مکان های دیدنی

محبوب ترین دیدنی های تهران برای گردشگران (قسمت دوم)

در قسمت نخست، با ۱۵ مقصد گردشگری تاریخی و هنری و تفریحی پایتخت ایران، امروز شما را با ۱۵ مقصد جذاب و دیدنی پایتخت آشنا میکنیم.

با تهران گردی امروز ما همراه باشید.

موزه و کتابخانه ملی ملک

تهران، شهر موزه های مهم و بزرگ ایران است. مهم ترین موزه های ایران و جهان را میتوانید در تهران مشاهده کنید! شاید تعجب کنید و این سوال برای شما مطرح شود که کدام یک از موزه های تهران، اهمیت و شهرت جهانی دارد؟ همین موزه و کتابخانه ملی ملک به دلیل ارزش و قیمت آثار و اشیای نفیسی که در آن نگهداری می شود، یکی از مهم ترین موزه های جهان به شمار می رود.

بزرگ ترین مجموعه وقفی در ایران، موزه و کتابخانه ملی ملک است که کلکسیونی از کتاب های تاریخی نفیس و خطی و همچنین سکه هایی با قدمت چند هزار سال را شامل می شود. این موزه در ۱۹۴۰ تاسیس شد. کتابخانه ملی ملک با داشتن ۱۹ هزار عنوان نسخه خطی نادر و نفیس، یکی از شش گنجینه بزرگ نسخ خطی ایران است. پنج کتابخانه دیگر عبارت اند از کتابخانه ملی، کتابخانه آستان قدس رضوی، کتابخانه مجلس شورای اسلامی، کتابخانه مرحوم آیت‌الله مرعشی نجفی و کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران.

در این میان، امتیاز کتابخانه ملک به نفیس بودن و ارزش هنری آثار است. همچنین این کتابخانه دارای حدود ۷۰ هزار کتاب چاپی، ۳۴۰۰ کتاب چاپ سنگی و ۵۴۸ عنوان نشریه ادواری در ۴۰۰۰ مجلد است. بخش قابل توجهی از کتاب‌های چاپی متعلق به پیش از سال ۱۹۲۰ هستند و در زمره نخستین کتاب‌های چاپی ایران قرار می‌گیرند. کتابخانه ملک پیوسته با خرید کتاب‌های خطی و چاپی از محل عواید موقوفات ملک غنی تر می‌شود.

این موزه شامل ۳ هزار قطعه سکه و مدال ایرانی از سده ششم پیش از میلاد تا دوران پهلوی و نیز سکه هایی از یونان، جانشینان اسکندر مقدونی، امپراطوری بیزانس و خلفای اسلامی است.

چگونه برویم؟ رسیدن به ایستگاه مترو امام خمینی و طی مسیری حدود صد متر برای رسیدن به موزه ملک، بهترین راه است.

توصیه ها: با بازدید از موزه و کتابخانه ملی ملک، از فرصت بازدید از میدان مشق، موزه ایارن باستان، موزه آبگینه و کاخ گلستان که همه نزدیک یکدیگر هستند، فرصت دیدار از دیدنی های تهران را با پای پیاده تجربه کنید.

 

موزه هنرهای معاصر

موزه هنرهای معاصر تهران، به موزه ای ۲.۵ میلیارد دلاری معروف است. چرا که ارزش تابلوهای نقاشی بسیار نفیس موجود در این موزه و مخزن آن که بعضی وقت ها رونمایی می شود، بسیار زیاد است و در فهرست برترین موزه هنرهای معاصر جهان قرار دارد. موزه ای که به ابتکار فرح پهلوی (همسر اخرین پادشاه ایران) در گوشه غربی پارک فرح که امروزه بوستان لاله نامیده می شود، احداث شد. بنای این موزه، توسط کامران دیبا طراحی شد که الهام گرفته از بادگیرهای کویری ایران است.

موزهٔ هنرهای معاصر تهران شامل جامع‌ترین و مهم‌ترین گنجینه‌های هنر مدرن در خارج از اروپا و آمریکای شمالی و مالک یکی از ۵ تا ۱۰ مجموعهٔ مهم هنر نوگرا در دنیاست. موزه هنرهای معاصر، دارای کارهای مهمی از جنبش‌های هیجان ‌نمایی انتزاعی، پاپ آرت، مینی‌مالیسم، مفهومی، و فوتورئالیسم است.

در گنجینهٔ دائمی موزه، صدها اثر ارزشمند از نخبگان هنرهای تجسمی نگهداری می‌شود که نزدیک به ۴۰۰ عدد از آن‌ها، دارای ارزش استثنایی هستند. از جمله آثار مهم موزه، می‌توان به کارهای بسیار شاخصی از گوگَن، رُنوار، پیکاسو، ماگریت، ارنست، پولاک، وارهول، لُویت، و جاکومتی اشاره کرد.

موزه هنرهای معاصر تهران همچنین مالک مجموعهٔ بسیار مهم و جامعی از هنر نوگرا و معاصر ایران است. گنجینهٔ موزه هنرهای معاصر تهران از اموال عمومی ایران محسوب شده و زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران اداره می شود.

ساختمان موزه و طراحی فضاهای بسته و باز، قطعا نظر شما را به خود جلب می کنند. مخصوصا اگر در زمینه هنر و معماری تحصیل و مطالعه کرده باشید. دیوارهای ساحتمان موزه، بسته و کم روزنه هستند و شکلی دژ مانند از حجم های توپر و سنگین را تشکیل داده اند. طراحی فضاهای بسته به گونه‌ای است که گالری شمارهٔ یک یا همان سرسرای اصلی، نقطهٔ آغاز و پایان بازدیدکننده خواهد بود. این سرسرا، قاعده‌ای از هشت‌ضلعی نیمه‌منظم و طاقی بلند دارد که در بالایش نورگیر سقفی بزرگی با چهاربادگیر قرار دارد.

چگونه برویم؟ موزه هنرهای معاصر تهران، در خیابان کارگر شمالی قرار دارد. بهترین و ارزان ترین راه رسیدن به این موزه، توقف در ایستگاه مترو انقلاب و ورود به خیابان کارگر شمالی است. هم پیاده میتوان به موزه رسید و هم از تقاطع خیابان انقلاب و کارگر شمالی، میتوان با تاکسی به روبروی درب ورودی موزه رسید.

توصیه ها: یکی از جاهای منحصر به فرد کمتر شناخته شده تهران، همین موزه هنرهای معاصر تهران است که همچون موزه ایران باستان، آثارش، شهرت جهانی دارد. موزه فرش ایران نیز در نزدیکی این موزه قرار دارد.

 

خانه هنرمندان ایران

پایتخت هنر تهرانی ها در پایتخت را خانه هنرمندان ایران میدانند که ۷ گالری  برای نمایش هنرهای معاصر هنرمندان جوان و پیشکسوت ایرانی در زمینه های: نقاشی، نقاشی خط، عکاسی، خوشنویسی، مجسمه سازی دارد. هر روز در گالری های خانه هنرمندان ایران و هم چنین سالن تئاتر و نمایش فیلم آن، برنامه های متنوع هنری برگزار می شود و به همین خاطر، در طول هفته با استقبال گسترده فرهنگ دوستان و دانشجویان هنر تهران مواجه می شود. اگر قصد گالری گردی در محیطی فرهنگی و هنری دارید، خانه هنرمندان ایران توصیه می شود.

چگونه برویم؟ این مجموعه هنری در محدوده طرح ترافیک است و با هر نوع خودرویی نمیتوان به انجا رفت. خانه هنرمندان ایران مجموعه‌ای فرهنگی و هنری است که در پارک هنرمندان تهران واقع در خیابان ایرانشهر قرار دارد و از ایستگاه مترو میدان ۷ تیر میتوان با یه تاکسی خود را به خیابان ایرانشهر رساند.

توصیه ها: از کتابفروشی و رستوران و کافه خانه هنرمندان تهران پس از گشتی در این مجموعه هنری استفاده کنید.

 

موزه سینما

موزه سینما همانطور که از نامش پیداست، جایی برای آشنایی با سینمای ایران است. آشنایی با چهره های معروف سینمایی ایران در یک قرن اخیر و مشاهده گوشه هایی از فیلم های سینمایی معروف ایران در کنار آشنایی با جوایز سینمای ایران بعد از انقلاب، از جمله مواردی است که میتوان در این موزه شاهد بود. سینمای ایران جوایز سینمایی بین المللی بسیاری را از اواخر دهه نود قرن بیستم تا کنون گرفته که: نخل طلایی کن برای فیلم طعم گیلاس عباس کیارستمی، اسکار های بهترین فیلم خارجی برای فیلم جدایی و فروشنده، ساخته کارگردان شهیر ایران: اصغر فرهادی، از آن جمله است.

در موزه سینما، برخی از البسه استفاده شده در فیلم های سینمایی و همچنین تجهیزات فیلمبرداری به کار گرفته شده در شماری از فیلم ها نیز در معرض دید عموم قرار گرفته است.

چگونه برویم؟ موزه سینما در منطقه ای به نام باغ فردوس قرار دارد که در خیابان ولیعصر شمالی واقع شده است و با اتوبوس BRT و تاکسی میتوان به آنجا رفت. البته توقف در ایستگاه مترو تجریش و استفاده از اتوبوس brt برای توقف در ایستگاه باغ فردوس نیز مسیر دیگری خواهد بود.

توصیه ها: دو سالن سینما نیز در کنار موزه سینما قرار دارد که اکران فیلم های روز سینمای ایران در آن اتفاق می افتد. اگر قصد دیدن یک فیلم سینمایی در تهران داشتید، از این فرصت استفاده کنید. سینمای ایران، یکی از سینما های تاثیرگذار جهان است. آشنایی با صنعت سینمای ایران با خرید کتاب هایی از کتابفروشی این موزه، توصیه می شود. البته شاید کتابی به زبان انگلیسی پیدا نکنید. بنای موزه سینما نیز همواره با استقبال گردشگران داخلی و بین المللی برای سلفی گرفتن  مواجه می شود.

 

 

بوستان جوانمردان

یکی از پارک های معروف و بزرگ و البته جدید تهران است که در غرب این کلان شهر قرار گرفته است. اگر خواستید یکی از روزهای تهران را به گشتی در پارکی بزرگ مثل پارک آب و آتش اختصاص دهید، این پارک توصیه می شود.

کجابرویم؟ این بوستان، حد فاصل بزرگراه همت و شهید حکیم است و از شمال، به بزرگراه همت و از جنوب به بزرگراه حکیم منتهی می شود. استفاده از اسنپ یا تاکسی برای عزیمت به این نقطه در منطقه شهرداری ۲۲ تهران توصیه می شود.

توصیه ها: در این پارک پیست دوچرخه سواری و کانکسهای اجاره دوچرخه برای مراجعین ایجاد شده است. در کل چهار کانکس اجاره دوچرخه در این پارک موجود است. دو کانکس مربوط به شهرداریست که در این کانکسها دوچرخه رایگان با به امانت گذاشتن کارت شناسایی به مراجعین تحویل داده می‌شود. دو کانکس دیگر حالت خصوصی دارند و با پرداخت مبلغ اندکی دوچرخه در اختیار مراجعین قرار می‌گیرد. کانکس‌های دوچرخه شهرداری در سمت شرقی پارک (در شمال و جنوب) و کانکس‌های دوچرخه خصوصی در سمت غربی پارک (جنوب و مرکز) واقع شده‌اند.

 

موزه آبگینه

از جمله موزه های تاریخی و بسیار شناخته شده تهران است. جایی که روزگاری، خانه قوام السلطنه، از وزرای عهد قاجار و پهلوی بود و امروزه، موزه ای مهم برای معرفی تخصصی شیشیه و سفال. در طراحی موزه آبگینه از آثار برجسته تاریخی ایران مانند کاخ تچر، ستونهای تخت جمشید، قوس‌های صفوی و کعبه زرتشت الهام گرفته و با اینکه ویترینها و فضای کلی موزه به شیوه مدرن طراحی شده‌اند، اما این طراحی مدرن به فضای کلی ساختمان آسیب نزده و در هماهنگی کامل با آن است.

ساختمان موزه هشت ضلعی است و در باغی به مساحت ۷۰۰۰ مترمربع قرار دارد. طرح‌های در و پنجره‌های نفیس که بسیار خوب نگه‌داری شده‌اند، یادآور معماری عصر سلجوقی است. این ساختمان در دو طبقه و پنج تالار ساخته شده است. تالار یک و دو در طبقه اول و تالارهای دیگر در طبقه فوقانی قرار دارد. در تالار شماره دو (بلور) قدیمی‌ترین شیشه‌ها و لوله‌های شیشه‌ای و سفال‌ها قرار داده شده است.

طراح ویترین‌های موزه مهندسی اتریشی به نام هانس هولاین است. تزیینات بنا شامل منبت کاری چهارچوب درها و پله‌ها است و آجر کاری نما که در ۵۰ نوع‌است. این خانه بر پایه آمیزه‌ای از معماری ایرانی و اروپایی ساخته شده است. طراحی پلکان آن به شیوه روسی است اما هنر معماری ایرانی در منبت کاریهای درها و پله‌ها، گچبریهای سقف‌ها و ستون‌ها و آیینه کاری‌هایی آن دیده می‌شود.

قدیمی‌ترین شیشه‌ها لوله‌های شیشه‌ای به نام سیلندر شیشه است که از معبد چغازنبیل کشف شده است و مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد است. شیشه‌ها و سفال‌های طبقه اول نیز مربوط به دوره‌های پیش از تاریخ است که قدیمی‌ترین سفال دست‌ساز از دوره اشکانی، هزاره اول به دست آمده است.

چگونه برویم؟ در ایستگاه مترو امام خمینی تهران توقف کنید و سپس در خیابان ۳۰ تیر، به سمت موزه آبگینه بروید.

توصیه ها: از آثار به نمایش در آمده در تالار صدف، تلار زرین و تالار لاجورد که ظروف سفالی صدها سال پیش را به نمایش درآورده است بازدید کنید.

 

موزه فرش

موزه فرش، یکی از موزه های دیدنی تهران است که خیلی با استقبال گردشگران خارجی مواجه نشده است و یکی از دلایل آن هم میتوان اطلاع رسانی نامناسب این ظرفیت گردشگری و تاریخی به گردشگران تهرانی باشد. ساختمان موزه ۳۴۰۰ متر مربع مساحت دارد و آذین‌های نمای بیرونی آن شبیه دار قالی است. طراح بنای این موزه، عبدالعزیز فرمانفرمائیان است. ساختمان دارای دو تالار است و برای نمایش انواع قالی‌های دست بافت و گلیم مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

طبقه همکف این موزه برای نمایش دائمی ۱۵۰ قطعه فرش و طبقه دوم آن برای برگزاری نمایشگاه‌های موردی و فصلی در نظر گرفته شده ‌است. طبقهٔ همکف این موزه برای نمایش دائمی ۱۵۰ قطعه فرش و طبقه دوم آن برای برگزاری نمایشگاه‌های موردی و فصلی در نظر گرفته شده‌است.

موزه فرش ایران دارنده با ارزش‌ترین نمونه‌های قالی ایران از قرن نهم هجری تا دوره معاصر است و از منابع غنی تحقیقی برای پژوهشگران و هنر دوستان به شمار می آید. معمولاً حدود ۱۳۵ تخته از شاهکارهای قالی ایران‌، بافت مراکز مهم قالی‌بافی مانند کاشان‌، کرمان‌، اصفهان‌، تبریز، خراسان‌، کردستان و جز آن‌ها، در تالار طبقه هم‌کف به معرض نمایش گذاشته می‌شود.

همچنین در این نمایشگاه تابلوفرش های نفیس تبریزی، فرش تبریز به نمایش درمی آید که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می کند. در این نمایشگاه نمونه‌هایی از قالیچه‌های تصویری شاهنامه بایسنغری به نمایش درآمده است که گوشه‌هایی از ادبیات‌، اسطوره‌، مذهب و فرهنگ و هنر غنی ایران را نشان می‌دهد.

چگوونه برویم؟ موزهٔ فرش در « تهران – امیرآباد – خیابان کارگر شمالی (خیابان امیرآباد) – تقاطع خیابان دکتر فاطمی » قرار دارد. برای عزیمت به این موزه، در ایستگاه مترو میدان انقلاب توقف کرده و از تقاطع خیابان انقلاب و خیابان کارگر شمالی، با یک تاکسی به این موزه بروید.

توصیه ها: اگر دانشجوی هنر یا طراحی یا تاریخ هستید، این موزه، درس های زیادی برای شما دارد. آشنایی با فرش ایران، از نظر تجاری و هنری می تواند برای شما فرصت ساز باشد. چرا که ایران، یکی از پایتخت های طراحی و تولید فرش مرغوب جهان است.

 

 

بازار قدیمی تهران

بازارگ بزرگ و قدیمی تهران، یکی از جذاب ترین مقصدهای گردشگری برای گردشگران ایرانی و بین المللی است. جایی که میتوان به خرید اجناس مختلف در محیطی مملو از خریدار و فروشنده و گردشگر و فضایی با طراحی و معماری سنتی ایرانی پرداخت. سراها، پاساژها، بازارچه ها، تیمچه ها در بازار تهران، معماری خاصی خود را دارد که قطعا برای شما جذاب خواهد بود. بازار بزرگ تهران، یکی از مکان های عمده فروشی انواع اجناس در پایتخت است و معمولا قیمتی کمتر از داخل شهر دارد.

بازار قدیمی تهران، اگر چه مثل بازار تبریز و قزوین، سابقه چند صد ساله و شهرت بین المللی ندارد، اما شما را به جشنواره ای از خوردنی ها و نوشیدنی ها و پوشیدنی های ایرانی و فرنگی می برد. این مکان در تاریخ ایران هم نقش مهمی داشت که از آن جمله میتوان به دوران مشروطه اشاره کرد.

در دوره مشروطیت، نخستین جایی که با کمک مردم و علما، به مخالفت با دولت وقت اقدام کرد، بازاریان تهران بودند.

چگونه برویم؟ بازار تهران در قلب پایتخت ایران در میان خیابان های مولوی در جنوب، خیابان مصطفی خمینی در شرق، خیابان خیام در غرب و پانزده خرداد در شمال واقع شده است. شما از هریک از خیابان های بالا قادر خواهید بود که به بازار تهران دسترسی بیابید اما فراموش نکنید که بازار در طرح ترافیک قرار دارد و دسترسی به بازار با ماشین شخصی را کمی سخت می کند.

قصد داریم بهترین روش های رسیدن به بازار را به شما معرفی کنیم. دسترسی با مترو به وسیله خط یک، تجریش – کهریزک از ایستگاه های خیام و ۱۵خرداد می توانید بسیار ساده و ارزان به بازار بروید.

دسترسی با تاکسی اغلب پایانه های بزرگ تاکسی همانند صادقیه و آزادی، خطی برای بازار تهران دارند. اگر از هریک از پایانه های قابل دسترس خود، خط های بازار را بپرسید، راهنمایی تان خواهند کرد.

توصیه ها: خشکباری که در بازار تهران به فروش می رسد، از انجیر خشک و توت خشک و آلبالو خشک و پسته و بادام گرفته تا انواع تخمه، معمولا بهایی کمتر از داخل شهر دارد و فرصت خوبی برای خرید سوغات است. رستوران های بازار تهران، در یک قرن اخیر، یکی از جذاب ترین مقصدهای غذا خوردن نوستالژیک در تهران بوده و هست. رستوران مسلم که ته چین و کباب های تازه و خوشمزه دارد، یکی از معروف ترین رستوران های تهران است که در نزدیکی بازار تهران واقع شده است. طاق ها و گنبدهای آجری بازار تهران، یکی از جالب ترین چیزهایی است که در گشت و گذار در بازار رویت خواهید کرد. سرای امیر و مسجد امام خمینی، از جمله مکان های معروف بازار تهران هستند که از آن بازدید کنید.

 بازار تجریش

منطقه تجریش تهران که در شمال شهر واقع شده است، همواره یکی از پاتوق های گشت و گذار گردشگران داخلی و بین المللی شهر است. اگر دوست دارید تا نوشیدنی ها و غذاهای خوشمزه، سوغات و صنایع دستی ایرانی را امتحان کنید و از بازار هزار رنگ هزار جنس تجریش خرید کنید، گشتی در منطقه تجریش را توصیه میکنیم. جایی که می توانید، به بازار تجریش رفته و در مکانی سنتی با سابقه صد ساله، انواع و اقسام خوردنی و نوشیدنی و پوشیدنی را مشاهده و خریداری کنید. در تجریش گردی، سمنو عمه لیلا را فراموش نکنید!

در کنار این بازار، بازار قائم تجریش هم وجود دارد که بازار مدرن ۷ طبقه است و در طبقه هفتم، گالری هنری بزرگی وجود دارد که هنرمندان جوان و پیشکسوت تهرانی، مشغول طراحی و فروش آثار و آموزش نقاشی و خطاطی هستند. کافه های این طبقه نیز معروف است.

چگونه برویم؟ از هر جای تهران هستید، از طریق مترو، خود را به ابتدای خط ۱ مترو تهران که ایستگاه مترو تجریش است برسانید. مترو تجریش، یکی از بزرگ ترین ایستگاه های مترو تهران است و باید برای خروج از ایستگاه، از چند پله برقی استفاده کنید. هنگامی که به بیرون ایستگاه آمدید، به سمت خیابان ولیعصر که حرکت کنید، بازار تجریش را مشاهده خواهید کرد.

توصیه ها: بازار تجریش بعد از بازسازی‌های صورت گرفته بسیار زیباتر شده است. کاشی‌کاری‌هایی که در سردر مغازه‌ها کار شده است رنگ و بوی معماری زیبا و سنتی پارسی را به این بازار زیبا بخشیده است. فروش مواد غذایی و صنایع دستی سنتی هم حسی خاطره‌انگیز برای گردشگران دارد و این بازار را به نمونه کوچکی از بازار بزرگ تهران تبدیل کرده است. در میانه این بازار خروجی‌هایی به مراکز خرید دیگر این منطقه مثل پاساژ قائم وجود دارد.

افرادی که به بازار تجریش می روند، معمولا برای رفت و برگشت، از ترمینال اتوبوسرانی BRT استفاده می کنند که در خیابان ولیعصر تردد دارد. روبروی این ترمینال، زیارتگاهی است به نام امام زاده صالح قرار دارد. بازدید از ان رایگان و برای عموم گردشگران آزاد است. بانوان گردشگر، پیش از ورود می بایست از چادر های رایگان که در ورودی قرار گرفته است، استفاده کنند. توجه کنید که بدون چادر، اجازه ورود نخواهید داشت. این مکان مذهبی در سال ۱۹۶۰ به فهرست میراث ملی ایران اضافه شد.

چنار ۸۰۰ ساله امام زاده صالح تهران، یکی از دیدنی های این نقطه شهر است.

مجتمع تجاری پالادیوم

یکی از مدرن ترین مراکز خرید تهران و ایران، مجتمع تجاری پالادیوم است که یکی از گران ترین بازارهای لوکس شمال شهر به شمار می رود. جایی برای مشاهده برندها، رستوران ها و کافه های سنتی و فرنگی و همچنین فرصتی برای مشاهده اجناسی که شاید در داخل شهر، به ندرت مشاهده کنید.

چگونه برویم؟ این مجتمع لوکس چند منظوره، در خیابان مقدس اردبیلی و جنب مبدان الف قرار دارد. بهتر است برای رفتن به این نقطه، از اسنپ استفاده کنید.

توصیه ها: استفاده از کافه و رستوران های پالادیوم، یکی از دلچسب ترین فعالیت هایی است که میتوان در این مجتمع انجام داد.

 

خیابان ۳۰ تیر

خیابان ۳۰ تیر، یکی از قدیمی ترین و معروف ترین خیابان های تهران است. نه به خاطر آنکه به مقصدهای گردشگری تاریخی معروف شهر نزدیک است، بلکه یکی از مقصد های غذا گردی پایتخت به شمار می رود. جایی که می توانید غذاهای خیابانی که عموما غذاهای سنتی ایرانی هست را مشاهده و تناول کنید.

غذاهای خیابانی، غذاهایی هستند که در سریع ترین زمان ممکن آماده و با قیمت ارزان در اختیار مشتریان قرار می گیرند. خوراکی هایی که در گاری ها، دکه های غذافروشی و راسته ها، عرضه می شوند و به غیر از خیابان، در جشنواره ها، فستیوال ها و نمایشگاه ها نیز عرضه می گردند.

تاریخچه ارائه غذا در کنار خیابان و جاده به خیابان های به روم باستان بر می گردد. رومی ها به دلیل رشد سریع جمعیت و به دلیل اینکه از کشورهای دیگر دنیا افراد زیادی به آن سفر می کردند، به فکر افتادند تا دکه هایی را در کنار خیابان و جاده برپا کنند و غذاهای آماده را در اختیار افرادی که دسترسی به پخت و پز نداشتند، قرار دهند.

در این خیابان، خودرو هایی را مشاهده می کنید همچون فولکس واگن های قدیمی که بخش از خودرو را تبدیل به آشپزخانه کرده تا پخت و پز انجام دهند. بعضی ها هم بخشی از خودرو را به استقرار تجهیزات کافی شاپ مثل قهوه ساز، اسپرسو ساز و امثالهم کرده تا حس یک کافی شاپ سیار را به مشتری بدهند. همچون رویه ای که در بسیاری از خیابان های آسیا و اروپا شاهد هستیم.

ماشین های کارناوالی کوچک مثل ون ها، بخشی از جذابیت های این استریت فوود تهران است. البته در سطح تهران، طبخ غذا و فروش و توزیع آن در محله های پر جمعیت، مرسوم است و تنها به این خیابان مرتبط نیست.

چگونه برویم؟ برای رسیدن به خیابان سی تیر گزینه های متفاوتی دارید. با خودرو: برای رفتن به خیابان سی تیر استفاده از خودوری شخصی یکی از گزینه ها است. این خیابان کمی پایین تر از میدان امام خمینی، در خیابان امام خمینی و روبروی پارک شهر قرار دارد. به همین دلیل و از آنجایی که خیابان سی تیر یک طرفه است، باید برای رسیدن به آن خود را به خیابان امام خمینی برسانید .

برای رفتن به خیابان سی تیر با استفاده از مترو باید با خط دو (فرهنگسرا-صادقیه) سفر کنید. در ایستگاه حسن آباد پیاده شده و راه خیابان امام خمینی را به سمت شرق در پیش بگیرید. البته این ایستگاه از طریق خیابان حافظ نیز به خیابان سی تیر دسترسی دارد.

توصیه ها: مراقب باشید تا غذای تاریخ مصرف گذشته به شما داده نشود.

خیابان انقلاب

معروف ترین خیابان تهران و ایران، خیابان انقلاب است. هسته اصلی تظاهرات مردم ایران علیه حکومت سلطنتی محمد رضا پهلوی در دهه هفتاد میلادی قرن بیستم در این خیابان به وقوع پیوست که در نهایت منجر به سقوط نظام پادشاهی در ایران و استقرار حکومت جمهوری اسلامی در سال ۱۹۷۸ شد. این خیایان دلایل دیگری هم برای معروفیت خود دارد که از آن جمله میتوان، قرار گیری دانشگاه تهران، تئاتر شهر و برگزاری مراسم نماز جمعه تهران در این محل اشاره کرد. خیابان انقلاب را پایتخت کتاب ایران می دانند. در امتداد خیابان انقلاب، خیابان آزادی تهران قرار دارد که از جمله معروف ترین خیابان های ایران است و انتهای آن به برج معروف آزادی می خورد که نماد تهران است.

چگونه برویم؟ بهترین راه، استفاده از ایستگاه مترو انقلاب است.

توصیه ها: برای خیابان گردی عصرگاهی، خیابان انقلاب انتخاب خوبی است. مخصوصا بین ایستگاه مترو تئاتر شهر تا ایستگاه مترو انقلاب، فرصت خوبی برای کافه گردی و مشاهده صدها مغازه کتابفروشی است. در خیابان انقلاب، حتما با افرادی برخورد می کنید که به شما پیشنهاد میکنند که با چند صد دلار، پایان نامه فوق لیسانس یا دکترا شما را بنویسند!

در خیابان انقلاب ، کتاب هایی که توسط دولت ایران مجوز انتشار و توزیع در کتاب فروشی ها ندارد، در کف خیابان معرفی و به فروش می رسد. البته اکثرا این کتاب ها به زبان فارسی است و موضوعات تاریخی و فلسفی و اجتماعی و سیاسی را در بر دارد.

 

خیابان ولیعصر

همچون خیابان شریعتی و خیابان انقلاب، خیابان ولیعصر تهران را نیز باید یکی دیگر از مقصدهای خیابان گردی جذاب در تهران دانست که طولانی ترین خیابان ایران است. این خیابان، طولانی ترین خیابان خاورمیانه و مشجر ترین خیابان ایران است که حدود ۱۸ کیلومتر طول دارد. در سال ۱۳۱۸، سرتاسر خیابان از دو سوی آن با ۶۰هزار درخت چنار پوشیده شده‌بود، اما اکنون تنها بیش از ۸هزار چنار در سرتاسر خیابان باقی‌مانده است.

بسیاری از مراکز خرید بزرگ، پارک‌های عمومی، رستوران‌ها، موزه‌ها، مراکز فرهنگی و دفاتر ملی و بین‌المللی در این خیابان قرار دارند. این خیابان هم‌چنین از کانون‌های سنتی خرید تهران است و بوستان‌های بزرگ ملت و ساعی در کنارهٔ این خیابان جای دارند. بخش بزرگی از خط سه متروی تهران از زیر خیابان ولی‌عصر می‌گذرد. خیابان ولی‌عصر در ۷ دی ۱۳۹۰ ثبت ملی شد. ۱۰ مکان معروف در این خیابان عبارت است از:

(در ولیعصر گردی، بستنی اکبر مشتی را فراموش نکنید!)

سازمان رادیو و تلویزیون دولتی ایران، پارک ملت، پارک ساعی، پارک دانشجو، سینما آفریقا و سینما استقلال، کاخ مرمر، تئاتر شهر و مهدیه تهران.

چگونه برویم؟ در خیابان ولیعصر تهران، ایستگاه مترو تجریش و ایستگاه مترو تئاتر شهر و چند ایستگاه مترو در اطراف خیابان ولیعصر قرار دارد که شما را به خیابان ولیعصر هدایت می کند.

توصیه: شما اگه به تهران سفر کنید، حتما گذرتان به خیابان ولیعصر تهران می افتد. چرا که یکی از راه های اصلی برای بازدید از کاخ ها و موزه ها و گالری ها و حتی نقاط گردشگری طبیعی تهران، همین خیابان ولیعصر است. قطار برون شهری تهران نیز در ابتدای خیابان ولیعصر در جنوب شهر قرار دارد که با آن می توانید نقاط بسیاری از ایران مثل یزد و اهواز را با قطار سفر کنید.

خیابان گردی عصرانه در خیابان ولیعصر شمالی،‌جذابیت های بیشتری برای شما دارد. اما تقاطع خیابان انقلاب و خیابان ولیعصر نیز مقصد خوبی برای خیابان گردی روزانه و شبانه است. چرا که مغازه های متنوع بسیاری در این نقطه شهر است.

امیدواریم مقصدهای شکم گردی و گردشگری تاریخی شهر تهران در این گزارش، فرصت های خوبی را در اختیار گردشگران تهرانی قرار دهد. اگر برای گردش در تهران و اشنایی با نقاط تاریخی و دیدنی ان با سوالی روبرو شدید، درخواست خود را کامنت کنید.

به نظر شما جذاب ترین مقصد گردشگری تهران کجاست؟

دنیای گردشگری در ایران را هر روز بلاگ موسم را دنبال کنید.

 

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. عصر بخیر
    واقعا این گزارش جالب بود. اتفاقی دیدم این محتوا را. علاقمند شدم تشکر کنم از سایت موسم. چه قدرخوب میشد این ها را به انگلیسی یا فایل ویدیویی هم میدادین من در گروهمون پخش میکردم. خدا خیرتون بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا