راهنمای سفر

در سفر زیارتی باید چه نکاتی را رعایت کرد؟

معمولا سفر رفتن ها به عناوین مختلفی صورت می گیرد و هر شخص یا خانواده ای طبق اصول اخلاقی خود تشخیص می دهد که چه نوع سفری را انتخاب نماید. سفر زیارتی و یا سیاحتی و تفریحی هر کدام آدم خاص خودش را می طلبد. البته در ایران به دلیل وجود امام زاده های متعدد در اکثر شهرها ، مسافرت به خودی خود بصورت ترکیبی، سفر زیارتی هم به خود منسوب می کند.

اما سفرهایی هستند که مطلقاً زیارتی هستند و اشخاصی که به این سفرها می روند صرفاً برای رسیدن به آرامش روحی و روانی و جلای درون خود به قصد و نیت زیارت ائمه اطهار و امام زاده ها این نوع مسافرت را انتخاب می نمایند. اغلب این افراد علاقه ای به دیدن اماکن تفریحی یا تاریخی ندارند مگر آنکه آن اثر مربوط به مسجد یا مقبره ای منسوب به شخص مقدس و بزرگی باشد. لذا بدین منظور شخص میبایست مواردی را نیز رعایت نماید که در شرح زیر به آن میپردازیم.

نکات مهم در سفر زیارتی

داشتن نیت پاک قبل از سفر زیارتی

سفر به مشهد مقدس

همانطور که بارها در قرآن نیز به آن اشاره شده، نیت خالصانه برای انجام هر کاری لازم است و اگر نیت خیر نباشد بهتر است از انجام آن عمل صرفنظر کرد.  لذا اولین نکته که می بایست قبل از رفتن به سفر زیارتی به آن توجه شود ، داشتن نیت مشخص و مختص زیارت است. چرا که وقتی حرف از زیارت می زنیم بدون شک شخص زوار حاجاتی نیز دارد که در دعاهایش آنها را مطرح خواهد نمود. پس اگر حاجتی دارید حتماً در زمان نیت کردن آن را در نظر بیاورید تا روا شود.

لوازم عاری از آلودگی و نجاست

اگر انسان معتقدی هستید و به موازین شرعی و عقیدتی احترام میگزارید نباید از یاد ببرید که پاک بودن از التزامات در هنگام ذکر و دعاست. اطمینان حاصل نمایید که هیچ یک از لوازم و لباسهایتان آلوده یا غصبی نباشد.

مکان پاک تهیه کنید

در اغلب شهرهای مذهبی و زیارتی به علت ازدحام مسافران، مسافرخانه های متعددی برای اسکان آنها وجود دارد. اما بدلیل شلوغی و مراجعات مکرر مسافران امکان پاکسازی و تمیز کردن اتاقها گاهاً وجود ندارد و در بعضی از مسافرخانه ها حتی صاحبان آن زحمت کوچکترین نظافتی را به خود نمی دهند.

لذا بهتر است قبل از رفتن به سفر زیارتی تهیه کردن یک مکان پاک و کاملاً تمیز و عاری از نجاسات را در دستور کار خود قرار دهید. برای تهیه ی یک مکان عالی برای استراحت و عبادت در شهرهای زیارتی می توانید با استفاده از خدمات ما مکان دلخواهتان را رزرو نمایید. کارشناسان ما همیشه آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

سفر دسته جمعی بهتر از تنهایی است

سفر گروهی به مشهد

اگر قصد مسافرت به شهرهای زیارتی را دارید توصیه می کنیم بصورت دسته جمعی و کاروان به سفر زیارتی بروید. مطمئناً شور و حال خواندن دعا در طول مسیر بصورت دسته جمعی شما را نیز به وجد خواهد آورد و آن آرامش درونی را که بدنبالش بودید تا حدودی در طول مسیر بدست خواهید آورد.

از بردن اشیاء قیمتی به زیارتگاه خودداری کنید

اماکن زیارتی علیرغم قداست و پاکی شان همیشه شاهد حضور انسانهای دغل بازی نیز هست. اشخاصی گرگ که در قالب میش ظاهر شده و با استفاده از کوچکترین فرصتی جیب تان را خالی خواهند کرد. لذا لازم است هنگامی که برای زیارت به زیارتگاه یا مقبره ای میروید از بردن اشیاء قیمتی مانند جواهرات و طلا بشدت خودداری نمایید.

همچنین از آنجاییکه با وضو وارد این محل ها می شوید، به این نکته توجه داشته باشید که اسکناس و سکه یکی از کثیفترین و نجس ترین اشیاء موجود در جیب همه ماست. بنابراین قبل از وضو آنرا در داخل یک کیسه کوچک یا کیف قرار داده و از تماس مستقیم با آن خودداری نمایید. لازم بذکر است که در هنگام پرداخت صدقه ، پیشکش و یا نظری که بصورت وجه نقد است با تماس مستقیم پول وضویتان باطل خواهد شد. البته بهتر است در اینباره با مرکز پاسخگویی به سوالات شرعی که در تمامی زیارتگاهها مستقر میباشد مشاوره لازم را انجام دهید.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا