مکان های دیدنی

راهنمای سفر به کرمان: گشتی در جیرفت و شهداد (بخش سوم)

در بخش  اول  و دوم  کرمان گردی  مجله  گردشگری موسم،  ده ها مقصد گردشگری تاریخی  این دیار  زیبا  را بررسی کردیم. در گفتار  امروز، با موزه ها و یکی از شهرهای  دیدنی  کرمان  یعنی جیرفت آشنا می  شویم.

با کرمان گردی امروز موسم، همراه باشید.

موزه گردی در کرمان

کرمان همچون همه استان های ایران، موزه های دیدنی بسیار دارد که شما را با بخشی از تاریخ و سبک زندگی و طبیعت آن دیار آشنا می کند. موزه هنرهای معاصر صنعتی،‌دومین موزه بزرگ هنرهای معاصر ایران است. باغ موزه هرندی، موزه زرتشتیان، موزه دفاغ مقدس، موزه ذوافقار و موزه سکه و موزه مطبوعات، از جمله موزه های معروف این استان بوده که هر روزه، با استقبال گسترده گردشگران مواجه می شود. اما امکان رزرو اینترنتی بلیط ان فراهم نیست.

گنبد مشتاقیه

صحبت از میدان مشتاقیه کردیم. گنبد مشتاقیه که در بین مردم کرمان، به ۳ گنبد معروف است، اثری بر جا مانده از دوران قاجار است. به نظر می رسد این بنا در ابتدا مدقن میرزا حسین خان بوده و در ۲۰۰ سال پیش،‌ مشتاق علیشاه در آن مکان دفن شد. از این رو، به مشتاقیه شهرت یافت. در این بقعه سه گنبد ساخته شده است که هر کدام از آن ها، متعلق به یک مقبره است.

کویر شهداد

یکی از دیدنی ترین مقصدهای گردشگری طبیعی ایران، کویر نوردی است که در طول سال، تورهای چند روزه سفر به کویر توسط موسسات گردشگری در ۳۱ استان کشور، عاشقان کویر را به دیدن یکی از رازهای طبیعت ایران باورنکردنی می برد. اگر شما هم عاشق طبیعت ایران هستید، به شما پیشنهاد میکنیم که از یکی از کویرهای ایران در مدت اقامت در ایران بازدید کنید. مثل کویر لوت یا کویر شهدات در استان زر خیز کرمان.

در قسمتی از حاشیه غربی کویر لوت، کویری زیبا با وسعتی حدود ۲۴ هزار کیلومتر مربع قرار دارد که به کویر شهداد نام گرفته است. این منطقه در زمره یکی از بزرگ ترین بخش های کشور و قدیمی ترین منطقه استان کرمان است. کویری زیبا با چشم اندازی حیرت انگیز که در برخی از ایام، دمایی بسیار گرم را تجربه می کند.

اگر به استان کریمان رفتید و قصد جیرفت کردید، مراکز اقامتی گسترده بر اساس سلایق مختلف و استطاعت مالی گوناگون در دسترس است. یکی از جاهایی که گردشگران حرفه ای که عزم کرمان می کنند، به آنجا سفر دارند، کمپ کویری شهداد است. این کمپ در کیلومتر هجده جاده شهداد به نهبندان و در روستای زیبای شفیع آباد قرار دارد. این کمپ، تنها کمپ کویری دشت لوت است که فاصله کمی با شهر افسانه ای کلوت ها دارد. ۴۰ نفر ظرفیت برای پذیرایی رایگان از گردشگران لوت دارد و از آلاچیق هایی برخوردار است که با سطح سیمانی و دیواره ها و سقف چوبی، فضای خوبی را برای اقامت در کویر برای کویر نوردان و عاشقان سرزمین کریمان فراهم می کند.

باید توجه کنید که کمپ شهداد، مکانی لوکس نیست و آن را با هتل های ۵ ستاره کرمان اشتباه نگیرید. فضایی برای عاشقان آسمان رویایی کویر در شب است و البته به امکاناتی مانند برق و سرویس بهداشتی مجهز است. همکاری اداره گردشگری استان کرمان و نیروی انتظامی، سبب شده تا امنیت خوبی در آن برقرار باشد. شب های کویر را در شهداد اگر تجربه کنید، شاید هر چند ماه یکبار، شهداد شما را مسحور خود کرده و عزم سفر مجدد به این دیار را در ذهن داشته باشید. چون این گفتار درباره جیرفت است، بیشتر در این حوزه صحبت نمی کنیم و کرمان شناسی حرفه ای را به گفتارهای دیگر می سپاریم.

آرامگاه شاه نعمت الله ولی

در شهر ماهان استان کرمان، مقبره ای باشکوه، با گنبدی زیبا و با قدمت بیش از ۷۰۰ سال وجود دارد که مدفن شاعر و عارفی نامدار به نام سید تور الدین شاه نعمت الله ولی است. ای اثر تاریخی، دارای معماری ارزشمند است که باعث شگفتی بسیاری از گردشگران شده است. برای تماشای این آرامگاه به خیابان ولیعصر، تقاطع خیابان امام خمینی بروید.

فاصله آرامگاه شاه نعمت الله ولی تا گنبد جبلیه، حدود ۴۰ کیلومتر است. همچنین تا روستای سه کنج که یکی از مقصدهای روستا گردی استان کرمان است، ۲۱ کیلومتر فاصله دارد. فاصله بین مرکز کرمان تا شهر ماهان، تنها ۲۸ کیلومتر است.

سفر به جیرفت

جیرفت، یکی از اقلیم های پر افتخار و پر پتانسیل سرزمین چهار فصل ایران است. در دیار کریمان و اقلیم زرخیر ایران یعنی استان کرمان، شهری به نام جیرفت وجود دارد که در گذشته های دور، به نام جرودس، کامادای، دقیانوس و قمادین از آن یاد شده است.

منطقه ای ده ها هزار هکتاری که هکتار به هکتارش، همچون سرزمین ژاپنی ها، قیمت فراوانی برای آن در نظر می گیرند. جایی که به قول رئیس سازمان جهاد کشاورزی کرمان در  ۲۰۱۷، زمین های حاصل خیرش را هکتاری ۳ هزار دلار اجاره می دهند. ۲۶۴ هزار هکتار سطح زیر کشت این استان حاصل خیز سبب شده تا این استان، به عنوان ۵ استان تولید کننده ۱۰ محصول برتر کشاورزی ایران معرفی شود.

جایی که در تولید و صادرات محصولات گلخانه ای، خرما، هندوانه و سیب زمینی، مقام اول را داشته و سالانه ۵ میلیون تن محصول کشاورزی وارد اقتصاد ایران می کند و خیارهای خاردارش، مشتاقان بسیاری در روسیه دارد. جیرفت، قطب اول تولید هندوانه در ایران نیز به شمار می رود.

در جیرفت، به واسطه حاصل خیزی و پتانسیل اقتصادی فراوان، زمین، قیمت بالایی دارد و میانگین بارش بیش از ۱۸۰ میلی متری در سال سبب می شود تا همواره مرکبات و خرما و دیگر اقلام کشاورزی این خطه، مخاطبان بسیاری در داخل و آنسوی مرزها داشته باشد.

جیرفت را کالیفرنیای ایران و نگین خاورمیانه می گویند. شهری بکر که فقط ۶ ساعت زمستان دارد و در آن، فصل خزان، رنگی ندارد و همه اش بهار است و بهار و چند هفته ای هم تابستان.

گفته شده که دو منطقه در دنیا تنها مشابه جیرفت ایران هستند: یکی بخش های هندوستان و دیگری استان کالیفرنیای آمریکا. جایی که زمستان، فقط سه شب است و آن هم شبی دو ساعت (یعنی ۶ ساعت). هوای بهاری با حداکثر دمای ۳۵ درجه، سبب شده تا اطلاق عنوان کالیفرنیا به این منطقه، خیلی بی دلیل نباشد. کالیفرنیا را بهشت ایالات متحده عنوان می کنند که گویا قصد دارد تا سال ۲۰۱۹ میلادی از این کشور جدا شود!

جیرفت از دو کلمه «جیر» و «افت» تشکیل شده که جیر به معنی پست و پایین و افت نیز به معنی افتاده است. جیرفت همچون سوباتان گیلانی ها، به معنای جلگه پست آبرفتی به شمار می رود. جیرفت در جنوب استان کرمان واقع شده و شاید موقعیت جغرافیایی این خطه، در وجه تسمیه اش بی تاثیر نبوده است.

جیرفت را سرزمین هزار گوهر ایران می نامند. یکی از مناطق دیدنی آن، هلیل رود است که از کوه های بافت، هراز، لاله زار و بهرآسمان سرچشمه می گیرد و سپس از سیراب کردن بخشی از زمینهای دشت جیرفت و رودبار و پیمودن راهی دراز به باتلاق جازموریان می ریزد. گفته اند که یکی از عوامل رونق این کهن دیار پر افتخار تاریخی، رودخانه هلیل رود است که عامل شکل گیری فرهنگ ها و تمدن های کهن بشری در خطه است.

در ۴۰ کیلومتری جیرفت، منطقه گردشگری دهبکری قرار دارد که بازدید از آن را به طبیعت گردان جیرفتی توصیه می کنیم. اگر به جیرفت رفتید، آبشار زیبای دلفارد را فراموش نکنید. گر چه به واسطه خشک سالی های اخیر، خسته به نظر می رسد، اما از جمله جذابیت های طبیعی این خطه بوده و در روزهای گرم تابستان، منظره زیبایش زیر سایه درختان چنار تنومندش، وصف شدنی نیست.

کرمان، دیار شگفت انگیزی است که کتاب ها میتوان در وصفش نوشت. پیش از سفر به این دیار، اسامی مقصدهای گردشگری را در شبکه های اجتماعی مثل هشتگ های اینستاگرام جستجو کنید و جدید ترین اطلاعات و تصاویر را از لنز دوربین کرمان گردها تماشا کنید.

(مقصدهای اقامتی موسم در کرمان،  پذیرای خوبی  برای گردشگران دیار کریمان است)

آخرین خبرها از مقصدهای گردشگری و اقامتی این استان را از طریق اداره کل گردشگری و میراث فرهنگی استان کرمان بدست آورید: miras.kr.ir

  • فاصله جیرفت تا  کهنوج: ۹۸ کیلومتر
  • فاصله جیرفت تا کرمان:  ۲۳۴ کیلومتر
  • فاصله جیرفت تا تهران: ۱۲۰۰ کیلومتر
  • فاصله جیرفت تا عنبر آباد: ۲۹ کیلومتر
  • فاصله جیرفت تا شیراز: ۶۵۰ کیلومتر
  • فاصله جیرفت تا منطقه رودبار: ۸۷ کیلومتر
  • فاصله جیرفت تا سیرجان:۲۸۰ کیلومتر
  • فاصله جیرفت تا منطقه نمونه  گردشگری  دلفارد: ۴۰ کیلومتر

امیدواریه  سلسله گفتارهای ۳  بخشی  گردش  در  کرمان،  حداقل  شما را با مقصدهای گردشگری  معروف  این  سرزمین آشنا کند. اگر  برای  سفر  به این استان زیبا  با سوالی  روبرو شدید، کامنت کرده  تا کارشناسان موسم بررسی  و به شما پاسخ  دهند.

منتظر  دریافت نظرات و پیشنهادات  شما برای  سفر  های هیجان انگیز  به دیار کریمان هستیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا