس را دارند. در این تفرجگاه آرامگاهی وجود دارد که منصوب به شاهزاده اسماعیل فرزند امام موسی کاظم (ع) و مشهور به امام‌زاده بابا امان است.

وجود ۴۰۰ هزار اصله درخت از جمله درختان اقاقیا، چنار، زالزالک، زردآلو، زبان گنجشک، بوته‌های تمشک وحشی و… جلوه‌ای زیبا به این مکان بخشیده که چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

بش قارداش

تفرجگاه طبیعی و تاریخی بش قارداش در هفت کیلومتری بجنورد و در ابتدای جاده بجنورد به اسفراین قرار دارد. بش قارداش در زبان ترکی به معنی پنج برادر است. پیش از اسلام در زمان اشکانیان و ساسانیان در این محل، عبادتگاه پیشوایان زرتشتی قرار داشته و به سبب اقامت چهار فصل مغ «بزرگان دینی زرتشتی» به چهار مغان شهرت یافته است. نام این مکان یعنی بش قارداش بر اساس داستانی تاریخی است که در بین مردم شهر جریان دارد. این تفرجگاه از میراث طبیعی ملی ایران است.

عمارت مفخم

عمارت مفخم یکی از بناهای تاریخی دوره قاجار در بجنورد است که در اوایل دهه ۱۳۰۰ هجری‌قمری به دستور یارمحمدخان شادلو، به‌عنوان محل سکونت وی و خانواده‌اش ساخته شده است. این عمارت ۳۴ اتاق با دو تالار بزرگ دارد. نمای اصلی ساختمان در سمت جنوب است که سراسر آن به با انواع کاشی‌کاری معرق، معقلی، هفت رنگ و با طرح‌ها و نقوش انسانی، حیوانی، اسلیمی، ختایی و هندسی تزیین شده است.

مصالح به‌کار رفته در بنا شامل آجر با ملات گچ است. هر طبقه ساختمان دارای دو ایوان شمالی و جنوبی است، سرتاسر بنا با کاشی‌های خشتی و هفت رنگ زیبا در اندازه و شکل‌های مختلف به رنگ‌های فیروزه‌ای، زرد، صورتی، بنفش، سفید، سبز، سرخ و سیاه کاشی‌کاری شده و هر ستون با طرح و نقش خاص خود زینت داده شده است.

نمای بیرونی ساختمان تصاویری از دو فرشته بالدار، چهره‌های انسانی، نقاشی از گل و گیاه و پرنده، طبیعت و طرح‌های هندسی سده سیزدهم را به تماشا می‌گذارد. بنای عمارت مفخم پس از مرمت و احیا به موزه بزرگ باستان‌شناسی و مردم شناسی استان تبدیل شده است.

باغ دره

از جمله دیگر جاهایی که در سفر به بجنورد حتما توصیه میکنیم ببینید، رازو جرگلان یکی از مناطق و بخش‌های مربوط به شهرستان بجنورد است و طبیعت زیبا و در برخی مناطق بکر و دست‌نخورده‌ای دارد. این مکان در فاصله حدود ۱۰ کیلومتری جاده بین‌المللی بجنورد-آشخانه در سمت چپ جاده راه فرعی قرار گرفته است.

باغ دره، دره‌ای بسیار زیبا و بکر همراه با طبیعت زیبا با مناظری چشم نواز در منطقه راز و جرگلان است که زبان هر بیننده‌ای را به تحسین وادار می‌کند. قارچ‌های سمی و گاها خوراکی و بوته‌های خاری که نیمکره‌ای از گل‌های صورتی بنفش را روی زمین ساخته، بسیار دیدنی است و گویی شعاع این نیم‌دایره‌ها را با پرگار دقیقا اندازه‌گیری کرده‌اند.

دهستان در بند

یکی از مقصدهای ظبیعت گردی استان خراسان شمالی را میتوان دهستان دربند دانست که در شهرستان جاجرم واقع شده است. روستا و کوه در بند در مسیر اصلی جاده قرار داشته و تنها راه ارتباط بین جلکه شوقان و سنخواست است. این روستا تا مرکز بیرجند فقط ۸۰ کیلومتر فاصله دارد و با اتوبوس و تاکسی میتوان رهسپار این منطقه زیبا شد.

روستا اسفجیر

یکی دیگر از روستاهای زیبا استان خراسان شمالی را میتوان روستای اسفجیر دانست که در شمال غربی شهرستان فاروج بخش خبوشان و در ۲۵ کیلومتری این شهرستان قرار دارد. در ابتدای ورودی روستا، تنگه ورودی منتهی به روستا، دشت و تپه های منتهی به روستا دیده می شود. روستا بر روی دو تپه بنا شده است که یک رودخانه از وسط آن می گذرد. اسفجیر، دره پر آب و سرسبزی است که به دربند معروف بوده و همواره پذیرای سیل گردشگران از سراسر ایران است. فراموش نکنید که چشمه انتهای آب دربند از لحاظ املاح معدنی بسیار مقید است.

روستا اسفیدان

روستا اسفیدان یا اسپیدان، روستایی توریستی و سرسبز و از توابع استان خراسان شمالی است که در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان بجنورد قرار دارد و یکی از خوش آب و هوا ترین روستاهای خراسان بزرگ محسوب می شود. در سال ۲۰۰۶، ایرانیان این روستا را به عنوان زیبا ترین روستا ایران انتخاب کردند. روستایی بکر، زیبا و خوش آب و هوا با دره های عمیق و کوه های سر به فلک کشیده و مردمی مهمان نواز که بیش از ۸ قرن قدمت دارد.

این روستا به دلیل ساختار پلکانی خود، به روستای ماسوله گیلان نیز شباهت دارد. آبشار هنرور، آبشار بارگاه، غار خزانه هنرور، مقبره شیخ محمد رضا ربانی از جمله مقصدهای گردشگری این روستا زیبا است.

روستای طبر

روستا طبر از  روستاهای خوش آب و هوایی است که در ۵۵ کیلومتری بجنورد واقع شده است. این روستا از توابع بخش جلکه شوقان شهرستان جاجرم در استان خراسان شمالی است. قلعه کمرسفید، قلعه سنگینه، حمام عمومی،‌چنار و چشمه واقع در مرکز روستا از جمله مقصدهای گردشگری روستا طبر به شمار می آیند. ضمنا روستای ییلاقی دشت نیز در شهرستان جاجرم و در نزدیکی این روستا واقع شده است که دیدنی های بسیار دارد و برای علاقمندان به کوله پشتی گردی، انتخابی عالی در فصل های بهار و تابستان است. این روستا، روستا هدف گردشگری انتخاب شده است.

از جمله دیگر مقصدهای روستا گردی در استان خراسان شمالی می توان به روستای درکش (۷۰کیلومتری بجنورد)، روستای پلکانی رویین  که نخستین روستای نساجی ایران است( ۴۵ کیلومتری بجنورد)، روستای گلیان ( در ۲۳ کیلومتری شهرستان شیروان)، روستای خسرویه (۲۵ کیلومتری شهرستان فاروج)، منظفه حفاظت شده قرخود (شمال استان خراسان شمالی)، پارک ملی ساریگل (۹۰ کیلومتری بجنورد) ، پارک ملی سالوک و مجموعه تاریخی و گردشگری بش قارداش در ۶  کیلومتری بجنورد اشاره کرد.

شهر تاریخی بلقیس

یکی از دیدنی های خاطره انگیز استان خراسان شمالی را میتوان شهر تاریخی بلقیس دانست. محدوده شهر تاریخی بلقیس که در واقع اسفراین کهن محسوب می‌شود قدمتی حدود چهار هزار سال دارد. در این منطقه در طول قرن‌ها همواره مردمی زیسته و تمدن آفریده‌اند و سپس با هجوم و تجاوز اقوام مختلف تخریب شده و بار دیگر از درون خاکسترهای جنگ و نفرت جوانه شهری جدید سربرآورده است.

بیشتر آنچه که اکنون در این شهر تاریخی باقی مانده، آثار و بقایایی است که به دوره صفوی نسبت می‌دهند، اما شواهد و یافته‌های جدید تاریخی حاکی از آن است که دیرینگی شهر تاریخی بلقیس در شهرستان اسفراین به قرن دوم اسلامی می‌رسد.

مهم‌ترین اثر باقی مانده در شهر تاریخی بلقیس که در حال حاضر در سه کیلومتری جنوب غربی اسفراین فعلی واقع شده، ارگی هزار و دویست ساله است که به آن نارین قلعه نیز می‌گویند. اولین دوره استقرار در ارگ به بعد از حمله مغول به این شهر برمی‌گردد و بعد از این زمان دوبار در ارگ فعالیت‌های مرمتی و ساخت‌وساز در پیکره آن دیده می‌شود. ارگ آخرین بار توسط افغان‌ها به تصرف درآمد و به طور کامل تخریب شد، اما با این وجود خانواده‌هایی به طور مستقل تا اواخر قاجار در این مکان زندگی می‌کرده‌اند.

آب انبار صفی آباد

آب انبار در ایران، مظهر مدیریت منابع آب است که مورد توجه ایرانیان به دلیل قرار گیری در منطقه نیمه خشک در خاورمیانه بوده است. آب‌انبار صفی‌آباد در شهرستان اسفراین، داخل شهر صفی‌آباد و در میدان مسجد جامع و پشت کتابخانه شهید ارغیانی واقع شده است.

این آب‌انبار توسط صفی خان بغایری حاکم بام و صفی‌آباد بنا شده است و مربوط به دوره افشار-دوره قاجار است. آنچه صفی‌آباد را در این منطقه برجسته کرده وجود آب انباری است که از دوره افشار باقی مانده است. دو آب‌انبار بوسیله سردار رشید نادر صفی خان بغایری که خود از ترکان این منطقه زرخیز است، ایجاد شده است.

قلعه تاریخی علی آباد و قلعه گرمه

از جمله مقصدهای گردشگری استان دیدنی خراسان شمالی، می توان قلعه تاریخی علی‌آباد در شهر فاروج در دو کیلومتری غرب روستای یام در وسط دشت هموار و مسطح نام برد.  طبق منابع محلی بنا مربوط به دوره صفوی بوده و تا اواخر قاجار مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این قلعه با در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.قلعه گرمه نیز که دژی باشکوه محسوب می شود، در ۵ کیلومتری غرب شهرستان گرمه در استان خراسان شمالی قرار دارد و یکی از برجسته ترین قلعه های نظامی استان به شمار می رود و بر روی تپه ای نسبتا مرتفع در حد فاصل جاجرم و گرمه قرار دارد.

مقبره تیموری

چهار طاقی یا مقبره تیموری مربوط به اوایل دوران تیموریان است و در ۶  کیلومتری شهر شیروان و ۳ کیلومتری جاده آسفالته در مجاور روستای شیروان استان خراسان شمالی قرار دارد. این بنای ۴ طاقی تیموری با توجه به سردابه بودن و استوار آن تا کنون، در نوع خود منحصر به فرد است و از آثار ملی ایران به شمار می رود. دیدن آن را توصیه میکنیم.

معبد اسپاخو

معبد اسپاخو که گاه کلیسا و گاه آتشکده نیز نامیده می شود۷ منسوب به دوره ساسانی و قدیمی ترین بنای ثبت شده این دوره در خراسان شمالی است که در ۱۱۵ کیلومتری بجنورد واقع شده است و از آثار ملی ایران به شمار می رود.

این معبد کهن ترین آثار دوره ساسانیان در خراسان شمالی به شمار می رود.

آبشار اسطرخی

آبشا زیبا و دیدنی روستای اطرخی شیروان که در ۲۸ کیلومتری نوب این شهر قرار دارد، منطقه ای ناشناخته برای گردشگران ایران است. روستای زیبای اطرخی شیروان از روستاهای هدف گردشگری و کوهستانی بوده که در دره ای نسبتا عمیق قرار دارد. آبشار آن که به شارشار معروف است، دیدنی است.

آبشار حمید و مهنه اوغاز نیز از جمله دیگر آبشارهای دیدنی استان خراسان رضوی است که بازدید از آن برای طبیعت گردها، جذابیت های بسیاری در فصول مختلف سال دارد.

توصیه های موسم در سفر به استان خراسان شمالی

 • از اقامتگاه های ارزان و اجاره ای موسم در نقاط نزدیک به خراسان شمالی برای سفر به این منطقه دیدنی استفاده کنید.
 • آخرین اطلاعات از فرصت های گردشگری و اقامتی این استان را از سایت اداره کل گردشگری استان خراسان شمالی بدست آورید.
 • استان خراسان شمالی زیر ۹۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و به همین خاطر استان به نسبت خلوتی است. پیش از سفر، حتما نقاط گردشگری و همچنین اقامتی خود را رزرو کنید.
 • آب نبات های خراسان شمالی یکی از خوشمزه جات این استان است. قدمت تولید آن به ۲ قرن پیش باز میگردد. آب نبات قیچی این استان، در مغازه ها به فروش می رسد. طعم های نارگیلی و پسته ای دارد.
 • ششمین تولید کننده انگور ایران، استان خراسان شمالی است. ۱۰ درصد انگور کشور از این استان است. در سفر به استان خراسان شمالی، انگور را فراموش نکنید!
 • فرش دو رو، از جمله صنایع دستی دیدنی و فاخر این استان محسوب می شود که مختص به ترکمن های استان بوده و در روستای دویدوخ علیا از توابع شهرستان راز وجرکلان به شمار می رود. فرش دو رو، همانطور که از نامش پیداست، از دو طرف بافته می شود.

 • عشایر کرد، بزرگ ترین گروه قومی استان خراسان شمالی را تشکیل می دهند که سبک زندگی جذاب یدارند. بافت نوعی گلیم در میان این عشایر رواج دارد که طرح و نقش و رنگ بندی جذاب، سبب می شود که مخاطبان زیادی در داخل و خارج از کشور داشته باشد. سفره کردی، نوعی گلیم پشمی بود که روی دار افقی بافته می شود و بافت ظریف و تنوع رنگ فوق العاده بالایی دارد. سفره کردی خراسان شمالی ها در سال ۱۳۹۲ در فهرست میراث معنوی ایران قرار گرفت.

فاصله شما تا خراسان شمالی

 • فاصله اسفراین تا مرکز استان خراسان شمالی (بجنورد) ۶۸ کیلومتر است.
 • فاصله مشهد تا مرکز استان خراسان شمالی (بجنورد) ۲۷۰ کیلومتر است.
 • فاصله نیشابور تا مرکز استان خراسان شمالی (بجنورد) ۲۶۸ کیلومتر است.
 • فاصله راز و جرگلان تا مرکز استان خراسان شمالی (بجنورد) ۱۱۶ کیلومتر است.
 • فاصله بین سبزوار تا مرکز استان خراسان شمالی (بجنورد) ۲۱۶ کیلومتر است.
 • فاصله بین گرمه تا مرکز استان خراسان شمالی (بجنورد) ۱۴۵ کیلومتر است.
 • فاصله دامغان تا مرکز استان خراسان شمالی (بجنورد) ۳۸۸ کیلومتر است.
 • فاصله گنبد کاووس تا مرکز استان خراسان شمالی (بجنورد) ۲۲۹ کیلومتر است.
 • فاصله آشخانه تا مرکز استان خراسان شمالی (بجنورد) ۴۶ کیلومتر است.
 • فاصله اصفهان تا مرکز استان خراسان شمالی (بجنورد) ۱۰۲۰ کیلومتر است.
 • فاصله یزد تا مرکز استان خراسان شمالی (بجنورد) ۹۰۸ کیلومتر است.
 • فاصله لرستان تا مرکز استان خراسان شمالی (بجنورد) ۱۱۰۹ کیلومتر است.
 • فاصله خوزستان تا مرکز استان خراسان شمالی (بجنورد) ۱۴۶۱ کیلومتر است.
 • فاصله بانه در استان کردستان با مرکز استان خراسان شمالی (بجنورد) ۱۳۹۶ کیلومتر است.
 • فاصله رشت مرگز استان گیلان تا مرکز استان خراسان شمالی (بجنورد) ۸۰۹ کیلومتر است.
 • فاصله ساری مرکز استان مازندران تا مرکز استان خراسان شمالی (بجنورد) ۴۴۵ کیلومتر است.
 • فاصله چالوس تا مرکز استان خراسان شمالی (بجنورد) ۶۲۰ کیلومتر است.

همراهان گرامی

در صورت سفر به استان خراسان شمالی، عکس های بوم گردی و روستاگردی خود را از طریق کانال های موسم برای مجله گردشگری ارسال کنید.

دنیای گردشگری کهن دریار هزاران ساله چهار فصل ایران را در مجله گردشگری موسم دنبال کنید و ما را از نظرات و پیشنهادات گردشگری و اقامتی خود اگاه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا