مکان های دیدنی

راهنمای سفر به بوشهر: پایتخت انرژی و خرما ایران

بوشهر، یکی از بهترین مقصدهای بوم گردی، روستا گردی و نخل گردی در ایران به خصوص در ایام نوروز است که بیشتر جاده ها و مراکز استان های کشور مملو از جمعیت می شود و فرصت گردشگری آسان از هموطنان سلب می شود.

اگر قصد دارید در نیمه دوم سال به خصوص ایام نوروز باستانی، مقصد گردشگری هیجان انگیز با امکانات دریایی گسترده را تجربه کنید، سفر به پایتخت انرژی و خرما ایران را توصیه میکنیم که در سال های اخیر حجم گردشگر داخلی و بین المللی آن به شدت افزایش یافته است. سالانه ۱۷۰ هزار تن خرما از نخلستان های دیدنی این استان برداشت می شود که بخش عمده آن به کشورهای مختلف جهان صادر شده و ارز آوری برای کشور به ارمغان می آورد. بوشهر، پایتخت انرژی فسیلی و اتمی ایران است و بازدید از منطقه پارس جنوبی و عسلویه، یکی از شگفت انگیز ترین مقصدهای گردشگری صنعتی جهان را برایتان به ارمغان می آورد.

اگر عاشق گردشگری گشاورزی و دیدن شیوه کاشت و برداشت خرماهای متفاوت ایران هستید، بوشهر گردی هیجان انگیز را فراموش نکنید. مجله گردشگری موسم، شما را امروز به گشتی دیدنی در این استان زیبا سرزمین پهناور در جنوب غربی کشور می برد .جایی همسایه هرمزگان قهرمان و کهکیلویه دیدنی. جایی که استراتژیک ترین بندر  ایران را در اختیار داشته و یکی از مکان های جذاب برای بندر گردی در ایران به شمار می رود.

 

داستان بوشهر: داستان بوم گردی جنوبی ها

در مجله گردشگری موسم، تلاش میکنیم با مقصدهای بوم گردی و گردشگری هیجان انگیز ایران آشنا شویم و گردشگران با فرصت های توریستی و سوغاتی و شکم گردی و طبیعت گردی آشنا شویند.  

استانی که امروز معرفی میکنیم، از جنوبی ترین استان های ایران و یکی از استراتژیک ترین نقاط کشور است که هر ۴ فصل سال، برای گردشگری، فضای خوبی دارد.  نیروگاه اتمی بوشهر در ۲ دهه اخیر، در کانون توجه رسانه های جهان قرار گرفته است. جنوب ایران، هوای بسیار گرم و شرجی دارد و البته این هوا در تابستان که بعضا در برخی از شهرهای جنوبی ایران، هوا به بالای ۴۵ درجه سانتیگراد می رسد، کمی شرایط گردشگری را برای گردشگران ایرانی و بین المللی سخت می کند.

از این حیث که بانوان بر خلاف شهرهای ساحلی و گرم دنیا، اجازه تردد در مکان های عمومی با تاپ و بی کی نی را ندارند و آقایان نیز نمی توانند با شلوارک و مایو تردد کنند.

البته در همه سواحل ایران، پلاژ اختصاصی برای بانوان وجود دارد که بانوان گردشگر چه ایرانی و چه بین المللی می توانند در محیطی اختصاصی، به شنا و آفتاب گرفتن مشغول شوند. اما تردد در مکان های عمومی با لباس های خارج عرف عمومی، ممنوع است. البته همانطور که قبلا هم توضیح دادیم، پوشش آقایان و بانوان در شهرهای مختلف ایران را میتوان در اینستاگرام و تردد در مکان های عمومی شاهد بود و قطعا شما تعجب میکنید که چقدر ایرانیان علاقمند به دنیای فشن هستند.

بوشهر، به هر حال یکی از مناطق گرم ایران است. هر زمانی که به ایران سفر کنید، گردش در بوشهر، هیجان انگیز خواهد بود. سبک زندگی مردم، گویش مردم، پوشش مردم، غذا و سوغات و صنایع دستی بوشهر و مقصدهای گردشگری طبیعی و تاریخی این دیار، جذابیت های بسیاری برای شما دارد. چرا که جز در بوشهر، در هیچ شهر دیگر ایران نمی توانید چنین وضعیتی را مشاهده کنید.

استان بوشهر و شهر بوشهر را سرزمین نفت و گاز و یکی از پایتخت های انرژی خاورمیانه و جهان می دانند. جایی که با گنبد های نمکی و کوه های مریخی، شهرت جهانی دارد و از مقصدهای گردشگری جذاب جنوب کشور محسوب می شود. هفدهمین استان پهناور ایران را دنیا با منطقه انرژی پارس جنوبی در شهرستان عسلویه می شناسد که ده  میلیارد دلار سرمایه گذاری بین المللی در آن برای طراحی و ساخت پالایشگاه و پتروشیمی در آن صورت گرفته است. اگر میخواهید برای اولین بار با دنیای نفت و گاز و پالایشگاه ها و سرزمین پایپینگ ها آشنا شوید، به عسلویه بوشهر بروید و دریایی از فعالیت های صنعتی عرصه نفت و گاز را از نزدیک مشاهده کنید.

(دهکده  گردشگری بوشهر)

اگر دانش اموخته عرصه نفت و گاز و انرژی و مکانیک و برق و شیمی هستید، گردشگری علمی به عسلویه بوشهر را توصیه میکنیم. بوشهر بر خلاف قشم، کیش و چابهار (استان همیشه بهار ایران)، کمتر مورد توجه گردشگران داخلی و بین المللی قرار گرفته است و تبلیغات کمی هم بر روی آن انجام شده است. اما دیدنی های بسیار دارد که توصیه میکنیم اگر وقت شما اجازه می دهد، برنامه ای هم برای سفر هوایی به این استان داشته باشید که دهکده گردشگری امید با سوییت های شناور یا دهکده گردشگری هیجان انگیز پازارگاد (  http://tourism.pazargad.org)   ، میزبان خوبی برای گردشگران هیجانی خواهد بود.

بوشهر کجاست؟

نقشه را نگاه کنید. شمال استان خوزستان و استان سر سبز کهکیلویه و بویر احمد، استان بوشهر قرار دارد که یکی از مقصدهای گردشگری ایرانیان در ایام عید نوروز باستانی است. در شرق استان بوشهر، استان تاریخی فارس قرار دارد که یکی از قطب های گردشگری خاورمیانه محسوب می شود. جنوب و غرب استان بوشهر، به خلیج فارس و استان دیدنی هرمزگان محدود می شود. استانی با بیش از ۷۰۰ کیلومتر مرز دریایی که شما را با ورزش های هیجان انگیز دریایی هم آشنا می کند. اگر عاشق دریانوردی هستید، استان بوشهر، انتخاب خوبی خواهد بود.

استان بوشهر، متشکل از دو بخش جلگه ای حاشیه ساحلی غربی و کوهستانی نوار شرقی که منتهی الیه زاگرس جنوبی است، تشکیل شده است. ارتفاعات استان بوشهر که ادامه زاگرس فارس است، گچ ترش (نام یک رشته کوه) نام دارد.

کوه های بوشهر

(گنبد نمکی جاشک بوشهر)

برای علاقمندان به صخره نوردی و کوهنوردی، استان بوشهر، مقصد عالی محسوب می شود. عین استان تهران، فعالیت کوهنوردی در آن جریان دارد. در صورتی که خواهان کوهنوردی در جنوب ایران هستید، کوه خورموج با ارتفاع ۱۸۶۰ متر در شهرستان دشتی، کوه گیسکان با ارتفاع ۱۶۰۰ متر در شرق شهر برازجان، کوه سیاه با ارتفاع ۱۵۰۰ متر در دشت پلنگ استان بوشهر، کوه درنگ با ارتفاع ۱۲۲۳ متر در شهرستان دیر و کوه گچور با ارتفاع ۱۶۰۰ متر در ارتفاعات بوشکان به شما توصیه می شود. برای سفر به این مناطق، از مرکز بوشهر، اتوبوس و تاکسی در دسترس خواهد بود. اما همواره با راهنمای گردشگری و با مشاوره اداره کوهنوردی استان بوشهر، به کوهنوردی در بوشهر مشغول شوید.

خصوصیات بوشهری ها

فکر نکنید که بوشهری ها در مقایسه با دیگر اقوام و شهروندان ایران، خصوصیات خاصی دارند که ما مجبور شدیم به آن اشاره کنیم! بوشهری ها مثل مردمان دیگر مناطق ایران، مهمان نواز هستند. این ظرفیت در خطه گرم جنوب با مردم خونگرم و مهربانش با چهره کمی سوخته ناشی از تابش آفتاب تابان جنوب، بیشتر مشاهده می شود. جایی که همواره شما را با خرما میزبانی می کنند.

(از موره مردم شناسی بوشهر  دیدن کنید)

در سفر به بوشهر، ظرفیت های گسترده مهمان نوازی بوشهری ها را به خوبی حس خواهید کرد. ساکنان بوشهر را ترکیبی از اقوام آرایی، سامی، آفریقایی و بوشهر ها تشکیل می دهند. گویش بوشهری و زبان فارسی و زبان عربی، در این دیار صحبت می شود. مردمانش بر خلاف دیگر شهرهای ایران، کمتر به زبان انگلیسی آشنایی دارند. مگر اینکه دانش آموزان و دانشجویان بوشهری را مشاهده کنید که آشنایی آنها به زبان انگلیسی، بیشر از مردم کوچه و خیابان است.

مناطق حفاظت شده بوشهر

(نای بند، نخستین پارک ملی دریایی کشور در بوشهر)

در بوشهر، ۴ ناحیه طبیعی این استان دیدنی تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد که بازدید از آنها نیازمند به اخذ مجوز از سازمان حفاظت از محیط زیست است. این۴ منطقه عبارتند از: منطقه حفاظت شده نای بند، منطقه حفاظت شده حله ، پناهگاه حیات وحش کوه سیاه و منطقه حفاظت شده مند.

بندرگردی در بوشهر

استان بوشهر، مملو از بندرهای گوناگون است که هر یک، ظرفیت های گردشگری و اقتصادی و طبیعی خاص خود را دارند. اگر به بوشهر سفر کردید، بندر گناوه، مقصد خوبی برای خریدهای ارزان قیمت و کالاهای متنوع از پوشاک تا لوازم خانه است که شاید بتوانید با یک سوم قیمت مراکز استان ها، در آنجا تهیه کنید.

البته در این میان باید ریسک عدم اصالت کالا و نبود گارانتی را هم قبول کنید. به هر حال، گناوه، یکی از جاهایی است که مسافران به خصوص گردشگران نوروزی، سفر به آن را معمولا در دستور کار قرار می دهند. بنادر دیگری هم در بوشهر وجود دارد که برای گردشگری دریایی و بندر گردی، توصیه می شود.

از آن جمله می توان به بندر دیلم، بندر ریگ، بندر دیر، بندر کنگان، بندر نخل تقی، بندر عسلویه و بندر عامری اشاره کرد. این بنادر در نیمه نخست سال، آب و هوای بسیار گرم و شرجی دارند و البته عسلویه، تقریبا هوای آلوده ای را هم به واسطه فعالیت گسترده پالایشگاه ها و پتروشیمی های منطقه، تجربه می کند.

بندر بوشهر با دارا بودن ۷ پست اسکله به طول بیش از ۱۱۷۰ متر، ظرفیت پذیرش کشتی‌های پانزده هزار تنی و تخلیه و بارگیری بیش از ۳ میلیون تن کالا در سال را دارد و شما را با دنیایی از کشتی های باری غول پیکر آشنا می کند. این بندر دارای فضایی بالغ بر ۳۷ هزار مترمربع انبار سرپوشیده است و در اسکله مسافرتی والفجر، جابه‌جایی بار و مسافر میان این استان و کشورهای حاشیه خلیج فارس صورت می گیرد.

اگر خواستید از بوشهر به صورت دریایی به کشورهای حاشیه خلیج فارس مسافرت کنید، دریافت روادید گردشگری از طریق کنسول کشورهای مربوط در تهران را فراموش نکنید. کشورهای حاشیه خلیج فارس به جز در تهران، در هیچ نقطه ای از مناطق مرزی و جنوبی کشور، روادید گردشگری حتی برای ۱ روز نیز در اختیار گردشگران قرار نمی دهند.

سفر به گنبد نمکی بوشهر

گنبدهای نمکی بوشهر، یکی از هیجان انگیز ترین ظرفیت های گردشگری طبیعی استان بوشهر است که در صورت سفر به این اسنان، حتما از آن بازدید کنید. کسانی که گرند کانیون ها را در آمریکا یا سایر نقاط جهان دیده اند، دیدن این مناظر برایشان شگفت انگیز خواهد بود. گنبد نمکی بوشهر، مثل سرزمین مرموز و افسانه ای زابل در استان سیستان و بلوچستان و ریگ جن در استان سمنان، از جمله مناطق دیدنی و کمتر شناخته شده ایران است. اقلیمی شگفت انگیز که راز و رمز بسیاری در خود نهفته دارد.

گنبد نمکی چیست؟

گنبد نمکی، از جمله پدیده های زمین شناختی است که در علم زمین شناسی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و به هر حال، از جمله جاذبه های گردشگری مهم در سراسر جهان به شمار می آید. یک هسته مرکزی از نمک داشته و از لایه های بزرگ نمک زیر زمینی و به صورت گنبدی شکل می گیرند که همچون قندیل هایی که در غارها شاهد هستیم، منظره جذابی را خلق می کنند

 

وقتی نمک با لرزش های ناگهانی، همچون زلزله مواجه می شوند، مثل یک ماده ارتجاعی عمل می کند. حرکات بالا و پایین لایه های نمک سبب ایجاد برجستگی هایی در زمین شده و گنبد نمکی را تشکیل می دهد. البته باید توجه داشت که شکل گنبدهای نمکی عین هم نیست و بسته به سنگ های پوششی، فشار درونی و میزان آن، متغیر هستند.  مثل گنبد نمکی قم.

در گنبدهای نمکی بوشهر، تا چشم کار میکند، قندیل های نمکی را مشاهده می کنید و زمین، لباس سپیدی از کریستال های نمک را در زیر قدم های شما پهن کرده است. دکتر حسین الهی قمشه ای، از ادیبان معروف ایران می گوید: کدام پادشاه است که چنین ثروتی زیبا را زیر قدوم شما به رایگان بگستراند و طلب نیاز نکند؟

گنبد نمکی جاشک در بخش کاکی و بخش بردخون استان بوشهر، جایی است که ارزش بازدید دارد. موسسات گردشگری و تور لیدرها معمولا از مرکز بوشهر، مشتاقان طبیعت گرد بوشهر را به این نقاط می برند. اگر به ۱۴۰ کیلومتری جنوب شرق بند بوشهر سفر کنید، گنبدهای نمکی، چشمان شما را محسور و فضای خوبی را برای سلفی های خاطره انگیز در ایران باور نکردنی در اختیار شما قرار خواهند داد.

گنبد نمکی جاشک  استان بوشهر را باید یکی از شگفتی های این استان دانست. جایی که با بزرگ ترین گنبد نمکی خاورمیانه روبرو می شوید و در زمره میراث ارزشمند طبیعی ایران است. در این منطقه همانطور که در عکس مشاهده می کنید، مناظری را تماشا می کنید که شاید نمونه اش در هیچ جای دنیا  شاهد نباشید.

در سفر به جاشک شگفت انگیز بوشهری ها، با چشمه های نمکی هم آشنا می شوید که آب شور را از اعماق زمین به روی سطح می آورد تا حیات در منطقه جاری شود. این چشمه را می توان درون غارها و در سطح دره ها شاهد بود.

یکی دیگر از جذابیت های طبیعی استان بوشهر در منطقه جاشک را می توان آبشارهای نمکی دانست. این آبشارها در مسیر طبیعی جریان آب گنبد قرار داشته و در فصول کم آبی، به دلیل تبخیر کامل آب، بلورهای ضخیم و زیبای نمکین در جهت جریان آبها و در مسیر آبشارها تشکیل می شوند تا یکی از دیدنی ترین مناظر هستی را روبروی دیدگان شما خلق کنند.

علاوه بر گنبدهای نمکی در محیط باز جاشک و همچنین آبشارهای نمکی، غارهای نمکی نیز در این اقلیم، از جمله ظرفیت های گردشگری هیجانی به شمار می روند که شکار خوبی برای عکاسان طبیعت هستند. این غارها، بر اثر انحلال رسوبات نمکی شکل گرفته و در گوشه گوشه گنبد، خودنمایی می کند. در صورتی که وارد آنها شوید، با جشنواره ای رنگارنگ از استالاگمیت و استالاکتیت (جنسی از سنگ) برخورد می کنید که شما را به دل تاریخ می برند.

نکته جالب درباره غار نوردی در جشنواره گنبدهای نمکی بوشهری ها این است که این غارها، برای درمان بیماری های تنفسی توصیه می شود. برای کسانی که دچار بیماری های تنفسی مثل سینوزیت، آسم و برونشیب هستند، رفتن به درون غارهای نمکی مطلوب است که البته گویا علم نیز این موضوع را تایید می کند که هوا داخل غارهای نمکی، باز شدن مجاری تنفسی را به دنبال دارد.

چگونه برویم؟ برای عزیمت به این جشنواره نمکی شگفت انگیز در استان بوشهر، کافی است از جاده دیر به خورموج، به سمت روستای زیبای جاشک حرکت کنید. پدیده کم نظیر گنبد های نمکی، در زمینی به مساحت ۳۶۰۰ هکتار واقع شده و از جمله فعال ترین و زیباترین گنبدهای نمکی جهان به شمار می رود.

قدمت این منطقه را بیش از ۶۰۰ میلیون سال برآورد کردند و همچون غار چال نخجیر هفتاد میلیون ساله در نراق-دلیجان، در فهرست شگفت انگیز ترین مناطق طبیعی قلمداد می گردد. در بهمن ماه سال ۱۹۹۷، به عنوان اثر طبیعی ملی فسیلی، در فهرست مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت از محیط زیست قرار گرفت. ای اثر، هشتاد و هشتمین اثر طبیعی ایران است که در فهرست میراث ملی طبیعی کشور ثبت شده است.

خواص دارویی سنگ های گنبد نمکی

گنبدهای نمکی منطقه، خواص دارویی فراوان دارند و به همین خاطر، این منطقه می تواند برندی برای توسعه گردشگری سلامت بوشهر باشد. در جای جای این منطقه شگفت انگیز طبیعی نادر ایران، منبعی ارزشمند از سنگ های دارویی وجود دارد.

از میان آنها می توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

سیلیکا: سیلیکا دومین عنصر فراوان در طبیعت است و از آن برای درمان خشکی پوست و جلوگیری از سست شدن و افتادن ناخن ها استفاده می شود. جلوگیری از آلزایمر نیز یکی دیگر از خواص مهم آن محسوب می گردد.

فلورین: فلورین عنصری است که به رنگ های بنفش، بی رنگ، سیاه و صورتی در طبیعت دیده می شود. این سنگ ارزشمند باعث افزایش قدرت تشخیص مغز و پیشگیری و درمان آرتروز می گردد و ارزش درمانی بسیاری دارد. در این منطقه، آب نقش حیاتی دارد.

با وجود جشنواره نمک منطقه، شاهد پوشش گیاهی جالب در جاشک بوشهر هستیم، گون، گیشدار و قیج، از جمله گونه های گیاهی در آنجا محسوب می گردند. دره هایی که تهی از نمک هستند نیز، از درختچه های کنار، اشک و بادام کوهی میزبانی به عمل می آورند. مشاهده خار شتر، گون، افدرا و گیاهان شور پسند، در این منطقه دیدنی است که هر یک خواص بسیاری برای معده و روده و کلیه دارند.

بوشهر گردی

یکی از مقصدهای دیدنی گردشگری شهر بوشهر، بازار ماهی فروش ها است که از بازارچه های سنتی شهر محسوب می شود. قدمت این بازار به سال ۱۹۷۰ باز می گردد. در این بازار، بهترین ماهی و میگو جنوب ایران را میتوانید خریداری کرده و در هتل یا اقامتگاه خود سرخ کنید. این بازار در خیابان شهدا قرار دارد.

عمارت کازرونی، یکی از بناهای تاریخی بوشهر است که به دوران قاجاریه باز می گردد. این عمارت، در محل قدیمی بهبهانی قرار دارد و مالک آن فردی به نام محمد رضا کازرونی، از تاجران معروف شهر بود که در سال ۱۹۹۸، به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد.

قبرستان شغاب بوشهر، جایی است که در سال ۱۹۹۸ به فهرست میراث ملی ایران اضافه شد. در جنوب شهر بوشهر قرار دارد و به اواخر دوره اشکانی و ساسانی تعلق دارد. در این قبرستان، اسکلت اموات در داخل خمره های بزرگ  و کوچک نخودی رنگ مدفون شده است که روی برخی از خمره ها، نوشته ای نیز نقش بسته است.

در دین زرتشت، جسدها را درون خمره یا تابوت‌هایی از جنس سنگ و سفال و در داخل صخره‌های سنگی می‌گذاشتند تا طبق اعتقاد آنها، خاک آلوده نشود. پس از گذشت زمان و با متلاشی شدن اجساد، استخوان‌ها را همراه با آنچه همراه اجساد دفن شده بود، داخل استودانی می‌گذاشتند تا به این ترتیب، فضا برای دفن دیگر مردگان باز شود و گورستان بزرگ‌تر نشود.

اشیاء کشف شده دیگر این قبرستان که در خمره‌های بزرگ و کوچک قیراندود قرار گرفته‌اند مشتمل بر تابوت‌های سنگی مکعب شکل و مهره‌های عتیقه تزیینی است. این قبرستان به عیلامی‌ها تعلق دارد.

آب انبار قوام در محوطه باری در غرب بوشهر قرار دارد و بیش از ۱۵۰ سال قدمت دارد. از این آب انبار اکنون به عنوان رستوران سنتی استفاده می شود. بنابراین یکی از مقصدهای شکم گردی بوشهر، همین مکان است.

رییس علی دلواری، یکی از شخصیت های معروف پر تاریخ معاصر بوشهر و ایران است. خانه ایشان، از آثار فاخر دوره قاجاریه در بوشهر است. رییس علی دلواری در جنگ جهانی اول، هنگام حمله انگلیسی ها به بوشهر، شجاعت کرد و شهید شد. این خانه در سال ۱۹۹۸، به فهرست میراث ملی ایران اضافه شد. خانه ای ساده و امروزه، رستوران است.

مسجد بردستان، عمارتی زیب بر روی تپه ای در شهر بردستان استان بوشهر است که بیش از یک هزار سال قدمت دارد. عمارتی مستطیل شکل که ورودی کوچکی به شبستانی بزرگ دارد. اطراف مسجد قبرهایی هستند که روی سنگ های آهکی آن ها، با خط کوفی و عربی نوشته شده و نشان از ارزش تاریخی مسجد دارد.

اگر به بوشهر رفتید، از محله بهمنی و موزه دریانوردی خلیج فارس دیدن کنید. عمارت کلاه فرنگی و ساختمان کنسولگری، دو بنای موجود در این مجموعه هستند که متعلق به عصر قاجار است. این عمارت در سال ۱۹۹۸ به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد.

عمارت گلشن، یکی دیگر از دیدنی های دوره قاجار در شهر بوشهر است که در خیابان ساحلی محله بهبهانی قرار دارد. این عمارت فقط ۱۰ متر از دریا فاصله دارد و بیش از ۱۷۰ سال قدمت دارد و در سال ۱۹۹۹ به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد.

کاخ های ۳ گانه هخامنشی

یکی دیگر از مقصدهای گردشگری جذاب بوشهر، کاخ چرخاب (جنوب غربی برازجان و ۶۵ کیلومتری بوشهر)، کاخ سنگ سیاه (در شهر برازجان) و کاخ بردک سیاه (۱۲ کیلومتری برازجان) است که هر سه از کاخ های به جا مانده از دوران امپراطوری باشکوه هخامنشیان در ایران است. برای بازدید از این کاخ ها، به برازجان باید بروید که از مرکز بوشهر، اتوبوس و تاکسی برای سفر به این منطقه تاریخی در دسترس است.

اگر به بوشهر رفتید، علاوه بر مشاهده مقصدهای گردشگری هیجان انگیزی که در این بخش از مجله گردشگری موسم معرفی کردیم، خوردن خرما، پنیر نخل، خارک پخته، حلوای ارشی و حلوا سنگک، و مسقطی که سوغات خوشمزه بوشهری ها هستند را فراموش نکنید.

از  صنایع دستی این شهر مانند: خرید گلیم و گبه و حصیر های بوشهر غافل نشوید.

امیدواریم اطلاعات ارائه شده در موسم بتواند راهنمای گردشگری خوبی برای علاقمندان به سفر به این شهر زیبا باشد. سوالات خود را کامنت کرده  و از فرصت های اقامتی متنوع موسم استفاده کنید.

دنیای گردشگری ایران را هر روز در مجله گردشگری موسم دنبال کنید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. عزیزم بوشهر پایتخت انرژی ایران هستش اما پایتخت خرمای ایران کرمانه با حدود یک چهارم کل تولید خرمای ایران
    سری به منابع جهاد کشاورزی بزنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا