راهنمای سفر

۱۰ استارتاپ معروف گردشگری جهان

امروزه بخشی از فرصت های گردشگری در ایران و جهان را میتوان از طریق جادوی گردشگری مجازی (cyber tourism) مشاهده کرد. آنهم بدون آنکه هزینه ای برای این کار بپردازیم یا حتی از خانه خود خارج شویم. گردشگری مجازی، بخش غیر قابل انکار اقتصاد آنلاین را تشکیل می دهد و یکی از مصداق های کارآفرینی دیجیتالی (Digital Entrepreneurship) در دهکده جهانی هزاره سوم محسوب می شود. میلیون ها نفر در سراسر جهان در حوزه گردشگری مجازی مشغول به کار هستند و هر سال بر شمار استارت آپ (start-up) های حوزه گردشگری به خصوص در زمینه های هتلداری و لاکچردی گردی (Luxury tourism) افزوده می شود.

گزارش امروز مجله گردشگری سایت moosem.ir شما را با ۱۰ سایت معروف و مهم گردشگری جهان آشنا می کند تا برای آشنایی با ظرفیت های گسترده و باور نکردنی گردش و تفریح در نقاط مختلف دنیا، از امکانات رایگان این درگاه ها استفاده کنید.

با گردشگری مجازی امروز ما همراه باشید.

داستان گردشگری مجازی: داستان فرصت آفرینی

گردشگری مجازی، یکی از ظرفیت های تحارت الکترونیک امروز جهان است. بسیاری از گردشگران چه گردشگران خودمانی و چه کوله پشتی گردها و چه لاکچری گردها، برای سفر به نقاط مختلف جهان، ابتدا، مقصدهای مورد نظر را بر اساس توصیه ها و نظرات و کامنت های گردشگران حرفه ای مورد بررسی و ارزیابی همه جانبه قرار می دهند. مثلا میخواهند ببینید که که در فلان شهر دنیا، چه بناهایی  برای بازدید اولویت بیشتر دارد، چه رستوران های معروف و ارزانی در دسترس است و چه زمان هایی میتوان از رویدادهای فرهنگی و هنری و ورزشی شهر مقصد استفاده کرد و اصولا، آیا امکان اقامت در خانه های اجاره ای شهروندان وجود دارد یا خیر.

مجموعه ای از این پرسش ها را میتوان در سایت های گردشگری معروف دنیا به زبان های مختلف مطرح کرد و صدها پاسخ گوناگون از ظریق گردشگران و جهانگردان آماتور و حرفه ای دریافت کرد. مقوله ای که در گردشگری سنتی یا امکان پذیر نیست یا با صرفه هزینه های هنگفت در اختیار شما قرار می گیرد.

گردشگری مجازی یعنی اینکه :

 • برای سفر به نقاط مختلف دنیا، گشتی مجازی به شهر و کشور مقصد بزنیم.
 • بتوانیم پیش از سفر، برنامه ریزی سفر را بر اساس اطلاعات دقیق و مکتوب و شفاف انجام دهیم.
 • بتوانیم برای بازدید از نقاط مهم و پر اولویت در شهر مقصد، برنامه ریزی عملیاتی بکنیم.
 • بتوانیم با لنز دوربین گردشگران در اینستاگرام، تصاویری متعددی از نقاط گردشگری شهر مقصد دریافت کنیم.
 • بتوانیم از رویدادهای فرهنگی و هنری رایگانی که در شهر مقصد در زمان حضور ما در جریان است مطلع شده و ٰدر ان ها بر اساس علایق خود شرکت کنیم.
 • بتوانیم با گردشگران آماتور و حرفه ای جهان در شهرهای مختلف آشنا شده و با انها تبادل اطلاعات و ارتباطات کنیم.
 • بتوانیم برای سفر های انفرادی خود، همسفر پیدا کنیم.
 • بتوانیم در صورت امکان، برای توقف های کوتاه، از میزبان های مهمان نواز رایگان در سراسر جهان استفاده کنیم.
 • بتوانیم تخفیف های فوق العاده و باور نکردنی را برای اقامت در مجلل ترین هتل های جهان در اختیار داشته باشیم.
 • بتوانیم از فرصت های کروز گردی در کشتی های لوکس چند طبقه بر فراز اقیانوس ها استفاده کنیم.
 • بتوانیم دوستان و اشنایان ایرانی و خارجی خود را با ظرفیت های گردشگری فوق العاده و باورنکردنی ایران با جادوی like, follow, direct, story و hashtag ها در اینستاگرام آشنا کنیم.
 • بتوانیم از فرصت گردشگری مجازی برای تولید محتوا، راه اندازی استارت آپ ها و همچنین بسترهای ارائه خدمات به گردشگران درنقاط مختلف ایران و جهان استفاده کنیم.
 • بتوانیم هزینه تمام شده سفر خود را با آگاهی درست از خدماتی که در سایت های گردشگری برای سفر به کشور مقصد ارائه شده است، کاهش دهیم.
 • بتوانیم از تخفیف هایی که موزه ها، گالری ها، مراکز تفریحی و اقامتی و گردشگری و حمل و نقل در فضای مجازی ارائه میدهند استفاده کنیم.
 • بتوانیم امکان مقایسه و تطبیق قیمت و خدمات را بین موسسات و آژانس های ارائه دهنده خدمات گردشگری در اختیار داشته باشیم.
 • محیط زیست سالم را با گردشگری پایدار و مبتنی بر ظرفیت های فناوری اطلاعات برای خود و آیندگان بوجود آوریم.

(دنیای سلفی بازها، نقش زیادی در معرفی مقصدهای گردشگری  به کاربران سراسر جهان در شبکه های اجتماعی داشته است)

چگونه با گردشگری مجازی پول در اوریم؟

در واقع ۱۷ فرصت و فایده ای که گردشگری مجازی امروز دنیا در اختیار ۳.۵ میلیارد کاربر اینترنت قرار داده است، بخشی از هزاران امکانی است که از  رهگذر گردشگری اتلاین در اختیار شهروندان دهکده جهانی امروز قرار  گرفته و حجم قابل توجهی از گردش اقتصاد جهانی را به خود اختصاص می دهد.

با گشتی کوتاه درباره مقصد گردشگری مورد نظر در اینترنت میتوانیم به اطلاع فوق العاده ای دسترسی پیدا کنیم که در برنامه ریزی ما برای سفر به مقصد مورد نظر تاثیر گذار است. وقتی شما بدانید که کدام هتل هزینه کمتری برای اقامت طلب میکند یا کدام استخر یا رستوران یا موزه، خدمات رایگان را در فلان روز در اختیار گردشگران قرار می دهد یا امکان کروز گردی هیجان انگیز در کدامین بنادر فلان کشور در اختیار گردشگران است یا تورهای سافاری و بیابان گردی و جنگل نوردی و موزه گردی در کدام زمان در شهر مقصد، ارائه می شود، برنامه ریزی سفر شما دقیق تر و در نهایت، هزینه سفر هیجان انگیز کاهش پیدا میکند.

اگر شما امروز بخواهید به یکی از نقاط ایران و جهان سفر کنید و هیچ اطلاعات و عکس و دانشی  درباره مقصد مورد نظر نداشته باشید، جادوی هشتگ های گردشگری در شبکه های اجتماعی عکس محور مثل اینستاگرام به کمک شما می آید تا از طریق لنز دوربین گوشی های هوشمند گردشگران در شهر مقصد، اطلاعات فوق العاده ای دریافت کنید.

بعدا در این باره بیشتر در مجله گردشگری موسم صحبت خواهیم کرد. اما اینجا به ذکر مثالی اکتفا میکنیم. تصور کنید شما قصد ژانویه گردی یا نوروز گردی در شهر وین اتریش (پایتخت موسیقی اروپا) را دارید و میخواهید گشتی در این شهر بزنید و حوصله ورود به گوگل و استفاده از خدمات عمومی و گردشگری آن یا سایت های دیگر هم ندارید!

کافی است به هشتگ وین در اینستاگرام رفته و با میلیون ها عکس و اطلاعاتی که گردشگران در  سال های اخیر در سفر به این شهر تاریخی و دیدنی اروپا منتشر کرده اند، آشنا شوید و گشتی مجازی در این شهر جذاب را تجربه کنید. لحظه به لحظه گردشگران خارجی و شهروندان وینی، تصاویری از نقاط مختلف این شهر روی این هشتگ منتشر میکنند که جذاب و جالب است و شما را با نکات مهمی درباره وین گردی آشنا می کند.

معمولا عکس هایی که بیشتری لایک را در زمان انتشاردریافت می کند در فهرست ۹ عکس اول قرار می گیرد. البته این گونه نیست که بر روی هشتگ وین، همه تصاویر مربوط به وین گردی و شهر وین منتشر شود. اما اصولا و عموما چنین است که تصاویر مربوط به وین و موضوعات مرتبط با آن توسط کاربران روی این هشتگ بارگذاری می شود.

(میلیون ها تصویر بر روی هشتگ لوکیشن شهر وین اتریش در اینستاگرام به اشتراک گذاشته شده است)

شما با وین گردی که در تصاویر بالا مشاهده کردید، میتوانید از امکانات شهری مثل موزه ها، آشنایی با مقصدهای شکم گردی، موزه گردی، تفریح  و خرید سوغات و دیدن آثار تاریخی و گالری گردی و امثالهم آشنا شوید. حال اگر بخواهید این اطلاعات را در سایت دیگر پیدا کنید شاید وقت بیشتری باید صرف کنید.

(تصویر بالا، عکسی است که یکی از توریسم بلاگرهای اروپا گرد در یکی از کافه های معروف شهر وین (café Landtmann) انداخته و ۴ هزار لایک را بدست آورده است. برای اشنایی با این وین گرد، به صفحه وی در این نشانی رجوع کنید. از اهمیت گردشگری این صفحه همین اندازه بدانید که تیک آبی اینستاگرام را در اختیار دارد)

خوب!  با اطلاعات جالبی درباره گردشگری  مجازی آشنا شدیم. برای ادامه، نگاهی داریم به ۱۰ سایت معروف گردشگری جهان که توصیه میکنیم گردشگری ایرانی برای انتخاب مقصدهای گردشگری خود از خدمات آن ها بهره مند شوند:

 • Tripadvisor

اگر فیس بوک، غول شبکه های اجتماعی عمومی جهان است و linkedin.com، شبکه اجتماعی متخصصان دنیا، تریپ ادوایزر دات کام را باید غول شبکه های اجتماعی گردشگری دنیا دانست. بیش از ۱۵۰ میلیون کاربر اینترنت عاشق سفر و تفریح، قریب به نیم میلیارد توصیه و نظر درباره مقصدهای گردشگری و اقامتی سراسر جهان را در این شبکه اجتماعی رایگان به اشتراک گذاشته اند که بانک اطلاعاتی فوق العاده و بی نظیری برای آشنایی با مناطق توریستی جهان است.

شما کافی است نام کشور و شهر مورد نظر را باکس جستجوی این سایت وارد کرده و با صدها هزار نظر و توصیه کاربران برای سفر به این شهر مورد نظر آشنا شوید. با عضویت رایگان در سایت نیز میتوانید با کاربران نظر دهنده و با تجربه، وارد تبادل اطلاعات شده و اطلاعات تکمیلی بدست آورید. تریپ ادوایزر همواره به رتبه بندی مناطق گردشگری و مکان های اقامتی اقدام می کندو در واقع فرصت گردشگری مجازی خوبی را برای کسانی که قصد دارند همچون شهروند یک شهر، اشراق اطلاعاتی  درباره امکانات شهر داشته باشند، فراهم می کند.

به نظر می رسد مقصدهای گردشگری هیجان انگیزی  که این سایت برای لاکچری گردها و حتی کوله پشتی گردها و گردشگران خودمانی (mutual tourist)  ارائه میکند، قابل توجه باشد. چرا که همواره تلاش دارد تا کاربران را با مقصدهای گردشگری  رویایی و باورنکردنی در سراسر دنیا از مالدیو و سریلانکا تا گرند کانیون های آمریکای شمالی آشنا کند.

اگر در آینده نزدیک قصد سفر به یکی از مناطق جهان را دارید، توصیه میکنیم که از هزاران نظر کاربران تریپ ادوایزر برای آشنایی با نقاط دیدنی شهر مقصد استفاده کنید. حتما در برنامه ریزی سفر شما تاثیر گذار خواهد بود. انجمن ها و تورهای گردشگری و امکاناتی که سایت در اختیار کاربرانش قرار می دهد نیز برای استفاده کاربران ایرانی توصیه می شود.

چگونه از TripAdvisor استفاده کنیم؟

 

 • Lonelyplanet

از سایتهای معروف دیگری در حوزه گردشگری مجازی می بایست به lonelyplanet.com نام برد که در واقع متعلق به ناشر اروپایی انتشار دهنده کتاب ها معروف راهنمای گردشگری به نقاط مختلف جهان است. حتما در شهر محل اقامت خود، گردشگران بین المللی زیادی را مشاهده کردید که در بازدید از امکانات تاریخی و دیدنی ایران عزیز ما، کتابچه های ایرانگردی به زبان خود را در دست داشته و به گردشگری می پردازند. این کتابها معمولا توسط لونلی پلنت منتشر می شود.

در سایت لونلی  پلنت، امکانات زیادی در اختیار گردشگران قرار دارد. مثلا شما میتوانید از انجمن های هر کشور در این سایت، اطلاعات مربوط به گردش در کشور مقصد را بدست آورید. یا اگر در شهر مقصد، نیاز به خرید یا فروش ابزاری  دارید، در این سایت به صورت رایگان آگهی دهید. یا اگر به دنبال همسفر برای سفر خود در کشور یا کشورهای مورد نظر در بازه زمانی مشخص هستید، همسفر پیدا کنید. خلاصه، لونلی پلنتی ها، همواره آماده ارائه اطلاعات رایگان و هیجان انگیز برای گردشگران خودمانی هستند که میخواهند با حداقل هزینه، رویایی  ترین فرصت های گردشگری را برای خود در نقاط مختلف دنیا بدست آورند.

چگونه از LonelyPlanet استفاده کنیم؟

 

 • Booking

از سایتهای معروف گردشگری مجازی به شمار می رود که سالانه صدها هزار کاربر گردشگر برای سفر به نقاط مختلف دنیا از خدماتش استفاده می کنند. هزاران محل اقامت در کشورهای مختلف جهان و همچنین ابزار سفر  از هواپیما تا خودرو را میتوان از طریق بوکنیگ دات کام مشاهده و گزینه های جذاب پر تخفیف آن را انتخاب کرد. بوکینگ تلاش کرده تا در این domain جذاب، اطلاعات گردشگری متنوعی را برای کاربرانش ارائه کند تا امکان مقایسه برای انها فراهم شود. امکان مقایسه ای که بوکنیگ در اختیار گردشگران میگذارد، یادآور خدمات مقایسه ای خرید آنلاین بلیط هواپیما است که توسط KAYAK.COM عرضه می شود.

(بوکینگ دات کام دمات رزرواسیون متعددی را در اختیار  گردشگران قرار می دهد)

صحبت از هواپیما شد، شما می توانید ترافیک آنلاین جهان را به صورت لحظه به لحظه در FLIGHTRADAR24.COM مشاهده کنید. استارت آپ خلاقی که شاید تا کنون از وجود ان بی خبر بودید و میتوانید مسیر پروازی هر هواپیمایی را در آسمان جهان به صورت آنلاین تماشا کنید.

چگونه از Booking.com استفاده کنیم؟

 • Expedia

سایت اکسپدیا سایت جامعی برای دریافت خدمات سفر به نقاط مختلف جهان است. از رزرو هتل گرفته تا بلیط و اجاره خودرو و چیزهایی که بهتر است در کشور مقصد انجام دهید (THING TO DO) در این سایت در اختیار گردشگران قرار دارد. اکسپدیا به شما این امکان را میدهد تا در سفر به کشورهای گوناگون، از خدمات اقامتی و گردشگری و تفریحی با رنج های قیمتی مختلف و کلاس های گوناگون و رتبه های متنوع بهره مند شده و از نظرات دیگر مسافران نسبت به بهره مندی از این خدمات، استفاده کنید.

اکسپدیا سایت معروفی در گردشگری است و اگر میخواهید از خدماتش استفاده کنید، در اختیار داشتن کارت اعتباری ارزی بین المللی یا اکانت در سایت های پرداخت مجازی مثل Paypal الزامی است. اگر این امکانات را ندارید، از شرکت های معتبر پرداخت مجازی داخلی که نماد اعتماد الکترونیک از وزارت صنعت، معدن و تجارت دارند استفاده کنید.

راهنمای استفاده از EXPEDIA.COM

 • Internations

اینترنیشن یکی از سایت های معروف برای گردشگران متخصص و حرفه ای است که قصد دارند تا در سفر به نقاط مختلف دنیا، با گردشگران هم طراز و هم تخصص که علایق مشترک با ان ها دارند، آشنا شده و تبادل اطلاعات و نظر کنند. سایت Internations.org به شما این امکان را می دهد تا با اشتراک رایگان در ان، در رویدادها (event)  که هر هفته یا هر ماه در ۳۹۰ شهر در ۶ قاره جهان برگزار می شود، آشنا شده و در صورت علاقمندی شرکت (attend) کنید. شرکت در رویدادهای فرهنگی، هنری، ورزشی،  جنگل نوردی و پاساژ  گردی و موزه گردی و گالری  گردی و خیابان گردی اینترنیشن، فرصتی برای آشنایی با گردشگران خارجی در شهر مقصد و همچنین تعامل با شهروندان باسواد و مسلط به زبان انگلیسی در کشور مقصد  است.

 

اگر عضو رسمی سایت شوید، شما نیز امکان تعریف رویداد و دعوت از میلیون ها کاربر سایت را برای حضور در رویداد خوددر اختیار خواهید داشت.

در ۳۹۰ شهر احساس غریبی نکنید!

 

 • Couchsurfing

 

بیش از ۱۵ میلیون میزبان مهمان نواز  در ۳۰۰ هزار شهر دنیا آماده ارائه خدمات رایگان اقامت به گردشگران هستند. کوچ سرف  ها که روز به روز بر شما انها در ایران و کشورهای مختلف دنیا افزوده می شود، فرصتی را در اختیار گردشگران خودمانی (غیر لاکچری گرد) قرار می دهند تا اقامت های کوتاه شبانه را در محل اقامت آن ها تجربه کنند. بدون آنکه پولی پرداخت کنید.

با عضویت رایگان در کوچ سرفینگ دات کام میتوانید، با کاربران از کشورهای مختلف آشنا شده و با میزبان هایی که حاضرند در شهرهای مختلف، خدمات رایگان میزبانی را در اختیار شما قرار دهند تبادل اطلاعات کنید. البته هر اندازه قدمت کاربری در این سایت بیشتر باشد، معمولا اعتماد عمومی به وی برای میزبانی بیشتر خواهد بود. به هر حال این گونه اطلاعات و مجموع خدماتی که کوچ سرفینگ به رایگان در اختیار گردشگران قرار می دهد را در این سایت معروف دنبال کنید.

با دنیای میزبان های مهمان نواز رایگان آشنا شویم!

 

 • Hotels

در سایت هتلز دات کام که معروف ترین سایت رزواسیون ده ها هزار هتل در صدها شهر جهان است، میتوان از امکانات اقامتی هتل های ۱ ستاره تا ۵ ستاره و لوکس آشنا شده و نسبت به رزرو اینترنتی اقدام کرد. قیمت هایی که در هتلز در اختیار کاربران قرار می دهد، معمولا کمترین سطح ممکن بوده و به همین خاطر، قیمت ها گارانتی می شود. به ازای هر ۱۰ شب اقامت، ۱ شب اقامت رایگان به گردشگران استفاده کننده از این سایت تعلق می گیرد. یکی از امکانات خوب هتلز، معرفی هتل هایی با رنج های قیمتی جذاب است که امکان اقامت ارزان (بعضا با ۵۰ درصد تخفیف) را در مجلل ترین سویت های هتل های ۵ ستاره در اختیارگردشگران قرار می دهد.

این امکانات و دیگر خدمات را در Hotels.com دنبال کنید.

رزرواسیون هتل با خدمات هیجان انگیز HOTELS.COM

 

 • Hostelworld

اگر برای سفر به نقاط مختلف دنیا، دوست ندارید در خانه شهروندان اقامت کنید (AIRBNB.COM) یا نمیخواهید در هتل های ۲ تا ۵ ستاره (HOTELS.COM) ساکن شوید، میتوانید از فرصت هایی که هاستل ورلد در اختیار شما قرار داده است استفاده کنید. هاستل ورلد، شما را با ده ها هزار هاستل در سراسر دنیا آشنا می کند. هاستل این امکان را به شما می دهد تا هزینه اقامتی خود را به شدت کاهش دهید.

(۳۵ هزار  هاستل در  سراسر  جهان در این سایت ارائه شده است)

هاستل برای کسانی که گروهی سفر میکنند یا کسانی که قصد پیدا کردن یک محل خواب برای اقامت شبانه را فقط دارند گزینه بهتری است و پول کمتری پرداخت میکنند. آشپزخانه مشترک و امکان تبادل اطلاعات با گردشگران از کشورهای مختلف دنیا در محیطی دوستانه و صمیمانه از جمله فرصت هایی است که هاستل گردی در اختیار گردشگران قرار داده و هاستل ورلد هم گزینه های خوبی را به شما معرفی میکند.

هاستل گردی در دنیا چگونه است؟

 

 • Kayak

اگر قصد دارید تا خودتان به صورت مستقیم بلیط های شرکت های هواپیمایی را به مقصدهای مختلف دنیا خریداری کنید، کایاک دات کام این فرصت را در اختیار شما قرار داده تا بتوانید فهرستی جامع از قیمت ایرلاین هایی که در بازه زمانی مورد نظر شما به کشور مقصد پرواز دارند را مشاهده کنید. این کار سبب می شود تا شما از گشتن در سایت های ایر لاین ها و همچنین درگاه هایی که خدمات رزرواسیون محدود بلیط های هوایپمایی بین المللی را اراسه میکند، بی نیاز شوید. همه ایرلاین ها با بهترین قیمت ها در کایاک در اختیار شما است. تنها با کارت های اعتباری ارزی بین المللی میتوانید به رزرو بلیط مورد نظر بپردازید.

توجه کنید که امکان sort قیمت ها و کلاس پروازی از فرست کلاس  تا اکونومی در کنار مشاهده نظرات مسافران نیز در این سایت در اختیار شما است.

امیدواریم این گفتار شما را با شماری از معروف ترین و کاربردی ترین سایت های گردشگری جهان آشنا کرده باشد. دنیای گردشگری ایران و جهان را هر روز در مجله گردشگری سایت موسم دنبال کنید و اگر با پرسشی مواجه شدید، از طریق کانال های ما در شبکه های اجتماعی در تعامل باشید.

 

نوشته های مشابه

‫۹ دیدگاه ها

 1. از نظر من سایت بسیار کاملی بود و به تمام جوانب گردشگری و سفر پرداخته اید بسیار ممنون

 2. آیا توضیح در مورد مکان های دیدنی و آداب و رسوم محلی مردم هم جزو گردشگری الکترونیک به حساب میاد؟ آیا میشه واقعا تولید محتوا در مورد موضوعات مرتبط با گردشگری فرهنگی رو هم جزو گردشگری مجازی به حساب آورد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا