مکان های دیدنی

راهنمای سفر به خراسان رضوی: پایتخت گردشگری مذهبی ایران

استان خراسان رضوی را باید مقدس ترین استان ایران دانست. جایی که محل دفن هشتمین امام شیعیان، حضرت علی ابن موسی الرضا بوده و برای ایرانیان به خصوص شیعیان جهان، یکی از مقدس ترین مکان ها در کره زمین به شمار می رود. هر ساله بیش از ۲۰ میلیون زائر و گردشگر از سراسر ایران و جهان به استان خراسان رضوی و شهر مشهد می آیند تا به زیارت هشتمین امام شیعیان رفته و عبادت کنند. برای ایرانیان، اهمیت مشهد مقدس به اندازه قم است و به همین خاطر، یکی از دیدنی ترین نقاط گردشگری و همجنین زیارتی ایران را باید در خراسان رضوی دانست.

حتی اگر شما به دین و آیین مذهبی اعتقاد ندارید و دوست دارید یکی از دیدنی ترین استان های ایران را تماشا کنید، سفر به خراسان رضوی را به شما توصیه میکنیم که از هر استان ایران چه با هواپیما و چه قطار و اتوبوس و خودرو شخصی، می توانید رهسپار مقدس ترین دیار ایران شوید.

(سرزمین خراسان-سرزمین فردوسی بزرگ)

خراسان رضوی، سرزمین امام رضا است و زعفران و تسبیح و انگشتر و خشکبارش شهرت جهانی دارد. هم از نظر طبیعت گردی، هم از جنبه تاریخ گردی و هم از نظر تفریحی، خراسان رضوی یکی از جذاب ترین مقصدهای گردشگری ایران برای هر نوع سلیقه است. بهترین هتل ها، مقصدهای گردشگری، بازارهای خرید و ظرفیت های تاریخی را میتوان در شمال شرقی ایران در این استان پهناور شاهد بود.

گزارش امروز مجله گردشگری moosem.ir شما را به گشتی در خراسان رضوی می برد. با خراسان گردی ما همراه باشید.

 

داستان خراسان: سرزمین فرصت های طلایی

تولیت یا مدیریت اعظم زیارت گاه امام هشتم شیعیان ایران که آستان قدس رضوی نام دارد، یکی از قدرتمند ترین سازمان های اقتصادی و سیاسی ایران هم به شمار می آید که در کنار بنیاد مستضعفان و انقلاب اسلامی ایران، یکی از موثر ترین سازمان های کشور به شمار می روند که مدیریت آن توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران تعیین می شود.

(باغ گیاه شناسی مشهد)

پر گردشگر ترین استان ایران را باید استان خراسان رضوی دانست. سال به سال هم به ظرفیت های گردشگری و اقامتی این شهر افزوده می شود. یعنی اگر شما در سال ۲۰۰۰ به این استان سفر کرده باشید و در سال ۲۰۱۸ هم به این استان بروید، قطعا تفاوت های آشکاری را شاهد خواهید بود. اگر روزگاری قصد سرمایه گذاری در عرصه گردشگری در ایران را داشتید، فرصت های سرمایه گذاری متعددی در این استان پهناور و پر گردشگر ایران، انتظارتان را می کشد.

(پارک کوهسنگی مشهد)

برای آن دسته از گردشگرانی که دوست دارند، سیل عظیم جمعیت علاقمندان به امام رضا  و همچنین گردشگران مشتاق سفر به مشهد را تماشا کنند و در واقع علاقمند به گردشگری مذهبی هستند، مشهد انتخاب خوبی است. اگر به مشهد رفتید، حتما با رعایت قواعد و قوانین ورود به آستان قدس رضوی، از این عمارت باشکوه و سیل عظیم زایرانش دیدن کنید و اگر خیلی علاقمند شدید، نسخه انگلیسی ادعیه هایی که میخوانند را بررسی کنید.

همه روزه، آشپزخانه این زیارتگاه بزرگ شیعیان ایران، غذای رایگان را در اختیار مهمانان این زیارتگاه قرار می دهد. روزانه میلیون ها تومان (ده ها هزار دلار) توسط زایران این زیارتگاه، به این مجموعه مذهبی داده می شود تا توسط مدیریت آستان قدس رضوی، صرف امور خیریه شود.

(سرزمین موج های آبی مشهد یکی از مقصدهای گردشگری این شهر برای کسانی که دوست دار ورزش های آبی هیجان انگیز است)

درباره آستان قدس رضوی وفلسفه علاقمندی گسترده ایرانیان به مشهد مقدس و هشتمین امام شیعیان، گفتنی ها بسیار است که در این کتاب فرصت توضیح بیشتر درباره آن فراهم نیست و میتوانید به کتاب ها و ویدیوهای منتشر شده در اینترنت مراجعه کنید.

(بزرگ ترین پارک گردشگری مشهد دارای ۷ باغ منحصر به فرد است)

اگر مسافر مشهد شدید (که از نظر ایرانی ها، مسافر دوست داشتنی و زایر هم محسوب می شوید)، مهم نیست کدام نقطه شهر مشهد ساکن شوید. از هر نقطه، همه ساعت شبانه روز به مقصدهای اصلی گردشگری و مذهبی شهر به خصوص آستان قدس رضوی و بازارها و محله های پر گردشگر اطراف ، وسیله حمل و نقل فراهم است.

(موزه مردم شناسی مشهد در رباط ویرانی)

یکی از دلایلی که توصیه می شود حتما به آستان قدس رضوی بروید، بازدید از کتابخانه و موزه این مجموعه مذهبی است که یکی از بزرگ ترین و ارزشمند ترین موزه های کشور است. کتاب تاریخی و آثار باستانی و معاصری که در آنجا مشاهده خواهید کرد، در ایران بی نظیر است.

(تصویری که در بالا مشاهده میکنید یکی از حمام های تاریخی ایران است که در مشهد قرار دارد و حمام مهدی قلی بیک نامیده می شود. این مکان، موزه مردم شناسی مشهد بوده و بازدید از آن را توصیه میکنیم)

موزه آستان قدس رضوی

یکی از بزرگ ترین موزه های ایران و خاورمیانه را میتوانید در موزه های آستان قدس رضوی تماشا کنید. بنای آن جلوه گر شش قرن تزیینات و معماری دوره اسلامی و اشیای تاریخی آن، نشان دهنده انواع هنرها و صنایع دستی ساخته شده طی ۱ هزار سال اخیر است.

 

آثار تاریخی  ساخته شده یا وقف شده برای حرم مطهر پس از استفاده، طی سده های گذشته در خزانه نگهداری می شده و سیاه های اموالی موجود در بخش نسخ خطی آسان قدس، نشان دهنده فهرست برداری منظم کارگزاران در دوره های مختلف است. در حال حاضر، موزه های آستان قدس، در چهار ساختمان مستقر هستند و اشیای به نمایش در آمده در انها شامل آثار تاریخی حرم مطهر و میراث آستان قدس، اشیای وقف و اهدا شده و همچنین خریداری شده برای تکمیل مجموعه ها است.

شما در این مجموعه با گنجینه هایی به نام: گنجینه حرم رضوی، گنجینه تمبر و اسکناس، گنجینه نجوم و ساعت، گنجینه سلاح های سرد و گرم، گنجینه ظروف، گنجینه هنرهای تجسمی، گنجینه صدف و حلزون های دریایی،  گنجینه سکه، گنجینه مدال، موزه فرش، موزه قران و کتب خطی نفیس و گنجینه آثار اهدافی آیت الله خامنه ای و استاد فرشچیان (مینیاتوریست بزرگ ایران) آشنا می شوید.

همین قدر بدانید که گنجینه سکه های این موزه، شما را با ۱۹۰۰ سکه شامل حلقه های مبادلاتی و سکه های دوران هخامنشی تا زندیه و قاجاریه آشنا می کند. در گنجینه مدال ها نیز شما با کمر بند پهلوانی غلامرضا تختی (کشتی گیر نامدار ایرانی) و هدایای وقف شده ورزشکاران به نام ایران به این موزه آشنا می شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت http://www.aqm.ir مراجعه کنید.

حرم رضوی

حرم امام رضا در نیمه شرقی شهر مشهد واقع شده است و چهار خیابان اصلی نواب صفوی، طبرسی، امام رضا و شیرازی، به این حرم منتهی می شوند. هزینه های اسکان با توجه به میزان فاصله از حرم مطهر و تسهیلات ارائه شده متغیر است. همانطور که قبلا گفتیم، یکی از بهترین مراکز اقامتی ایران را میتوانید در این شهر مشاهده کنید.

بیش از ۱۵۰ هتل از ۲ ستاره تا ۵ ستاره و مجموعه های متعددی از هتل آپارتمان  نیز  در شهر مشهد در اختیار گردشگران قرار دارد که بعضا رزرو اینترنتی دارند.

سامانه های حمل و نقل

در شهر مشهد، سامانه حمل و نقل مناسب است. از مترو و اتوبوس گرفته تا تاکسی، ۲۴ ساعته در اختیار خیل عظیمی از گردشگران و زایران هستند. دانلود کردن اپ های نقشه مربوط به شهر مشهد توصیه می شود.

خرید در مشهد

یکی از جذاب ترین فعالیت های گردشگران ایرانی و بین المللی در مشهد، قدم زدن در بیش از ۳۰ بازار تجاری بزرگ این شهر است. البته بازارهای نزدیک به حرم، همیشه شلوغ و پر مخاطب بوده و راه رفتن در انها بعضا به دلیل کثرت جمعیت دشوار است. برج آلتون و مرکز خرید آرمان و بازار سرشور، از جمله معروف ترین بازارهای مشهد است. البته چند سالی است که مجموعه تفریحی و گردشگری پدیده شاندیز نیز در کانون توجه رسانه ها و گردشگران ایرانی در آمده است که بیرون شهر مشهد قرار دارد.

اگر در اطراف حرم مطهر سکونت دارید، مراکز خرید واقع در خیابان های امام رضا و ۱۷ شهریور، بهترین انتخاب برای خرید سوغات است. بازار رضا، مجتمع تجاری آسمان و دیگر مجتمه های اطراف میدان ۱۷ شهریور انواع و اقسام سوغاتی های معروف مشهدی را در اختیار شما قرار می دهند که زعفران ناب، یکی از آنها به شمار می رود.

آرامگاه فردوسی

فردوسی، حماسه سرای بزرگ ایران و جهان، یکی از معروف ترین شخصیت های ادبی ایران در جهان است. شاهنامه فردوسی، یکی از شاهکارهای ادبیات جهان به شمار می رود که اگر توانستید، نسخه زبانی مورد علاقه خود را تهیه کنید. مجموعه باغ فرهنگی باغ آرامگاه فردوسی، در ۲۰ کیلومتری شمال  غربی شهر مشهد قرار دارد. در مسیری منشعب از راه عمومی مشهد به منطقه کلات نادری که نزدیک به شهر تاریخی طابران و بقعه تاریخی هارونیه قرار دارد.

روستای پاژ، زادگاه فردوسی، که امروزه فاز نامیده می شود در ۲۸ کیلومتری شرق آرماگاه فردوسی واقع شده است. هر چند از جاده کناری آرمگاه فردوسی در  توس نیز میتوان با طی مسافتی حدود ۶ کیلومتر، به شکل غیر  مستقیم به این روستا رسید. مناطق اطراف آرامگاه فردوسی برای طبیعت گرددی توصیه می شود. بنای آرامگاه فردوسی و اشعاری که بر روی مقبره این شاعر شهیر پارسی زبان درج شده است برای شما جالب خواهد بود.

یکی از معروف ترین بیت های دیوان فردوسی این است:

بسی رنج بردم در این سال سی         عجم زنده کردم بدین پارسی

 

آرامگاه نادر شاه افشار

خراسان را تاریخ دوستان و علاقمندان به فرهنگ و تاریخ ایران، دیار بزرگانی چون نادرشاه افشار می دانند که کتاب ها و نوشته های بسیاری درباره این جنگجوی شجاع و البته خون ریز ایرانی تالیف شده است. فتوحات نادری و غنایمی که نادر شاه از هندوستان برای ایرانیان به ارمغان آورد را میتوان در موزه جواهرات سلطنتی تهران (خیابان فردوسی تهران) مشاهده کرده که دریای نور و کوه نور از آن جمله است.

آرامگاه نادری، بنایی در مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد است که به یادبود نادر شاه افشار در سال ۱۹۶۰ توسط هوشنگ سیحون طراحی و ساخته شد. این آرامگاه دارای دوتالار موزه است که یکی از انها، موزه اسلحه دوره های مختلف تاریخ ایران و دیگری موزه اسلحه و آثار مربوطه به دوران نادرشاه را نمایش می دهد.

از هر نقطه مشهد برای رفتن به این آرامگاه و همچنین آرمگاه فردوسی، اتوبوس و تاکسی در اختیار شما خواهد بود.

خواجه ربیع

مقبره خواجه ربیع، یکی دیگر از مقصدهای گردشگری مشهد است که به دوره صفوی مربوط است. این مقبره در انتخای خیابان خواجه ربیع  واقع شده است و در ۱۹۲۰، به فهرست میراث ملی ایران اضافه شد. خواجه ربیع در سالهای پایانی عمرش، ساکن شهر نوغان (مرکز ولایت توس در آن زمان) شد. منطقه مقبره خواجه ربیع، برای گردش هم توصیه می شود.

البته بازدید از آرامگاه خواجه اباصلت در جنوب شرقی و در ۱۴ کیلومتری مشهد نیز با استقبال گردشگران مواجه شده است که تزیینات کاشی کاری هفت رنگش، مورد توجه است.

طرقیه و شاندیز

یکی از معروف ترین مقصدهای گردشگری استان خراسان رضوی را باید طرقبه و شاندیز دانست. منطقه تفریحی طرقیه و شاندیز که در غرب شهر مشهد واقع شده است، مکان بسیار مناسب برای گذراندن یک روز زیبا همراه با خانواده و لذت بردن از طبیعت است. ارتفاعات سرسبز و چشم اندازه های زیبای روستاهای این منطقه، هر مسافری را به سوی خودش می کشد.

در کنار زیبایی های طبیعی، این منطقه مقصد شکم گردی و خوردن بهترین غذاهای سنتی ایران است. شیشلیک شاندیز، معروف ترین غذای این منطقه است که توصیه میکنیم حتما نوش جان کنید. غارها و دریاچه های بسیار زیبای  این منطقه، قطعا روز خاطره انگیزی را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

پارک آبی

بله! تعجب نکنید. یکی از بهترین پارک های آبی ایران در داخل شهر مشهد قرار دارد. پارک بزرگ ملت واقع در میدان آزادی و پارک کوهسنگی در کنار میدان تلویزیون، مکان مناسبی برای تفریح و لذت است. شهربازی بزرگ پارک ملت هم برای کسانی که علاقمند به این تفریحات هیجان انگیز هستند توصیه می شود. سرزمین موج های آبی مشهد را میتوان در wwlpark.com مشاهده کرد که گویی بزرگ ترین پارک أبی سرپوشیده خاورمیانه هم به شمار می رود.

باغ وحش وکیل آباد

باغ وحش وکیل آباد، در نزدیکی پارک جنگلی وکیل آباد است که بازدید از ان برای علاقمندان به طبیعت توصیه می شود.

خانه تاریخی ملک

ایران، خانه های تاریخی بسیاری دارد که میتوان در شهر یزد، شهر اصفهان و شهر کاشان مشاهده کرد. در مشهد نیز خانه های تاریخی بسیار  است که یکی از آنها، خانه تاریخی ملک است. بنایی متعلق به اواخر حکومت قاجار در شهر مشهد است. این عمارت، یکی از نمونه‌های زیبا و تاریخی باقیمانده از دوران انتقال معماری در اواخر سلطنت قاجاریان است و بخش‌هایی که امروزه برجای‌مانده است، برخوردار از تزئینات زیبای منبت‌کاری و گچبری است. حمام این ساختمان کهن، تنها حمام تاریخی خصوصی عصر خود در مشهد است که میزبان گردشگران و توریست‌های بسیاری از سراسر جهان است.

خانه تاریخی ملک در خیابان معروف امام خمینی شهر مشهد قرار دارد.

اگر میخواهید خانه های تاریخی بیشتر را در مشهد دیدن کنید، محله قدیمی با قدمتی متعلق به دوران تیموریان به نام محله چهار باغ وجود دارد که عمارت های تاریخی مانند خانه کوزه کنانی، خانه مجتهد زاده، حمام و مسجد شاه در آن قرار دارد. البته امروزه شاید بقایای کمی از آن را بتوان مشاهده کرد.

سفر به نیشابور

یکی از دیدنی ترین مقصدهای گردشگری استان خراسان رضوی، نیشابور است. آرامگاه خیام و عطار، شاعران معروف ایرانی در آنجا قرار دارد. آرامگاه کنونی خیام در شهر نیشابور، در باغی که مقبره امامزاده محروق، در آن واقع است، قرار گرفته؛ این باغ در زمان حیات خیام در محله شادیاخ نیشابور بوده و آرامگاه او اکنون همان جایی است که به قول نظامی هر بهار در آن گل‌افشانی می‌شده است. خیام، شاعر، حکیم و ریاضیدان معروف ایران است.

باغ آرامگاه خیام یکی از باغ‌های دیدنی در ایران معاصر است و مجموعه‌ای شامل کتابخانه، موزه و مهمانخانه دارد. بنای یادبود مزار این دانشمند بزرگ به سال ۱۳۴۱ شمسی با طرح و نقشه مهندس هوشنگ سیحون ساخته شد. تندیسی از حکیم عمر خیام در محوطه ورودی باغ نصب شده است.

مساحت باغ خیام بیست هزار مترمربع و ارتفاع بنای یادبود مشبک آن ۲۲ متر است و اطراف آن را درختان کاج احاطه کرده‌اند. اثر مزبور با ترکیبی از مصالح آهن، بتون و تزئینات کاشی‌کاری به شکل لوزی‌های به هم پیوسته بر گرفته از اندیشه‌های ریاضی عمر خیام بنیان گردیده است. مقبره خیام از لحاظ معماری و ساخت یکی از مهم‌ترین بناهای ساخته شده در زمان خود است.

آرامگاه عطار نیشابوری هم در این شهر معروفیت بسیار  دارد. شیخ فریدالدین عطار، عارف، شاعر و ادیب ایرانی در سال ۵۴۰ هجری قمری متولد شد و در طول عمرش خدمات علمی و تالیفات ارزشمندی مانند: تذکره الاولیا، منطق‌الطیر، الهی‌نامه و غیره را از خود به یادگار گذاشت. وی مقارن با حمله مغولان به خراسان در سال ۶۱۸ قمری جانش را از دست داد.

مقبره عطار همواره مورد توجه گردشگران و ادب‌دوستان سراسر دنیا است. کاشی‌کاری‌های گنبد عطار مزین به گل‌وبوته و نقوش هندسی و کتیبه کوفی و معلقی به رنگ‌های سبز ، زرد ، لاجوردی و سفید است. بر بدنه خارجی این بنا چهار ایوان ورودی ایجاد شده است. آرامگاه وی واقع در محله باستانی شادیاخ نیشابور در خیابان عرفان کنونی در نیشابور هر ساله پذیرای علاقه‌مندان به ادب، معماری و فرهنگ ایرانی است.

شهر تاریخی شادیاخ، دیگر مقصد گردشگری جذاب نیشابور است. شادیاخ یا شادی کاخ یا شادی یاخ یکی از محله‌های شهر کهن نیشابور بوده است که از اوایل سده سوم هجری مسکونی شده و تا سال ۶۶۹ هجری قمری که زمین‌لرزه آن را در هم درنوردیده، اهمیت ویژه‌ای داشته است.

این محله به سبب کاخی که عبدالله‌بن طاهر به نام شادیاخ در آن بنا نهاد به این نام شهرت یافت. شادیاخ از دو واژه «شادی» و «آخ» تشکیل شده است که به معنای شادی‌آفرین است. این محل همچنین به صورت‌های «شادکاخ»، «شادجهان» و «شادمهر» نیز نامیده شده است.

در کاوش‌های باستان‌شناسی که در سال ۱۳۷۹ در این محل انجام گرفت شماری از بناهای معماری آن زمان مانند تالار عام، اندرونی و خانه‌های ویژه، آهنگری، سفالگری و شیشه‌گری در آن منطقه پیدا شد. افزون بر بناها از مکشوفات آن کاوش می‌توان شماری اسکلت که زیر آوار زلزله مانده بوده‌اند و همچنین ظرف‌ها و لوازم فرهنگی مانند سازه‌های سفالی و شیشه‌ای و گچ‌بری‌ها، نام برد. بخشی از بقایای باستانی آن منطقه و همچنین عکس‌هایی از اکتشافات به دست آمده در موزه شادیاخ، که در نزدیکی همان مکان است نمایش‌داده می‌شود.

این مکان اکنون یکی از مراکز باستان‌شناسی در نیشابور است که بخشی از بقایای شهر کهن نیشابور در این محل نهفته است. از دیگر مقصدهای گردشگری نیشابور را هفت غار می نامند.

«هفت‌غار» نیشابور، با نگاهی به پیشینه حضور عرفانی سلطان‌العارفین قرن دوم هجری، ابراهیم ادهم و حرکت انقلابی رهبر نهضت سربداران خراسان در آن، نماد خلوتگاه رازونیاز عارفانه و آمادگاه آزادی و آزادگی نفس و جامعه، به شمار می‌آید.

از جهتی بین ساختمان این غار هفت لایه، پیشینه تاریخی، حضور رازگونه عارفی بزرگ در آن و هفت مقام سیر و سلوک عرفانی یعنی توبه، ورع، زهد، فقر، صبر، توکل و رضا را می‌توان تناظر با معنایی تصور کرد. منطقه‌ هفت‌غار جزو ییلاقات اصلی نیشابور به شمار می‌آید. دره هفت غار نیشابور یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری نیشابور هست. همان‌طور که از نامش پیداست برای رسیدن به چشمه باید از مسیر ۷ غار عبور کرد. در مسیر، رودخانه‌ها و آبشارهای کوچک و بزرگ فوق‌العاده زیبایی وجود دارد.

در سفر به نیشابور، دیدار از مسجد جامع نیشابور، بازار سرپوش، رباط شاه عباسی و آرامگاه بی بی شطیطه را فراموش  نکنید.

سوغات مشهد

در بخش غذاها و سوغات استان خراسان رضوی، درباره غذاها و سوغات این استان توضیح داده ایم. اولین انتخاب مسافران و زائران شهر مشهد بازار رضاست. بازار رضا یکی از قدیمی‌ترین بازارهای شهر مشهد، نزدیک حرم است و مغازه‌های زیادی دارد.

 

بزرگ و طولانی بودن بازار رضا که از خیابان بین المقدس شروع می‌شود و به میدان هفده شهریور ختم می‌شود در محبوبیتش بی‌تاثیر نیست. اگر دنبال خرید مهر و تسبیح، سجاده، انگشتر فیروزه و عقیق هستید، یا نه به دنبال خرید نبات، زرشک، زعفران و ادویه، بهترین مکان خریدنش بازار رضاست.

طبقه دوم بازار رضا پر از مغازه‌های فیروزه، طلافروشی و صنایع دستی‌ای مثل پارچه های گلدوزی شده است. مشهدی‌ها می‌گویند تنوع اجناس در بازار رضا زیاد است ولی قیمت‌ها معمولا بالاست و باید حواست را خوب جمع کنی. البته آنها معتقدند در هیچ کجای مشهد نمی‌توان به خوبی و ارزانی فیروزه‌ها و نقره جات بازار رضا پیدا کرد.

بهترین برند زعفران و زرشک در مشهد: ادمان، زعفرانیه و سحرخیز است. می‌توان زرشک، زعفران و نبات را از بازار رضا یا مجتمع الماس شرق که جنس‌های متنوع و نسبتا ارزانی دارد خرید. انتخاب‌های دیگری هم هست. مثلا برای خرید زعفران به نمایندگی زعفران سحرخیز در خیابان احمدآباد رفت و زرشک را نیز از آجیل حسینی در میدان توحید خرید. فیروزه نیشابور ایران، یکی از سنگ های قیمتی معروف ایران در میان عاشقان دنیای سنگ های قیمتی و طلا و جواهرات است که به دلیل سخت بودن تشخیص اصل بودن آن، از مراکز معتبر خریداری کنید.

به همین خاطر اگر به استان خراسان رضوی سفر کردید، از شهر  دیدنی و تاریخ نیشابور که کهن ترین معادن فیروزه جهان در آنجا قرار دارد نیز بازدید کنید.

توصیه های موسم در سفر به استان خراسان رضوی

 • توصیه های تریپ ادوایزری ها را در سفر به خراسان رضوی به خصوص مشهد و نیشابور در نظر داشته باشید.
 • آخرین خبرها و اطلاعات از فرصت های گردشگری و اقامتی و زیارتی شهر را از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشهد کسب کنید.
 • به منظور بوم گردی و روستاگردی در مشهد و اقامت ارزان در خانه های اجاره ای مجهز در نقاط مختلف این استان دیدنی کشور، از فرصت های اقامتی موسم استفاده کنید.

فاصله خراسان رضوی تا شما

 • فاصله تهران تا مشهد، ۸۹۰ کیلومتر است.
 • فاصله گنبد کاووس تا مشهد، ۵۰۸ کیلومتر است.
 • فاصله باخزر تا مشهد، ۲۰۸ کیلومتر است.
 • فاصله زاوه تا مشهد، ۱۷۵ کیلومتر است.
 • فاصله کاشمر تا مشهد ، ۱۷۵ کیلومتر است.
 • فاصله سرخس تا مشهد ۱۸۵ کیلومتر است.
 • فاصله بردسکن تا مشهد ۲۸۱ کیلومتر است.
 • فاصله مشهد تا نیشابور، ۱۲۷ کیلومتر است.
 • فاصله شاهرود تا نیشابور، ۳۶۵ کیلومتر است.
 • فاصله دامغان تا نیشابور، ۴۳۰ کیلومتر است.
 • فاصله تهران تا نیشابور ۷۷۷ کیلومتر است.

همراهان گرامی

اگر به استان دیدنی خراسان رضوی رفتید، عکس ها و خبرهای خود را به مجله گردشگری موسم ارسال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا