مکان های دیدنی

راهنمای سفر به ایلام: سرزمین ناشناخته بوم گردها

ایلام، یکی از دیدنی ترین مقصدهای گردشگری تاریخی و البته ناشناخته ایران است که در روزگار کیش و تفلیس و شیراز و استانبول و باکو و اصفهان، خیلی کم در مستندهای  تلویزیونی و پکیج های هیجان انگیز آژانس های گردشگری از ان نام برده می شود. سرزمین آلامتو و مردمان کهن، دیار ساسانیان و سامانیان، اقلیم شگفتی های ایران، دیاری همچون چابهار (بندر همیشه بهار ایران) یا جیرفت (کالیفرنیای ایران)، چهار فصل است و از غربی ترین نقاط توریستی کشور  با امکانات توریسم درمانی (wellness tourism) ، گردشگری طبیعی و توریسم عشایری به شمار می رود.

جایی در میان دره ها و کوه های سر به فلک کشیده که هم در زمستان هوای مطبوعی دارد و هم در پاییز هزار رنگ، رقص درختان رنگارنگش، میزبان خوبی برای طبیعت گردها و عاشقان گردشگری خودمانی است. تمدنی غنی با ناگفته های بسیار که میتوان آن را با بوم گردی در این دیار، از زبان مردمان خونگرم و مهمان نوازش شنید.

(طبیعت دیدنی دریاچه سیاه گاو ایلام)

مجله گردشگری موسوم که هر روز شما را با بخشی از دیدنی های این کهن دیار چند هزار ساله آشنا میکند، امروز به ایلام رفته است تا خوردنی ها و پوشیدنی ها و مناطق توریستی آن را مشاهده کنیم.

با ما همراه باشید.

داستان ایلام:‌ روایت تمدن ۱۰ هزار ساله

تمدن ایلام را میتوان در لایه لایه تپه علی کش در شهرستان دهلران مشاهده کرد. ایلام یعنی کشور طلوع خورشید. سرزمین زاگرس که طبیعت چهار فصلش، آن را به یکی از دیدنی ترین نقاط کشور حتی در زمستان بدل کرده است. اگر عاشق کوهنوردی هیجان انگیز هستید، ایلام را در نظر داشته باشید. رشته کوه های مرتفع و موازی کبیر کوه به طول ۱۶۰ کیلومتر از شمال غربی  تا جنوب شرقی استان را در بر  گرفته است و قسمتی از مناطق غربی و شمال غربی ایلام را از قسمت های دیگر مجزا می کند.

(تصویری از تنگ رازیانه ایلام)

در سفر به ایلام، چشمه های آب گرم معدنی دهلران را که همچون سرعین اردبیلی ها و محلات کاشانی ها، مخاطبان بسیار دارد را فراموش نکنید. خواص گوگردی آن برای کسانی که با مشکلات عضلانی دست و پنجه نرم میکنند توصیه می شود.

(تصویر دره ییلاقی هفتاو)

دره ییلاقی هفتاو (هفت آب) میش خاص با درختان گردو، انواع میوه ها، یکی از مقصدهای جذاب روستاگردی و بوم گردی در جنوب کشور است که مخاطبان موسم گرد به آن توجه داشته باشید. اگر عاشق سلفی های خاطره انگیز با شکوفه های زیبای ارغوان هستید، تنگ ارغوان ایلامی ها را فراموش نکنید که طبیعتی خیره کننده حتی در فصل زمستان دارد. البته تنگ رازیانه ایلامی ها نیز منطقه ای زیبا در دامنه کبیر کوه است که عاشقان روستا گردی به آن توجه کنند. مسیری پر پیچ و خم دارد که بهتر است در قالب تورهای گردشگری و طبیعت گردی به آن جا سفر کنید.

بخشی از دنیای گردشگری ایلام را در ویدیوی زیر تماشا کنید.

https://www.aparat.com/v/PjDt3/جاذبه_های_گردشگری_ایلام

 

راهنمای سفر به ایلام

بعید است شما گردشگر خارجی را در ایران مشاهده کنید که بار اول یا دوم سفرش به این سرزمین باشد و برنامه ای درباره سفر به ایلام داشته باشد. ما ایرانی ها، حتی آن دسته از ایرانی های دو آتیشه در گردشگری و ایرانگردی، بعضا سابقه ای در سفر به استان ایلام و بازدید از جاذبه های گردشگری آن نداریم. بعضا دانشجویان دکترای ایرانگردی و جغرافیا نیز، درباره مقصدهای طبیعی و جذابیت های این استان، اطلاعات خوبی ندارند.

(پل گاومیشان در  نزدیکی استان ایلام)

بنابراین جای تعجب نیست که این بخش زیبا از کشورمان، با استقبال بسیار ضعیف گردشگران داخلی و بین المللی مواجه شود. استانی که کم تر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و خیلی در صحبت های سیاسی و فرهنگی و اقتصادی ایران امروز، از ان حرف چندانی به میان نمی آید. اما جایی زیبا و سر سبز با تاریخی چند هزار ساله و در چند سال اخیر که پیاده روی اربعین (از ایران به سمت کربلا) شدت گرفته است، در یکی از مسیرهای بزرگ ترین پیاده روی مذهبی سالانه جهان قرار دارد و به هر حال، یکی از غربی ترین و کوچک ترین استان های کشور است.

(تصویری از سیمره چهارمین سد بزرگ کشور)

استان ایلام همچون استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، اردبیل و لرستان، از جمله استان های سردسیر و مملو از برف کشور است. بهترین زمان برای ایلام گردی، بهار و تابستان است. اما طبیعت زمستانی ایلام نیز دیدنی های بسیار دارد.

ایلام، معمولا کوره های پوشیده از برف و ارتفاعات جنگلی و کوهستانی دارد. از آثار تاریخی کوناگون تا کوه های زیبا، تنگه ها، تالاب ها و آبشارهای گوناگون، همه و همه در این استان در کنار هم حمع شده اند تا میزبان خوبی برای گردشگران باشند. ایلام تا تهران تنها ۶۷۰ کیلومتر فاصله دارد. از مرکز ایلام تا مرز مهران، حدود ۸۰ کیلوکتر و از مرز مهران تا شهر کربلا در عراق (شهر مقدس مورد علاقه ایرانیان) تنها ۲۸۰ کیلومتر فاصله هست.

(شهر تاریخی سیمره)

یکی از نقاط خیلی معروف ایلام، شهر تاریخی سیمره است که در حاشیه جنوب شرقی شهرستان دره شهر قرار دارد و بزرگ ترین محوطه تاریخی استان به شمار می رود. جایی که تاریخ با گل های لاله های واژگون، انتظار گردشگران را می کشد. عاشقان ایران، درباره سیمره بیشتر مطالعه کنند.

 

دره شهر دیاری است که بزرگترین پل تاریخی غرب کشور در آن جای گرفته است جایی است که علاوه بر وجود آثار تاریخی بی شمار و بهار شگفت انگیز مردمانی دارد خونگرم، یکرنگ و مهمانواز که مسافر ناشناسی که قدم بر این خاک پاک بگذارند حس غربت را احساس نخواهند کرد و بلکه می پندارد که به دیار خویشاوندان و نیاکان خویش آمده است.

(دره شهر)

کوهستان های شیروان

(منطقه گیل و سرانی شهرستان شیروان)

یکی از مناطق دیدنی استان ایلام را میتوان کوهستان های شیروان دانست که مقصد کوهنوردی و طبیعت گردی خوبی برای عاشقان طبیعت است. آثار موجود در کوهستان‌های بانکول شیروان در استان ایلام، نشان از وجود یک شهر ساسانی به قدمت شهرهای تاریخی سیمره و دره‌شهر دارد. محوطه گم‌گم مربوط به دوره ساسانیان است و در شهرستان چرداول، بخش مرکزی، ۷ کیلومتری جنوب شهر آسمان‌آباد، دامنه کوه بانکول واقع شده و این اثر با شماره ثبت ۱۹۶۸۲ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

(کتیبه های تیمره خمین را با سیمره اشتباه نگیرید!

شهر تاریخی گم‌گم در منطقه بسیار خوش آب و هوایی قرار دارد. استان ایلام به دلیل قرار گرفتن بین ایران و تمدن بین‌النهرین و قرارگیری در محدوده رشته کوه زاگرس از مراکز بسیار بااهمیت تاریخی و باستان‌شناسی ایران است که بررسی‌های باستان‌شناسان هر روز بر ارزش آن می‌افزاید. گردش در کوهستان های شیروان را با راهنما و موسسات گردشگری ایلام انجام دهید.

(طبیعت زیبای سیروان ایلام)

گردش در سیروان

از دیگر مقصدهای تاریخ گردی در ایلام میتوان به سیروان اشاره کرد که زادگاه سیروان خسروی، خواننده موسیقی پاپ کشورمان است. شهر باستانی و تاریخی سیروان، یکی از مقصدهای گردشگری استان ایلام است که در شمال شرقی شهر ایلام و در دامنه های اطراف و لایه های زیرین سراب کلان قرار دارد. وجود آب فرواوان و چشمه ها و رودخانه خروشان در این شهر، یادآور همزادی همزمان آب و آبادی در ایران و تلفیق معماری خاص و با شکوه با آب است.

(تصویری دیدنی از روستای چگنی سیروان در استان سرسبز ایلام)

به هر حال ، این شهر در دوران شکوه و عظمت خود، مرکز ایالت مسبذان از شهرهای مهم و آباد ایران در دوره ساسانی بود. سیروان شهری تاریخی است که بناهای آن مانند شهرهای موصل و تکریت عراق، با سنگ و گچ ساخته شده است.

توجه داشته باشید که در وسط روستا مجموعه اتاق‌های به هم پیوسته‌ای به صورت یک تل بزرگ دیده می‌شود که بر فراز آن پی اتاق‌های منظم مربع شکل طبقات بالایی ساختمان مشخص و معلوم است. اما طبقه یا طبقات پایین که به عنوان انبار و کاهدان مورد استفاده اهالی قرار می‌گرفت، هنوز سالم و پابرجا باقی مانده است. سبک بنا، نوع طاق و نوع مصالح ساختمان‌های باقی مانده از سیمره با بناهای سیروان تقریباً یکی است. تمامی بناهای دره ‌شهر (سیمره باستان) از قلوه‌سنگ ساییده ساخته شده است.

دره‌شهر و شهر تاریخی سیمره

ایران، دیار مکان های دیدنی و خاص است.  شهر تاریخی سیمره از شهرهای تاریخی استان ایلام است و در حاشیه غربی شهر دره‌شهر قرار دارد. این اثر تاریخی که بزرگ‌ترین محوطه تاریخی در سطح استان ایلام است، بالغ بر ۲۰۰ هکتار وسعت در ضلع غربی و جنوب غربی شهر دره‌شهر قرار دارد و جزو اولین آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور است.

این محوطه در سال ۱۹۳۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و از ارزش و اهمیت بی‌نظیری برخوردار است. شهرستان ۶۵ هزار نفری دره شهر واقع در ۱۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر ایلام یکی از مناطق تاریخی و باستانی استان ایلام محسوب می‌شود. شهر تاریخی سیمره و پل تاریخی گاومیشان بزرگ‌ترین پل تاریخی غرب کشور در شهرستان دره‌شهر، نامزد ثبت در فهرست آثار جهانی هستند. بازدید از این مناطق دیدنی را توصیه می کنیم.

گورستان چنار

یکی از مکان‌های تاریخی ایلام گورستان چنار نام دارد. این‌ گورستان‌ باستانی در ناحیه‌ چنارباش‌ ایلام واقع‌ شده‌ و به‌ هزار سال‌ قبل‌ از میلاد تعلق ‌دارد. در این‌ ناحیه‌، تعدادی گور کشف‌ شده که‌ بنا به‌ رسم‌ آن‌ زمان‌، مردگان‌ آن‌ درون‌ خمره‌های کوچک و بزرگ‌ دفن‌ شده‌ بودند و لوازم‌ و اشیا مرده‌ نیز کنار او داخل‌ خمره‌ قرار داشته‌ است‌.

آتشکده موشکان

آتشکده موشکان از مکان‌های تاریخی ایلام و در فاصله ۳ کیلومتری شهر سرابله قرار دارد و مربوط به دوران ساسانیان است. این آتشکده از ملات ساروج و سنگ ساخته شده که در طول زمان بر اثر حوادث مختلف تخریب شده است. در سال ۱۳۸۲ زیرزمین آتشکده مذکور توسط اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان، با طاق‌های قوسی‌شکل بازسازی شده است.

آتشکده چهار طاقی

یکی دیگر از مکان‌های تاریخی ایلام چهارطاقی نام دارد. این اثر در شهرستان دره‌شهر و بر فراز یک تپه، به صورت چهارطاقی باقی مانده است. این بنا را در محل، طاق می‌گویند. بنای مذکور تماما با قلوه‌سنگ و گچ ساخته شده و مربوط به دوران ساسانی است.

آتشکده سیاه‌کل

بنای آتشکده مربوط به دوره ساسانیان است که در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی روستای سرتنگ و در مسیر رودخانه خروشان کنگیر ایوان قرار دارد. این بنا یکی از سالم‌ترین آتشکده‌های دوران قبل از اسلام در استان است. بنای فوق روی چهارپایه ساخته شده و دارای گنبدی یک جداره است.تابلوی: Siahkal Fire Tempel شما را به سمت این آتشکده باستانی راهنمایی می کند.

نقش‌برجسته گل‌گل ملکشاهی

نقش برجسته گل‌گل ملکشاهی مربوط به تمدن باستانی آشور بوده و در استان ایلام، کنار رودخانه گل‌گل ملکشاهی واقع شده است. این اثر به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این اثر در ۸ کیلومتری شهر ارکواز و بر دیوار شرقی تنگه کوچکی که روستای گل‌گل در دهانه آن استقرار یافته، قرار دارد.

(نقش برجسته گل گل ملکشاهی در بخش کتیبه های محوطه کاخ نیاوران)

این سنگ نوشته به خط میخی به زبان آشوری، روی نمای دیوار شرقی صخره‌ای بالاتر از روستای گل‌گل ملکشاهی به ابعاد ۹۰× ۱۳۵ سانتی‌متر به شکل مستطیل به طور عمودی نقش شده و وسط آن پادشاه آشوری به صورت برجسته با شمشیر حمایل به ارتفاع ۱۳۵ سانتی‌متر قرار دارد.

(نقش برجسته گل  گل ملکشاهی)

روی تمامی سطح کتیبه، پس از صاف نمودن سطح آن به عمق سه سانتی‌متر، به صورت برجسته‌کاری، پیکر پادشاه و خطوط میخی را کنده‌کاری کرده‌اند. سطرها به وسیله یک خط افقی از همدیگر متمایز شده‌اند. ارتفاع نقش برجسته از سطح زمین ۲۷۰ سانتی‌متر است. متن کتیبه از فتح ایلام و انقراض تمدن ایلام باستان به وسیله آشوری‌ها حکایت می‌کند.

سنگ‌نوشته تخت‌خان

سنگ‌نوشته تخت‌خان مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان ایلام، بخش صالح‌آباد، روستای بانروشان واقع شده است. این اثر به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. سنگ‌نوشته تخت‌خان سر راه ایلام به صالح‌آباد در منطقه خوش آب و هوای بان روشان روی قطعه سنگی بزرگ نوشته شده است.

شکل سنگ‌نوشته یک متوازی‌الاضلاع در ابعاد ۱۴۵×۱۹۰ سانتی‌متر بوده که ابتدا آن را حدود دو سانتی‌متر به لحاظ فراهم نمودن یک سطح صاف و یکنواخت تراش داده و آنگاه با تراش دادن مجدد حروف و کلمات را برجسته نموده‌اند.

پل گاومیشان

پل گاومیشان یک پل باستانی مربوط به دوره ساسانیان است. این پل در فاصله ۳۰ کیومتری پل‌دختر در مرز بین دو استان لرستان و ایلام و روی رودخانه سیمره واقع شده است. در حالی که بیش از ۹۰ درصد سازه این پل در استان لرستان قرار دارد، این اثر به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران در محدوده استان ایلام به ثبت رسیده است.

آسیاب‌های آبی قدیمی‌

در محدوده‌ استان‌ ایلام‌، بقایای ده‌ها آسیاب‌ قدیمی مشهود است‌ که‌ تعدادی از آنها در حال‌ حاضر نیز مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. اهم‌ این‌ آسیاب‌های قدیمی و تاریخی عبارتند از: آسیاب‌های قبا، کاظم‌ بگه‌ تنوره‌ خان‌، کلای، چگاوزنه‌، یوسف‌، قبادبگ‌، باوی گمار، گریان‌، خندان‌ و آسیاب‌ نادریژ در مناطق‌ ایلام‌ و بانقلان‌، آسیاب‌های موسی، حلاج‌ آباد و چم‌آب‌ در منطقه‌ چم‌ آب‌ و آسیاب‌های دیزله‌، چم‌سارد، رحمان‌، چم‌بور، ملکشاهی، میراختیار، بولی‌ها، کوله‌، سرنی، میمه‌، گلان‌، شیخ‌ مکان‌ و سراب‌ کلان‌ در مناطق‌ چوار و صالح‌آباد، دره‌شهر، شیروان‌ و چرداول‌.

(آسیب آبی قدیمی ایلام)

کوه چمن گیر

یکی از مقصدهای طبیعت گردی استان سر سبز ایلام، کوه چمن گیر است که فرصت خوبی برای کوله پشتی گردها برای سفر در منطقه تاریخی ایلام خواهد بود. کوه چمن‌گیر یکی از مقاصد مناسب و بکر برای کوه‌نوردی و طبیعت‌گردی در ایلام است.

این کوه در شیروان و فاصله ۲۲ کیلومتری جنوب شرقی ایلام قرار دارد. ارتفاع کوه ۲۵۷۸ متر است. رودخانه‌های گراب و چرداول از این کوه سرچشمه می‌گیرند. رودخانه‌های گراب و چرداول از این کوه سرچشمه می‌گیرند. کوه چمن‌گیر جزو رشته «کبیرکوه» از کوهستان زاگرس است. این کوه از جنوب شرقی به کوه سیروان و از شمال غربی به کوه قلارنگ متصل می‌شود.

کوه اهوران

کوه اهوران از دیگر دیدنی‌های استان ایلام است که برای طبیعت دوستان و افرادی که عاشق ماجراجویی هستند، مکان بی‌نظیری به شمار می‌آید. این کوه در ۸۳ کیلومتری شمال شرقی ایلام است. ارتفاع آن ۲۱۲۰ متر است و ۲۴ کیلومتر به سمت جنوب شرقی کشیده شده است. این کوه از دره جزمان رود در غرب شروع می‌شود و به کوه‌های کولیته و کازه تر می‌رسد.

(جادوی قلم نقاش طبیعت را در طبیعت دیدنی  کوه اهواران  ایلامی ها شاهد باشید)

تفرجگاه تجریان

۲۰ کیلومتر بعد از ایلام در مسیر جاده چوار، تفرجگاهی با درختان زیبا و انبوه وجود دارد که به نام تجریان معروف است. تجریان منطقه خوش آب‌و‌هوایی است که به عنوان ییلاق منطقه و اهالی اینجا شناخته می‌شود. نزدیک تجریان، منطقه خوش آب‌و‌هوای دیگری وجود دارد که با نام «تنگ بهشت» مشهور است. تنگ بهشت نیز با استقبال گردشگران و مسافران روبرو شده و به همین دلیل، در اکثر اوقات سال این منطقه میزبان گردشگران است. تجریان در ۲۰ کیلومتری ایلام، در مسیر چوار در منطقه‌ای به نام «مورت و بولی» قرار دارد.

کبیر کوه

کبیرکوه کبیرکوه مجموعه کوه‌های بلندی است که خود قسمتی از رشته کوه بزرگ زاگرس است. این رشته از دیوارهای جنوبی دره رودخانه آب آفتاب و کنجان چم شهرستان مهران شروع شده و رو به رودخانه کرخه در دهستان الوار گرمسیری از شهرستان خرم آباد لرستان ادامه می‌یابد.

(منطقه حفاظت شده کبیر کوه ایلام)

برای صعود به بلندترین قله این کوه می‌توان از راه اتومبیل رو ایلام به دره شهر و از طریق روستای بهرام خانی و راه کولم به روستای گوران و پس از طی گردنه پینه به خط الرأس رشته مزبور دست یافته و سپس به طول ۱۲/۵ کیلومتر طی کرد تا به قله رسید.

تنگه ارغوان

تنگه ارغوان تنگ ارغوان درفاصله ۳ کیلومتری شمال شرقی شهر ایلام واقع است از جمله معروف ترین مقصدهای طبیعت گردی شهر است.  در مسیر تنگه قوچعلی، تنگه ارغوان در مسیر رودخانه‌ای با گل‌ها و درختان ارغوانی، مخصوصاً در فصل بهار و به ویژه در اردیبهشت زیبایی وصف‌ناپذیری را به طبیعت و جنگل های سبز آن دیار بخشیده است و تنوع رنگ آنها چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌سازد.

این تنگه جزو مناطق سردسیر استان بوده و زادگاه اصلی درختچه‌ی ارغوان تنگه‌ی گاوز در شمال شرقی شهر ایلام است. معمولا شاخه های این درختچه ی زیبا نازک و شکننده هستند. منطقه رویایی و بکر گاوز با اسم امروزی تنگه‌ی ارغوان در ورودی راه شمالی مسیر کرمانشاه به ایلام و در حوزه‌ی استحفاظی دهستان میشخاص (میه خاص) قرار دارد.

تنگ بهرام چوبین

تنگ بهرام چوبین تنگه‌ای کم‌عرض و مرتفع با موقعیت استراتژیک در دامنه کبیرکوه و در مجاورت روستای شیخمکان در ضلع غربی مسیر جاده دره‌شهر – پلدختر از توابع شهرستان دره‌شهر است. این تنگه با آثار باقی‌مانده از دیوار و دژهای نظامی به بهرام چوبین از ژنرال‌های دوره ساسانی منسوب و مکانی برای پناه گرفتن بهرام چوبین در زمان شورش علیه خسروپرویز بوده است. آثار به جا مانده عمدتاً شامل قلعه‌ای از سنگ و گچ و پلکان بر دیواره‌های سنگی است.

اگر  عاشق آبشار گردی در ایلام هستید، بازدید از آبشار آما (پشت سد ایلام)، آبشار گچان (۱۵ کیلومتری شمال شهر ایلام)۷ آبشار آبتاف ( در مسیر میمه به پهله زرین آباد دهلران)، آبشار چم آو (۱۸ کیلومتری مسیر ایلام به صالح و در حد فاصل روستای چم آو و منطقه مار بره) توصیه می کنیم.

در سفر به استان ایلام، علاوه بر صنایع دستی رنگارنگ آن، سوغات خوشمزه آن از جمله: بژی برساق، حلوای بگل، نان ساجی، نان پیگ و شلکینه را فراموش نکنید که بسیار لذیذ است. البته نان گرده و کله کنجی هم که از خرما درست می شود، از جمله سوغات خوشمزه ایلامی ها هستند. در بخش معرفی غذاهای خوشمزه، سوغات و صنایع دستی ایلام، نحوه پخت این غذها را میتوانید بخوانید و خودتان نیز پخت این سوغات را تجربه کنید.

برای رفتن به ایلام میتوانید از اتوبوس یا هواپیما استفاده کنید. توجه داشته باشید که آخرین اطلاعات گردشگری و اقامتی ایلام را میتوان از اداره کل گردشگری و میراث فرهنگی استان ایلام دریافت کرد:

فاصله تا ایلام

 • اگر در چالوس هستید، فاصله شما تا ایلام، حدود ۸۴۰ کیلومتر است.
 • اگر در تهران هستید، فاصله شما تا ایلام، حدود ۶۷۰ کیلومتر است. یعنی حدود ۸ ساعت رانندگی!
 • اگر در شهر مقدس قم هستید، فاصله شما کمتر از ۵۸۰ کیلومتر است.
 • اگر در شهر دیدنی قزوین اقامت دارید، با طی ۵۸۰ کیلومتر به مرکز ایلام می رسید.
 • فاصله شهر سومار تا مرکز ایلام حدود ۱۲۰ کیلومتر است.
 • فاصله مرز مهران در استان ایلام تا کربلای معلی حدود ۲۸۰ کیلومتر است.
 • فاصله مرکز ایلام تا مهران هم حدود ۸۷ کیلومتر است.
 • فاصله مرکز ایلام تا ایوان حدود ۵۰ کیلومتر است.
 • فاصله مرکز ایلام تا سرابله حدود ۳۵ کیلومتر است.
 • فاصله مرکز ایلام تا دره شهر حدود ۱۲۹ کیلومتر است.
 • فاصله مرکز ایلام به بدره حدود ۸۵ کیلومتر است.
 • فاصله مرکز ایلام تا آبدانان حدود ۱۷۰ کیلومتر است.
 • فاصله مرکز ایلام تا ملکشاهی حدود ۴۵ کیلومتر است.
 • فاصله شوشتر تا مرکز ایلام حدود ۳۷۰ کیلومتر است.
 • فاصله کرمانشاه تا مرکز ایلام هم حدود ۱۶۵ کیلومتر است.

رستوران های ایلام

 • رستوران پدر خوب: خیابان پاسداران- جنب پارگ کودک
 • رستوران پدیده: میدان مخابرات- جنب درمانگاه خورشید
 • رستوران نخل جنوب: دهلران- خیابان امام خمینی
 • رستوران ترنج: خیابان تعمیر کاری

 

 توصیه موسم به ایلام گردها

در سفر به دیار دیدنی و زیبا و تاریخی ایلام، توصیه های زیر را درنظر داشته باشید:‌

 • فرصت های گردشگری و اقامتی ایلام را از اداره کل گردشگری استان ایلام جویا شوید.
 • از نظرات تریپ ادوایزری ها در سفر به نقاط مختلف کشور از جمله ایلام استفاده کنید.
 • موسه فعلا در ایلام نقاط بوم گردی در اختیار گردشگران قرار نداده است. اگر قصد سفر دارید، از فرصت های اقامتی در شوشتر و کرمانشاه استفاده کنید که اقامت گاه های بوم گردی خوبی دارد.
 • موزه باستان شناسی ایلام، جایی است که روایت گرد هزاران سال تاریخ ایلام و ایران است. بازدید از آن را فراموش نکنید که شما را با بیش از ۳۰۰ اثر تاریخی کشف شده در این استان آشنا می کند.
 • در اثر زمین لرزه های کشور در سال ۹۶، آسیب به موزه و آثار تاریخی شهرستان دره شهر در ایلام وارد شده است. اگر قصد دارید به حفاظت از میراث فرهنگی و باستانی کشور روی بیاورید، برای حفظ آثار طبیعی و تاریخی ایلامی ها کمک کنید.

اگر قصد سفر  به استان دیدنی ایلام را دارید، سوالات خود را در اختیار کارشناسان گردشگری موسم قرار داده تا بررسی شود. در صورتی که به این استان دیدنی سفر کردید، عکس ها و نوشته های خود را برای مجله گردشگری موسم ارسال کنید.

دنیای گردشگری ایران را هر روز در مجله گردشگری موسم دنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا