مکان های دیدنی

راهنمای سفر نوروزی به استان خوزستان

نوروز یکی از بهترین زمان ها برای سفر به استان دیدنی و تاریخی خوزستان است. هوای بهاری خوزستان، یکی از بهترین زمان ها برای سفر به مناطق جنوبی کشور بوده که فرصت های گردشگری، تفریحی و خرید بسیاری را در شهرهای این استان در اختیار گردشگران قرار می دهد. البته سفر اردوهای دانش آموزی و دانشجویی راهیان نور به سرزمین های پر حادثه جنوب به خصوص خوزستان در ایام نوروز، این استان را به یکی از مناطق گردشگری عمده سازمان ها و نهاد تبدیل میکند. اما امکانات برای گردشگرانی که از داخل و خارج از کشور رهسپار خوزستان می شوند فراهم است.

برای سفر به خوزستان، راه های زیادی برای سفر کم هزینه و مقرون به صرفه است که قطار تهران-اهواز و همچنین تهران-خرمشهر یکی از گزینه های پیش رو است. البته از شهرهای دیگر کشور نیز که در این مسیر قرار دارند میتوان به مرکز خوزستان رفت. فاصله ۱۵ دقیقه ای آبادان تا خرمشهر سبب می شود که شما بتوانید از این دو مقصد گردشگری طبیعی و تاریخی کشور به راحتی دیدن کنید و اگر هم قصد تالاب گردی داشتید به تالاب شادگان (ونیز ایران) بروید.

(شب های دیدنی کارون در نوروز)

مردم خونگرم و با صفا استان دیدنی خوزستان، در ایام نوروز پذیرای مهمانان نوروزی هستند و با انواع صنایع دستی  و سوغات خوشمزه آن ها را میزبانی می کنند. از خدمات موسم برای سفر به نقاط مختلف این استان به خصوص خرمشهر و آبادان استفاده کنید که قطعا فرصت های بیشتری از اجاره هتل های لوکس که معمولا در ایام نوروز اتاق خالی ندارند، در اختیار شما قرار می دهد.

(تصویری هوایی از سازه های آبی تاریخی شوشتر در استان دیدنی خوزستان)

(شهر زیبای دزفول که در ایام نوروز، فرصت طبیعت گردی خوبی را در اختیار گردشگران قرار می دهد)

(اگر خوش شانس باشید در سفر نوروزی به استان دیدنی خوزستان، با مراسم عروسی اعراب خوزستان هم آشنا می شوید)

اگر در نوروز امسال و پس از آن قصد سفر به خوزستان ایران را دارید، راهنمای گردشگری امروز مجله گردشگری moosem.ir شما را با نقاط توریستی جذاب این استان دیدنی آشنا می کند.

با خوزستان گردی ما همراه باشید.

سفر به خوزستان

استان دیدنی خوزستان، جایی که شاهد صحنه های نبرد خونین رزمنده های ایرانی با رژیم صدام حسین در جریان جنگ ایران و عراق (۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸) بود، امروزه یکی از دیدنی ترین مقصدهای گردشگری جنوب کشور است. جایی که در تابستان، شدت گرمای آن بعضا با بالای ۵۰ درجه سانتیگراد می رسد و همچنان مشکل آب و برق و ریز گردها، شرایط زندگی را در برخی از ماه های سال برای ساکنان پنجمین استان پر جمعیت ایران، مشکل می کند.

(پل خرمشهر بر فراز کارون پر خاطره)

(کشتیرانی بین شهرهای خوزستان با کشورهای ساحلی خلیج فارس)

اگر خواستید به خوزستان سفر کنید، بهار و پاییز را به شما توصیه میکنیم. در تابستان، هوا خیلی گرم می شود اما برای عاشقان تاریخ ایران، سفر به یکی از تاریخی ترین استان های ایران، عامل بازدارنده نیست. از همه شهرهای ایران با هواپیما و خودرو و اتوبوس می توان به اهواز، مرکز این استان رفت. قطار تهران اهواز نیز ظرف ۱۸ ساعت شما را به این شهر می رساند. از مرکز اهواز نیز میتوانید با اتوبوس و تاکسی به شهرهای مختلف این استان رفت. البته در زمستان، به دلیل ریز گردها، هوا آلوده می شود.

شوشتر، دزفول، آبادان، خرمشهر و اهواز، معروف ترین شهرهای استان دیدنی خوزستان هستند که هر یک، در تاریخ معاصر ایران، اعتبار فراوانی دارند. استانی در جنوبی غربی ایران که در کرانه خلیج فارس قرار داشته و همچون عسلویه بوشهر، یکی از مراکز عمده تولید نفت و گاز ایران محسوب می شود.

(خرمشهر از صفای خانه ها و نخل های خرما تا سرمای شبانه )

خوزستان (سرزمین نخل و خرما و گرما)، قدیمی ترین منطقه فلات ایران بوده که پیشینه سکونت آن به قریب به ۳ هزار سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. این استان از شمال، به استان لرستان، از شرق به استان چهار محال و بختیاری و از شمال غربی به ایلام و از جنوب به استان بوشهر و خلیج فارس و کشور عراق محدود می شود.

اگر به خرمشهر بروید، در آنسوی رود کارون، کشور عراق را مشاهده خواهید کرد. ازنظر واژه شناسی، خوزستان یعنی سرزمین مردمان خوزی یا هوزی. خوزستان شامل دو منطقه کوهستانی و جلگه ای بوده و دو پنجم کل مساحت را کوهستان تشکیل داده است. این استان را پر آب ترین استان ایران می دانند که ۵ رود بزرگ در آن جریان دارد. پس از رود کارون و رود سفید رود، رود کرخه در استان دیدنی خوزستان، بلتد ترین رود ایران است.

این رود که از کوه های زاگرس سرچشمه می گیرد، پس از طی مسیری نزدیک به ۷۵۵ کیلومتر در جهت غربی به تالاب هور العظیم در مرز ایران و عراق می ریزد.

فرودگاه های خوزستان

خوزستان، یکی از استان هایی است که سفر به آن بسیار صورت می گیرد. فرودگاه بین المللی آبادان، فرودگاه بین المللی اهواز، بهبهان، دزفول، گچساران، ماهشهر و مسجد سلیمان، فرودگاه های این استان را تشکیل می دهند. برای خوزستان گردی، می توانید از هواپیما استفاده کنید. اما فاصله اهواز تا آبادان و آبادان تا خرمشهر اینقدر نیست که نیاز باشد از فرودگاه اهواز، با هوایپما به فرودگاه آبادان بروید.

غذا در خوزستان

 

غذاهایی که در مناطق جنوبی کشور طبخ و تولید می شوند، تا حدودی متفاوت با بقیه نقاط کشور است. کمتر کسی است که خوزستان آمده باشد و به لشکر آباد که استریت فود این استان است سر نزده باشد. منطقه ای شلوغ که صدها دکه و مغازه فلافلی سلف سرویس وجود دارد. انواع و اقسام سمبوسه ها و سالاد ها و ترشی های خوزستانی را میتوان با قیمتی ناچیز تهیه کرد. اما مراقب مسایل بهداشتی هم باشید.

(ماهی صبور خوزستانی ها)

(قلیه ماهی خوزستانی ها)

(اشکنه خوزستانی ها)

(نافه خوزستانی ها)

(امگشت پلو)

(فلافل-غذای محبوب خوزستانی ها)

دهکده توریسی زراس

اولین و زیبا ترین دهکده تفریحی خوزستان، زراس نام دارد. جایی در شمال شرقی خوزستان و در جوار کوه های سر افراز منشگت که از جدید ترین جاذبه های استان به شمار می رود. زراس دهکده تفریحی –توریستی که در شمال دریاچه کارون ۳ و در فاصله ۱۴ کیلومتری جنوب شهر دهدز قرار دارد به مانند تابلویی زیبا است که به دست نقاشی چیره‌دست خلق شده و ترکیبی است از کوه‌های پوشیده از درخت‌های بلوط و دشت‌های سبز و دریاچه‌ای که رنگ آبی آن میان این همه سبزی زیبایی دو چندان به آن بخشیده است .

(دهکده توریستی زراس)

بهترین فصل سال برای بهینه‌ترین استفاده از این آب و هوای لطیف و پاکیزه فصل بهار است که به واسطه‌ی نزدیکی به استان چهار محال بختیاری که حدودا ۱۸۰ کیلومتر تا شهر شهرکرد فاصله دارد هم‌میهنان ما در این استان هم می‌توانند اوقات خوش و فرح‌بخشی را در این منطقه داشته باشند. فصل زمستان در این منطقه هم زیبایی خاص خودش را دارد و طبیعت پوشیده از برف و کوه‌های سپید بی‌شک زمستانی به یاد ماندنی برای اهالی جنوب خوزستان خواهد داشت که از تماشای بارش برف در اوج زمستان هم بی‌نصیب هستند.

از آنجایی که ورود به روستای تفریحی زراس برای کلیه گردشگران آزاد است برای اسکان در این منطقه می‌توانید با اجاره سوئیت‌ها و ویلاهایی که چشم‌انداز آن‌ها رو به دریاچه است یا بدون صرف هزینه با برپایی چادرهای شخصی و استفاده از امکانات رفاهی چند روزی را با آرامش خیال به دور از هیاهوی شهری در این منطقه زیبا سپری کنید و البته باید یادآور شد برای اسکان در این منطقه بهتر است تجهیزات کامل سفر را داشته باشید تا سفر به کامتان شود .

(زراس- بهشت دیدنی جنوب در استان دیدنی خوزستانی یکی از  هیجان انگیز ترین مقصدهای گردشگری در مناطق جنوبی ایران در ایام نوروز است)

از دیگر جاذبه‌های توریستی که در نزدیکی این دهکده رویایی قرار دارد می‌توان به آبشار شیوند که در نوع خود بی‌نظیر است و روستاها و باغ‌های پوشیده از انواع درختان میوه‌های سردسیری و کوهستانی اشاره کرد که می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب طبیعت‌گردی و کوهنوردی به یاد ماندنی را در این بهشت کم‌نظیر داشته باشید.

زراس، در ۲۵۰ کیلومتری شهر اهواز قرار دارد. برای بازدید از این دهکده زیبا، با اتوبوس یا خودرو اجاره ای بروید.

سرای معین التجار

یکی از بناهای تاریخی خوزستان را میتوان سرای معین التجار دانست که به دوره قاجار تعلق دارد.

ساختمان ۳ گوش

این بنا که زمانی دانشکده ادبیات و علوم انسانی بوده، اکنون در فهرست میراث فرهنگی ایران قرار دارد.

بازار عبدالحمید

این بازار، قدیمی ترین بازار شهر اهواز است که در زمان قاجار ساخته شده و میزبان معاملات خرد و کلان افراد ان زمان بوده است. دو بنای مهم در این بازار، کاروانسرای خزعل و خانه دادرس است.

پل سفید اهواز

یکی از دیدنی های شهر اهواز در شب، پلی است که در سال ۱۹۳۰ بر روی رودخانه کارون احداث شد و نخستین پل معلق خاورمیانه به شمار می رود که پس از گذشت سال ها هنوز پا بر جای مانده است. اگر به گردشگری شبانه در اهواز مشغول شدید، این پل خود نمایی می کند.

خانه های تاریخی خوزستان

خوزستان، خانه های تاریخی بسیار دارد که میتوانید اسامی ان را در گوگل جستجو کرده و در صورتی که علاقمند هستید، از آن ها بازدید کنید. خانه تیز نو، خانه سوزنگر، خانه قلمبر از آن جمله است.

شوشتر گردی

همانطور که در ابتدای این گفتار بیان کردیم، شوشتر، یکی از تاریخ ترین مناطق ایران است که سازه های آبی  آن، در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز قرار گرفته است. اگر به استان دیدنی خوزستان سفر کردید، سفر به شوشتر را نیز در برنامه خود قرار دهید.

کاروانسرای افضل و قندی یکی از بناهای تاریخی شهر است که به دوره قاجار تعلق داشته و جذابیت های زیادی برای گردشگران دارد. سازه های آبی شوشتر که معروفیت جهانی دارد، نخستین مقصد گردشگری در این شهر تاریخی به شمار می رود. مجموعه ای از پل ها، بندها، آسیاب ها، آبشارها و کانال های بزرگ هدایت آب است که با هم کار می کنند. پل بند شادروان یا قیصر، قدیمی ترین پل جهان است که ۴۴ دهانه داشت و اکنون ۳۷ دهانه آن وجود دارد. پل بند لشکر نیز که یکی از دروازه های شوشتر بوده، در کنار پل بند شادروان قرار دارد.

اگر به شوشتر رفتید، از تور لیدر استفاده کنید و درباره این اسامی، اطلاعات بیشتری بگیرید:

پل بند شرابدار، بند میزان، نهر گرگر، نهر داریون، بند ماهی بازان، بند دختر، بند دارا و بند خاک.

در شوشتر، مسجد جامع شوشتر نیز دیدنی های بسیار دارد. موزه مردم شناسی شوشتر که خانه مستوفی هم نامیده می شود، یکی از خانه های دیدنی استان دیدنی خوزستان را تشکیل می دهد. این خانه شامل دو بخش باستان شناسی و مردم شناسی است که در قسمت باستان شناسی، اشیا از دوره عیلامی و هخامنشی و اشکانیان قرار دارد.

(قدیمی ترین منبر  ایران در مسجد تاریخی شوشتر استان دیدنی خوزستان قرار دارد)

قلعه سلاسل شوشتر، یکی دیگر از مقصدهای گردشگری دیدنی یکی از کهن ترین شهر ایران است. دژی عظیم که دارای حیاط ها،× سربازخانه ها،‌حمام ها و شبستانی بزرگ بوده است. علاقمندان به تاریخ شوش، بازدید از موزه شوش را فراموش نکنند. موزه شوش از اشیایی حفاظت می کند که در کاوش هایی که بر روی چغازنبیل و آپادانا صورت گرفت، کشف شده اند.

یکی از آثاری که در شوشتر توسط اروپایی ها غارت شد، کاخ آپادانا است که از کاخ های هخامنشی بوده و با حمله اسکندر مقدونی به ایران ویران شد و اکنون بسیاری از آثار کشف شده از این کاخ در موزه لوور پاریس به نمایش گذاشته شده است.

در سفر به شوش،  بازدید از آرامگاه دانیال نبی را فراموش نکنید. البته قلعه شوش نیز که توسط فرانسوی ها بر روی یک تپه تاریخی بنا شده است، از جمله مقصدهای گردشگری شوشتر است. این بنا از آجرهای خرابه های کاخ آپادانا و چغازنبیل ساخته شد.

همانطور که قبلا گفتیم، زیگورات چغازنبیل که اکنون ۲ طبقه از ان باقی مانده است، از بناهای تاریخی استان دیدنی خوزستان است و در میان شهر شوشتر واقع شده و از جمله ساختمان های تاریخی مذهبی ایران است که به فهرست میراث جهانی یونسکو راه یافت.

ایوان کرخه در شوش که بزرگ ترین و کامل ترین شهر دوره ساسانیان بوده است، از جمله مقصدهای گردشگری استان دیدنی خوزستان است.

سفر به آبادان

آبادان، یکی از شهرهای جنگ زده و مهم استان دیدنی خوزستان است که دنیا آن را با پالایشگاه آبادان می شناسد. موزه قدیمی آبادان،  موزه ای با آثاری از دوره ماقبل تاریخ و آثاری از دوره ههای متاخر تا دوره قاجاریه است. کلیسا ارامنه که سورت گارایپ نامیده می شود از جمله مکان های مذهبی شهر است. مسجد رانگونی های آبادان که توسط کارگردان پاکستانی پالایشگاه آبادان بنا شد، یکی از جاهایی است که ارزش دیدنی در این شهر دارد. گچ بری های برجسته به صورت روکش سیمانی در بنا استفاده شده است.

(مسجد رانگونی های آبادان)

(غذاهای خاص آبادان)

بازارهای آبادان عبارتند از بازار کویتی‌ها، بازار امیری، بازار احمدآباد، بازار ته لنجی‌ها، بازار مرکزی و بازار درجه یک ماهی‌فروشان آبادان با همجواری خود با کشورهای خلیج فارس و داشتن صادرات و واردات کالا از طریق لنج و کشتی دارای بازارهای متنوع و متعدد با قیمت های مناسب است که سبب شده است که مردم از شهرستان‌ها و استان‌های دیگر برای خرید و سیاحت به این شهر سرازیر شوند و چون اقشار مردم آبادان اکثریت کارمند و بازاری هستند موجب شده است تا بازارهای آبادان رونق بگیرند و نسبت به دیگر شهرهای استان چشمگیر باشند.

سفر به شادگان

یکی از نقاط دیدنی استان دیدنی خوزستان، شهر شادگان است. سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران، روستای رگبه در شادگان را به عنوان روستای نمونه و پایگاه گردشگری در تالاب شادگان معین کرده است و خدمات گردشگری در آنجا ارائه می شود. اگر به خوزستان رفتید، دیدار از تالاب شادگان را به طبیعت گردها توصیه می کنیم.

(عمارت صمیمی رامهرمز- میراث قاجاریه در استان دیدنی خوزستان)

سفر به رامهرمز

رامهرمز یکی از مقصدهای گردشگری استان دیدنی خوزستان است. تشکوه یا کوه آتشین رامهرمز از جاذبه‌های گردشگری رامهرمز است. این کوه از گذشته‌های دور تا به امروز شبانه‌روز می‌سوزد، از قدیم مردم محلی به این کوه تشکوه می‌گویند. به گفته‌ی کارشناسان زمین‌شناسی دلیل شعله‌ور شدن آتش کوه، گوگرد موجود در زمین و متصاعد شدن گاز طبیعی از عمق زمین به سطح است.

گازهای هیدرکربوری از لایه‌های مختلف زمین عبور می کنند و از هر درز و شکافی در سطح زمین به بیرون شعله‌ور می‌شوند به طوری که در شب، نور سوختن این گاز بیشتر دیده می‌شود. در مجاورت تش‌کوه به دلیل وجود گاز متصاعد شده در هوا نمی‌توان آتش دیگری روشن کرد.

عمارت صمیمی

عمارت صمیمی رامهرمز، از دیدنی های شهر است. عمارت صمیمی یا باغ امیر سپه‌دار از باغ های سکونتی حکومتی دوره قاجار است که به عنوان حاکم‌نشین شهرستان رامهرمز استفاده می‌شده و متاثر از باغ‌های فرنگی ساخته شده است.

عمارت اندرونی که همان کوشک میانی است در دو اشکوب همکف و زیر زمین بنا شده و محل کارهای حکومتی و دفتری بوده، و در زمان پهلوی این کوشک محل زندگی صاحب وقت باغ بوده است. طبقه همکف شامل سرسرا ،چهار اتاق و یک سفره‌خانه است دارای سقف‌های گنبدی از نوع چهار بخشی و طاق و تویزه می‌باشد. و زیرزمین آن شامل دو اتاق و یک سرسرا است.

مسجد سلیمان

یکی از مناطق کمتر دیده شده استان دیدنی خوزستان، مسجد سلیمان است که شهری تاریخی در میان کوه های زاگرس و از شهرهای بختیاری نشین استان دیدنی خوزستان به شمار می رود. عملیات استخراج نقت× برای نخستین بار در خاورمیانه در سال ۱۹۰۸، توسط کنسرسیون دارسی در این شهر آغاز شد. روستاهای اندیکا و لالی و دشت بزرگ، از بخش های تابعه اطراف این شهر هستند.

این شهر تاریخی، شهر اولین ها در ایران است. نخستین چاه نفت ایران و خاورمیانه، نخستین کارخانه گوگرد سازی ایران، نخستین تصفیه خانه آب ایران، نخستین کارخانه تولید برق ایران، نخستین راه آهن ایران (از اهواز تا مسجد سلیمان)، نخستین فرودگاه ایران در این شهر قرار دارد. اگر به مسجد سلیمان رفتید، به معبد سرمسجد، معبد برد نشانده، تپه باستانی کلگه زرین و تپه باستانی گلگیر سفر کنید.

قدمگاه رضا، بی بی زهرا، هفت شهیدان و ساقاخانه ابالفضل از جمله جاذبه های مذهبی مسجد سلیمان است. موزه نفت و موزه مردم شناسی مسجد سلیمان از جمله ظرفیت های موزه گردی این شهر تاریخی است. اگر به این شهر رفنید، منطقه نمونه گردشگری تاراز مسجد سلیمان که مرز بین خوزستان و استان چهار محال و بختیاری است را در نظر داشته باشید. در ۱۰۰ کیلومتری مسجد سلیمان، روستای سوسن سرخاب قرار دارد که از زیبا ترین روستاهای استان دیدنی خوزستان است.

عاشقان تاریخ ایران، درباره طوایف مسجد سلیمان و تاریخ این شهر بیشتر تحقیق کنند.

دزفول گردی

(آسیاب آبی دزفول)

(روستای پامنار جزو بخش شهیون در فاصله ۲۵ کیلومتری شهر دزفول به وسعت ۵۷ هکتار در میان دامنه‌های رشته کوه‌های زاگرس و مشرف به دریاچه سد دز در شمال شهرستان دزفول واقع شده است. روستای پامنار به‌واسطه چشم اندازهای بسیار متنوع طبیعی-فرهنگی و به دلیل همجواری با دریاچه دز و همچنین وجود درخت‌های سدر و دره‌ها و چشمه‌ها، دارای طبیعتی جذاب و خاص است که همه ساله گردشگران فراوانی را به خود جذب می‌کند.)

یکی از شهرهای دیدنی استان دیدنی خوزستان، شهر دزفول است که در دوران جنگ ایران و عراق، ساعت به ساعت بمباران می شد.

مسجد جامع دزفول

اگر به شهر دزفول رفتید، از مسجد جامع این شهر دیدن کنید که به قریب به ۹۰۰ سال پیش باز می گردد. معماری این بنا، ترکیبی از دوره ساسانی و معماری بومی دزفول و برگرفته از معماری کاخ ایوان کرخه است.

آسیاب های آبی دزفول

قدیمی ترین پل جهان در دزفول با گذشت ۱۰ قرن از ساخت آن، تا چند سال پیش محل تردد عایران و خودروها بود. اما اکنون فقط عابران می توانند از روی آن گذر کنند. این پل بوسیله اسیران روی در دوره ساسانیان ساخته شده است. آسیاب های آبی نیز در حدود ۱۵۰۰ سال پیش ساخته شد و در گذشته، از آن ها به عنوان آسیاب های آبی و بند آب استفاده می شد.

حمام کرناسیون

یکی از حمام های تاریخی استان دیدنی خوزستان را می توان در دزفول شاهد بود که کرناسیون نام دارد و در عصر قاجار ساخته شد. این حمام به حمام حاج نصیر نیز معروف است. اکنون این حمام موزه مردم شناسی نام دارد.

فاصله اهواز تا شهر شما

 • فاصله مرکز اهواز تا هفتکل ۱۰۲ کیلومتر است
 • فاصله مرکز اهواز تا باوی ۴۱ کیلومتر است
 • فاصله اهواز تا حمیدیه ۳۱ کیلومتر است
 • فاصله اهواز تا بهبهان ۲۰۵ کیلومتر است
 • فاصله اهواز تا بیرجند ۱۴۰۰ کیلومتر است
 • فاصله اهواز تا شلمچه ۱۷۰ کیلومتر است
 • فاصله اهواز تا بندر امام ۱۱۱ کیلومتر است
 • فاصله اهواز تا یزد ۸۴۳ کیلومتر است
 • فاصله اهواز تا اصفهان ۵۱۷ کیلومتر است
 • فاصله اهواز تا تهران ۸۳۵ کیلومتر است.

 

 

جاهایی که در سفر به خوزستان حتما تماشا کنید

 • روستا سراخیه در نزدیکی تالاب شادگان
 • پل سفید اهواز
 • بازار فلافل اهواز در لشکر آباد
 • کوه های آتشین رامهرمز در نزدیکی روستای گنبد لران
 • آبشار اهوا (پل هفتم) که طولاتی ترین و قشنگ ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه است.
 • دره کول خرسون (دره ارواح) در بیست و شش کیلومتری شهرستان دزفول
 • تنگه تکاب ۵ کیلومتری
 • تالاب شادگان (ونیز ایران)
 • چشمه های قیر رامهرمز (ماماتین) در بیست و شش کیلومتری شمال شرقی رامهرمز
 • جزیره آسماری در مسجد سلیمان
 • کوه سوخته در ۱۲ کیلومتری امیدیه
 • دریاچه سد دز شهرستان اندیمشک (دریاچه شهیون) که از زیبا ترین دریاچه های ایران است و در ۳۲ کیلومتری شمال شرق این شهر و پشت دو کوه شاداب و تنگوان قرار دارد.

اخرین اطلاعات از ظرفیت های گردشگری و اقامتی استان دیدنی خوزستان را از اداره کل گردشگری و میراث فرهنگی این استان میتوان دریافت کرد : MIRASKHZ.ir

آخرین خبرها از گردشگری ایران را با مجله گردشگری موسم دنبال کنید.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا