مکان های دیدنی

نکات مهم برای دریافت روادید گردشگری شنگن Schengen Visa

سفر به کشورهای اروپایی همواره در فهرست اولویت های مهم گردشگری و حتی تحصیل ایرانیان در دنیا به شمار می رود و به همین خاطر، در همه ایام سال، چه تابستان چه پاییز و چه زمستان، شاهد حجم زیادی از متقاضیان دریافت روادید شنگن جلوی سفارتخانه های کشورهای اروپایی در تهران هستیم که متاسفانه شماری از آنها نیز با وجود صرف هزینه و وقت بسیار، از دریافت روادید شنگن حتی برای بار نخست، باز می مانند.

روادید شنگن، پر مخاطب ترین روادید جهان است. در ایران نیز این روادید از همه روادیدها، مخاطبان و متقاضیان بیشتر دارد و علاوه بر سفرهای گردشگری، سالانه صدها هزار دانشجوی ایرانی متقاضی تحصیل در مقصدهای معروف تحصیل ایرانیان در قاره سبز (سوئد، فرانسه، آلمان، ایتالیا و اسپانیا)، از این روادید استفاده می کنند. در ایام ژانویه و نوروز تقاضا برای دریافت روادید شنگن از ماه های پایانی سال شمسی افزایش می یابد. بنابراین اگر قصد سفر به کشورههای اروپایی در ماه های آینده را دارید در اسرع وقت نسبت به دریافت روادید اقدام کنید.

(نمادی از معاهده شنگن که در لوکزامبورگ منعقد شد)

گزارش امروز مجله گردشگری moosem.ir برای آن دسته از مخاطبان گرامی سایت که قصد دارند تا با توصیه هایی کاربردی جهت دریافت روادید شنگن استفاده کنند، گفتاری جامع ارائه کرده است.

با ما همراه باشید.

داستان شنگن

روادید شنگن به واسطه این که امکان سفر شما به ۲۵ کشور اروپایی را فراهم می کند، همواره مورد استقبال گسترده ایرانیان بوده و در ۲ دهه اخیر، میلیون ها هموطن، ‌این روادید را دریافت کرده و البته صدها هزار نفر از دریافت این روادید، باز مانده اند. یکی از پر مخاطب ترین روادید ها در دنیا، رواید شنگن است که سالانه میلیون ها نفر از اقصی نقاط جهان برای دریافت این روادید و سفر به قاره سبز، اپلای می کنند.

(تصویر سایت VFS GLOBAL برای اپلای رواید گردشگری شنگن از طریق سفارت فرانسه در تهران)

در ایران، بازار شنگن بسیار داغ بوده و این قضیه برای سفارت فرانسه که اخیرا در مجتمع لوکس پالادیوم، دفتر دریافت مدارک سفارت (VFS GLOBAL) را افتتاح کرده و با استقبال گردشگران ایرانی مواجه شده است، بسیار داغ است. سفیر فرانسه در تهران قبلا گفته بود که در سال ۹۶، بیش از ۸۰ هزار روادید شنگن به مسافران ایرانی داده خواهد شد.

(بهترین مرجع برای دریافت روادید گردشگری و تحصیلی فرانسه، مراجعه به سایت فارسی زبان سفارت فرانسه در تهران است)

(بهترین مرجع برای آگاهی از شیوه دریافت وقت و ارائه مدارک جهت دریافت روادید شنگن از سفارت ایتالیا در تهران، مراجعه به سایت آن است)

(برای دریافت وقت مصاحبه و ارائه مدارک جهت دریافت روادید شنگن از سفارت آلمان در تهران، تنها به سایت آن مراجعه کنید که نیاز به تکمیل وقت اینترنتی مثل سفارت سوئد در تهران دارد)

(جهت دریافت رواید شنگن از طریق سفارت سوئد در تهران، می بایست به سایت اداره مهاجرت این کشور مراجعه کنید)

دریافت روادید شنگن، در هر سفارت خانه ای به طور مجزا ارائه می شود و پرتال جامعی برای ارائه درخواست روادید شنگن وجود ندارد. یعنی شما نمی توانید برای درخواست روادید شنگن فرانسه، به سایت خاصی مراجعه کنید که از همان سایت میتوان برای سفر به سوئد اقدام کرد. هر کشوری که قصد دریافت روادید شنگن دارید، می بایست با مدارک مورد نیاز، به سفارت همان کشور در تهران مراجعه کرده و درخواست روادید خود را تسلیم کنید.

(برای افزایش شانس دریافت رواید شنگن، سندی دال بر الزام شما مبنی بر بازگشت به کشور ارائه کنید)

(برای دریافت روادید سفر به کشور گل اروپا، از سایت سفارت هلند در تهران استفاده کنید)

مثلا اگر شما خواهان دریافت روادید شنگن سوئد هستید، باید به پرتال سفارت سوئد مراجعه کنید و فرم ها و اطلاعات مورد نیاز را ارائه نمایید. نکته جدید درباره درخواست روادید سوئد آن است که این سفارتخانه پر مراجعه در تهران، از سال ۲۰۱۷ میلادی، ارائه وقت تلفنی را کاملا متوقف کرده و تنها میتوان وقت اینترنتی را با پرداخت هزینه ارزی بررسی مدارک (application fee)  دریافت کرد.

اما به هر حال،‌ در کلیه سفارت خانه هایی که رواید شنگن صادر می شود،‌ شرایط و قوانین مشابهی اجرا می شود که آگاهی از این قوانین و شرایط، می تواند شانس شما را در دریافت این رواید مهیج،‌افزایش دهد.

همان طور که می دانید، کلیه شهروندان ایرانی برای ورود به کشور های اروپایی به غیر از ایرلند و انگلستان، نیازمند اخذ روادید شنگن هستند. این روادید به گونه ای هست که شما از هر کشور عضو پیمان شنگن، روادید دریافت کنید،  اجازه تردد سه ماهه به شما در محدود شنگن به هر تعداد باری که خواستید، می دهد. یعنی شما می توانید پذیرش تحصیلی از پرتغال دریافت کرده و از این طریق، به مدت ۸۹ روز در فلان کشور اروپایی اقامت کنید یا مرتب بین کشورهای اروپایی بدون آن که نیاز به اخذ روادید خاصی باشید، تردد کنید. بیش از این مدت، دیگر رواید شنگن نیست و روادید اقامت است که شرایط خاص خود را دارد.

به دلیل امکانی که این روادید برای تسهیل و تسریع تردد گردشگران و محققان و تاجران در اتحادیه اروپا فراهم کرده است، هر ساله میلیون ها نفر از سراسر جهان،‌ متقاضی این روادید خواهند بود. از ایران نیز، همه دانشجویان موظف به اخذ روادید اقامت و نه شنگن هستند. اخذ این روادید، قوانین خاص خود را دارد  و شما باید مدارک مربوطه را جهت کسب روادید اقامت در اختیار داشته باشید تا شانس شما برای کسب آن افزایش یابد.

درباره روادید شنگن

روادید شنگن، یکی از روادید های مورد علاقه ایرانیان به شمار می رود. مهم ترین دلیل ترغیب صد ها هزار ایرانی که هر ساله این روادید را دریافت می کنند، سهولت تردد در  کشورهای عضو این پیمان است که بیش از ۲۵ کشور را شامل می شود.

در واقع با این روادید، شما می توانید بدون هیچ مشکلی، در مرزهای شنگن حرکت کرده و به صورت زمینی یا هوایی، تردد کنید. هیچ روادیدی در دنیا چنین فرصتی را در اختیار ایرانیان قرار نمی دهد و به همین خاطر، اروپا گردی با رواید شنگن، سبک زندگی خاصی بعضی ها در چند دهه اخیر به شمار می رود.

حملات تروریستی سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ در شهر های بروکسل، پاریس و دیگر نقاط اروپا سبب شد تا خیلی ها به نسبت صدور این روادید که امکان حضور همه جور گردشگری را در اروپا فراهم می کند، انتقاد کرده و خواستار لغو یا تعلیق آن شوند.

موضوعی که تا کنون عملی نشده و هم چنان سالانه میلیون ها روادید شنگن به متقاضیان واجد شرایط دریافت آن در سراسر جهان اعطا می شود و این رقم در کشور ما نیز رقم قابل ملاحظه ای را شامل می شود.

به هر حال اگر سیستم لغو دریافت روادید شنگن برای ایرانیان میسر می شد، از خروج ده ها میلیون دلار ارز سالانه از کشور جلوگیری می شد و به اقتصاد امروز، کمک شایانی می نمود که امیدواریم در آینده، چنین شود.

توافق نامه شنگن

شنگن، از معاهده شنگن می آید. معاهده ای که کارشناسان سیاست بین الملل، آن را یکی از مهم ترین معاهدات سیاسی قرن بیستم می دانند. قرنی که بزرگ ترین جنایات علیه بشریت در آن عصر اتفاق افتاد.

توافق نامهٔ شِنگن در سال ۱۹۸۵در لوکزامبورگ از سوی بلژیک، فرانسه، آلمان غربی، هلند و لوکزامبورگ به امضا رسید. تمام کشورهای اتحادیه اروپا بجز بریتانیا و ایرلند وارد این توافق‌نامه شده‌اند.

در حال حاضر ۲۵ کشور عضو این توافق‌نامه هستند. این ۲۵ کشور عبارت اند از:

اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و یونان

در بین کشورهای عضو شنگن، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا، بیش ترین حجم گردشگر سالانه را به خود اختصاص می دهند که البته برای ایرانیان دانشجو، کشورهای عضو اسکاندیناوی و فرانسه و آلمان، در صدر کشورهای عضو شنگن هستند.

دو کشور بلغارستان و رومانی نیز بر اساس اعلام اتحادیه اروپا، در فرآیند بررسی درخواست عضویت در این پیمان بین المللی قراردارند و به نظر می رسد در صورت تایید درخواست آن ها، شمار متقاضیان دریافت اقامت در بلغارستان افزایش می یابد.

ویزای شنگن نوع A و B و C دارد و ویزای نوع C به ویزای زیر ۳ ماه معروف هست که دارنده آن،تنها اجازه دارد ۸۹ روز در مرز های شنگن تردد کند و معمولا دانشجویان، ویزای NATIONAL VISA دریافت می کنند که امکانات روادید شنگن را دارد.

البته در تردد آسان در مرز های شنگن، محدودیت هایی هم به صورت استثنایی اعمال می شود که برای کسب اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سیستم روادید شنگن به این آدرس مراجعه کنید.

برای دریافت روادید شنگن چه مدارکی نیاز است؟

اول به شما پیشنهاد می کنیم که فهرست مدارک را از طریق این پرتال به طور رسمی بررسی کنید.

اکنون از طریق پرتال اینترنتی کشور های اروپایی عضو پیمان شنگن، می توانید جدید ترین اطلاعات مربوط به اخذ روادید کشوری که پذیرش تحصیلی دریافت کرده اید را مطالعه و بر اساس راهنمای آن اقدام کنید. مثلا اگر از نروژ پذیرش تحصیلی گرفته اید (مقصد تحصیلی کاملا رایگان برای تحصیل  ایرانیان در شمال  اروپا)، با مراجعه به سایت سفارت نروژ در تهران، اطلاعات فارسی، انگلیسی و نروژی درباره مدارکی که برای گرفتن ویزای دانشجویی و متعاقب آن روادید شنگن مورد نیاز هست، به تفصیل تشریح شده است و شما معمولا نیازی به دریافت اطلاعات اضافی نخواهید داشت.

اما نا گفته پیداست که برای دریافت روادید شنگن، می بایست از سفارت خانه کشوری که پذیرش تحصیلی دریافت کرده اید، وقت مصاحبه دریافت کنید. این وقت، معمولا بین ۵۰ تا ۱۰۰ یورو برای شما هزینه در بر خواهد داشت اما برخی از کشور ها مانند سوئد و نروژ، معمولا برای متقاضیانی که پذیرش تحصیلی ۱ ساله از دانشگاه های خود دریافت کرده اند، بدون اخذ application fee و بدون نیاز به گرفتن وقت مصاحبه، خدمات ارائه می کنند.

اما به هر حال برای ارائه‌ی درخواست ویزای شینگن باید از سفارتخانه یا کنسولگری کشور مقصد وقت مصاحبه بگیرید و به خاطر داشته باشید که حتما باید مدارک موردنیاز برای درخواست ویزا را خودتان شخصا در این ملاقات تحویل بدهید. شما از وکیل نمی توانید برای ارائه درخواست و شرکت در روز مصاحبه درخواست کنید تا به جای شما در روز مصاحبه حضور داشته باشد. چون اکثر سفارت خانه هایی که روادید شنگن در تهران ارائه می کنند، نیاز به گرفتن عکس و دریافت اثر انگشت از هر دو دست شما هستند و این کار با حضور وکیل امکان پذیر نیست.

(در صورتی که برای دریافت رواید شنگن با مشکلی مواجه شدید، با شماره های بین المللی بالا تماس بگیرید)

بنابراین اگر در تهران حضور ندارید، یک روز را باید برای این کار اختصاص دهید. همواره سفارت خانه ها به مسافران توریستی و تجاری توصیه می کنند که حداقل ۲ هفته پیش از سفر، نسبت به اقدام جهت مصاحبه و دریافت روادید اقدام کنند تا اگر مشکلی بود، در طول این مدت بر طرف شود. البته مواردی هم سراغ داریم که دانشجو، برای روادید ۳ هفته پیش از عزیمت اپلای کرده، اما به واسطه نقص مدارک، فرآیند صدور روادید تا ۱.۵ ماه به طور انجامیده است.

بنابراین توصیه می شود که دانشجویان بین ۱ تا ۲ ماه پیش از عزیمت، نسبت به دریافت روادید اقدام کنند تا از زمان آغاز ترم تحصیلی عقب نیفتند.

برای دریافت روادید، معمولا مدارک عمومی از متقاضیان خواسته می شود که عبارتند از :‌

۱. فرم درخواست ویزا که باید کامل و بدون نقص پر شده و همه‌ی محل‌های موردنظر امضاء شود. این فرم به صورت کاملا رایگان در پرتال کلیه سفارت خانه های اروپایی در تهران موجود و قابل دانلود است. شما برای دریافت این فرم چه به صورت الکترونیکی و چه به صورت کاغذی، نیاز به پرداخت هزینه ای نیستند و معمولا خود سفارت خانه ها نیز در صورت مراجعه حضوری، اصل فرم به همراه ضمایم اضافی جدید و راهنمای فارسی آن را در اختیار شما قرار می دهند. ترجیحا این فرم را تایپ کرده و امضا کنید.

۲. عکس فرم درخواست ویزا که مشخصاتی مشابه عکس پاسپورتی دارد و حتما باید تمام‌رخ، دارای پس‌زمینه‌ی روشن و جدید باشد. معمولا این عکس نباید خیلی متفاوت با عکس گذرنامه شما باشد. البته باید توجه کنید در صورت صدور روادید دانشجویی شنگن یا غیر شنگن، آن عکسی که روی روادید شما درج می شود، عکس پرسنلی هست که سیستم عکسبرداری داخل سفارت در روز مصاحبه از شما گرفته است. این عکس صرفا بر روی مدارک شما الصاق می شود.

۳. داشتن پاسپورت با ۶ ماه اعتبار بعد از تاریخ شروع سفر و حداقل دو صفحه‌ی خالی و همین‌طور کپی همه‌ی ویزاهای قبلی. این یک درخواست عمومی هست. اگر شما قصد تحصیل دارید، گذرنامه شما باید حداقل ۶ تا ۱ سال اعتبار داشته باشد. اگر گذرنامه شما کم تر از ۶ ماه اعتبار داشته باشد، در بهترین حالت روادید ۵ ماهه برای شما صادر خواهد شد که برای تمدید آن در کشور مقصد، نیازمند صرفه هزینه و وقت و مسائل جانبی خواهید بود.

پس توصیه می کنیم در صورتی که به عنوان دانشجو برای اخذ روادید کشورهای اروپایی اقدام می کنید، گذرنامه ای با حداقل ۱ سال اعتبار در اختیار داشته باشید. چون معمولا روادید دانشجویی به صورت یک ساله و قابل تمدید برای اساس شرایط خاص صادر می شود و گذرنامه باید اعتبار لازم را در اختیار داشته باشد.

۴. پرینت رزرو بلیت برگشت که در زمان ورود به کشور مقصد به مأموران گمرک ارائه می‌شود. خرید بلیت برگشت تا قبل از تائید ویزا توصیه نمی‌شود. برخی از سفارتخانه ها مانند سفارت پرتغال در تهران، از شما درخواست می کنند که بلیط رفت و برگشت confirm شده با کد الکترونیکی را به سفارت به همراه مدارک ارائه کنید که صدور چنین بلیطی، نیازمند پرداخت هزینه های مربوطه به آژانس های هواپیمایی هست. البته سایر سفارت خانه ها چنین سخت گیری ندارند و تنها پرینت رزرو بلیط با مهر آژانس کفایت می کند.

(تصویری از نمونه بیمه نامه مسافرتی)

۵. بیمه‌ی درمانی مسافرتی با پوشش کامل خدمات درمانی از جمله معرفی بیمارستان‌های طرف قرارداد در کشور مقصد و تضمین برگرداندن شخص به وطن در صورت بروز فوریت پزشکی. شرکت بیمه‌ی طرف قرارداد باید هزینه‌های درمانی تا سقف ۳۰ هزار یورو را تقبل کند و همین‌طور مورد تائید همه‌ی کشورهای پیمان شینگن باشد. قرارداد بیمه مسافرتی باید قبل از دریافت ویزا منعقد شود ولی بهتر است محتوای آن به شکلی باشد که متقاضی در صورت عدم دریافت ویزا بتواند آن را لغو کند. این قضیه برای دانشجویانی که به صورت بلند مدت در کشور های اروپایی ساکن خواهند بود اهمیت خواهد داشت. اصلا این قضیه را دست کم نگیرید. البته دانشجویان در مدت تحصیل، بیمه دانشجویی دریافت می کنند.

(تصویری از نمونه گواهی تمکن مالی که از طریق بانک پاسارگاد صادر می شود)

۷. گواهی تمکن مالی. مدرکی مهم برای مشخص کردن این موضوع که شما پول کافی برای گردش و اقامت در کشور مورد نظر در بازه زمانی درخواستی را دارید. مثلا اگر قصد سفر  به سوئد را در برنامه داشته باشید، به ازای هر روز، می بایست ۵۰۰ کرون سوئد در حساب شما باشد. یعنی اگر قصد سفر شما ۳۰ روز است، می بایست ۱۵ هزار کرون سوئد در bank statement شما موجود باشد. هنگامی که درخواست گواهن تمکن مالی از بانک خود میکنید،  معادل ارزی به نرخ دولتی موجودی ریالی شما اعلام می شود. حتما توجه کنید که گواهن تمکن مالی شما، با گردش حساب ۶ ماه اخیر نیز همراه باشد و در ۲۴ ساعت گذشته، پول سنگینی را وارد حساب نکنید تا سفارت به این تغییر مقطعی در حساب که برای افزایش موجودی حساب انجام شده است، شک نکند!

حتی الامکان گواهی تمکن مالی شما به ازای هر ماه، ۱۰۰۰ هزار یورو را نشان بدهد. افرادی که با بورس تحصیلی درخواست روادید می دهند، معمولا از این شرط مستثنی هستند. اما برای قطعیت در صدور روادید خود،‌ این گواهی را ضمیمه مدارک بکنید. توجه داشته باشید که گواهی های تمکن مالی که توسط اداره بین الملل کلیه بانک های خصوصی و دولتی کشور صادر می شود، به زبان انگلیسی به همراه تاریخ و شماره و ممهور به مهر بانگ و هولوگرام کد دار هست. در گواهی که دریافت می کنید، به این نشانه ها توجه کنید.

۸-سند نشان دهنده ترک منطقه شنگن.

این سند خیلی مهم است. بسیاری از متقاضیان دریافت رواید شنگن که نمی توانند این روادید را دریافت کنند، در واقع از ارائه چنین سندی یا غافل بودند یا از عهده آن ها بر نیامده است. برای افسر بررسی مدارک شما جهت صدور روادید شنگن، اهمیت دارد که شما، پس از دریافت روادید شنگن، در مهلت مورد نظر، منطقه شنگن را ترک کنید. گواهی تمکن مالی تا حدی می تواند دلیل خوبی باشد که شما پس از سفر،‌این منطقه را ترک می کنید و مثلا پناهنده در این منطقه نمی شوید.

برای افزایش شانس دریافت روادید، پیشنهاد میکنیم اسناد زیر را در صورت امکان در اختیار داشته باشید:

۱-ترجمه رسمی سند زمین که به نام شما باشد.

۲-ترجمه رسمی هر گونه ملک، مستغلات.

۳-ترجمه رسمی اسنادی که نشان دهد شما در شرکت /موسسه مشغول به کار هستید.

۴-ترجمه رسمی گواهی حق بیمه های پرداختی تا کنون.

۵-ترجمه رسمی سند گواهی سپرده بانکی

۶-ترجمه رسمی سند مالکیت سهام شرکت های حقوقی خصوصی یا سهامی عام.

۷-ترجمه رسمی کارت بازرگانی یا عضویت در اتاق های بازرگانی کشورهای عضو پیمان شنگن.

۸-ترجمه رسمی مراودات بازرگانی،‌اقتصادی، فرهنگی و علمی با کشورهای عضو شنگن در صورت داشتن.

۹-ترجمه رسمی اجاره محل سکونت.

۱۰-ترجمه رسمی قرارداد های فعلی با کارفرماهای حقیقی یا حقوقی خصوصی یا دولتی.

موارد ۱۰ گانه پیشنهادی فوق الذکر، به سفارت این پیام را می دهد که شما در ایران، دارای امکانات و وضعیت نرمالی بوده و نیاز دارید که برای مدیریت و ساماندهی فعالیت های اقتصادی، علمی، فرهنگی و هنری و اجتماعی، به کشور باز گردید. همه این موارد، چنین سیگنالی را به مسئولان تصمیم گیری صدور روادید شنگن منتقل می کند و شانس دریافت روادید شما را برای سفر های گردشگری زیر ۹۰ روز، افزایش می دهد.

ناگفته پیداست که فردی که برای تحصیل یا تحقیق یا بورس به کشورهای عضو شنگن می رود یا دعوت نامه رسمی تجاری یا سیاسی دارد،‌ از ارئه موارد ۱۰ گانه، معاف خواهد بود.

چگونه اقامت دانشجویی را به اقامت دانشجویی تبدیل کنیم؟

به این موضوع توجه کنید که افرادی که روادید آن‌ها با عناوینی به غیر از اقامت دانشجویی در کشورهای عضو شنگن (به طور نمونه برای گذراندن دوره‌های زبان و یا به عنوان توریست) صادر شده است، برای تحصیل در این کشور بایستی مجددا به ایران بازگردند و پس از دریافت پذیرش از دانشگاه‌های کشورهای عضو، برای اخذ روادید دانشجویی اقدام کنند.

در واقع،  شروع به تحصیل برای افرادی که با روادید غیر دانشجویی و برای مدت محدود در کشوری که ویزای شنگن گرفته اید ، ممکن نیست. تحصیل در یکی از کشورهای عضو شنگن با اقامت موقت از سایر کشورها شرایط ذکر شده برای دانشجویان ایرانی مقیم سایر کشورها که برای ادامه تحصیل قصد سفر به کشورهای عضو شنگن را دارند نیز صادق است.

یعنی دانشجویان ایرانی سایر کشورها در صورتی که اقامت دائم کشور محل سکونت‌شان را داشته باشند، قوانین تابعین همان کشور برای حضور آنان در کشورهای عضو شنگن صدق می‌کند. اما در صورتی که این دانشجویان در سایر کشورها با اقامت دانشجویی و با مدت زمان محدود به تحصیل مشغول هستند، برای ادامه تحصیل در کشورهای شنگن، بایستی مجددا به ایران بازگشته و از طریق سفارت خانه کشوری که قصد عزیمت و زندگی دارند، درخواست روادید در تهران بکنند.

به بیان دیگر، این دانشجویان حتی در صورت داشتن پذیرش از دانشگاه‌های عضور شنگن نمی‌توانند با اقامت دانشجویی کشور محل سکونت‌شان برای تحصیل در این کشور ها، به کشور خاصی سفر کنند. بلکه بایستی برای این علاقه‌مندان روادید دانشجویی صادر شود و همانند سایر داوطلبان با اقامت دانشجویی در اروپا به تحصیل مشغول شوند.

نکات مهم برای دریافت روادید دانشجویی

۱-حتما مدارک کامل به سفارت خانه کشور مقصد در تهران ارائه کنید تا به دلیل نقص مدارک، سفارت از شما مدارک بیشتری درخواست نکرده و زمان بررسی پرونده شما طولانی نشود.

۲-هیچ سفارت خانه اروپایی در تهران، شعبه یا نماینده حقیقی یا حقوقی ندارد. بنابراین از پرداخت وجه به کسانی که به صورت اینترنتی و تلفنی و پیامکی، وعده دریافت  وقت و دریافت روادید تضمینی میدهند، اعتماد نکنید.

۳-برای راهنمایی درباره شیوه پر کردن مدارک و اراائه مدرک به سفارت خانه، تنها از طریق پست الکترونیک سفارت خانه های اروپایی در تهران یا از طریق تماس تلفنی اقدام کنید و در دام کار چاق کن ها و افرادی که خود را نماینده فلان سفارت معرفی می کنند قرار نگیرید.

۴-اگر به هر دلیلی درخواست روادید شنگن یا دانشجویی شما رد شد، تا ۳ هفته فرصت اعتراض دارید. متن اعتراض خود را بر اساس ارائه ادله مستند و مستدل ارائه کنید.

۵-اگر قبلا روادید شنگن از یک سفارت خانه در تهران دریافت کردید، تضمینی بابت صدور مجدد روادید شنگن به شما وجود ندارد.

۶- به این نکته توجه داشته باشید که  اگر شما یکی از مقاطع تحصیلی خود را در کشوری غیر از ایران گذرانده و برای مقطع بالاتر، از یکی از کشورهای عضو شنگن پذیرش تحصیلی دریافت کرده اید، احتمال اینکه سفارتخانه کشوری که قصد عزیمت دارید، از شما درخواست گواهی عدم سو پیشینه بکند از کشوری که قبلا اقامت داشته اید، زیاد است. این قضیه برای درخواست روادید دانشجویی از کشور پرتغال محسوس است.  بنابراین پیش از ارائه مدارک برای دریافت روادید، نسبت به ضرورت تهیه این گواهی از سفارتخانه سوال کنید تا از اتلاف وقت جلوگیری کنید.

۷.بسیاری از افراد تصور میکنند که یک ویزا به معنی تضمین ورود به محدوده شنگن است. اما یک ویزای شنگن فقط به معنی تضمین رسیدن به یکی از مرزهای شنگن است, نه بیشتر. پس از آن مقامات مرزی شنگن تصمیم میگیرند که به شما اجازه ورود داده و یا به دلایلی از ورودتان به محدوده شنگن جلوگیری بعمل آورده و شما را به کشوری در خارج از شنگن که از آن آمده اید اخراج کنند. مقامات مرزی شنگن قانونا میتوانند حتی در صورت دارا بودن ویزای معتبر, از ورود شما به شنگن جلوگیری بعمل آورده و شما را به کشوری که از آن آمده اید اخراج کنند.

۸.مسافر ورودی به شنگن باید آماده باشد که در صورتی که در هر زمانی و به هر دلیلی مورد شک مقامات مرزهای ورودی شنگن قرار گیرد موارد زیر را توضیح دهد:

  • هدف از مسافرت وی چیست و صحت آن را از طریق ارائه مدارک ثابت کند.
  • آدرس محل اقامتش وی در شنگن (هتل یا نزد آشنایان) کجاست.
  • اگر بر اساس دعوتنامه درخواست روادید دارید، حتما اصل دعوتنامه را به همراه خود ببرید.
  • از پس هزینه مدت اقامت خود در شنگن بر خواهد آمد یا خیر (پول به همراه دارد و یا اینکه شخص دیگری پرداخت مخارج وی را تقبل کرده است و در اینصورت نام, آدرس و شماره تلفن این شخص).
  • بلیط ترک شنگن دارا باشد و یا اینکه پول کافی جهت خرید بلیط جهت ترک شنگن را دارا باشد.

موارد بالا بویژه هنگامی که با ویزای یک کشور شنگن که ویزا را صادر کرده است به کشور دیگر شنگن که ویزا را صادر نکرده است وارد میشوید اهمیت بیشتری دارد. ویزای شنگن جهت تردد به همه کشورهای عضو اعتبار دارد اما برای مثال چنانچه با استفاده از ویزای صادر شده توسط مثلا یونان از مرز اتریش وارد شنگن شوید, باید بتوانید در صورت درخواست به همه پرسشهای افسران مرزی از جمله چهار مورد بالا پاسخ دهید.

۹. اگر به طور مثال به فرانسه که تحصیل در آن برای ایرانیان رایگان هست سفر کنید، مقامات مرزی پلیس شنگن در فرودگاه پاریس حق دارند حتی بدون نیاز به حکم دادستان, هر مسافر ورودی در مرزهای فرانسه را تا ۶ ساعت جهت بازجویی در بازداشت نگاه دارند. جهت بازداشت بیشتر از ۶ ساعت دادستان تصمیم گیری خواهد نمود.

(برای رزرواسیون بلیط جهت تکمیل مدارک درخواست رواید شنگن از کایاک استفاده کنید)

این قوانین در دیگر مرزهای شنگن نیز تقریبا مشابه است. در ضمن اطلاعاتی که شما بهنگام درخواست ویزای شنگن به هر سفارتخانه شنگن ارائه داده اید قابل کنترل توسط مقامات مرزی همه کشورهای عضو است و در صورتی که با دلایلی که در مرز ورودی ارائه میدهید همخوانی نداشته باشد میتواند اساس و پایه جلوگیری از ورود فرد دارای ویزا به محدوده شنگن باشد

۱۰.صدور روادید دانشجویی شنگن یا غیر شنگن توسط سفارتخانه های کشورهای اروپایی در تهران، یک حق حاکمیتی محسوب می شود و تضمین یا الزامی برای صدور روادید به هیچ شهروند ایرانی وجود ندارد.

۱۲. مشاوره در تکمیل و آماده سازی مدارک برای اخذ ویزای شنگن دانشجویی و غیر دانشجویی از طریق افرادی که پیش تر، این روادید را دریافت کرده اند توصیه می شود.

(اگر به صورت انفرادی به منطقه شنگن سفر میکنید و در محل اقامت دعوت کننده (INVIITISNG PERSON) مستقر نیستید، از فرصت های اقامتی قابل رزرو بوکینگ با کنسل رایگان استفاده کنید)

۱۳- از سایت های free cancelation مانند booking.com برای دریافت ووچر رزرو محل اقامت در محدوده شنگن استفاده کنید.

اگر برای دریافت روادید شنگن با پرسشی مواجه شدید، از طریق فرم ارتباطی با ما در ارتباط باشید.

دنیای گردشگری ایران و جهان را هر روز با مجله گردشگری موسم دنبال کنید. اگر برای درخواست روادید شنگن در تهران با سوالی روبرو شدید، ب کارشناسان مجله گردشگری موسم درتعامل باشید.

کلمات کلیدی : رواید شنگن، شنگن، قوانین شنگن، کشورهای عضو شنگن، مدارک ویزای شنگن، Schengen visa

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. SALAM!
    THANKS
    سوالی داشتم : اگر ویزای گردشگری TYPE D دریافت کنیم میشه بیش از ۹۰ روز در منطقه شنگن تردد کرد؟ شما گفتین که برای دریافت شنگن نیاز به سند هست. آیا سند خودرو یا زمین هم برای سفارت قبول هست؟ ممنون میشم جواب بدین اینجا. خیلی خوب بود. سپاس بنده را پذیرا باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا