راهنمای سفرصنعت گردشگریمکان های دیدنی

چگونه ارزان سفر کنیم؟

یکی از دلایل عمده ای که این روزها مردم ما کمتر سفر میکنند، بالا بودن هزینه ها و مسائل اقتصادی است. بالا بودن هزینه تغذیه، اقامت و حمل و نقل سفر کردن را روز به روز برای هموطنان ما سخت تر می کند و همین موضوع منجربه نداشتن تفریحات سالم و برای ساکنان شهر های بزرگ بهره نبردن از آرامش و سکوت طبیعت و هوای پاک می شود.

در این مقاله هدف ما اینست که نکاتی را ذکر کنیم که با به کارگیری آنها بتوانید با هزینه ی کمتر سفر کنید و از دیدن جای جای ایران زیبا لذت ببرید.

  • اتوبوس به جای خودرو شخصی :

یکی از مهم ترین مواردی که این روزها به هزینه های سفر اضافه شده افزایش قیمت بنزین هست که این امر سبب شده که سفر با خودروهای شخصی تا حد زیادی کاهش پیدا کند. هزینه اقامت، تغذیه و تفریح به تنهایی برای اتمام پس انداز یک خانواده در سفر کافیست با  اضافه شدن قیمت بنزین و سهمیه بندی شدن آن اکثر خانواده ها تصمیم میگیرند که این هزینه را متحمل نشوند.

در نتیجه پیشنهاد ما سفر با اتوبوس است. اتوبوس های میان شهری که به جای بنزین از سوخت های دیگر استفاده میکنند هنوز با همان قیمت سابق شما را به مقصد میرسانند. این روزها اکثر اتوبوس ها از کیفیت بالایی برخوردارند و سفر با آنها اصلا دشوار نخواهد بود. ضمن این که مجبور نیستید ساعات طولانی رانندگی کنید و خسته به مقصد برسید. معاشرت با همسفرانی که در طول مسیر با آنها آشنا می شوید نیز از دیگر مزایای آن است.

Tour bus

اگر به فکراین هستید که رفت و آمدتان بدون خودرو شخصی در مقصد سفر دشوار خواهد شد این بهانه را کنار بگذارید. با کمی برنامه ریزی قبل از سفر به راحتی می توان این مشکل رابرطرف کرد:

اول این که برای انتخاب محل اقامتتان از نظر دسترسی به نقاط دیدنی دقت کنید. اگر در موقعیتی از شهر قرار بگیرید که بتوانید با قدم زدن و یا استفاده از وسایل نقلیه عمومی به راحتی به اکثر نقاط توریستی و دیدنی برسید چه بهتر که خودرو شخصی نداشته باشید.

دوم این که قدم زدن در سفر را جدی بگیرید. قدم زدن در خیابان های شهری که تا به حال ندیده اید به شما شناخت عمیق و دقیقی از بافت شهری و فرهنگی مقصد خواهد داد. کوچه پس کوچه هایش را بگردید با مردمانش صحبت کنید و از این آشنایی لذت ببرید. شاید در یکی از این کوچه ها گم شدید و کافه ای پیدا کردید که خوش طعم ترین قهوه ی دنیا را در آن نوش جان کردید.

  • اقامتگاه شخصی به جای هتل :

 اکثر ما اگر بتوانیم از پس هزینه اش بربیاییم هتل را به اقامتگاه شخصی ترجیح خواهیم داد چرا که از دردسرهای اجاره ویلا و اقامتگاههای شخصی هراس داریم. شاید در گذشته این هراس عقلانی بوده است و استفاده از این اقامتگاهها واقعا پردردسر بوده. در گذشته باید با یک شخص معامله می کردیم که هیچ شناختی از او نداشتیم. باید همیشه نگران میبودیم که نکند در شهر غریب سرمان را کلاه بگذارند. اما این روزها داستان فرق کرده است. شما می توانید به سادگی از سایت های معتبر اجاره ویلا مانند موسم برای رزرو و پرداخت اقدام کنید.در سایت موسم همه چیز واضح و مشخص است عکس ها و کیفیت ویلا ،قیمت هر شب ،تعداد تختخواب ،امکانات و … .

شما در ازای پرداختتان فاکتور دریافت خواهید کرد و اگر به مقصد رسیدین و میزبان از تحویل دادن همان واحدی که رزرو کرده بودید خودداری کرد و یا واحد را کثیف به شما تحویل داد میتوانید به پشتیبانی موسم زنگ بزنید و خواستار بازگشت وجه تان بشوید. علاوه بر این شرکت موسم شما را در طول سفر به صورت رایگان بیمه حوادث خواهد کرد. با این وجود این روزها رزرو اقامتگاه شخصی به اندازه ی رزرو هتل بی دردسر ، کم حاشیه و معتبر خواهد بود علاوه بر این که اقامتگاه شخصی نسبت به هتل مزایایی برای شما که قصد صرفه جویی دارید به همراه دارد.

اولین مزیت ارزانتر بودن آن است. اگر دسته جمعی به همراه اعضای خانواده،فامیل و یا دوستان سفر می کنید شک نکنید که اجاره یک اقامتگاه گزینه بهتری هست. هزینه اجاره بین همه تقسیم خواهد شد و در کاهش هزینه ها تاثیر چشم گیری خواهد داشت.

دومین مزیت اقامتگاه شخصی نسبت به هتل امکان آشپزی است. شما در اکثر اقامتگاههای شخصی می توانید آشپزی کنید کاری که در هتل نمی توانید انجام دهید و مجبورید همه ی وعده های غذایی را (به جز صبحانه) در رستوران میل کنید که این روزها خیلی هم ارزان نیست. همراه بردن مواد غذایی اولیه و یا تهیه آن ها در مقصد و آشپزی کردن تا حد زیادی هزینه ی شما را کاهش خواهد داد. میتوانید یک یا دو بار برای امتحان کردن غذاهای محلی مقصدتان به رستورانهای معروفش بروید و با صرف سایر وعده ها در خانه برای این کار پول ذخیره کنید.

  • سفر کردن در روزهای کاری به جای تعطیلات :

معمولا کسی به این نکته توجه نمی کند اما تاریخ سفر نقش مهمی در هزینه های سفر دارد. بعضی اوقات کارمندان تصور میکنند که با سفر کردن در ایام تعطیل و با ذخیره کردن مرخصی هایشان صرفه جویی کرده اند در صورتی که کاملا برعکس است.

در ایام تعطیل قیمت همه چیز از جمله تورهای مسافرتی ، حمل و نقل ، بلیط و اقامت افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی یا حتی بیشتر خواهد داشت.

پس از مرخصی هایتان استفاده کنید و در ایام خلوت و غیر تعطیل سفر کنید تا بتوانید با حداقل هزینه سفر کنید. بتوانید شهر مقصد را در خلوتی بگردید و از دیدنش لذت ببرید.

  • سفر کردن در فصلهای ارزان هر شهر به جای فصل هایی با هوای مطلوب :

نکته ای دیگر که می توانید برای کاهش هزینه هایتان در نظر بگیرید فصل سفر است. همه دوست داریم که تابستان ها به مناطق سردسیر کشورمان مانند تبریز، ارومیه، اردبیل و سنندج سفر کنیم و در زمستان ها به مناطق گرم کشورمان مثل قشم و کیش سفر کنیم و واضح است که هر شهری بسته به آب و هوایش در فصل هایی خاص گرانتر و یا ارزانتر است.

اما این به این معنی نیست که سفر به تبریز و اردبیل در زمستان و سفر به قشم و کیش در تابستان غیر ممکن و خالی از لطف است. پیشنهاد ما این است که قبل از این که هوا به طور کامل گرم شود مثلا در اردیبهشت یا خرداد ماه عازم قشم، کیش و یا سایر مناطق جنوب کشورمان شوید.در این زمان قیمت ها بسیار اقتصادی است علاوه بر این که گرمای هوا قابل تحمل است. و یا برعکس قبل از سرد شدن کامل هوا مثلا درمهر ماه به مناطق سردسیر سفر کنید. مطمئن باشید که برودت ویا گرمای هوا مانع لذت بردن شما نخواهد شد.

  • پس انداز کردن برای سفر به جای هزینه  کردن هنگفت :

در فرهنگ این روزهای مردم ما سفر کردن نقش کمرنگی دارد و معمولا پس اندازی برای آن در نظر گرفته نخواهد شد و معمولا اگر چیزی از حقوق ها باقی بماند صرف خریدهای غیر ضروری خواهد شد.

اگر بپذیریم که سفر مخصوصا در زندگی های ماشینی این روزها مانند دارویی برای تقویت روحیه ما عمل خواهد کرد مطمئنا هرماه هزینه اندکی را برای آن ذخیره خواهیم کرد.

اگر پس اندازی برای سفر در نظر نگرفته باشیم و در ماهی که تصمیم به سفر میگیریم بخواهیم کل هزینه را از حقوق همان ماه پرداخت کنیم از لحاظ اقتصادی به خانواده فشار خواهم آمد. پس بهترین راه این است که این هزینه بین ماههای مختلف سرشکن شود.با داشتن یک حساب مجزا برای سفر و هر ماه واریز کردن مبلغی ناچیز به آن این امر میسر خواهد شد.

  • استفاده از تخفیف ها به جای پرداخت لحظه آخری :

این دوره، دوره ی تخفیف های طلایی است.همه ی کمپانی ها و سازمان ها برای افزایش فروش و برندینگ خود از تکنیک های مختلف بازاریابی از جمله کدهای تخفیف و کوپن ها استفاده می کنند. اگر کمی اهل صرفه جویی باشید مسلما از این تخفیف ها جا نخواهید ماند. کافیست کمی گوش به زنگ باشید و از تخفیفات بلیط و اقامت استفاده کنید و با هزینه ی کمتر سفر کنید.

امیدواریم که با رعایت این موارد بتوانید تا حد امکان هزینه های سفر را پایین بیاورید و لحظات خوشی را رقم بزنید.

در آخر آن چه باید بدانید اینست که سفر کردن را باید ساده گرفت و از لحظات تا بیشترین حد ممکن لذت برد. گاهی میتوانید سفر کنید و تنها از سکوت وهوای خوش مقصدتان لذت ببرید. گاهی میتوانید سفر کنید و تنها از کنار همسفرانتان بودن لذت ببرید. گاهی هم می توانید از خرید کردن و گشتن لذت ببرید. اما بدانید که کسی پاسخگوی روزهای از دست رفته ی شما نخواهد بود، اجازه ندهید هیچ عامل بیرونی ای  شما را از شاد بودن و لذت بردن از زندگیتان محروم کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا