مکان های دیدنی

Tripadvisor.com: بزرگ ترین شبکه اجتماعی گردشگران مجازی

 

tripadvisor، بزرگ ترین شبکه اجتماعی گردشگران در اینترنت است. محفل و قرارگاه دائمی مجازی عاشقان سفر و تفریح در دنیا در این درگاه قرار دارد. بیش از نیم میلیارد نظر و کامنت و توصیه ای  که ده ها میلیون کاربر این سایت درباره مقصدهای توریستی(tourist destinations) ، اقامتی، تفریحی، کروزگردی(Cruise tourism) ، لاکچری گردی(luxury tourism)  و امثالهم ارائه میدهند، تریپ ادوایزر را به بزرگ ترین پایگاه اطلاعاتی توریستی تخصصی اینترنت تبدیل کرده است و سال به سال بر اهمیت آن در عرصه سایبر توریسم(cyber tourism)  افزوده می شود.

میلیون ها گردشگری که هر سال به نقاط مختلف جهان سفر می کنند، مقصد گردشگری و ابزار حمل و نقل و مکان اقامتی خود را بر اساس کامنت هایی که کاربران این سایت ارائه کرده اند انتخاب می کنند و به همین خاطر، برخی از  مقصدهای گردشگری دنیا، توسط این سایت، رتبه بندی شده است.

برای اطلاع خوانندگان محترم سایت moosem.ir، مجله گردشگری موسم در این گفتار، شما را با قرارگاه اینترنتی گردشگران مجازی آشنا می کند.

با ما همراه باشید.

گردشگری مجازی همه جا

عصر، عصر اینترنت و عصر گردشگری مجازی است. اکنون در ایران بیش از ۴۰ میلیون نفر به اینترنت دسترسی دارند و ده ها میلیون گوشی هوشمند تلفن همراه در اختیار کاربران جامعه اطلاعاتی کشورمان است. بیش از ۱ درصد کل کاربران اینترنت جهان در ایران هستند و گردش تجارت الکترونیک در این کشور در حال توسعه، میلیاردها دلار در سال برآورد می شود. رشد فزاینده استارت آپ ها دیجیتالی(Digital Start-up)  به خصوص در عرصه گردشگری و کسب و کارهای مرتبط با کارآفرینی دیجیتالی(digital entrepreneurship)  صنعت تفریح و سفر(Entertainment industry) ، نوید بخش نوع خاصی از اشتغال را در میان جوانان ایران عصر ۱۴۰۰ می دهد.

عصری که دولتمردان انتظار دارند که اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد مقاومتی، بتواند در سایه فناوری اطلاعات و ارتباطات، ساختارهای اشتغال و کسب و کار و اقتصاد ایران را در دهه سوم قرن بیست و یکم و به بعد، متحول کرده و پایانی بر اقتصاد سیاه دلارهای نفتی باشد که حضورش در بودجه دولت، هر سال کمرنگ تر می شود.

(بیش از ۶۷ میلیون عکس توسط میلیون ها کاربر  گردشگر اینترنت روی هشتگ معروف گردشگری #TRIP تگ شده است)

گردشگری مجازی، صدها میلیون نفر را در سراسر جهان به صورت مستقیم و غیر مستقیم به کار رهنمون کرده است. اکنون صدها هزار سایت در اینترنت خدمات گردشگری مجازی را از رزرواسیون بلیط هواپیما گرفته تا انتخاب محل اقامت خودمانی (airbnb.com) تا مجلل و لوکس (booking.com/expedia.com) و حتی خدمات کروز گردی رویایی (luxurycruises.com) ارائه می دهند و هر سال نیز بر شما مخاطبانش افزوده می شود.

(سایت هاستل ورلد، برای کسانی که دوست دارند از فرصت های اقامتی خودمان ارزان در سراسر جهان چه به صورت انفرادی و چه گروهی استفاده کنند، انتخاب های جذابی ارائه میکند. بیش از ۳۵ هزار هاستل در ۱۷۰ کشور دنیا در این سایت قابل رزرو کردن است و شما میتوانید پیش از رزرو هاستل مورد نظر، از ۹ میلیون نظر مسافران استفاده کننده از hostel های معرفی شده نیز بهره بگیرید. )

گردشگری مجازی حتی باعث ایجاد کورس ها و رشته های دانشگاهی متعددی در دانشکده های گردشگری و میزبانی ایران و جهان شده است تا دانشجویان به صورت تخصصی با معیارها و مختصات این سبک گردشگری و تاثیر آن در اقتصاد جهان بهتر و بیشتر آشنا شوند. کم کم باید با گردشگری عمومی و حتی گردشگری سنتی خداحافظی کرد. اکنون گردشگری ورزشی، گردشگری فیلم، گردشگری روستا(Rural tourism)، گردشگری  سلامت، توریسم درمانی(Medical tourism)  و گردشگری تندرستی (wellness tourism)  و حتی گردشگری صنعتی، جای خود را به صورت پر رنگ به شیوه های قرن بیستمی گردشگری داده است.

(صفحه معرفی ظرفیت های گردشگری صنعتی در ژاپن که توسط سازمان تجارت خارجی این کشور معرفی می شود)

بیماران، اکنون از صنعت گردشگری جهان به عنوان فرصتی برای درمان دردهای خود با هزینه کم و کیفیت بهتر استفاده می کنند. بسیاری از کارخانه های صنعتی بزرگ (مثلا در ژاپن)، با معرفی خط تولید خود به گردشگران، به بازاریابی و تبلیغ خدمات و محصولات خود اقدام می کنند. همچنان، سالزبورگ اتریش، لوکیشن فیلم خاطره انگیز آوای موسیقی (Sound of Music) مقصد گردشگری توریست هایی است که میخواهند، لوکیشن این فیلم تاریخی موزیکال تاریخ سینما را تماشا کنند و سایت های اطلاع رسانی سالزبورک، آن  ها را با این فرصت ها آشنا می کند.

(تورهای گردشگری آوای  موسیقی در شهر زیبا و تاریخی سالزبورگ اتریش، مصداق بارزی از گردشگری سینمایی در جهان است)

لوکیشن های جذاب فیلم سه گانه ارباب حلقه ها توانست، بهشت کوچکی به نام نیوزلند را به دنیا معرفی کند و اکنون، ده ها سایت گردشگری نیوزلندی، به جذب گردشگر  از سراسر دنیا اقدام می کنند. آری! یک فیلم، انقلابی در گردشگری این کشور مهاجر پذیر زیبا با چشم اندازهای رویایی ایجاد کرد.

خلاصه! گردشگری مجازی، صنعت نوین قرن بیست و یکم است و کسانی که قصد دارند خلاقیت در کسب و کار و کارآفرینی دیجیتالی دارند، باید به این صنعت به عنوان صنعتی پولساز با درآمدی پایدار نگاه کنند. مخصوصا که در ایران به عنوان یکی از ۱۰ مقصد گردشگری جهان با بالاترین سطح جاذبه های توریستی، فرصت های اشتغال آفرینی در این عرصه بسیار زیاد است.

در گردشگری مجازی امروز جهان، نام های زیر می درخشد:‌

 • تریپ ادوایزر: برترین شبکه اجتماعی تخصصی گردشگران مجازی جهان
 • لونلی پلنت: بزرگ ترین ناشر کتابهای گردشگری و درگاه جذاب خدمات رایگان سفر در ۱۹۰ کشور دنیا
 • اینترنیشن: از جمله سایت های معرفی رویدادهای فرهنگی و هنری در ۳۹۰ شهر دنیا به گردشگران تخصصی.
 • کوچ سرفینگ: پایگاه معرفی ۱۵ میلیون میزبان مهمان نواز رایگان در ده ها هزار شهر دنیا
 • اکسپدیا: سایت معروف ارائه خدمات رزرواسیون هتل و کشتی و قطار و هواپیما و . . .
 • هتلز: برترین سایت اینترنت برای رزرواسیون هتل های ۱ تا ۵ ستاره با تخفیف در سراسر جهان
 • هاستل ورلد: برترین سایت اینترنت برای رزرواسیون ۳۵ هزار هاستل ارزان در ۱۷۰ کشور دنیا
 • اینستاگرام: بزرگترین شبکه اجتماعی عکس محور دنیا و محفلی برای آشنایی با مقصدهای گردشگری با جادوی هشتگ های گردشگری.

با برترین هشتگ های گردشگری دنیا آشنا شویم

(تصویر ایندکس سایت تریپ  ادوایزر)

امروز درباره تریپ ادوایزر و خدماتش، اطلاعات خوبی در اختیار گردشگران مجازی قرار می گیرد.

داستان تریپ اداوایزر

برای گردشگران حرفه ای دنیا، این سایت، یکی از سایتهای پر کاربرد و معتبر و معروف است. بیش از ۵۷۰ میلیون review (نظر) و راهنما درباره ۷.۳ میلیون مقصد اقامتی، گردشگری، ایرلاین، جاذبه های توریستی، رستوران ها، کافه ها و ظرفیت های گردشگری لاکچری کشورهای دنیا در تریپ ادوایزر  ارائه شده است. این سایت به شما یاد می دهد که در کشور  مقصد، کجا اقامت کنید، چگونه بلیط های مجلل یا کم هزینه خریداری کنید، چه کارهایی انجام دهید (THINGS TO DO) و حتی کجاها غذا بخورید.

در این سایت، قیمت های هتل با ۲۰۰ سایت معرفی خدمات رزرواسیون هتلینگ مقایسه می شود تا قیمت های باورنکردنی در اختیار گردشگران قرار بگیرد. یعنی شما با سایت تریپ ادوایزر هم میتواننید مثل بوکینگ دات کام و هتلز و اکسپدیا، نسبت به رزرواسیون اماکن اقامتی در شهرهای مختلف دنیا اقدام کنید. ماهانه نیم میلیارد کاربر اینترنت از این سایت و مجموعه سایت های آن بازدید می کنند.

 

شعار تریپ ادوایزر این است: بهتر بدانید، بهتر رزرو کنید و بهتر سفر کنید

KNOW BETTER, BOOK BETTER, GO BETTER

 

سایت های تریپ ادوایزر

ده ها سایت زیر مجموعه این سایت عظیم گردشگری اینترنت است که به شرح زیر است و با کلیک بر روی هر یک می توانید اطلاعات خوبی بدست آورید:

www.airfarewatchdog.comwww.bookingbuddy.comwww.citymaps.comwww.cruisecritic.comwww.familyvacationcritic.com,   www.flipkey.comwww.thefork.com (including www.lafourchette.comwww.eltenedor.comwww.iens.nl and www.dimmi.com.au), www.gateguru.comwww.holidaylettings.co.ukwww.holidaywatchdog.comwww.housetrip.comwww.jetsetter.comwww.niumba.comwww.onetime.comwww.oyster.comwww.seatguru.comwww.smartertravel.comwww.tingo.comwww.vacationhomerentals.com and www.viator.com.

اینستاگردی با TRIPADVISOR.COM

بزرگ ترین سایت سفر در اینترنت، حضور خیلی فعالی در اینستاگرام ندارد. ظرف ۴ سال اخیر بیش از ۱۴۰۰ پست برای معرفی ظرفیت های گردشگری جهان و معرفی خدمات خود به کاربران ارائه کرده است که بیش از ۱.۲ میلیون فالور برایش به ارمغان آورده است. برای کسب اطلاعات بیشتر به این آدرس رجوع کنید.

(تصویر صفحه اینستاگرامی بزرگ ترین سایت گردشگری جهان)

(تصویر یکی از پست های منتشر شده بر روی صفحه اینستاگرام رسمی (با تیک آبی) تریپ ادوایزر که ما را با یکی از دیدنی های شهر ونکوور که باغ گیاه شناسی با ۷۵۰۰ گونه گیاهی است، آشنا می کند. با فالو کردن صفحه این سایت در اینستاگردی های خود، با مطالب جذابی از مقصدهای گردشگری باورنکردنی جهان آشنا می شویم)

گردشگری در تریپ ادوایزر

برای استفاده از خدمات این سایت، نیازی  به ثبت نام نیست. اما اگر ثبت نام کنید، برخی از امکانات سایت مثل نوشتن نظر و خرید بلیط هواپیما و هتل و مقولاتی از این دست برای شما فعال می شود.

 • در بخش HOTEL شما میتوانید فهرست از ده ها هزار هتل در ۱۸۰ کشور دنیا را در اختیار داشته باشید که به صورتهای گوناگونی طبقه بندی شده است و SORT خوبی را در اختیار کاربران قرار می دهد.
 • در بخش VACATION RENTALS این امکان برای شما فراهم شده است تا مقصدهای گردشگری در تعطیلات اشنا شوید.
 • در بخش FLIGHTS، صدها ایرلاین به شما معرفی می شود که برای رزرواسیون بلیط هواپیما در مقصدهای گردشگری مختلف از انها استفاده کنید.
 • در بخش RESTAURANT به معرفی ده ها هزار رستوران در صدها شهر دنیا می پردازد که با میلیون ها کامنت مشتریان این رستوران ها نیز همراه شده است.
 • در بخش THINGS TO DO، با مجموعه پیشنهاداتی روبرو می شوید که توصیه شده در شهر مقصد انجام دهید.

اگر نام شهر مورد نظر خود را در باکس جستچو وارد کنید، مجموعه ای از اطلاعات در اختیار شما قرار می گیرد. مثلا با ورود کلمه DUBAI در باکس جستجوی تریپ ادوایزر، صفحه به صورت زیر نمایش داده می شود:‌

این سایت، بیش از ۶۰۰ هتل ۱ ستاره تا ۵ ستاره و مجلل را در نقاط مختلف شهر رویایی دوبی  در اختیار گردشگران قرار می دهد. همانطور که در تصویر  مشاهده می کنید، اطلاعات نمایش درامده را میتوان به گونه های مختلفی طبقه بندی کرد. مثل SORT بر اساس کمترین قیمت یا فاصله با فرودگاه و مقصدهای گردشگری یا رتبه هایی که مسافران به مکان های اقامتی داده اند.

(در تصویر بالا، یکی از ۶۰۰ هتل معرفی شده توسط  تریپ ادوایزر  را شاهد هستیم که NOVOTEL SUITES  DUBAI MALL نام دارد و تریپ ادوایزر توانسته اقامت در این مقصد اقامتی معروف دوبی را با ۷۰ درصد تخفیف برای شما معرفی کند. بیش از ۲۰۰ عکس هم از این محل اقامتی  دوبی در اختیار شما قرار گرفته است تا در انتخاب خوب لحاظ کنید)

(در تصویر زیر، ۲ نمونه از ۱۷۰۰ کامنتی که مسافران NOVOTEL SUITES در دوبی در سایت ارائه کرده اند را مشاهده می کنید)

تریپ  ادوایزر  روی موبایل

شمار زیادی از مخاطبان این پرتال، هر روز از طریق اپ این سایت از خدماتش استفاده میکنند و تولید محتوای خود را مدیریت میکنند. این سایت همه فعالیت هایش توسط مردم مدیریت می شود و مسئولان سایت،‌ نقش زیادی در تولید محتوا ندارند. شاید به همین خاطر است که ظرف چند سال اخیر، این سایت همواره مورد انتقاد رستوران دارها و هتلداران و مسولان گردشگری در سراسر دنیا قرار داشته و جریمه های سنگینی را نیز در دادگاه محکوم به پرداخت شده است. اپ تریپ ادوایزر به بیش از ۳۰ زبان در دسترس است و به راحتی می توان از آن استفاده کرد.

 

باید ادعا کرد که اپلیکیشن تریپ ادوایزر یکی از راحت ترین روش ها برای برنامه ریزی و انجام دادن رزرو های مورد نیاز برای سفرتان است. با استفاده از این اپلیکیشن می توانید از رستوران ها، هتل ها، مراکز تفریحی و حتی پروازها به مقصدی که در نظر دارید با خبر شوید. هر یک از این موارد توسط کاربران این اپ بررسی شده و یک رتبه دریافت می کنند.

در نهایت می توانید با توجه به بازخورد دیگر کاربران، از کیفیت و راحتی هتل، رستوران و…که قرار است بروید با خبر شوید. اپلیکیشن تریپ ادوایزر یک اپ جهانی است و به همین دلیل چیزی حدود ۵۰۰ میلیون بررسی تا به الان در آن وجود دارد

برای استفاده بهتر و بیشتر از خدمات گردشگری تریپ ادوایزر، توصیه میکیم که اپ آن را بر روی گوشی هوشمند تلفن همراه خود نصب کنید تا همواره در گردشگری خارج از کشور، با جستجوی اطلاعات در این سایت، اطلاعات خوبی درباره خرید از پاساژها، رزرو هتل، خرید بلیط  ایرلاین میان دو کشور یا دو شهر و امثالهم بدست اورید.

برای دانلود نسخه IOS اپلیکیشن این سایت به این نشانی بروید. نسخه اندروید نیز در این لینک در دسترس است.

یکی از بخش های جذاب این سایت، قسمت انجمن یا FORUM بوده که محفل اینترنتی خوبی را برای تبادل نظر و تبادل اطلاعات و ارتباطات کاربران سایت با یکدیگر فراهم کرده است. برای دسترسی به صدها هزار نظر و مطلبی که کاربران سایت در این بخش به اشتراک گذاشته اند به این آدرس بروید.

(تصویر بخش انجمن سایت تریپ ادوایزر)

در این انجمن، هر کشوری برای خود، بخش ویژه دارد و با مراجعه به آدرس آن، میتوانید به کلیه اطلاعات گردشگری که کاربران به اشتراک گذاشته اند به زبان انگلیسی دسترسی پیدا کنید. موارد زیر را در نظر داشته باشید:‌

 • انجمن گردش در ایالات متحده در تریپ ادوایزر
 • انجمن گردش در قاره اروپا در تریپ ادوایزر
 • انجمن گردشگری در کانادا
 • انجمن گردشگری در قاره اسیا
 • انجمن گردشگری در امریکای مرکزی
 • انجمن گردشگری در قاره آفزیقا
 • انجمن گردشگری در منطقه دریای کاراییب
 • انجمن گردشگری در کشور مکزیک
 • انجمن گردشگری در منطقه اقیانوسیه
 • انجمن گردشگری در آمریکای جنوبی
 • انجمن گردشگری در مقصدهای تفریحی خاورمیانه

 

اگر به انجمن گردشگری خاورمیانه در تریپ ادوایزر  مراجعه کنید، بیش از ۲ میلیون کامنتی که گردشگران خاورمیانه درباره سفر به ده ها کشور این منطقه مهم گردشگری آسیا به اشتراک گذاشته اند، دسترسی  پیدا خواهید کرد که در تصویر زیر مشاهده می کنید.

همانطور که معلوم است، بیش از ۴۸۰۰ موضوع درباره سفر  به IRAN  در قالب بیش از ۳۵ هزار پست منتشر شده است که برای کسب اطلاعات بیشتر به این آدرس رجوع کنید. بیشترین تعداد پست ها در انجمن گردشگری  خاورمیانه در  تریپ ادوایزر  متعلق به امارات متحده عربی است که مقصد نخست گردشگری خاورمیانه به شمار می رود و بیش از ۴۰۹ هزار  نظر بر روی آن بارگذاری شده است.

در انجمن گردشگری خاورمیانه گردی تریپ ادوایزر درباره فرصت های گردشگری، هتل ها، گذران تعطیلات و همچین بسته های گردشگری هیجان انگیز، اطلاعات تفکیک شده ارائه شده است که برای گردشگران ژانویه گرد یا نوروز گرد ایرانی، انتخاب خوبی برای تصمیم گیری نهایی است.

همانطور که گفتیم برخی از خدمات سایت با ثبت نام رایگان در آن امکان پذیر است. با ثبت نام که می تواند با سینک کردن از سایت فیس بوک و GOOGLE هم باشد، به عضویت سایت درامده و پروفایلی برای شما تعیین می شود.

حتما پیش از ثبت نام، شرایط استفاده از خدمات و قوانین سایت را مطالعه کنید. اگر در استفاده از این سایت با مشکلی مواجه شدید، از بخش HELP CENTER استفاده کنید. این سایت از معدود پرتال های گردشگری اینترنت است که ظرف ۱ دهه اخیر بیش از ۱۰۰ جایزه معتبر بین المللی را به خود اختصاص داد.

گفته شده که ۱۰ درصد گردشگری دنیا، تحت تاثیر review های کاربران تریپ ادوایز قرار دارد. اخرین خبر ها از این پرتال را در بخش خبری سایت دنبال کنید. این سایت با ۲۰۰ پرتال معتبر گردشگری دنیا در امور رزرواسیون همکاری دارد و می تواند خدمات متنوعی را در این حوزه برای کاربرانش تدارک ببیند.

توصیه های موسم به کاربران ایرانی Tripadvisor.com

از غول دنیای گردشگری مجازی می توان درس های زیادی در عرصه کسب و کار اینترنتی فرا گرفت که برای علاقمندان به فعالیت در عرصه کسب و کارهای گردشگری و همچنین استارت آپ های دیجیتالی توریستی، رهیافت های خوبی به ارمغان می اورد.

 • Trip Advisorسایتی است که تمرکز آن بر روی تولید محتوا توسط کاربران است. در این سایت، محتوای رسمی تولید نمی شود و همه امور در اختیار مسافران و کاربران است. شبکه های اجتماعی، روز به روز نقش پر رنگ تری در هدایت کارآفرینی دیجیتالی جهان ایفا میکنند که این نقش را امروز میتوان در شبکه های اجتماعی گردشگری مثل لونلی پلنت هم شاهد بود. پس، اگر قصد فعالیت در سایبر توریسم دارید، شبکه های اجتماعی گردشگری  چند زبانه را برای معرفی ظرفیت های گردشگری ایران در نظر داشته باشید.

 

 • Trip Advisor، مجموعه ای از گردشگران حرفه ای و آماتور است که تولید محتوا میکنند. در ایران نیز گردشگران حرفه ای بسیاری وجود دارد. اگر علاقمند به فعالیت استارت آپی در زمینه توریستی در فضای مجازی هستید، شبکه اجتماعی متخصصان گردشگری ایران از عکاسی تا هتلینگ میتواند فرصت های خوبی را بوجود اورد.

 

 • Trip Advisor از طریق موبایل، جذب مخاطب میکند. روز به روز تعداد اپ های گردشگری افزایش می یابد. بسیاری از هتل ها و مراکز اقامتی و گردشگری وتفریحی سراسر ایران، در اپ ها حضور ندارند و اپ اختصاصی هم در اختیار ان ها نیست. کارآفرینان اپ نویس، به این فرصت طلایی کارآفرینی دیجیتالی توجه کنند.

 

 • صدها هزار مقصد گردشگری در ایران وجود دارد (از خاک های خوردنی جزیره هرمز تا دلفین گردی در جزیره هنگام و سفر به منطقه رویایی سوباتان و مازیچال در شمال) که به خوبی در تریپ ادوایزر معرفی نشده است و شما میتواند به تولید محتوا در این حوزه ها اقدام کنید.

 

دنیای گردشگری ایران و جهان را هر روز در وبلاگ موسم دنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا